Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 62

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Materials market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem opracowania jest ukazanie skutków globalnego kryzysu finansowego dla sytuacji na międzynarodowych rynkach surowcowych, głównie poprzez analizę zmian cen surowców, w latach 2008-2009. Dla realizacji tak określonego celu wydaje się niezbędne nakreślenie krótkiej charakterystyki tych rynków, jak również przedstawienie ich rozwoju przed wybuchem światowego kryzysu finansowego, a następnie dokonanie analizy kształtowania się cen surowców w warunkach kryzysu finansowego. Z uwagi na ograniczoność niniejszego opracowania, uwaga skupiona będzie na dwóch grupach surowców - energetycznych i metalicznych, z pominięciem surowców rolnych. (fragment tekstu)
Procesowi restrukturyzacji podlegały w szczególności większe zakłady i całe gałęzie przemysłu w największym okręgu przemysłowym Polski, tj. w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Celem opracowania jest więc ukazanie na tle zmian wielkości potencjału produkcyjnego GOP-u mechanizmów, zakresów i zaawansowania procesu restrukturyzacji, w szczególności wiodących w tym okręgu działów i gałęzi przemysłu surowcowego.(fragment tekstu)
5
Content available remote Wpływ koniunktury gospodarczej na import i eksport surowców energetycznych
75%
Celem artykułu jest dokonanie analizy i interpretacja zależności między cyklem koniunkturalnym i międzynarodową wymianą surowców energetycznych. W badaniu wykorzystano dane OECD i Eurostatu a zakres czasowy badań obejmuje lata 1998-2008. Wyniki przeprowadzonych analiz wskazują, że koniunktura krajowa i zagraniczna mają umiarkowanie silny wpływ na kształtowanie się importu i eksportu surowców energetycznych. Ceny surowców w niewielkim stopniu wpływaj ą na wielkości importu i eksportu.
W artykule omówiono fizyczne i ekonomiczno-organizacyjne aspekty obrotu materiałowego. Przedstawiono charakterystykę badanych przedsiębiorstw. W dalszej części artykułu rozpatrywano zagadnienia bardziej szczegółowe, takie jak: nierównowaga na rynku materiałowym i reglamentacja, ustalenie zapotrzebowania, zawieranie umów, zakres wtórnego obrotu materiałowego oraz kształtowanie rynku odbiorcy.
Szanse na dalszą karierę w Polsce siarki kopalnianej przekreśliła ostra konkurencja ze strony producentów, uzyskujących siarkę głównie poprzez odsiarczanie gazu ziemnego i ropy naftowej. Także w najbliższej przyszłości oczekuje się, że odzysk siarki z tych dwóch surowców będzie nadal wzrastał. Wydobywanie siarki kopalnianej oraz uzyskiwanie jej z pirytu będzie przypuszczalnie maleć. Mimo to na rynku występuje nadwyżka podaży. Są jednak nadzieje na eksport tego surowca do Chin.
W artykule poruszono kwestię znaczenia surowców węglowodorowych w rywalizacji między dwoma ich największymi producentami na Bliskim Wschodzie. Przedstawiono także charakterystykę sektora oli & gas w każdym z tych państw i przybliżono ich potencjały wydobywcze, przemysłowe oraz zdolności eksportowe. Ukazano m.in. konfliktogenne znaczenie, jakie dla stosunków bilateralnych ma wykorzystywanie złóż znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie oraz odmienna polityka podażowa i cenowa.(abstrakt oryginalny)
Duże wahania cen surowców były bardzo niekorzystne dla dużej ilości państw, zależnych od ich eksportu. Na ustabilizowaniu rynków surowcowych w pewnym momencie zaczęło również zależeć krajom importującym te produkty. W celu ustabilizowania tego rynku zawarto umowy międzynarodowe mające charakter towarowy. Obserwując trwający w ostatnich kilkunastu miesiącach szybki wzrost notowań większości surowców na rynkach międzynarodowych z trudem uświadamiamy sobie, że realne ceny surowców (bez ropy naftowej) w ostatnich stu latach nie podskoczyły, lecz spadły, i to prawie 3-krotnie!
