Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Material-technical base of tourism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Uwarunkowania rozmieszczenia usług turystycznych na Huculszczyźnie
100%
Celem artykułu jest ukazanie ogólnych uwarunkowań przyrodniczych i historyczno-kulturowych determinujących usługi turystyczne na Huculszczyźnie. Zdaniem autorki, środowiskowy i kulturowy potencjał tego obszaru górskiego, wydaje się być całkowicie wyjątkowy w kontekście XXI wieku. Ponadto, historyczne i przyrodnicze uwarunkowania umożliwiły rozwój infrastruktury transportowej, a to ważny element w kształtowaniu się nowoczesnej bazy turystycznej. Na dzień dzisiejszy infrastruktura i usługi turystyczne są lepiej rozwinięte w galicyjskiej dzielnicy Huculszczyzny, gdzie były skoncentrowane pierwsze w historii komórki turystycznych. Ta część zapewnia praktycznie 70% usług turystycznych Huculszczyzny.
Celem artykułu jest analiza rozwoju infrastruktury noclegowej w Małopolsce w latach 2000-2005, a więc w okresie kiedy Polska czyniła starania do przystąpienia do Unii Europejskiej oraz gdy akcesja ta nastąpiła. Informacje o stanie i wykorzystaniu bazy noclegowej pochodzą ze stałych badań statystycznych prowadzonych przez urzędy statystyczne. (fragment tekstu)
Problematyka kształtowania materialnego środowiska dla rozwoju turystyki jest z natury swej problematyką długookresową. W polityce turystycznej i w programach badań naukowych istnieje przewaga problematyki okresów krótkich. Zapewnienie bazy materialnej dla rozwoju turystyki wymaga koncentracji uwagi na długookresowych , skoordynowanych i konsekwentnych wysiłkach skierowanych na kształtowanie środowiska turystycznego na miarę potrzeb milionów turystów. Po efektach tych wysiłków sądzić nas będą przyszłe pokolenia. (abstrakt oryginalny)
Przybliżono plany budowy w ciągu najbliższych lat siedmiu nowych hoteli w Warszawie. Zwrócono uwagę, że inwetycje te będą opłacalne, jeśli w stolicy powstaną obiekty targowe i wystawiennicze.
5
Content available remote Ewolucja funkcji schronisk górskich a ekorozwój
100%
Celem niniejszego opracowaniu jest ukazanie, jak wykreowanie dodatkowych atrakcji turystycznych, w tym wypadku schronisk, na terenie cieszącym się już ogromnym zainteresowaniem turystów, doprowadzić może do przekroczenia chłonności środowiska przyrodniczego i jego degradacji. Jako przykład negatywny posłużą dwa schroniska w Tatrach - przy Morskim Oku i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - które obecnie nie koncentrują się na swojej pierwotnej funkcji noclegowej lecz stały się per se atrakcją turystyczną, zwielokrotniając liczbę odwiedzających i w ten sposób przyczyniając się do degradacji cennych zasobów przyrodniczych. Jako przykład pozytywny posłuży położone w tym samym rejonie schronisko w Roztoce. Wnioski mogą być przydatne przy tworzeniu strategii rozwoju turystyki w rejonach wysokogórskich. (fragment tekstu)
6
Content available remote Problems of Formation of Tourist-Recreational Complex in Irkutsk Region
84%
Praca dotyczy formowania się turystyczno-rekreacyjnego kompleksu Irkucka. Kluczowym kierunkiem rozwoju gospodarczego regionu Irkuck, a jednocześnie elementem stanowiącym o przewadze konkurencyjnej tego regionu jest Jezioro Bałkaj. Obecność tego wyjątkowego zasobu, daje możliwość rozwoju wielu formom turystyki. Istnieją też plany władz federalnych o utworzeniu w tym miejscu specjalnej strefy ekonomicznej z turystyczno-rekreacyjnym elementem o nazwie "Bramy Bałkaju". Podstawową barierą jest jednak przestarzała baza materialna oraz nieodpowiadająca standardom międzynarodowym infrastruktura lotnicza. Innym problemem jest też dostosowanie przepływów turystów do sezonowości regionu.
