Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mentalność
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
RESEARCH OBJECTIVE: The purpose of this article is to understand autonomy of the family in the 'modern' world by locating the family in the historical changes that led to its present form. The autonomy of the family was shaped in two ways, as collective mentalitiés and as private space. THE RESEARCH PROBLEM AND METHODS: The present research problem concerns an important inquiry into the private space of the family and the role of the state in shaping and governing the individual by intervening in the family. The paper uses the method of historical inquiry and analysis of reference literature. THE PROCESS OF ARGUMENTATION: After having defined the aim of the study and the fundamental concepts (modernity, autonomy, mentalitiés) there has been presented the psychogenic history of the family in the context of France. This is followed by the presentation of changes in mentalitiés and private space in the family, with a special emphasis on the changing focus on the child in the family. The essential part of the argumentation was also to build the concept of autonomy through the changes in mentalitiés and private space that unfolds in three stages of the psychogenic history of the family. RESEARCH RESULTS: The result of this argumentation is the autonomous space of the family in the modern times, which is impacted by the state and popular culture. CONCLUSIONS, INNOVATIONS AND RECOMMENDATIONS: This analysis confirms the changes of autonomy in the family from the middle, to the modern and across the contemporary times through the conceptions of (i) collective mentalitiés, (ii) private space and sociability and (iii) governmentality. It argues that ever since the turn of the modern, the family has never been autonomous, though in law it appears to be a 'private space'. Family in the contemporary times is insidiously governed by messages and images that circulate in media. Autonomy of the modern family has always been under threat. The arguments point to the necessity to question and problematize the contemporary conceptions of family and the child as mirrored in the domain of popular culture.(original abstract)
Autorka na podstawie przeprowadzonych badań próbowała odpowiedzieć na pytanie, które elementy socjalistycznej przeszłości tkwią w pamięci trzydziestolatków. Badaniem objęto osoby urodzone w latach 70-siatych, natomiast materiał badawczy stanowiły wywiady przeprowadzone w latach 2003-2005. Najczęściej pojawiającymi się wyrażeniami były: puste półki oraz ocet. Wyjaśniono także pojęcie dyskursu i analizy dyskursu.
3
Content available remote O myśleniu i działaniu po polsku
100%
Intencją Autora niniejszego szkicu jest scharakteryzowanie sposobu myślenia i odczuwania Polaków. Owo bowiem myślenie i odczuwanie znajduje się w ścisłej korelacji z postawami moralnymi, gdyż nie ulega wątpliwości, że mentalność wpływa na moralność i odwrotnie. W taki sposób manifestuje się pewna etyczna ciągłość naszej egzystencji. Trudno bowiem nie zgodzić się ze stwierdzeniem, iż większość spośród nas w większości podejmowanych przez nas czynów postępuje w sposób, który choć zasługuje na pozytywną kwalifikację moralną, to jest przecież skutkiem nawyku, odruchu, przyuczenia do sposobów działania uznanych za właściwe, dzięki naszemu wyćwiczeniu w nich i dzięki rutynie. (fragment tekstu)
4
Content available remote Mentalność ekonomiczna jako czynnik prorozwojowy
84%
