Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 104

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mechanizacja rolnictwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
100%
Celem opracowania jest analiza zmian stanu wyposażenia ukraińskiego rolnictwa w wybrane środki mechanizacji do produkcji roślinnej w latach 2000-2015. Analizy ograniczono do ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych, maszyn do zbioru ziemniaków i buraków cukrowych. W przygotowaniu opracowania wykorzystano materiały statystyczne Państwowej Służby Statystyki Ukrainy (UKRSTAT) oraz dostępną literaturę przedmiotu. Przemiany jakie nastąpiły w rolnictwie Ukrainy spowodowały znaczne uszczuplenie bazy technicznej przedsiębiorstw rolnych. Jednocześnie znacznie wzrosła powierzchnia UR przypadająca na ciągniki rolnicze oraz powierzchnia upraw w przeliczeniu na jedną maszynę do zbioru. Istotnym problemem z którym boryka się ukraińskie rolnictwo jest znaczne zużycie techniczne, moralne i ekonomiczne parku ciągnikowo-maszynowego w gospodarstwach i przedsiębiorstwach rolnych. (abstrakt oryginalny)
Analizowano koszty wybranych zabiegów agrotechnicznych wykonywanych ciągnikami o zróżnicowanym stopniu zaawansowania technicznego. Potwierdzono wpływ zaawansowania technicznego ciągników na koszty wykonywanych zabiegów agrotechnicznych. Najwyższe koszty wykonania zabiegów agrotechnicznych generują ciągniki wysoko zaawansowane charakteryzujące się wyższą ceną. Stwierdzono, że tańsze modele z grupy ciągników wysoko zaawansowanych generują niższe koszty niż droższe modele z grupy ciągników średnio zaawansowanych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono formy użytkowania sprzętu rolniczego w Polsce na tle tendencji europejskich. Omówiono główne źródła kosztów mechanizacji gospodarstw rolnych w Polsce.
Przedstawiono wyniki badań zaopatrzenia w części zamienne do maszyn rolniczych w RZD Szczodre w celu wyznaczenia minimum asortymentowego i ilościowego.
5
Content available remote Optymalne wyposażenie gospodarstw rolnych w ciągniki rolnicze
100%
W pracy przedstawiono metodę wyznaczanie optymalnej strategii wyposażenia gospodarstwa rolnego w ciągniki rolnicze przy najniższych kosztach eksploatacji w zmiennym otoczeniu przyrodniczo-ekonomicznym. Wykazano, że optymalną strategią wyposażenia gospodarstwa rolnego w ciągniki rolnicze jest strategia S2, natomiast strategia S1 nie jest wskazana dla gospodarstw rolnych, zaś strategia S4 może być uznana za optymalną dla małych gospodarstw rolnych. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu autorzy za zasadne uznali przedstawienie kontekstu renty ekonomicznej jako czynnika warunkującego implementację wyrobu gotowego i determinantę elastycznego wytwórcy. W kontekście prowadzonych badań autorzy poszukują odpowiedzi na dwa kluczowe pytania: a) czy wysokość osiąganej przez wytwórcę renty ekonomicznej może w obecnych czasach stanowić podstawę decyzji w kontekście implementacji wyrobu gotowego, b) czy renta ekonomiczna może stanowić o przewadze rynkowej osiąganej przez elastycznego producenta działającego na rynku mechanizacji rolnictwa? Osiągnięcie tak postawionego celu wymagało sformułowania i zrealizowania celów cząstkowych. W ramach badań zaproponowano autorską metodę osiągania wzrostu renty ekonomicznej przez zastosowanie strategii związanej z "odchudzaniem".(abstrakt oryginalny)
7
75%
W latach 1996-2010 w gospodarstwach indywidualnych liczba agregatów uprawowych zwiększyła się o 849,3%, opryskiwaczy polowych o 35,3%, opryskiwaczy sadowniczych o 47,4%, silosokombajnów (bez samojezdnych) o 30,5%, dojarek z rurociągiem mlecznym o 381,3%, zbiornikowych schładzarek mleka o 291,7%. Zmniejszyła się natomiast liczba silosokombajnów samojezdnych o 4,5%, dojarek bańkowych o 41,1%, schładzarek do mleka w bańkach o 75,8%. W latach 1987-2010 odnotowano w gospodarstwach indywidualnych zwiększenie liczby: rozsiewaczy nawozów mineralnych i wapna o 64,6%, rozrzutników obornika o 55,1% sadzarek do ziemniaków o 181,2%, kosiarek ciągnikowych o 91,2%, pras zbierających o 527,7%, przyczep zbierających o 132,4%, kombajnów zbożowych