Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Measuring the effectiveness of a company
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł powstał w oparciu o badania literatury z zakresu efektywności funkcjonowania przedsiębiorstw. Omówiono problem definiowania oraz pomiaru efektywności funkcjonowania przedsiębiorstw; poruszono kwestię podejścia wielowymiarowego. W artykule wskazano również kierunki dalszych badań z zakresu relacji pomiędzy współpracą międzyorganizacyjną a efektywnością funkcjonowania przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia jako studium przypadku autorską koncepcję pomiaru efektywności w realnym przedsiębiorstwie projektowym. Celem wdrożenia owego pomiaru było uzyskanie lepszej kontroli zasobów oraz zwrócenie uwagi na problemy i przestarzałe rozwiązania techniczne, co skutkowało niskimi wynikami w stosunku do ponoszonych nakładów. Stanowiło jednocześnie zagrożenie dla dalszej egzystencji przedsiębiorstwa. Dodatkowo niższe wartości kontraktów osiągane w przetargach, stały się wyraźnym sygnałem do wprowadzenia zmian, przy jednoczesnym wdrożeniu nowych rozwiązań w dziedzinie stosowanego oprogramowania inżynierskiego. Polegały one m. in. na wdrożeniu precyzyjnej i sformalizowanej struktury podziału pracy oraz pomiarze efektywności pracy członków zespołów projektowych na poziomie pojedynczych zadań. (skrócony abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł to diagnoza czynników w organizacji ograniczających skuteczność pracowników. Przybliżono przeszkody efektywnej pracy. Omówiono rolę działów HR w zapewnieniu efektywnie funkcjonującej kadry pracowników.
4
75%
Celem niniejszego artykułu jest ocena efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa przez pryzmat wytworzonej wartości dodanej w stosunku do zasobów niematerialnych (kapitału ludzkiego i strukturalnego) badanego przedsiębiorstwa na tle wyników uzyskanych przez europejskich konkurentów. Pomiar wartości dodanej oraz komponowane wskaźniki, które zostaną tu przedstawione, nastąpi w oparciu o dane finansowe Banku Millennium - przedsiębiorstwa sektora bankowego według klasyfikacji Giełdy Papierów Wartościowych. Uzyskane wyniki będą następnie rozpatrywane w kontekście konkurencyjnego sektora bankowego w Europie, dzięki czemu możliwym będzie określenie, czy badane przedsiębiorstwo działa na poziomie efektywności wyższym, bądź niższym od przyjętej średniej z charakterystyki wyników konkurencji. (fragment tekstu)
W artykule omówiono pomiar i stymulowanie efektywności działania przedsiębiorstw, które mogą być rozpatrywane w warunkach rzeczywistości obiektywnej (gospodarki ograniczonej przez zasoby) oraz w warunkach gospodarki ograniczonej przez wielkość popytu.
W niniejszej pracy omówimy trzy możliwe metody badania efektu gospodarności przedsiębiorstwa. Pierwsza i druga pozornie odnoszą się jedynie do przypadku, gdy wytwarza się jeden tylko wyrób. W rzeczywistości, ponieważ każda obniżka kosztu poniżej poziomu oczekiwanego jest mierzona w tych samych jednostkach pieniężnych, można w przypadku produkcji niejednorodnej te odcinkowe efekty dodawać do siebie otrzymując w ostatecznym wyniku globalny efekt gospodarności przedsiębiorstwa. Trzecia z przedstawionych poniżej metod badawczych odnosi się explicite do przypadku produkcji wielu odrębnych wyrobów. (fragment tekstu)
7
75%
Proces pomiarowy jest częścią procesu produkcyjnego i, podobnie jak proces wytwarzania, powinien być monitorowany na bieżąco. Należy potwierdzać stabilność procesu pomiarowego narzędziami statystycznymi. Zaproponowana w artykule (...) metoda wypełniła lukę, jaka dotąd istniała w obszarze instrumentarium do analizy systemów pomiarowych w poszczególnych etapach procesach wytwarzania - zaproponowano metodę do oceny systemów pomiarowych na bieżąco (metodę o charakterze on-line). W artykule wskazano na to, że stosowanie zaproponowanej przez autorów metody przy wykorzystaniu autorskiego narzędzia, jakim jest program IRRA, pozwala na bieżąco odpowiadać na pytanie, czy dany system pomiarowy jest nadal (chwilowo, krótkoterminowo) odpowiedni do realizacji założonego dla niego celu. Badania weryfikacyjne potwierdziły skuteczność metody bieżącej oceny systemu pomiarowego w procesie wytwarzania. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie wpływu stosowania przy pomiarze zyskowności jednostki zasady podstawy memoriałowej na postrzeganie innego rodzaju przejawów korzyści ekonomicznych, a zwłaszcza płynności finansowej. Skutki tej zasady starano się zaprezentować na tle identyfikacji korzyści ekonomicznych generowanych przez zasoby majątkowe jednostki, na tle źródeł informacji o tych korzyściach i zasad tworzenia informacji. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Comprehensiveness of a Strategy Execution Measurement System
75%
Artykuł opisuje zagadnienie pomiaru realizacji strategii z uwzględnieniem dwóch zmiennych - poziomu jego kompleksowości oraz efektywności prowadzonych działań. Kompleksowość została zdefiniowana w ramach trzech obszarów: wykorzystania narzędzi służących pomiarowi stopnia realizacji strategii, przebieg procesów oraz pomiar postępów wdrożeniowych. Natomiast efektywność implementacji strategii została wyrażona poprzez poziom realizacji celów strategicznych oraz dynamikę przychodów. Próba badawcza obejmowała 200 przedsiębiorstw działających od minimum 5 lat i wyszczególnionych w rankingu "Polityki" oraz "Diamentów Forbesa 2013". Wykorzystana została technika PAPI (Paper and Pencil Interview), a pytania miały charakter nominalny (deklarowane było występowanie określonych barier implementacyjnych) oraz zmiennych porządkowych (określano ich oddziaływanie na 5 punktowej skali). W celu weryfikacji postawionych hipotez, obliczona została korelacja Pearsona. Przeprowadzone badania wykazały istnienie dodatniej korelacji pomiędzy nimi, przy czym wskazano, iż największą rolę odgrywają odpowiednio zaprojektowane procesy pomiaru. Jednocześnie istotne jest uwzględnienie wzajemnych interakcji pomiędzy składowymi systemu pomiaru, a więc przyjęcie perspektywy holistycznej i projektowanie go w oparciu o zasadę kompleksowości. Równoległe współdziałanie i wzajemna interakcja wymienionych elementów pozwalają na wzrost efektywności realizacji strategii. Przekłada się to bowiem na osiągane wyniki, zarówno w zakresie dynamiki przychodów, jak i stopnia realizacji celów strategicznych. Warto także wspomnieć, że otrzymane wyniki pozwalają stwierdzić, iż kompleksowość systemu pomiaru wykazuje znacznie większą zależność z poziomem osiągnięcia celów strategicznych, aniżeli z dynamiką przychodów. (abstrakt oryginalny)
Wpisanie przedsiębiorczości w nurt nauk o zarządzaniu poskutkowało potrzebą rozumienia tego zjawiska kategoriami zarządzania, a zwłaszcza planowania i kontroli. Zgodnie ze znanym postulatem, że aby czymś zarządzać, należy to zmierzyć, narodziła się potrzeba wynikająca z praktyki, dotycząca pomiaru przedsiębiorczości w istniejących organizacjach. Wielowymiarowość i wieloaspektowość przedsiębiorczości powoduje, że jej pomiar jest złożony i niejednoznaczny. Niniejszy artykuł przedstawia wyniki badań przeprowadzonych w 308 organizacjach w Polsce, dotyczących pomiaru empirycznie wyróżnionych składników przedsiębiorczości, a także ich przełożenia na efektywność. W rezultacie podejmuje próbę zaproponowania przesłanek do takiego zarządzania elementami przedsiębiorczości, które mogą się przełożyć na wyższą efektywność finansową organizacji. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Pomiar efektywności dokonań działalności logistycznej
75%