Artykuł podejmuje aktualny problem finansjalizacji międzynarodowych rynków surowców. Na rynkach surowców daje się zauważyć wzrost znaczenia motywów finansowych, niezwiązanych z fundamentami rynku. Rośnie również udział inwestorów finansowych (w tym i traderów indeksowych) w zawieranych transakcjach. Inwestorzy, poszukując nowych źródeł maksymalizacji stóp zwrotu, zaczęli traktować surowce jak każdą inną klasę aktywów (akcje, obligacje). Wszystko to może powodować wzrost cen i ich zmienności, co nastąpiło na początku XXI w. i zakończyło się wraz z rozprzestrzenianiem światowego kryzysu finansowego w 2008 r. Finansjalizacja, skutkując wzrostem cen surowców, może mieć negatywne konsekwencje dla sfery realnej - m.in. powodując pogarszanie sytuacji podmiotów gospodarczych czy wzrost cen żywności na skutek wzrostu cen surowców.(abstrakt oryginalny)
Zapewnienie dostępu do stabilnej podaży szeregu surowców stało się poważnym wyzwaniem dla gospodarek krajowych i regionalnych o ograniczonej produkcji, podobnie jak gospodarki UE. Niezawodny i nieograniczony dostęp do niektórych surowców stanowi coraz poważniejszy problem. Aby sprostać temu wyzwaniu, KE opracowała listę surowców krytycznych (CRM) dla UE, która jest regularnie weryfikowana i aktualizowana. W komunikacie COM (217) 490 wersja ostateczna z 13.09.2017 r. KE przedstawiła zaktualizowany wykaz 27 kluczowych surowców dla UE w wyniku trzeciej oceny opartej na dopracowanej metodologii opracowanej przez Komisję. Znaczenie ekonomiczne (EI) i ryzyko podaży (SR) pozostały dwoma głównymi parametrami określającymi krytyczność danego surowca. Lista surowców krytycznych dla UE obejmuje surowce, które osiągają lub przekraczają progi dla obu parametrów określonych przez KE. Jedynym wyjątkiem jest węgiel koksowy (po raz pierwszy zawarty na liście surowców krytycznych w 2014 r.), który, choć nie osiąga progu znaczenia ekonomicznego, został warunkowo umieszczony na liście z 2017 r. W artykule omówiono najważniejsze zmiany metodologii zastosowanej w trzecim przeglądzie i ich wpływ na ocenę krytyczności węgla koksowego. Przedstawia strukturę geograficzną światowej produkcji i zużycia węgla koksowego, a także stopień, w jakim UE jest uzależniona od importu węgla koksowego. Surowce, nawet jeśli nie są klasyfikowane jako surowce krytyczne, są niezbędne dla gospodarki europejskiej, ponieważ znajdują się na początku łańcuchów wartości w produkcji. Ich dostępność może się szybko zmieniać ze względu na zmiany w przepływach handlowych lub polityce handlowej, co ujawnia ogólną potrzebę dywersyfikacji podaży. (abstrakt oryginalny)
Konkurencyjność rosyjskiej gospodarki wciąż pozostawia wiele do życzenia w porównaniu do krajów wysoko rozwiniętych. Jej poprawa wymaga wielkich nakładów inwestycyjnych, jednakże brakuje na to środków. Tym niemniej bez podnoszenia efektywności i wzbogacania oferty eksportowej o wyroby branż przetwórczych, Rosja nie jest w stanie zaistnieć na światowym rynku towarów konsumpcyjnych.
Pod wpływem przemian strukturalnych, związanych z nową epoką postindustrialną, zaobserwowano w uprzemysłowionym świecie zmiany zapotrzebowania na surowce i energię. Produkcja surowców przestała być motorem postępu i wzrostu gospodarczego. Fakt ten miało konsekwencje dla rozwoju gospodarczego surowcowych krajów słabo rozwiniętych. Zmniejszająca się rola surowców dla gospodarki światowej znalazła swoje odbicie w spadku ich znaczenia w handlu międzynarodowym. Kraje rozwijające się odczuły w związku z tym coraz słabszą pozycję przetargową jako eksporterzy surowców. W pracy omówiono skutki zmniejszenia roli tych krajów. Przedstawiono również możliwości ich restrukturyzacji.