o 390,4%, kombajnów buraczanych o 175,8%, kombajnów ziemniaczanych o 183,6%, kopaczek do ziemniaków o 54,7%, przyczep o 608% oraz ładowarek chwytakowych o 207,2%. W latach 1988-2010 w pozostałych gospodarstwach liczba rozsiewaczy nawozów mineralnych i wapna zmniejszyła się o 88,3%, rozrzutników obornika o 92,8%, kosiarek ciągnikowych o 89,2%, pras zbierających o 91,2, przyczep zbierających o 95%, kombajnów zbożowych o 91,2%, kombajnów buraczanych o 93,6%, kombajnów ziemniaczanych o 96,3%, przyczep o 90,0%, a ładowaczy chwytakowych o 95,3%. Liczba ciągników w gospodarstwach indywidualnych była w 2010 r. o 42,0% większa, a w pozostałych gospodarstwach o 86,2% mniejsza niż w 1990 r. W latach 1990-2010 udział sektora prywatnego rolnictwa w łącznej wartości netto środków mechanizacji rolnictwa zwiększył się z 81,7 do 93,0%, a udział sektora publicznego - zmniejszył się z 18,3 do 7,0%. W tym samym czasie nastąpiło zwiększenie stopnia zużycia środków mechanizacji rolnictwa - w sektorze prywatnym z 57,7% do 87,7%, a w sektorze publicznym - z 66,8% do 73,6%. W 2010 r. efektywność środków mechanizacji rolnictwa była w sektorze prywatnym o 214%, a w sektorze publicznym o 509% wyższa niż w 1995 r. (abstrakt oryginalny)
8
75%
Celem opracowania jest określenie relacji pomiędzy wielkością gospodarstwa ekologicznego i jego strukturą użytkowania ziemi a liczbą mobilnych środków energetycznych oraz zainstalowaną w nich mocą. Badania przeprowadzono w piętnastu gospodarstwach ekologicznych. Będące na wyposażeniu badanych obiektów środki energetyczne w gospodarstwach najmniejszych to jedynie ciągniki małej mocy (głównie Ursus C330). Wraz ze wzrostem obszaru (grupy II i III) średnia liczba ciągników w gospodarstwie zwiększała się, podobnie jak ich klasa uciągu. Samochody dostawcze, mające duże znaczenie w uzyskiwaniu wyższych cen przy indywidualnej sprzedaży płodów i produktów rolnych, występowały tylko w gospodarstwach grup II i III. Moc zainstalowana w mobilnych środkach technicznych w przeliczeniu na hektar UR była nieznacznie zróżnicowana w zależności od obszaru gospodarstw i mieściła się w przedziale od 11,4 do 12,2 kW/ha. Jednak w odniesieniu do całego wyposażenia gospodarstwa w środki energetyczne wartość mocy w grupie II była około dwukrotnie, a w grupie III - czterokrotnie większa niż w grupie I. (abstrakt oryginalny)
W badaniach przedstawiono efekt przewagi konkurencyjnej, który może powstać w gospodarstwach rolnych dzięki racjonalizacji wykorzystania posiadanego sprzętu mechanizacyjnego. Na bazie danych z 16 celowo wybranych gospodarstw położonych w województwie opolskim, dokonano symulacji oszczędności jednostkowych kosztów eksploatacji ciągników i kombajnów zbożowych powstałych na skutek zwiększenia poziomu ich wykorzystania rocznego. W efekcie ustalono tzw. ceny skorygowane produktów rolnych. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie kosztów mechanizacji w małych gospodarstwach rodzinnych położonych na Dolnym Śląsku, a w szczególności ich poziomu, struktury oraz udziału w kosztach produkcji rolnej. Badania przeprowadzono w latach 2008-2010. Materiały źródłowe pochodziły z 25 gospodarstw indywidualnych o powierzchni do 15 ha UR i nieprzekraczającym 12 ESU, położonych w najbardziej intensywnych rolniczo podregionach Dolnego Śląska. Stwierdzono, że przeciętnie koszty mechanizacji wynoszą 1615,49 zł/ha i stanowią 44,5% całkowitych kosztów produkcji rolnej. Analiza struktury kosztów mechanizacji wykazała dominujący udział kosztów amortyzacji i zakupu usług mechanizacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono analizę wpływu wybranych czynników makroekonomicznych na zakup nowych ciągników rolniczych. Z badań wynika, że najistotniejszym czynnikiem warunkującym popyt na mechaniczną siłę pociągową jest kondycja finansowa gospodarstw wynikająca m.in. z opłacalności produkcji. Pośrednio wyróżnikami tego stanu rzeczy w makroskali jest udział rolnictwa w PKB, jak również relacje cenowe wyrażone w jednostkach produkcji rolniczej. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie kosztów eksploatacji ciągników i maszyn w wybranych gospodarstwach rolnych Lubelszczyzny na podstawie danych zebranych w 60 gospodarstwach badanych w latach 2010 i 2011. Obiekty podzielono na cztery grupy obszarowe i dla każdej z nich opracowano gospodarstwo modelowe. Do określenia wykorzystania maszyn zastosowano metodę współczynnikową, a następnie wyliczono ich jednostkowe koszty eksploatacji. Stwierdzono, że z uwagi na ograniczone roczne wykorzystanie maszyn koszty jednostkowe są bardzo wysokie, a największy udział mają koszty amortyzacji. (abstrakt oryginalny)