Pomimo różnic definicyjnych zgodnie przyjmuje się, że mentalność jest wynikiem kontekstu społecznego, w jakim jednostka i zbiorowość funkcjonuje i oznacza system zasad stanowiących składniki kultury, którymi jednostka czy zbiorowość kieruje się przy przetwarzaniu informacji o życiu społecznym. Zasady te kształtowane są przez dwa typy wpływów, które nakładają się i przenikają od najwcześniejszych lat: zgeneralizowane doświadczenie życiowe jednostek i grup z jednej strony, a z drugiej - przekazywane w trakcie socjalizacji pierwotnej wartości, normy, oceny, zasady i reguły postępowania stanowiące część kulturowej tradycji. Przekaz ten ma charakter tradycji ustnej, w skrótowej, nie usystematyzowanej i nie w pełni wyartykułowanej formie, ale może też przybierać formę bardziej systematyczną, tworząc całe zapisy i rozbudowane systemy reguł czy oczekiwań, a nawet systemy ideologiczne. (fragment tekstu)
Cel: W artykule przedstawione zostały wyniki badania wstępnego, w którym wykorzystano kwestionariusz badawczy w formie ankiety zawierający zestaw pytań odnoszących się do czterech płaszczyzn otoczenia podatkowego - ekonomicznej, normatywnej, organizacyjnej oraz psychologicznej. Celem artykułu jest ocena i analiza czynników pochodzących z wymienionych obszarów otoczenia podatkowego w kontekście ich wpływu na motywację do płacenia podatków przez osoby z pokolenia Z w Polsce. Metodyka/podejście badawcze: W ilościowym badaniu wstępnym wykorzystano kwestionariusz badawczy zawierający zestaw 31 pytań. Analiza otrzymanych wyników przeprowadzona została za pomocą statystyki opisowej. Wyniki: Otrzymane wyniki przeprowadzonego badania wstępnego wskazują, iż na motywację do płacenia podatków przez podatników, należących do pokolenia Z, mają wpływ czynniki pochodzące z czterech płaszczyzn otoczenia podatkowego. Ograniczenia/implikacje badawcze: Podstawowe ograniczenie dotyczy faktu, że przeprowadzone badanie miało charakter wstępny. W związku z tym dotyczy pewnego wycinka rzeczywistości, co nie pozwala na przełożenie jego wyników na większą zbiorowość. Natomiast stanowi podstawę do dalszych badań w tym zakresie oraz wskazuje ich kierunek. Oryginalność/wartość: Ocena i analiza czynników pochodzących z czterech płaszczyzn otoczenia podatkowego wykazujących wpływ na motywację do płacenia podatków przyszłych podatników w Polsce oraz badanie szeregu zmiennych pochodzących z każdej płaszczyzny otoczenia podatnika. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie na elementy szeroko pojętej kultury, które stanowić mogą różnego rodzaju utrudnienia i bariery w skutecznym kształtowaniu postaw prospołecznych wśród uczestników życia gospodarczego w Polsce. Autor wychodzi z założenia, że satysfakcjonujące kształcenie odpowiednich postaw obywatelskich - zarówno obecnych, jak i przyszłych studentów, kadr pracowniczych i menedżerskich, a nawet konsumentów i klientów - nie może być oderwane od kontekstu kulturowego. Innymi słowy, jeśli podejmowane działania edukacyjne przynieść mają pożądany rezultat, nie mogą abstrahować od dominujących w danym społeczeństwie wartości, norm, postaw czy wzorów zachowań. Należy przy tym zdawać sobie sprawę, że dokonywanie zmian w sferze kultury jest dość ograniczone i zawsze rozciągnięte w czasie. Artykuł podejmuje próbę wskazania na najbardziej charakterystyczne cechy polskiej mentalności, ugruntowane zwłaszcza w ostatnich dekadach, które stanowią uciążliwą spuściznę komunizmu. To wówczas wykształciły się antyspołeczne postawy egoizmu, prywaty, wyuczonej bierności, braku motywacji i inicjatywy. Autor referatu podkreśla, że zarówno jako społeczeństwo, jak i poszczególni jego członkowie nie do końca potrafiliśmy zerwać z tą spuścizną. Wydaje się zatem, że współczesne działania edukacyjne nie przyniosą w pełni zadowalających efektów póki nie pozbędziemy się tego zbędnego balastu. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Systemy wartości i modele mentalne pokolenia Z preferowane w miejscu pracy
84%
