Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mathematical economic models
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W podstawowym kursie matematyki dla ekonomistów jednym z ważniejszych zagadnień jest problem szukania ekstremów funkcji jednej i wielu zmiennych. Ekstremum funkcji, punkt zmiany trendu procesu opisywanego tą funkcją, odgrywa istotną rolę w opisie zjawisk ekonomicznych. W ten właśnie sposób często interpretuje się teoretyczne rozważania dotyczące maksimum i minimum funkcji. Warto jednak zauważyć, że niewielkie rozszerzenia tradycyjnego programu, możliwe do zrealizowania nawet w ramach ćwiczeń, pozwoli na zdecydowane uproszczenie realizacji późniejszych zagadnień w ramach kursu mikroekonomii. Takie podejście prezentowane jest w niektórych podręcznikach obejmujących kurs matematyki dla ekonomistów [1], [2], w których autorzy cytują w rozdziałach dotyczących ekstremum funkcji twierdzenie o obwiedni. (fragment tekstu)
2
75%
Artykuł wpisuje się w nurt nielicznych prac z ekonomii matematycznej, zawierających dowody tzw. twierdzeń o magistrali w modelach niestacjonarnych gospodarek typu Neumanna-Gale'a. Wykorzystując ideę dowodu twierdzenia 5 przedstawionego w pracy Panek (2013b) udowodniono wersję pośrednią - między "silną" i "bardzo silną" - twierdzenia o magistrali w niestacjonarnej gospodarce Gale'a głoszącą, że jeżeli w niestacjonarnej gospodarce Gale'a optymalny proces wzrostu w pewnym okresie czasu dociera do magistrali, a ceny (von Neumanna) nie zmieniają się zbyt gwałtownie, to niezależnie od długości horyzontu proces taki przez wszystkie kolejne okresy (za wyjątkiem co najwyżej ostatniego) przebiega w pobliżu magistrali. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote O ciągu Ulama, równaniu Pella i rotacjach rynku finansowego
75%
Przedstawiono historię modelowania finansowego na przykładzie ciągu Ulama.
4
Content available remote Two-Level Aggregation of Leontief Model "Input-Output"
75%
Artykuł dotyczy dwupoziomowej agregacji modelu input-output W. Leontiefa stosowanego przy analizie przepływów międzygałęziowych. Analizy te opierają się na tablicach zależności pomiędzy sektorami gospodarki oraz danymi makro- i mikro-ekonomicznymi. Autorka rozpatrzyła i udowodniła cztery twierdzenia odnoszące się do tego modelu.
5
75%
Praca nawiązuje do artykułu Panek (2016b) zawierającego dowód tzw. "słabego" twierdzenia o wielopasmowej magistrali w stacjonarnej gospodarce typu Gale'a. Obecnie prezentujemy "silną" oraz "bardzo silną" wersję twierdzenia o wielopasmowej magistrali. Pokazujemy, że mimo uogólnienia modelu - polegającego na zastąpieniu pojedynczej magistrali (promienia von Neumanna) wiązką magistral, którą nazywamy magistralą wielopasmową - nie zmieniają się wcześniej udowodnione magistralne własności optymalnych procesów wzrostu w gospodarce Gale'a. (abstrakt oryginalny)
6
75%
W zdecydowanej większości prac poświęconych asymptotycznym (magistralnym) własnościom optymalnych procesów wzrostu w stacjonarnych gospodarkach typu Neumanna-Gale'a-Leontiefa obrazem geometrycznym magistrali jest pojedyncza półprosta, nazywana promieniem von Neumanna. Mimo że ani postulat stacjonarności, ani jednoznaczności magistrali produkcyjnej nie są zgodne z obserwacją realnych procesów gospodarczych, lista publikacji poświęconych efektowi magistrali w niestacjonarnych gospodarkach Neumanna-Gale'a-Leontiefa (ze zmienną technologią) oraz wieloma magistralami jest znacznie skromniejsza. Należą do nich w szczególności prace Panka (2017, 2018), w których pojedyncza magistrala produkcyjna w niestacjonarnej gospodarce Gale'a jest zastąpiona przez wiązkę magistrali (magistralę wielopasmową). Artykuł nawiązuje bezpośrednio do publikacji Panka (2019), prezentującej dwa twierdzenia o magistrali, przy założeniu, że w niestacjonarnej gospodarce Gale'a optymalna struktura produkcji w okresie t pozostaje optymalna także w przyszłości. Obecnie założenie to zostało znacznie osłabione. (abstrakt oryginalny)
This article presents a multiproduct model of a non-stationary Gale-type economy with technology convergent to a certain limit technology, in which changes in the production technology (the dynamics of the Gale production spaces) are ruled by the size of investments. Thus, the considered model differs from the vast majority of the Gale-type models considered in the mathematical economy. With this assumption, the so-called "very strong" version of the multilane production turnpike theorem in the Gale economy with investments is proved. According to the theorem, if the optimal growth process in such an economy reaches the multilane turnpike, it remains on it from then on, except for, possibly the last period of the analysed economic horizon. (original abstract)