Zaobserwowany proces inwestycji zachodzący w badanych gospodarstwach rolnych woj. kujawsko-pomorskiego wskazuje na modernizację środków mechanizacji i związane z tym pozytywne przemiany. Zmierzają one do specjalizacji i uproszczenia produkcji, czemu mają służyć ciągniki rolnicze o wyższej mocy, pozwalające na terminowe wykonanie zabiegów. Jednocześnie wyraźny wzrost liczby agregatów uprawowych i uprawowo-siewnych oraz opryskiwaczy wskazuje na chęć poprawy jakości zabiegów agrotechnicznych i uzyskiwanej w wyniku tego poprawy jakości produkcji. Niewielki udział liczby maszyn nowych w realizowanych zakupach sprzętu został spowodowany niedoborem środków finansowych w ostatnich latach, wynikającym z niskiej opłacalności produkcji rolnej. Obecnie, w wyniku spodziewanego dopływu środków unijnych, istnieje szansa na przełamanie bariery niedoboru kapitału i przyspieszenie inwestycji o charakterze modernizacyjnym. (fragment tekstu)
14
75%
Celem badań było porównanie charakteru zmian właściwości trakcyjnych opon ciągnikowych o różnych wymiarach zewnętrznych w zależności od zmiany poziomu obciążenia pionowego. Do badań wybrano dwie opony diagonalne 9.5-24 i 31×15.5-15 charakteryzujące się klasyczną rzeźbą bieżnika. Analizowanymi właściwościami trakcyjnymi były: poślizg, siła trakcyjna wraz z jej składowymi, sprawność trakcyjna a także wartości mocy uciągu oraz mocy traconych na poślizg i opór przetaczania. Stosowano trzy poziomy obciążenia pionowego kół: 4620, 5320 i 6110 N. Badania prowadzono na jednym podłożu (ściernisko). Do określania właściwości trakcyjnych wykorzystano mobilne stanowisko agregatowane z ciągnikiem rolniczym. Na podstawie uzyskanych wyników wykazano, że obie opony w zbliżony sposób reagowały na zmianę obciążenia pionowego; w obu przypadkach obserwowano pewne zmiany wartości siły trakcyjnej i oporu przetaczania, nie wykazano natomiast różnic w wartościach sprawności trakcyjnej.(abstrakt oryginalny)
15
75%
Celem pracy była analiza właściwości trakcyjnych opon na podłożu leśnym o zróżnicowanej wilgotności i odmiennych parametrach wytrzymałościowych. Badania przeprowadzono na naturalnej gruntowej drodze leśnej przy trzech różnych wilgotnościach podłoża: 10,5, 13,4 oraz 19,2%. Badania trakcyjne wykonano z wykorzystaniem specjalistycznego stanowiska, na którym badano opony: 5.00-10 (na kole pojedynczym i kołach bliźniaczych) oraz 18×9.50-8 w wersji bez łańcucha oraz z łańcuchem antypoślizgowym. Przeprowadzone badania wykazały, że właściwości trakcyjne opon silnie uzależnione są od stanu podłoża. Wzrost wilgotności podłoża przyczynia się do pogorszenia właściwości trakcyjnych badanych opon. Stwierdzono, że bliźniakowanie kół oraz stosowanie łańcuchów antypoślizgowych skutkuje poprawą właściwości trakcyjnych i powoduje wzrost udziału ścinania w generowanej sile trakcyjnej. Dociążanie kół powodowało wzrost wartości sił trakcyjnych, nie wpływało natomiast istotnie na wartości sprawności trakcyjnej.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest analiza cech konstrukcyjno-użytkowych wybranych składników parku ciągnikowo-maszynowego. Zakresem pracy objęto maszyny i narzędzia stanowiące wyposażenie 90 gospodarstw rolniczych położonych na terenie województw świętokrzyskiego i małopolskiego. Oceniany sprzęt to: ciągniki rolnicze, pługi, roztrząsacze obornika, siewniki uniwersalne, opryskiwacze ciągnikowe i kombajny do zbioru zbóż. Oceniano: przydatność w gospodarstwie, funkcjonalność, awaryjność, łatwość obsługi, koszty eksploatacji, dostępność części zamiennych i serwisu, łatwość samodzielnej naprawy. Stwierdzono m.in., że spośród ocenianych maszyn i narzędzi największą przydatnością i funkcjonalnością w ocenie rolników charakteryzują się ciągniki rolnicze, a największą awaryjnością - kombajny do zbioru zbóż. Poza tym, stwierdzono, generalnie znaczny wiek sprzętu rolniczego (w każdej grupie maszyn znajdują się takie, których wiek przekroczył 30 a nawet 40 lat).(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Ocena strat energetycznych koła napędowego wyposażonego w opony typu grass