Celem artykułu jest zaprezentowanie problematyki pomiaru dokonań występującej w obszarze logistyki i w podmiotach logistycznych, a ponadto wskazanie, jakie czynniki i metody odgrywają szczególną rolę w pomiarze osiągnięć działalności logistycznej. Dodatkowo autorka artykułu przedstawia główne wyniki badań empirycznych przeprowadzonych wśród europejskich przedsiębiorstw usług logistycznych, które pozwolą zdefiniować wymagania efektywnego i skutecznego systemu pomiaru w logistyce, uwzględniającego potrzeby odbiorców i dynamiczne zmiany środowiska gospodarczego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja ram koncepcyjnych tworzenia mierników pomiaru efektywności działań w turystyce na przykładzie biur podróży, zaproponowanie przykładowego zestawu mierników, a następnie ocena zakresu ich stosowania. W oparciu o przegląd literatury przedstawiono uwarunkowania pomiaru efektywności działalności gospodarczej w turystce. Zaproponowano poszerzony model oceny efektywności działalności gospodarczej dla biur podróży zgodny z koncepcją turystyki zrównoważonej i koncepcją społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw. Przedstawiono wyniki badania empirycznego przeprowadzonego metodą sondażu diagnostycznego, które miało na celu ocenę stopnia wykorzystania przez biura podróży proponowanych mierników do oceny efektywności prowadzonej działalności. Wyniki badań pozwoliły na sformułowanie wniosków w zakresie zastosowania poszerzonego modelu oceny efektywności działalności gospodarczej w turystyce. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowano nieparametryczną metodę pomiaru efektywności funkcjonowania organizacji - metodę DEA (ang. Data Envelopment Analysis). Obok charakterystyki podstawowych grup metod oceny efektywności organizacji, w opracowaniu przedstawiono genezę pomiaru efektywności funkcjonowania organizacji według metody DEA. Przybliżona została także istoty metody DEA oraz zaprezentowano na przykładzie procedurę obliczania wskaźnika efektywności względnej i wyznaczania tzw. granicy efektywności. W opracowaniu zaprezentowano ponadto przykłady zastosowania metody DEA w różnych dziedzinach ludzkiej aktywności. Główną metodą badawczą wykorzystaną na potrzeby opracowania był przegląd i analiza literatury. W trakcie badań poszukiwano odpowiedzi na następujące pytanie badawcze: jak nieparametrycznie można mierzyć efektywność funkcjonowania organizacji? (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Wymiary systemu pomiaru efektywności w małych i średnich przedsiębiorstwach
75%
W artykule omówiono wyniki badań dotyczące systemów pomiaru efektywności przeprowadzone w polskich małych i średnich przedsiębiorstwach. Najpierw przedstawiono metodę badawczą i opis próby, a następnie scharakteryzowano wyniki badań empirycznych - wymiary systemu pomiaru efektywności.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Pomiar efektywności procesów logistycznych
75%
Decyzje zarządcze powinny być podejmowane na podstawie analizy wiarygodnych danych i oceny zebranych informacji. Kadra zarządzająca potrzebuje narzędzi pozwalających na ocenę efektywności swoich działań. Właściwe zarządzanie organizacją i przebiegającymi w niej procesami wymaga znajomości metod pomiaru i oceny efektywności. Artykuł jest poświęcony pomiarowi efektywności procesów i działań. Prezentuje metody, które można wykorzystać do pomiaru efektywności procesów, a także określa ograniczenia i korzyści wynikające z przeprowadzonego pomiaru. Analiza została dokonana na przykładzie procesów logistycznych, które wynikają z potrzeby koordynacji przepływów, stanów oraz rozmieszczenia materiałów, informacji i środków finansowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule opisano tematykę społecznej efektywności organizacji. Jego celem jest po pierwsze przedstawienie efektywności organizacji w perspektywie pozytywnej, a także wpisanie w ten obraz koncepcji efektywności społecznej. Po drugie zaś, istotne w artykule jest zaproponowanie miary efektywności społecznej, która może być wykorzystana w badaniach empirycznych i praktyce biznesu. Perspektywa pozytywna każe w odmienny od klasycznego sposób spojrzeć zarówno na działania organizacji jak i rezultaty tych działań. Na plan pierwszy wysuwa się sposób, w jaki organizacja oddziałuje na życie interesariuszy, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, zarówno obecnych jak i przyszłych. W takim ujęciu społeczna efektywność organizacji staje się problematyką zyskującą na istotności. W artykule zaprezentowano różne podejścia do społecznej efektywności organizacji. Zaproponowano również narzędzie pomiarowe, które za pomocą dwunastu pytań mierzy cztery wymiary efektywności społecznej organizacji: orientację prospołeczną, ochronę środowiska, odpowiedzialność społeczną oraz etykę biznesu. (abstrakt oryginalny)