Celem artykułu jest diagnoza systemów wartości i modeli mentalnych przedstawicieli pokolenia Z preferowanych w miejscu pracy. Wykorzystano wyniki badań empirycznych, w których respondentami byli studenci drugiego roku studiów magisterskich Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W badaniach ilościowych posłużono się metodą CAWI przy wykorzystaniu testu psychometrycznego MindSonar.(fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie poświęcone jest niektórym zagadnieniom związanym z problemami humanizacji pracy i odzwierciedleniem tej kwestii w systemie mentalnych rolników polskich. Uzasadnieniem pojęcia tematu są głębokie przemiany, w jakich uczestniczy wieś w Polsce, które wyznaczają nowe miejsce w systemie pracy osobom związanym z pracą w gospodarstwie rolnym. Omawiany problem koncentruje się wokół trzech obszarów: 1) Pierwszy dotyczy miejsca pracy w systemie wartości świata chłopskiego, gdyż klucz do zrozumienia współczesnych problemów leży w cechach tradycyjnej kultury chłopskiej; 2) drugi związany jest ze szczególnym kontekstem społeczno-ekonomicznym charakterystycznym dla polskiej transformacji, odbijającym się na sytuacji wsi i rolnictwa, doprowadzając do dehumanizacji pracy rolnika; 3) trzeci odnosi się do nowej sytuacji obszarów wiejskich po wejściu do Unii Europejskiej. Jest to próba wskazania perspektyw i możliwości humanizacji pracy rolnika, jak i wspierania procesów upodmiotowienia mieszkańców wsi. (fragment tekstu)
Cel: Celem badań jest analiza postawy przedsiębiorców wobec misji i wartości w organizacji. Poszukiwano źródeł inspiracji przedsiębiorców w zakresie implementacji tego niematerialnego elementu wewnętrznej architektury przedsiębiorstwa oraz odpowiedzi na pytanie, jaki wpływ mają misja i wartości na trwałość organizacji gospodarczych. Metodyka badań: Przyjęty cel zrealizowano z wykorzystaniem badań jakościowych w formie wywiadów, które przeprowadzono wśród przedsiębiorców z sektora mikro- oraz małych i średnich przedsiębiorstw. W trakcie wywiadów przedsiębiorcy udzielali swobodnych dłuższych wypowiedzi; rozmowy były nagrywane. Realizowano je w latach 2017-2019 oraz 2020-2021. Wyniki badań: W firmach rodzinnych misja i wartości jako dziedzictwo przeszłości są przejmowane w procesie sukcesji. Część przedsiębiorców uznaje je za element "sentymentalny" zakłócający biznes i dlatego odrzucają je jako zbędny balast. Pomimo to misja i wartości są w tych firmach dostrzegane, a realizowane są w ramach tzw. wypracowanych reguł postępowania. W pozostałych przedsiębiorstwach omawiane elementy niematerialne architektury wewnętrznej firmy są implementowane pod wpływem czynników zewnętrznych i wynikają z potrzeby wzbogacenia przekazu marketingowego organizacji. Wnioski: Uzyskane wyniki pozwalają na konstatację, że w następstwie wzrostu świadomości konsumentów w zakresie poszanowania dostępnych zasobów Ziemi przedsiębiorcy przyjmują misję i wartości jako niematerialny element wspomagający efektywność gospodarowania dzisiaj i projektowanie przyszłości. Wkład w rozwój dyscypliny: Prowadzone badania stanowią wkład w dyscyplinę ekonomii i finansów oraz nauk o zarządzaniu i jakości polegający na ich uzupełnieniu o analizę niematerialnego (kulturowego) czynnika wewnętrznej architektury firmy. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie tematyki stanu wewnętrznego i jego wpływu na efekty osiągane w świecie zewnętrznym z perspektywy nauki i własnej praktyki coachingowej. W artykule przedstawiono w krótkim zarysie różne koncepcje wpływu części nieświadomej na wyniki osiągane przez ludzi oraz badań dotyczących stanów wewnętrznych. I choć sam stan jest trudno mierzalny, bo ma źródło w tym, co się dzieje w wewnętrznym świecie ludzi, to wyznacza granice ich osiągnięć i sukcesów w świecie zewnętrznym. Zawarto też propozycję wzoru na "końcowe efekty wykonania", uwzględniające zarówno wymiar umiejętności, jak i stan wewnętrzny. Ten wzór może poszerzyć świadomość coachów i innych osób, które na co dzień pracują z innymi ludźmi. Słowa kluczowe: stan mentalny, przepływ, sport, coaching sportowy, realizacja osobistego potencjału, SportMind (abstrakt oryginalny)
