Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 224

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mediacje
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Celem artykułu jest przeprowadzenie wstępnej analizy instytucji umowy o mediacje w kontekście prawa kolizyjnego. Szczególną uwagę poświęcono zagranicznej spółce kapitałowej będącej stroną umowy o mediacje z podmiotami prawa polskiego. Artykuł zawiera charakterystykę prawną umowy o mediację, która jest uregulowana w art. 183[1] kodeksu postępowania cywilnego. Przedstawiono w nim specyfikę spółki kapitałowej jako strony zawierającej umowę o mediację. Analiza uwzględnia regulacje prawa polskiego, w tym ustawę z 4 lutego 2011 r. - Prawo międzynarodowe prywatne oraz regulacje konwencji międzynarodowych i prawa Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Konflikty są naturalnym zjawiskiem w organizacji, ponieważ mogą pojawić się zawsze tam, gdzie ludzie wchodzą w sytuację wzajemnej zależności. Występować mogą między pojedynczymi osobami, zespołami czy między pracownikiem a zespołem oraz na różnych poziomach struktury organizacyjnej. Wiadomo również, że co najmniej kilka godzin w tygodniu poświęcamy na rozwiązywanie konfliktów. Skoro więc konflikt jest zjawiskiem powszechnym, warto podjąć dyskusję na temat różnych systemowych rozwiązań, które usprawnią rozwiązywanie konfliktów w firmie i tym samym będą promować kulturę konstruktywnego radzenia sobie z trudnościami. (fragment tekstu)
The emergence and development of mediation occurred in different historical periods, in different geographical areas and various categories of social practice. It also used in various forms, which are more or less approaching today's understanding of mediation. Mediation as an approach, the idea of conflict resolution by a third, independent party there for several centuries, as adversarial way. Go for mediation in the history of ideas, is to go back through many centuries, until the beginning of mankind. (original abstract)
Gatunek popularno-naukowy jest zwykle definiowany jako gatunek, którego celem jest ważna funkcja kulturowa i socjalna popularyzacji nauki, wiedzy naukowej i badań. National Geographic jest przykładem amerykańskiego magazynu popularno-naukowego, który jest wydawany i tłumaczony na wiele języków, a wśród nich jest jego polska edycja. Badania nad artykułami popularno-naukowymi i ich stylem w oryginalnej wersji angielskiej i w tłumaczeniu na polski pozwalają na wgląd w obie kultury. Artykuł omawia tłumaczenie popularno-naukowe lub raczej adaptację kulturową, traktowaną jako mediację pomiędzy dwoma kulturami. Na elementy językowe, szczególnie ważne z perspektywy dziennikarskiej, mającej na celu uczynienie szeroko dostępny dyskurs popularno-naukowy, składają się: nagłówki/tytuły, podtytuły, nagłówki w treści artykułów oraz nagłówki/tytuły rozpoczynające sekcje artykułów. Jakościowe i ilościowe wyniki badań, dotyczące tytułów i podtytułów prasowych omawianych w artykule, jak również ich relacji w obu kulturach, mogą mieć znaczenie dla badaczy zainteresowanych wzajemnymi relacjami pomiędzy językiem a popularyzacją nauki, w szczególności dla językoznawców, tłumaczy, socjologów, filozofów kultury i dziennikarzy.(abstrakt oryginalny)
W sytuacji konfliktu przedsiębiorcy rzadko sięgają po mediację i arbitraż - najszybsze i najskuteczniejsze metody rozwiązywania sporów. Przyczyną niskiej popularności jest nieznajomość tych metod lub traktowanie ich jako niepotrzebnego odwlekania momentu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd. Nic bardziej mylnego. Mediacja i arbitraż są nie tylko mniej kosztowne, lecz także bardziej efektywne i stanowią dobrą alternatywę dla postępowania sądowego. (abstrakt oryginalny)
Tłumacze, dzięki posiadanym kompetencjom społecznym i kulturowym, potrafią scharakteryzować relację funkcjonariuszy służb mundurowych z osobami wyznania muzułmańskiego i wskazać słabości tej relacji. Celem autorów artykułu jest zatem omówienie roli tłumaczy jako mediatorów kulturowych w relacjach funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej z muzułmanami. Badanie zrealizowano z wykorzystaniem metody jakościowej - indywidualnego wywiadu częściowo ustrukturyzowanego z sześcioma tłumaczami. W artykule zawarto odpowiedzi na następujące pytania badawcze: Jakie role odgrywają tłumacze jako (między)kulturowi mediatorzy? Jakie dodatkowe zadania wykonują? Jakie są doświadczenia tłumaczy w asystowaniu funkcjonariuszom Policji i Straży Granicznej w kontaktach z muzułmanami? Jaki jest wpływ nastrojów anty****muzułmańskich i postaw funkcjonariuszy wobec islamu na te kontakty z perspektywy respondentów?(abstrakt oryginalny)