Badanie równowagi rynkowej ma zastosowanie zarówno w analizie makroekonomicznej, jak i mikroekonomicznej. Znajomość poziomu równowagi stanowi podstawę podejmowania decyzji optymalizacyjnych. Informacje dotyczące stanu równowagi przydatne są zarówno w polityce gospodarczej, jak i w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Znaczące jest również rozpoznanie czynników kształtujących badane podmioty pod kątem określenia ich stanu wzajemnej równowagi. W pracy tej poddane badaniu zostaną dochody i wydatki w ujęciu globalnym. Przedstawiony zostanie model relacji i kilka innych modeli przedstawiających zależności uboczne. (fragment tekstu)
Na procesy gospodarcze wpływają czynniki, które może określić mianem obiektywnych (dochód, stopa procentowa etc.), oraz czynniki subiektywne, głównie o charakterze psychologicznym i socjologicznym. Czynniki subiektywne często można utożsamić z określonymi skłonnościami, charakterystycznymi dla danych obiektów (zbiorowości, osób). Zgodnie z definicją prof. J. Hozera, skłonność do czegoś (lub kogoś) to "nachylenie postawy" w kierunku czegoś (lub kogoś) zwiększające prawdopodobieństwo określonych zdarzeń. Skłonności można więc traktować jako właściwości obiektów, które zwiększają prawdopodobieństwo określonych zdarzeń, determinując w pewnym stopniu zjawiska gospodarcze. (fragment tekstu)
W rozdziale tym sprawdzono na wybranych przykładach możliwości aplikacji wykładnika Lapunowa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). (fragment tekstu)
Nie są także jednoznacznie określone wpływ i skutki wprowadzenia takich opłat na gospodarkę Szwajcarii. Uwzględniając fakt, że w Szwajcarii powstaje tylko 0,2% globalnej emisji C02, jej ograniczanie o np. 20% daje słabo zauważalne pozytywne skutki czy też skutki te w ogóle nie będą odczuwalne. Jakie koszty podjęcia zamiaru ograniczenia emisji powstaną w gospodarce oraz jak opłata ta wpłynie na strukturę gospodarki i jej rozwój nie jest jednoznacznie rozpoznane. Studia w zakresie kosztów, korzyści i skutków gospodarczych prowadzone w USA i w najbardziej rozwiniętych państwach Europy dają podstawy do przypuszczeń, że również w Szwajcarii powstaną poważne koszty i znaczne zmiany w strukturze cen, alokacji zasobów, a także w dystrybucji dochodów. Nie można jednak przenosić doświadczeń jednych państw bezpośrednio na inne gospodarki. Byłoby to nadmiernym uproszczeniem, chociaż można zauważyć pewne prawidłowości, które z pewnością pojawią się we wszystkich tych krajach, które ograniczają emisję CO2.(fragment tekstu)
Teoria skal czasowych jest elastycznym i sprawnym narzędziem modelowania pozwalającym na rozważanie systemów określonych na złożonych dziedzinach czasu. Pojęcie skal czasowych wprowadził w 1988 r. niemiecki matematyk S. Hilger w rozprawie doktorskiej pisanej pod kierunkiem B. Aulbacha. Teoria skal czasowych była narzędziem, które umożliwiło unifikację wyników znanych dla ciągłych i dyskretnych układów dynamicznych. Z czasem zauważono, że rozpatrywanie zagadnień na gruncie teorii skal czasowych pozwala nie tyko ujednolicić wyniki analizy ciągłej i dyskretnej, ale również umożliwia przeniesienie ich na dowolną skalę niejednorodną. W niniejszej pracy dla modelu prokrastynacji przedstawiono wyniki analizy dynamiki modelu z wykorzystaniem rachunku skal czasowych na przykładowych skalach niejednorodnych.(abstrakt oryginalny)
W nawiązaniu do prac Panek (2014a, 2014b) udowodniono tzw "słabą" wersję twierdzenia o magistrali w niestacjonarnym modelu dynamiki ekonomicznej typu Gale'a z kryterium maksymalizacji wartości produkcji, mierzonej w cenach von Neumanna, w ustalonym horyzoncie T = {0,1, ..., ti} funkcjonowania gospodarki. Przy dowodzie twierdzenia istotną rolę gra produktywność gospodarki oraz jej rosnąca technologiczna efektywność na magistrali. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Zakrzywiona magistrala w niestacjonarnej gospodarce Gale'a : część II
75%
Nawiązując do artykułów Panek (2014, 2015), w pracy udowodniono dwie wersje twierdzenia o tzw. zakrzywionej magistrali w niestacjonarnej gospodarce Gale'a. Pokazano, że jeżeli w niestacjonarnej gospodarce Gale'a optymalny proces wzrostu w pewnym okresie czasu dociera do zakrzywionej magistrali oraz ceny von Neumanna nie zmieniają się gwałtownie, wtedy niezależnie od długości horyzontu funkcjonowania gospodarki proces taki pozostaje blisko magistrali przez wszystkie kolejne okresy, za wyjątkiem być może ostatniego. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano rekonstrukcji założeń przyjmowanych w modelu rynku wolnokonkurencyjnego, co doprowadziło autora do zupełnie innego wniosku niż sugerują to popularne teorie mechanizmu równowagi rynkowej. Przedstawiono także własną propozycję modelu porządkowania rynku.