The aim of the article is to study the Ukrainians' understanding of social collective and individual responsibility in the context of the Russia-Ukraine military conflict. Research methods and materials. Discourse analysis was selected as the most suitable method. The research material was publications and comments posted on Facebook in the period from 24.02.2022 to 15.05.2022 by Ukrainian social media users. Results and discussion. Although in the Ukrainian sector of social networks responsibility for military aggression is undoubtedly seen as collective, it is unequally shared among groups. During sharing of collective responsibility Ukrainians distinct two approaches: 1) all citizens of the aggressor country are equally to blame; 2) citizens of the aggressor country may be related to the crime on different scales, so they have different levels of responsibility. In the view of Ukrainians, the main responsibility should be ascribed to those who can be called a "random collection of individuals." After the beginning of the Russia-Ukraine military conflict the concept of personal responsibility has been losing its meaning, and the relationship between an individual, social group and society as a whole is prioritized by collective responsibility. Herewith, it is not the culpable event or action that is emphasized, but the "metaphysical guilt" that is imposed on all citizens of the aggressor country on the basis of membership in a "vicious" community. (original abstract)
The article provides a retrospective overview of quantitative survey research on economic mentaility conducted in the Warsaw School of Planning and Statistics (SGPiS), renamed Warsaw School of Economics (SGH) in 1990. The time span of the research covered in the article runs from 1986 - when the initial surveys were completed - until 2016. The main focus is kept on so-called 'well-ordered economy index' (a set of variables designed to serve as a tool for reconstructing the dominant normative visions of economy) and its evolution over three decades. The most significant observation made is that despite profound changes in the structure of Polish economy and society which took place since the final years of the authoritarian state socialism, the normative visions of economy as registered by the research in focus have remained relatively stable.(original abstract)
The subject of the paper applies to the current state of relations between Russian and Polish nationalities being the result of a very complex and controversial process. This process is based not so much on differences in religious ideology of the two branches of Christianity, Catholicism and Orthodoxy, but on political contradictions. The aim is to present innovative methodologies and practical recommendations for creating structural changes in the socio-economic mentality of the two peoples for whom globalization has allowed international cooperation modeled on the experience of highly developed countries. Elements of management theory, sociometric methods, methods of economic analysis, as well as content analysis of media publications were used in the implementation of the issues taken.(original abstract)
Teza artykułu jest taka, że konsumentem kieruje ciekawość, którą świadomie wykorzystują organizatorzy rynku. Jednocześnie spośród czterech grup czynników oddziałujących na konsumenta trzy z nich zawierają nakazy i zakazy, które z natury niechętnie są traktowane przez ludzi. Stworzenie bezkolizyjnej alternatywy popartej przyjemnością sprawia, że grupa czynników pod nazwą rynek stała się atrakcyjna, a w efekcie sprzyjająca konwersji mentalności konsumenta poczynając od połowy XIX w. aż do dziś. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Globalizacja a zachowanie społeczne i ekonomiczne Polaków
84%