7
Content available remote Stan i perspektywy rozwoju bazy noclegowej w obwodzie lwowskim
84%
Obwód lwowski posiada zespół najlepszych warunków do rozwoju różnego rodzaju form ruchu turystycznego. Jest to region o szczególnych walorach środowiska przyrodniczego, występują tu zarówno obszary nizinne jak i górskie z dużym udziałem obszarów chronionych. O funkcji turystycznej tego regionu decyduje także bardzo bogate dziedzictwo kulturowe, a w szczególności dotyczy to takiego ośrodka jak Lwów. Miasto posiada ponad 3 tys. obiektów zabytkowych, jest jedynym w swoim rodzaju miastem-muzeum, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Obwód lwowski jest jednym z najważniejszych regionów uzdrowiskowych Ukrainy, z głównym ośrodkiem w Truskawcu, który w ostatnich latach przechodzi szereg zmian strukturalnych. Niestety funkcja turystyczna tego regionu jest ograniczana poprzez bardzo słaby stan infrastruktury turystycznej i dostępność komunikacyjną. Od wielu lat obserwuje się deficyt obiektów noclegowych, zarówno w samym Lwowie, jak i na pozostałych obszarach obwodu. Dodatkowym mankamentem jest niska jakość świadczonych usług, wynikająca z niskiego standardu obiektów. (fragment tekstu)
Dla Polaków Japonia jest jednym z najbardziej tajemniczych i egzotycznych krajów na świecie. Położony w Azji Wschodniej kraj składa się z czterech dużych wysp: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu, Sikoku. Japonia jest krajem wysoko rozwiniętym i stanowi jedną z potęg gospodarczych świata. Wzrost liczby turystów można przypisać przede wszystkim urozmaiconym walorom przyrodniczym oraz dobrze rozwiniętej bazie turystycznej. Każdy zakątek tego kraju przesiąknięty jest mitami, legendami, starożytną kulturą samurajów i roninów, uroku dodaje również niepowtarzalny styl architektoniczny. Wielu turystów przyciągają ośrodki historyczne i kulturowe oraz świątynie szintoistyczne i buddyjskie. W 2006 r. Japonię odwiedziło 7.500.000 zagranicznych turystów. Prognoza ruchu turystycznego na rok 2010 zakłada wzrost przyjazdów ogółem o 43%. Dzięki wzrostowi znaczenia turystyki w Japonii została ona nazwana "perłą turystyki na Dalekim Wschodzie".
Zmiany społeczno-gospodarcze w Polsce w ostatniej dekadzie XX wieku nie ominęły również podmiotów funkcjonujących na rynku usług uzdrowiskowych. Wraz z urynkowieniem państwowych sanatoriów oraz spadkiem opiekuńczości państwa nad przedsiębiorstwami uzdrowiskowymi, wzrasta znaczenie podnoszenia jakości i konkurencyjności usług uzdrowiskowych. Artykuł prezentuje przykład ustalenia właściwej struktury pobytów kuracjuszy komercyjnych i kontraktowych w polskich sanatoriach dla zapewnienia możliwości rozwoju przedsiębiorstw uzdrowiskowych w Polsce. Autor widzi rozwiązanie problemu doboru właściwej struktury pobytów w zastosowaniu kryteriów maksymalizacji spodziewanych korzyści i minimalizacji spodziewanych strat. Inspiracją do zastosowania obu kryteriów było rozwiązanie problemu zaopatrywania, opublikowane przez Kaufmanna i Faure'a. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono stan wyposażenia obiektów polskiej bazy noclegowej w urządzenia i sprzęt umożliwiające czynny wypoczynek. Infrastrukturę rekreacyjną scharakteryzowano według rodzajów i struktury własności obiektów oraz zmian w jej wyposażeniu w latach 1996-1997.
Europejska Komisja Turystyki dokonała korekty swoich deklaracji dotyczących tendencji w turystyce europejskiej na podstawie raportów przedstawionych przez narodowe organizacje państw członkowskich i opinii European Travel & Tourism Action Group (ETAG), która zrzesza główne międzynarodowe organizacje z branży turystycznej.
Dokonano analizy rozwoju produktów turystycznych w regionie Puszczy Białowieskiej. Jest to region szczególny, na obszarze którego zlokalizowanych jest wiele unikatowych produktów turystycznych (markowych). Jak dotychczas, w wyniku niezbyt skutecznej promocji dla wielu turystów krajowych i zagranicznych produkty turystyczne nie są znane, a region Puszczy Białowieskiej nie jest często odwiedzany, uwzględniając jego walory i atrakcje turystyczne. (abstrakt oryginalny)
Zamiarem autorów było pokazanie możliwości rozwoju regionu Mazur i Warmii, posiadającego olbrzymie walory przyrodnicze do rozwoju turystyki, która dzięki temu ma szanse stać się podstawową dziedziną działalności w tej części Polski. Autorzy zastanawiają się także, czy istniejący tam potencjał turystyczny jest wystarczający do konkurowania na unijnym rynku.