Badając zależności między zjawiskami ekonomicznymi za pomocą modelu ekonometrycznego zawsze stajemy przed problemem doboru postaci analitycznej modelu. Zagadnienie to jest szczególnie trudne w przypadku, gdy analizuje się zależność jednego zjawiska ekonomicznego od wielu innych zjawisk, tzn. gdy formułuje się modele z wieloma zmiennymi objaśniającymi. Dobór postaci analitycznej modelu jest wówczas kompromisem między ogólną wiedzą ekonomiczną o związkach między zmienną objaśnianą a zmiennymi objaśniającymi lub analizą wyników obserwacji wyróżnionych zjawisk z jednej strony, a możliwościami wyznaczenia parametrów zbudowanego modelu z drugiej strony. W przypadku wielu zmiennych objaśniających najczęściej buduje się modele liniowe lub takie modele nieliniowe, które po pewnych przekształceniach dają się sprowadzić do modeli liniowych względem parametrów. Do wyznaczania ich parametrów można wykorzystać metody mające zastosowanie do klasycznych modeli liniowych. (fragment tekstu)
W pracach Panek (2016a, 2016b) zaproponowano uogólnienie pojęcia magistrali w stacjonarnej gospodarce typu Gale'a poprzez zastąpienie pojedynczej magistrali (pojedynczego promienia v. Neumanna) przez zwartą wiązkę magistral, którą nazwano magistralą wielopasmową. Udowodniono w nich tzw. "słabą" wersję twierdzenia o wielopasmowej magistrali (a) w stacjonarnej gospodarce Gale'a ze stałą (niezmienną w czasie technologią produkcji) oraz (b) w niestacjonarnej gospodarce Gale'a z technologią zbieżną z czasem do pewnej technologii granicznej. W niniejszym artykule, w nawiązaniu do w/w prac, przy częściowo zmodyfikowanych założeniach przedstawiono - obok dowodu "słabego" twierdzenia - także dowód "silnego" oraz "bardzo silnego" twierdzenia o wielopasmowej magistrali w niestacjonarnej gospodarce z technologią zbieżną z czasem do pewnej technologii granicznej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono szereg modeli matematycznych próbujących wyjaśnić procedurę ustalania poziomu wypłat dywidend.
19
Content available remote Zakrzywiona magistrala w niestacjonarnej gospodarce Gale'a : część I
75%
W nawiązaniu do prac Panek (2013, 2014a) w artykule udowodniono tzw. "słabe" twierdzenie o zakrzywionej magistrali, na której gospodarka osiąga maksymalne tempo wzrostu. Obrazem geometrycznym takiej magistrali jest krzywa w przestrzeni stanów gospodarki - odpowiednik promienia von Neumanna w stacjonarnym modelu Neumanna-Gale'a. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest zaprezentowanie dwóch modeli dotyczących struktury zatrudnienia. Pierwszy z nich pozwala wyznaczyć taka. struktura zatrudnienia, która gwarantuje maksymalna, wydajność pracy w całej gospodarce, jednocześnie zaś z tego modelu można obliczyć taki wektor inwestycji, który zapewnia możliwość urzeczywistnienia optymalnej struktury zatrudnienia. Drugi model służy do ustalenia struktury zatrudnienia zapewniającej minimalne różnice miedzy wzorcowa, struktura, konsumpcji a rynkowa, struktura, konsumpcji. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.