W artykule omówiono skutki globalizacji, widziane z perspektywy obywatela zglobalizowanego państwa. Następnie przedstawiono, na przykładach z życia codziennego, sposób spostrzegania i reagowania na niektóre skutki globalizacji przez przeciętnego Polaka. Podjęto próbę wyjaśnienia takich reakcji, szukając przyczyn w mentalności człowieka, historii i kulturze regionu, z którego pochodzi dana osoba. W rozważaniach wykorzystano wyniki badań statystycznych Centrum Badania Opinii Społecznych (CBOS).(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote El concepto del indigenismo y las dificultades en la traducción al idioma polaco
84%
Polskiemu tłumaczowi zamierzającemu przełożyć współczesną powieść regionu andyjskiego trudno jest dochować wierności oryginałowi, jak również zastosować niezbędną wolność stylistyczną. Powieści z Ameryki hiszpańskojęzycznej od samych swych początków przedstawiały Indianina i Metysa w ich własnym środowisku lub przeciwstawionych białej rasie kolonizatorów. Spośród krajów Ameryki Łacińskiej, Peru i pozostałe kraje andyjskie stoją przed największymi problemami związanymi ze strukturą społeczną. Najpoważniejszym z nich jest integracja grup indiańskich. Wynikają one z niedoboru środków i sposobów na uwspółcześnienie myślenia i działania, oraz z braku dostępu do edukacji, prowadzącej do opanowania czytania i pisania. W republikach andyjskich podjęto wysiłki mające na celu dołączenie Indian do społeczeństwa - za pomocą środków edukacyjnych, próbując zachować języki i tradycje indiańskie oraz wprowadzając nowe metody uprawy roli. Pod koniec XIX wieku pojawiły się pierwsze powieści, w których bohaterem byli Indianie i ich obyczaje. Przedstawieni byli z sympatią, z zachowaniem eurocentrycznej wizji "szlachetnego dzikusa". W latach 20. można już zaobserwować stopniowy rozwój oraz pogłębienie ideologiczne i formalne tego typu powieści. Najbardziej znani autorzy tzw. "powieści indygenistycznej" sprawiają najwięcej kłopotu tłumaczom, gdyż w swoich dziełach starają się zrozumieć indiańskich bohaterów za sprawą mitów, poezji i legend. Polski tłumacz zawsze musi mieć na uwadze fakt, że jego czytelnik najczęściej kojarzy termin "Indianin" z mieszkańcami Ameryki Północnej, a nie Łacińskiej, i dlatego świat andyjski jest mu bardziej obcy. Trudno mu więc w pełni zrozumieć powieść indygeni styczną oraz tematy, jakie porusza, i utożsamić się z występującymi w niej bohaterami. Zainteresowanie literaturą latynoamerykańską pojawiło się w Polsce w latach 70. wraz z publikacją Równiny w płomieniach Juana Rulfo, wydanej w serii "Proza Iberoamerykańska" krakowskiego Wydawnictwa Literackiego. Zasadniczo dzieła indygenistyczne nie wybiły się podczas fali "boomu wydawniczego" lat 70. Większość czytelników wybierała autorów bardziej innowacyjnych dzieł. Jednakże, dzięki wczesnym przekładom tych powieści, język polski zasymilował trochę nie istniejących wcześniej pojęć, a powiązanych z kulturą latynoamerykańską, takich jak np. "ponczo", "sombrero", "macho", "fiesta", "selva", "pampa", "juka". Mimo to, powieści indygenistyczne nie pomogły w rozprzestrzenieniu kultury andyjskiej w Polsce. Jest ona tak inna od polskiej, że pełne zrozumienie mentalności, kultury, obyczajów i problemów prezentowanych w powieściach wymaga szerokiego komentarza pozaliterackiego. W konsekwencji kultura andyjska nadal jest nieznana, choć mogłaby stanowić wartościowy wkład w poznanie historii stapiania się ze sobą ras w Ameryce Łacińskiej i warunków życia współczesnych Indian (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem zaprezentowanych analiz są wywołane procesami migracji kompensacyjne postawy poznaniaków w odniesieniu do obecności obcokrajowców na polskim rynku pracy. Przedstawione wyniki były częścią projektu badawczego pt. "Poziom zaufania mieszkańców Poznania do obcokrajowców i jego uwarunkowania", zrealizowanego w okresie od października 2009 do września 2010 r., który