75%
W pracy przedstawiono wyniki badań trakcyjnych przeprowadzonych na trzech obiektach zadarnionych różniących się normą wysiewu nasion. Celem badań było porównanie zdolności trakcyjnych i strat energetycznych dwóch opon o różnej konstrukcji. Dla opisu warunków badań przeprowadzono pomiary zwięzłości, maksymalnych naprężeń ścinających oraz wilgotności gleby darniowej. Analizowano wartości osiąganych sił i sprawności trakcyjnych, wykonano również bilans energetyczny kół wyposażonych w badane opony. Wykazano, że wartości sił trakcyjnych obu kół są porównywalne, lecz generowane w odmienny sposób. W przypadku opony 36x13,5-15 nie wykazano zależności pomiędzy normą wysiewu nasion, a sprawnością trakcyjną. Oponą 400x55-22,5 można było lepiej wykorzystać cechy wytrzymałościowe podłoża i osiągnąć wyższą sprawność na obiektach o większej normie wysiewu nasion. Dla opony 36x13,5-15 wykazano większe zapotrzebowanie na moc dostarczoną do koła, więcej mocy tracono na opór przetaczania. Dla opony 400x55-22,5 do uzyskania porównywalnej z oponą 36x13,5-15 siły trakcyjnej stwierdzono mniejsze zapotrzebowanie na moc, oraz większe straty mocy na poślizg.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Ocena trakcyjna opon do uniwersalnego ciągnika rolniczego
75%
W artykule przedstawiono analizę pracy koła napędowego, wyposażonego w oponę 8.3-20, na trzech różnych podłożach rolniczych (ściernisko, droga gruntowa, darń łąkowa). Na podstawie pomiarów i obliczeń wyznaczono właściwości trakcyjne badanego koła. Jako cel pracy przyjęto porównanie wybranych podłoży rolniczych w aspekcie ich właściwości trakcyjnych; parametrem, który posłużył do tego celu była sprawność trakcyjna. Badania trakcyjne wykonywano dla trzech obciążeń pionowych, co umożliwiło ustalenie wpływu tego czynnika na właściwości trakcyjne koła. Badań dokonano z wykorzystaniem specjalistycznego stanowiska umożliwiającego pomiar parametrów, na podstawie których wyznaczano poślizg badanego koła oraz siłę trakcyjną i sprawność trakcyjną. Stwierdzono, że eksploatacja badanej opony nie gwarantuje uzyskiwania porównywalnych właściwości trakcyjnych na odmiennych podłożach.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę dynamiki ruchu listwy nożowej nożycowo-palcowego zespołu tnącego. Wyprowadzone zależności matematyczne, opisujące obciążenie dynamiczne listwy nożowej mogą być wykorzystane na etapie projektowania tego typu zespołów tnących oraz ich układów napędowych. Przeprowadzone obliczenia symulacyjne na wyprowadzonych zależnościach matematycznych pozwoliły autorom na opracowanie narzędzia obliczeniowego do szybkiej identyfikacji zapotrzebowania na moc oraz sił działających w nożycowych zespołach tnących pod wpływem zmian charakterystycznych wielkości wejściowych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była ocena stanu i tendencji zmian wyposażenia gospodarstw rolnych w Polsce w ciągniki rolnicze w ujęciu przestrzennym. W Polsce w 2010 roku w stosunku do 2002 roku zwiększyła się zarówno liczba ciągników rolniczych (o 7%), jak i liczba ciągników na 100 ha użytków rolnych (o 17%), natomiast spadła o 15% powierzchnia użytków rolnych przypadająca na jeden ciągnik. Specyfika rolnictwa polskiego wskazuje, że wyposażenie rolnictwa w ciągniki było i jest regionalnie zróżnicowane. Do podziału województw na podzbiory, które charakteryzuje relatywnie niski stopień zróżnicowań struktury liczby ciągników w rolnictwie według grup obszarowych użytków rolnych wykorzystano metodę eliminacji wektorów. Oszacowane współczynniki koncentracji pozwolą ocenić równomierność rozkładu zjawiska w układzie rodzajowym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.