Międzynarodowy porządek prawny jest pierwszym, w którym możemy zaobserwować zastosowanie mediacji jako instytucji prawnej. Wzorem dla współczesnych podmiotów prawa jest działalność w przedmiocie mediacji prowadzona przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Podmiot charakteryzuje się mnogością regulacji normatywnych oraz podejmowaniem akcji informacyjnych i promocyjnych w zakresie mediacji. Płaszczyzny działania ONZ obejmują m.in. interwencje w spory polityczne, międzynarodowe i krajowe, spory handlowe, spory wewnętrzne, determinując tym samym promediacyjną działalność ONZ w trzech sferach działalności: 1) działalność mediacyjna pod kierunkiem Departamentu Spraw Politycznych i Budowy Pokoju ONZ. Obejmuje prowadzenie mediacji z wykorzystaniem osoby Sekretarza Generalnego ONZ jako mediatora. Wykonywanie mediacji jest ukierunkowane na rozwiązywanie sporów międzypaństwowych i wewnątrzpaństwowych; 2) działalność Komisji ONZ ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL), Zespół II: Arbitraż i koncyliacja / Rozwiązywanie sporów. To komórka ONZ specjalizująca się w wykorzystywaniu mediacji do opanowywania sporów handlowych w różnych konfiguracjach podmiotowych; 3) Organizacja Narodów Zjednoczonych zatrudnia dziesiątki tysięcy ludzi wywodzących się z różnych narodowości, kultur i działających na różnym terenie. Ten obszar jest właściwy dla działalności Ombudsmana w ramach świadczonych usług mediacyjnych. Podmiot zajmuje się środowiskiem wewnętrznym organizacji, rozwiązuje spory, w tym w drodze mediacji pomiędzy pracownikami ONZ. (abstrakt oryginalny)
W skomplikowanym i wielowymiarowym obszarze badawczym, jaki obejmują nauki o zarządzaniu, poszukiwanie odpowiedzi na pytania m.in. o skuteczność metod zarządzania czy stylów kierowania pracownikami stanowi jedno z kluczowych wyzwań naukowych. Analiza "efektów pośrednich" (mediacyjnych i moderacyjnych) stanowi tu jedną z najważniejszych dróg dochodzenia do wiedzy o przyczynowości tych zjawisk. Pozwala ona bowiem wyjaśnić, w sposób sekwencyjny, jak zjawiska te oddziałują na siebie. W niniejszym artykule omówiono problematykę mediacji jako techniki analitycznej pozwalającej na wnioskowanie kauzalne. Przedstawiono ogólne założenia prowadzenia analiz mediacyjnych, wskazując czynności, które należy podejmować, aby prawidłowo przeprowadzić takie postepowanie. Zaprezentowano także szereg rekomendacji metodologicznych i praktycznych, których celem jest bardziej precyzyjne prowadzenie przyszłych analiz efektów mediacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie postępowania mediacyjnego w sprawach gospodarczych w Chinach. U jego podstaw leżą długa historia Państwa Środka oraz specyficznie pojmowane zasady współżycia społecznego. Artykuł przedstawia rozwój postępowania mediacyjnego w Chinach oraz wartości, jakie przyświecają temu postępowaniu, nadając mu specyficzny charakter. Omówione zostały w nim zasady chińskiego postępowania mediacyjnego oraz przebieg mediacji i jej rodzaje. Na uwagę zasługuje relatywnie słabe przywiązanie do zasady praworządności na rzecz zachowania stabilności społecznej, która uznawana jest za najważniejszą w Chinach.(abstrakt oryginalny)
Tekst prezentuje specyfikę nowej dla polskiego Kodeksu postępowania administracyjnego instytucji mediacji. Prowadzone rozważania w pierwszej części pracy koncentrują się na przedstawieniu paradygmatycznych cech mediacji w szerszym kontekście - jako jednej z form tzw. Alternati ve Dispute Resoluti on (ADR). Część drugą opracowania stanowi analiza z wykorzystaniem zaprojektowanych przez autora kategorii badawczych najważniejszych regulacji prawnych dotyczących mediacji zawartych w ustawie z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw, która z dniem 1 czerwca 2017 r. wprowadziła rzeczoną formę polubownego rozwiązywania sporów do krajowego porządku prawnego. (abstrakt oryginalny)