Celem niniejszego artykułu jest ocena stopnia przeobrażeń dokonanych w strukturze użytkowania ziemi w ostatnich 20 latach (1992-2012), tj. niemal od początku rozpoczęcia realizacji zasad gospodarki rynkowej w Polsce do chwili obecnej, na przykładzie Krakowa, a zwłaszcza najstarszej jego części - tj. byłej dzielnicy katastralnej miasta, funkcjonującej w latach 1867-1951, Śródmieścia. Badania przeprowadzone zostały w obrębie bazy noclegowej turystyki - dziedziny gospodarki, jednej z kilku wiodących, obok kultury i nauki, w rozwoju przestrzenno-gospodarczym miasta. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ocena obecnego wpływu otoczenia instytucjonalno-systemowego na rozwój przedsiębiorstw świadczących usługi noclegowe i gastronomiczne na terenie województwa lubelskiego. Artykuł jest także próbą określenia pożądanych przez właścicieli obiektów noclegowych oraz zakładów i punktów gastronomicznych kierunków zmian otoczenia instytucjonalno-systemowego w przyszłości. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę utworzenia rankingu gmin województwa zachodniopomorskiego ze względu na atrakcyjność produktu turystycznego. Produkt turystyczny w województwie, podobnie jak w każdej większej obszarowo jednostce terytorialnej, może wykazywać zróżnicowanie przestrzenne. Szczególną uwagę zwrócono na atrakcyjność środowiska przyrodniczego, ponieważ stanowi ona podstawowy element jakości walorów turystycznych. Ponadto dokonano próby oceny stopnia wykorzystania bazy noclegowej, również w ujęciu przestrzennym.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono analizę ilościową, strukturalną i przestrzenną turystycznych zasobów bazy noclegowej zawartych w sprawozdawczości statystycznej GUS w 1995 r. Analizie poddano wykorzystanie zdolności recepcyjnej tych zasobów.
Ocena sprawozdawczości w przedsiębiorstwach turystycznych. Propozycje rozwiązań organizacyjnych i zmian w kwestionariuszu KT-1, które powinny wpłynąć na większą przydatność i jednoznaczność danych statystycznych.
Celem rozważań jest charakterystyka rozwoju bazy hotelowej w Polsce w długim okresie (lata 1995-2012). Opierając się na metodzie analizy rozwoju zjawisk w czasie (modele trendu, wskaźniki dynamiki) dokonano identyfikacji kierunku i natężenia zmian głównych charakterystyk całej zorganizowanej bazy noclegowej i jej najważniejszej składowej, jaką jest baza hotelowa (liczba obiektów, liczba miejsc noclegowych, liczba udzielonych noclegów i liczba korzystających z noclegów) w ujęciu globalnym (Polska) oraz w innych układach (np. w układzie miasto - wieś, wg kategorii obiektów hotelowych itp.). Otrzymane wyniki pozwoliły na sformułowanie szczegółowych wniosków dotyczących zmian bazy hotelowej, tak w aspekcie chronologicznym (czasowym), jak i strukturalnym w latach 1995-2012. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu przedstawiono poziom rozwoju usług i infrastruktury turystycznej, która może wpływać na oddziaływanie międzynarodowe danego ośrodka. W badaniu wzięto pod uwagę liczbę noclegów udzielonych turystom zagranicznym, wyposażenie obiektów noclegowych w usługi konferencyjne oraz liczbę obiektów noclegowych średniej i wyższej kategorii. Utworzono ranking polskich miast wojewódzkich pod względem poziomu usług i infrastruktury, a następnie odniesiono go do hierarchii miast globalnych, europejskich. Otrzymany ranking zestawiono również z poziomem rozwoju społeczno-ekonomicznego polskich dużych miast. Stwierdzono, iż polskie ośrodki, które cechowały się najlepiej rozwiniętą bazą noclegową średniej i wyższej klasy oraz oferowały szeroki wachlarz usług związanych z organizacją spotkań biznesowych i konferencji, są także najwyżej sklasyfikowane w hierarchiach międzynarodowych. Ponadto nie stwierdzono bezpośredniego związku pomiędzy liczbą ludności danego ośrodka a liczbą turystów zagranicznych odwiedzających dane miasto, czy też poziomem rozwoju infrastruktury i usług turystycznych tych miast. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.