Weryfikacja procesu kształtowania się cen instrumentów finansowych budzi zainteresowanie zarówno świata akademickiego, jak i praktyków. Jednym z fundamentalnych zagadnień neoklasycznej teorii finansów jest zaproponowana przez E. Famę hipoteza efektywności informacyjnej, w myśl której ceny instrumentów finansowych zawsze i w pełni odzwierciedlają istotne dane rynkowe. Rosnące zainteresowanie inwestorów rynkami towarowymi rodzi pytanie, czy podlegają one podobnym prawidłowościom, jak rynki klasycznych papierów wartościowych? Celem artykułu jest identyfikacja zjawisk anomalnych o charakterze kalendarzowym. Badaniu poddano stopy zwrotu instrumentów opartych na cenie ropy, złota oraz kukurydzy. (abstrakt oryginalny)
Ceny ropy naftowej wywierają przemożny wpływ na tempo rozwoju gospodarczego. Załamanie światowej koniunktury w połowie 2008 r. doskonale to dokumentuje. Rekordowo wysokie notowania baryłki ropy naftowej latem 2008 r., poprzedzające giełdowy krach i fale upadłości w sektorze bankowym w drugiej jego połowie, nie przyczyniły się jednak do nich bezpośrednio. W dużej mierze wyniesienie cen ropy naftowej do wspomnianego poziomu stanowiło konsekwencje postrzeganie przez inwestorów rynku surowcowego jako stosunkowo bezpiecznego i lokowania w nim środków wycofywanych pośpiesznie z ryzykownych przedsięwzięć kapitałowych w pierwszym półroczu 2008 r. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono rezultaty analizy archiwalnych baz danych dotyczących transakcji na rynkach surowców energetycznych i paliw na przestrzeni ostatnich kilku dekad, tak w odniesieniu do negocjowanych cen spot jak i dla transakcji terminowych na głównych towarowych giełdach świata. Sporządzono i wstępnie przeanalizowano przebiegi cenowe dla podstawowych surowców kopalnych, jak i dla wstępnej fazy paliwa jądrowego, jakim jest tlenek naturalnego (tzn. niewzbogaconego) uranu. Zaproponowano zbiorczy indeks terminowego rynku nośników energii, jako geometryczną średnią paru notowanych na światowych giełdach subindeksów. Uzyskany przebieg wykazuje wyraźną elliotowską strukturę fraktalną. Wstępna interpretacja sugeruje, iż w odniesieniu do paliw kopalnych rynki weszły już w fazę poważnej korekty wieloletniego impulsu wzrostowego. Nie dotyczy to jednak rynku uranu, który jak dotąd wykazuje niczym nie zagrożony trend wzrostowy. Zgromadzone dane będą przedmiotem dalszych analiz z wykorzystaniem zaproponowanej uprzednio (i dobrze się jak dotąd sprawdzającej) metodyki, opartej na analizie spektralnej i statystyce fraktalnej. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najważniejszych parametrów analizy technicznej instrumentów na rynkach finansowych i towarowych oraz podstawowym wskaźnikiem interesującym inwestorów jest zmienność cen. W branży surowców mineralnych oprócz zmienności cen istotne znaczenie ma tzw. premia z tytułu składowania (convenience yield, CY), która jest ważnym parametrem modelu wartości zaktualizowanej racjonalnej wyceny towarów PVM. Obydwa parametry są kluczowymi zmiennymi wykorzystywanymi w procesie prognozy cen surowców oraz w modelach wyceny opcji rzeczowych. Niniejszy referat przedstawia próbę oszacowania historycznej zmienności cen i premii z tytułu składowania dla węgla energetycznego na podstawie danych z okresów 2000-2009 oraz 2007-2009. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest pokazanie zależności pomiędzy obfitością surowcową a dynamiką wzrostu gospodarczego kraju na przykładzie Rosji. Bogactwo surowcowe powszechnie kojarzy się z bogactwem i dobrobytem społeczeństwa. Jednakże potencjał surowcowy nie zawsze znajduje odzwierciedlenie we wzroście gospodarczym. Potwierdzeniem tego stwierdzenia jest Rosja. Chociaż kraj ten posiada pokaźne złoża ropy naftowej i największe na świecie zasoby gazu, to ciągle pozostaje na relatywnie niskim poziomie rozwoju mierzonego PKB per capita. Okazuje się, że monokultura surowcowa niekiedy utrudnia politykę gospodarczą i społeczną, jest przyczyną zastoju gospodarczego, bierności oraz demobilizacji. Artykuł ukazuje potencjał surowców energetycznych ZSRR i Federacji Rosyjskiej (FR), jego rolę w rozwoju gospodarczym kraju, jak i polityce zagranicznej FR. Przedmiotem szczególnej uwagi jest strategia gospodarcza wobec sektora naftowo-gazowego i wynikające z niej konsekwencje dla Rosji, a także szanse i zagrożenia dla polityki gospodarczej i społecznej, jakie wynikają z posiadania złóż ropy i gazu. Omówiono także sposób zagospodarowania napływu dochodów ze sprzedaży ropy i gazu, zmiany, jakie dokonały się w Rosji na skutek boomu energetycznego do momentu załamania na rynku surowców energetycznych w 2008 r. oraz skuteczność obranej przez rządzących taktyki działania. Zakończenie stanowi prezentację możliwych dla Rosji rozwiązań mających na celu podniesienie efektywności rosyjskiej gospodarki oraz racjonalne zagospodarowanie napływu petrodolarów w przyszłości, w trosce o długotrwały i zrównoważony rozwój państwa rosyjskiego. (abstrakt autora)
Praca składa się z pięciu rozdziałów. W pierwszym z nich zaprezentowano rolę i tendencje zmian w wykorzystaniu surowców i materiałów oraz określono istotę oszczędności surowcowo-materiałowych i problemy pomiaru potencjalnych ich rozmiarów w gospodarce. Rozdział drugi dotyczy przedsięwzięć oszczędnościowych, ich istoty, rodzajów, przesłanek oraz barier hamujących ich realizację w przemyśle. W trzecim rozdziale pracy zaprezentowano obszary i sposoby oszczędzania paliw, energii, stali i wyrobów hutniczych zarówno u ich producentów, jak i u odbiorców. W czwartym przedstawiono kryteria i metody doboru przedsięwzięć oszczędnościowych do realizacji oraz podjęto próbę weryfikacji tych metod w oparciu o przedsięwzięcia przynoszące oszczędności energii i wyrobów hutniczych. Rozdział piąty traktuje o doświadczeniach w zakresie stymulowania przedsięwzięć oszczędnościowych w krajach wysoko rozwiniętych w celu poszerzenia ich zakresu w gospodarce polskiej. (fragment tekstu)
Światowy rynek gazu ziemnego zmienia się w ostatnich latach. Przyczyną tych zmian jest coraz szerszy dostęp do skroplonego gazu LNG (Liquefied Natural Gas). Większa liczba terminali LNG umożliwia zawieranie transakcji pomiędzy uczestnikami rynku z całego świata. Benchmarkiem cenowym dla rozpatrywanego surowca w Stanach Zjednoczonych i w Europie jest gaz ziemny Henry Hub oraz gaz National Balancing Point (NBP). Celem artykułu jest zweryfikowanie, czy ceny gazu ziemnego dla USA oraz Europy na rynku terminowym są ze sobą powiązane oraz zbadanie siły zależności pomiędzy cenami terminowymi gazu ziemnego i ropy naftowej. Na podstawie analizy szeregów czasowych stwierdzamy, że rozkład badanych zwrotów nie jest normalny, oraz że występuje silny efekt ARCH. Do opisu dynamiki badanych szeregów wykorzystujemy wielowymiarowy model GARCH, pozwalający na oszacowanie siły zależności warunkowych. Oprócz szeregów zwrotów z notowań gazu Henry Hub i NBP uwzględniamy w badaniu szeregi zwrotów z no-towań ropy naftowej West Texas Intermediate oraz Brent, by zmierzyć siłę powiązań po-między dwoma najważniejszymi surowcami energetycznymi(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.