Zgodnie z brzmieniem przepisów znowelizowanej w 2016 r. ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, wprowadzonych ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności, podmioty sektora finansów publicznych pozostające w sporze cywilnoprawnym mają możliwość, po spełnieniu wskazanych w przepisach przesłanek, zawarcia ugody, w tym ugody w wyniku postępowania mediacyjnego bez narażania się na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Nowelizacja ta daje wprost podmiotom sektora finansów publicznych "zielone światło" dla korzystania z dobrodziejstwa mediacji jako alternatywnego dla długotrwałego i kosztownego postępowania sądowego, w celu zakończenia sporu przy pomocy bezstronnego fachowca, jakim jest mediator, w sposób obustronnie korzystny. Niniejsze opracowanie daje podstawową wiedzę o mediacji, o trybach jej wszczęcia, przebiegu i kolejnych etapach postępowania mediacyjnego, czasie trwania i kosztach, aż do zatwierdzenia ugody mediacyjnej przez sąd.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Wpływ mediacji na ocenę skutków konfliktów organizacyjnych
75%
W pracy nawiązano do mediacji wykorzystywanej podczas oceny skutków konfliktów organizacyjnych. Dokonano analizy pozamerytorycznych form zakończenia postępowania cywilnego. Zwrócono uwagę na nowoczesną mediację. (abstrakt autora)
Cel: głównym celem badania jest ocena czy subiektywnie postrzegane autentyczne przywództwo pełni funkcję mediatora w zależności między poziomem inteligencji emocjonalnej pracowników a ich percepcją samowspółczucia. Metodologia: wszystkie dane wykorzystane w badaniu pochodzą od 175 pracowników z 12 różnych fabryk herbaty. W badaniu, którego podstawę stanowiła metoda opisowa i przekrojowa, analizę danych przeprowadzono z zastosowaniem prostej analizy mediacji Hayesa (2013) w ramach modelowania równań strukturalnych. Wyniki: wyniki analizy wskazują, że postrzegane przez pracowników autentyczne przywództwo wykazuje pozytywny związek z poziomem inteligencji emocjonalnej i percepcją samowspółczucia pracowników, a przywództwo to jest w tej zależności mediatorem. Ograniczenia/implikacje badawcze: badanie ma pewne ograniczenia. Po pierwsze, wyniki analiz nie są uogólnione na całą populację, ponieważ ich podstawą jest specyficzna próba. Należy wspomnieć, że bazują one na danych pozyskanych z różnych instytucji. Można stwierdzić, że podejście oparte na subiektywnie postrzeganym autentycznym przywództwie odgrywa pewną rolę w zależności między indywidualnymi pozytywnymi postawami, takimi jak inteligencja emocjonalna i samowspółczucie. Z tego względu przewiduje się, iż wyniki badania wniosą wkład w literaturę przedmiotu. Ponadto ograniczeniem jest koncentracja na aspekcie statystycznym badania wyłącznie przy zastosowaniu analizy mediacji. W przyszłych badaniach można przyjąć inne metody statystyczne. Oryginalność/wartość: w artykule zaprezentowano fragment wyników modelowania równań strukturalnych przeprowadzonego wśród pracowników branży herbaciarskiej w Turcji w zakresie autentycznego przywództwa. (abstrakt oryginalny)
Mediacja w procedurze administracyjnej jest nową instytucją, dającą szansę na bardziej przyjazne postrzeganie administracji publicznej, ale stwarzającą też wiele wątpliwości. Wynikają one przede wszystkim z charakteru władztwa administracyjnego organów administracji, ale nie tylko. Jako barierę wskazuje się bowiem także zasadę praworządności i prawdy obiektywnej oraz zasadę dobrowolności mediacji, która może zostać wykorzystana w niewłaściwy sposób, sprzeczny z założeniami ustawodawcy. Jak wynika z analizy tytułowego zagadnienia, w postępowaniu administracyjnym jest miejsce na mediację. Jednak to, czy spełni ona pokładane w niej nadzieje, zależy w dużej mierze od postawy stron i organów administracji, a właściwie jej pracowników, dla których mediacja stanowi niewątpliwie wyzwanie w płaszczyźnie nie tylko procesowej, lecz także mentalnościowej. Wprowadzenie mediacji do k.p.a. należy ocenić pozytywnie przede wszystkim w odniesieniu do realizacji zasady wzbudzania zaufania obywateli do władzy publicznej. Mediacja może też stanowić skuteczny instrument eliminowania konfliktów w administracji, a przez to również przyczynić się do ograniczenia liczby spraw wymagających rozpatrzenia przez sądy administracyjne. Ważne jednak, aby stworzona szansa została właściwie wykorzystana i aby nastąpiła dalsza transformacja charakteru administracji z władczej na mediacyjną, bardziej przyjazną podmiotom administrowanym. Jest to trend nie tylko polskiego ustawodawstwa, lecz także innych państw, za którym powinniśmy podążać. (abstrakt oryginalny)