Rozwój współczesnych gospodarek nierozerwalnie związany jest ze zjawiskiem konkurencji i konkurencyjności rywalizujących podmiotów. Zagadnienia z zakresu konkurencyjności gospodarek, ich sektorów oraz przedsiębiorstw stały się przedmiotem intensywnych analiz na całym świecie. W Polsce również istnieje pilna potrzeba prowadzenia badań nad różnymi aspektami konkurencyjności, które powinny rzetelnie diagnozować sytuację w tym względzie i wskazywać rozwój adekwatnych instrumentów polityki gospodarczej, stymulujących wzrost konkurencyjności. Niniejszy artykuł wpisuje się w to zapotrzebowanie. Głównym celem badania jest ocena i porównanie wybranych aspektów konkurencyjności przedsiębiorstw z działów przetwórstwa przemysłowego. Analizą objęto więc przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego (sekcja C) na dwucyfrowym poziomie agregacji, czyli na poziomie działów tej sekcji. Do oceny konkurencyjności w latach 2010-2016 wykorzystano: stopę eksportu, wskaźnik Intra-Industry Trade (IIT), dynamikę produkcji sprzedanej, dynamikę wydajności pracy oraz łączną produktywność czynników produkcji (TFP). Postępowanie badawcze oparto na danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Pomiar i ocena efektywności kreowania wartości w przedsiębiorstwie
63%
Rozwój narzędzi służących pomiarowi oraz ocenie efektywności przedsiębiorstwa jest w pierwszej kolejności determinowany zastosowaniem w tym celu dwóch następujących grup mierników: mierników księgowych i mierników finansowych. Rozwój zastosowań tych mierników stał się następnie podstawą dla powstania mierników rynkowych, które integrując w swojej treści wybrane mierniki księgowe i finansowe, stają się podstawowymi narzędziami pomiaru i oceny efektywności kreowania wartości w przedsiębiorstwie. Równocześnie, wartość rynkowa przedsiębiorstwa stała się w związku z tym istotnym parametrem analizy finansowej w obrębie wskaźników rynku kapitałowego, a następnie wchodząc w skład analizy wartości przedsiębiorstwa. Stąd, podstawowym celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie narzędzi pomiaru i oceny efektywności kreowania wartości w przedsiębiorstwie, których powstanie oraz rozwój wykorzystania determinowane są przez szeroki wachlarz uwarunkowań prowadzenia pomiaru i oceny efektywności przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Powszechnie panuje pogląd, zgodnie z którym publiczne instytucje kultury nie są skutecznie zarządzane, a alokacja ich zasobów nie odbywa się w sposób efektywny i uzasadniony z perspektywy szeroko rozumianego interesu społecznego. Taki stan rzeczy jest również prezentowany w dokumentach rządowych [27, s. 107-108; 31, s. 9]. W tym kontekście, ze względu na to, że autorowi badania nie są znane żadne empiryczne badania dotyczące systemów wspierających proces zarządzania tego typu placówkami, postanowił on przeprowadzić badanie stopnia wykorzystania strategicznej karty wyników oraz innych podobnych narzędzi w procesie implementacji strategii i pomiaru wyników osiąganych w polskich publicznych instytucjach kultury. Dane do badania zebrano za pomocą ankiety, która prawidłowo została wypełniona przez przedstawicieli 57 instytucji kultury. Uzyskane wyniki wskazują na znikome wykorzystanie strategicznej karty wyników oraz innych systemów implementacji strategii i pomiaru osiąganych rezultatów w analizowanych placówkach. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę budowy teoretycznych podstaw pomiaru efektywności w organizacjach publicznych i nieukierunkowanych na zysk. Przedstawiono pojmowanie efektywności organizacyjnej i korzyści z jej pomiaru oraz spojrzenie na organizację publiczną przez pryzmat efektywności.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.