Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Material intensity of industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W publikacji przedstawiono wykonaną analizę stalochłonności dla polskiej gospodarki w latach 2004-2018 przy użyciu wybranych wskaźników oceny. Stalochłonność stanowi jeden z istotnych mierników oceny rozwoju gospodarki. Stal jest podstawowym materiałem konstrukcyjny o bardzo szerokim zakresie właściwości użytkowych, z możliwością pełnego recyklingu. Funkcjonowanie sektora stalowego było określane tradycyjnie w wielu krajach jako strategiczne dla gospodarki, a jego dobra kondycja ma wyraźny kontekst polityczny i społeczny. Stalochłonność jest miarą przetworzenia i zużycia stali przez poszczególne sektory przemysłu w gospodarce. W ustaleniu stalochłonności stosowane są wskaźniki oceny na poziomie całej gospodarki lub poszczególnych sektorów przemysłu. Wybór wskaźników uwarunkowany jest zatem zakresem przestrzennym analizy: ujęcie makroekonomiczne lub mezoekonomiczne. W niniejszej pracy przedstawiono poziom stalochłonności gospodarki polskiej w ujęciu krajowym i sektorowym. Wykonana analiza pokazuje poziom zróżnicowania przebiegu analizowanego trendu stalochłonności w zależności od zastosowanego miernika oceny i zakresu przestrzennego analizy. W publikacji zastosowano również odniesienie wyznaczonej stalochłonności do poziomu uzyskiwanego w Unii Europejskiej i na świecie. Wykonana analiza poszerza wiedzę na temat zużycia stali w gospodarce i przemyśle. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę oraz ocenę związków między zmianami struktury branżowej przemysłu a materiałochłonnością i energochłonnością produkcji przemysłowej w Polsce za lata 1980-1987.
Przedstawiono wysokie zużycie stali w Polsce na tle innych krajów oraz określono sposoby jego obniżania, istniejące zarówno w samym hutnictwie żelaza i stali, jak i w przemyśle przetwarzania jego produktów. Podstawowe znaczenie dla obniżenia poziomu zużycia stali mają przekształcenia strukturalne produkcji oraz modernizacja produkcji hutnictwa żelaza i stali. Ważne są także innowacje technologiczne, substytucja stali, jakość i niezawodność produktów końcowych.
Przedstawiono sprawozdanie z sympozjum naukowego nt. materiałochłonności i energochłonności struktur produkcji w Polsce, które zostało zorganizowane 28 IV 1980 r. przez Komisję Nauk Ekonomicznych krakowskiego Oddziału PAN wspólnie z Instytutem Nauk Ekonomicznych AGH.
Autor przedstawił podział surowców na surowce wyczerpywalne (surowce mineralne), niewyczerpywalne (energia słoneczna, wodna, wiatru, geotermiczna ziemi, mórz i oceanów) i odtwarzalne (pochodzenia rolnego i leśnego). Omówiono dwie zasady kształtowania się zużycia surowców. Jedna z nich polega na minimalizacji zużycia surowców szybkowyczerpywalnych. Druga zasada dotyczy malejących udziałów zużycia materiałów w dochodzie narodowym. Na koniec przedstawiono kierunki obniżenia materiałochłonności struktur produkcji oraz uzyskiwanie obniżenia zużycia poprzez zmiany technologiczne.
Wyrazem funkcjonowania gospodarki narodowej postaci pewnej ograniczonej całości jest ogólny cel tej gospodarki. Stąd badania nad jej materiało- i energochłonnością powinny być ostatecznie badaniami nad materiało- i energochłonnością materialnych procesów zapewniających realizację złożonego celu danej gospodarki. (fragment tekstu)
Gospodarka materiałowa to ogół czynności związanych z planowaniem potrzeb materiałowych, zaopatrzeniem, magazynowaniem, kontrolą i oceną efektywności zużycia materiałów w procesach produkcyjnych i usługowych. Rozpatrzono kolejno możliwość uzyskania wzrostu efektywności w zakresie niektórych elementów tych czynności.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.