Pracownik i pracodawca, między którymi zaistniał spór, powinni dążyć do jego polubownego rozwiązania. Jeśli jednak nie jest to możliwe, stronom pozostaje droga sądowa. Przed wstąpieniem na ścieżkę procesową warto wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, by móc dochodzić swoich praw przed sądem pracy, a także kto i w jakim zakresie może reprezentować stronę w postępowaniu. (fragment tekstu)
Przedmiotem recenzji jest monografia pióra Anny Kalisz i Adama Zienkiewicza, opublikowana nakładem Wydawnictwa Difin, pt. Mediacja w sprawach gospodarczych jako narzędzie wspierające sukces w biznesie. Już sam tytuł publikacji wskazuje, co podkreślają autorzy na wstępie, iż nie jest to klasyczna monografia prawnicza, której odbiorcą będą jedynie prawnicy. W zamyśle autorów było stworzenie interdyscyplinarnego vademecum, z którego będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, mediatorzy czy kandydaci na mediatorów.(fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest przedstawienie pojęcia dyskursu w prawie na przykładzie wybranych instytucji, w tym przede wszystkim mediacji i jej porównania z postępowaniem sądowym. Analiza przeprowadzona została w perspektywie filozoficznoprawnej i przede wszystkim opiera się na teorii Jürgena Habermasa. Niniejszy artykuł dotyczy w dużej mierze pojęcia dyskursu praktycznego. Celem artykułu jest wykazanie, czy mówiąc o prawie i jego instytucjach, w tym w szczególności o mediacji możemy w rzeczywistości mówić o dyskursie praktycznym. Interesującą kwestią jest także poszukiwanie elementów różnorodnych koncepcji sprawiedliwości w analizie dyskursu mediacyjnego, a przede wszystkim sprawiedliwości proceduralnej i naprawczej. Rozważania w tym zakresie prowadzą do wniosku, że mediacja odpowiada cechom dyskursu praktycznego według J. Habermasa w większym stopniu niż postępowanie sądowe, a także wyraża się poprzez pojęcia sprawiedliwości proceduralnej i sprawiedliwości naprawczej.(abstrakt oryginalny)
Przepisy o unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego mają fundamentalne znaczenie dla realizacji traktatowej zasady swobodnego przepływu osób. Stosowanie rozpo- rządzeń nr 883/2004 i 987/2009 napotyka jednak w praktyce trudności i staje się przedmiotem sporów między państwami członkowskimi. Spory te dotyczą sposobu interpretacji przepisów unijnych bądź okoliczności faktycznych istotnych dla oceny danej sprawy. Przedłużające się, niezałatwione konflikty między administracjami państw członkowskich z jednej strony gene- rują koszty i obciążenia dla zaangażowanych w nie instytucji, z drugiej uderzają w zaufanie obywateli i przedsiębiorców do prawa Unii Europejskiej i stawiają pod znakiem zapytania skuteczność ochrony socjalnej, którą przepisy o koordynacji mają gwarantować. Kwestia szybkiego i ostatecznego rozwiązywania sporów ma więc doniosłe znaczenie praktyczne, zarówno w sensie systemowym, jak i jednostkowym. Spory z obszaru koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego mogą być rozstrzygane w postępowaniach sądowych, prowadzonych przed sądami krajowymi lub Trybunałem Sprawied- liwości Unii Europejskiej (TSUE), albo w postępowaniach pozasądowych, opartych na formule dialogu, koncyliacji, a już wkrótce także mediacji między administracjami państw członkowskich. Niniejszy artykuł ma na celu omówienie dostępnych pozasądowych metod rozwiązywania sporów między państwami członkowskimi. Zagadnienie to zasługuje na pogłębioną analizę, gdyż ostatnie lata przyniosły istotne zmiany w tej materii. Głównymi czynnikami rozwoju były nowe rozstrzygnięcia TSUE oraz powołanie do życia w2019 r. Europejskiego Urzędu ds. Pracy.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Umiejętności negocjacyjno-mediacyjne w modelu kompetencji menedżerskich
75%
Celem artykułu jest przedstawienie rosnącej roli umiejętności negocjacyjnomediacyjnych w modelu kompetencji menedżerskich, co wynika z dynamiki procesów globalizacyjnych generujących różnice międzykulturowe i wzrostu zapotrzebowania na wartości etyczne w czasach niepewności ekonomiczno-politycznej. Opisane zagadnienia zbadano na podstawie analizy literatury przedmiotu, analizy badań wtórnych cytowanych w literaturze przedmiotu oraz na podstawie obserwacji uczestniczącej w czasie negocjacji i mediacji w organizacjach. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.