opierał się na dwóch pomiarach: 1) wywiadzie kwestionariuszowym PAPI zrealizowanym na imiennej losowej próbie 436 mieszkańcach Poznania oraz 2) pogłębionych wywiadach indywidualnych z celowo dobranymi poznaniakami, którzy utrzymywali jakiś kontakt z obcokrajowcem przebywającym w Polsce. Postawy poznaniaków wobec możliwości osiedlania się obcokrajowców w Polsce oraz podejmowania przez nich pracy zarobkowej są odzwierciedleniem cech przypisywanych tradycyjnej mentalności mieszkańców Poznania. Dochodzi przy tym do wyraźnego rozdźwięku pomiędzy dwoma podstawowymi komponentami tej lokalnej mentalności: gospodarczą otwartością - z jednej strony oraz kulturowo-obyczajową zachowawczością z drugiej. Wyrazem takiego dwubiegunowego charakteru postaw poznaniaków w stosunku do cudzoziemców jest wysoki poziom akceptacji obecności przybyszów z państw Europy Zachodniej oraz Ameryki Północnej, niższy poziom społecznego przyzwolenia na możliwość osiedlania się cudzoziemców z krajów Dalekiego Wschodu, państw muzułmańskich, republik kaukaskich czy też krajów czarnej Afryki, a także - niezależnie od pochodzenia przybyszów - wysokie oczekiwania asymilacji względem lokalnej tożsamości i obyczajowości. Wprawdzie pragmatyczna postawa gospodarczej otwartości poznaniaków przeważa, przynajmniej na razie, nad ich kulturowo-obyczajową zachowawczością, ale w przyszłości nie można wykluczyć dominacji oporu wobec cudzoziemców z krajów definiowanych jako "obce" kulturowo. (abstrakt oryginalny)
18
67%
Podatek w swej konstrukcji wymusza przejmowanie części dochodu lub majątku gospodarstw domowych, przez co często postrzegany jest jako świadczenie ograniczające konsumpcję, inwestycję oraz wolność jednostki. Pozbawiony waloru neutralności podatek generuje skutki gospodarcze i społeczne, a przez to w istotny sposób determinuje zachowania uczestników rynku. Elementy techniki podatkowej tj. podmiot, przedmiot, wysokość stawki, ulgi i zwolnienia wpływają na reakcje gospodarstw domowych względem zobowiązań podatkowych. Rozwój cywilizacyjny, przyspieszony postęp nauki i techniki doprowadził z jednej strony do poprawy warunków ekonomicznych życia współczesnych społeczeństw, z drugiej strony podkreśla się także zauważalny spadek moralności obywateli. Do pozaekonomicznych czynników wpływających na zachowania podatników można zaliczyć natomiast tradycje regionalne, czynniki ze sfery psychologicznej oraz moralność i mentalność społeczeństwa. Podatek jako świadczenie przymusowe, bezzwrotne i nieekwiwalentne zawsze stanowi ograniczenie konsumpcji podatnika i rodzi uczucie niezadowolenia. W artykule scharakteryzowano postawy podatników oraz przesłanki pozaekonomiczne mogące wpływać na reakcje gospodarstw domowych względem obowiązku podatkowego. W literaturze najczęściej wyróżnia się sześć reakcji podatników na obciążenie fiskalne: spełnienie obowiązku podatkowego, przerzucanie podatku, legalne unikanie podatku, nadrobienie, nielegalne uchylanie się od podatku oraz wycofywanie się z działalności objętej daniną. Najkorzystniejsze dla administracji fiskalnej jest dostosowanie się do podatku. Celem artykułu jest zaprezentowanie istoty moralności i mentalności podatkowej Polaków oraz ich wpływu na skłonność do oszustw podatkowych gospodarstw domowych. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Rozwój czy stagnacja? Kapitał kulturowy peryferii
67%
Tekst jest próbą przybliżenia dyskusji, jakie toczą się wokół "barier kulturowych", "mentalnych", "historycznych" czy "psychologicznych", traktowanych jako główne przeszkody na drodze przyspieszenia procesu modernizacji kraju. Chodzi o wizje, które łączy przekonanie, iż sfery kultury i psychiki są głównymi płaszczyznami, na których możliwe jest zdynamizowanie rozwoju Polski. Tendencje te łączą się z marginalizacją w wyjaśnianiu przemian społecznych, czynników politycznych oraz ekonomicznych. Aktywna adaptacja tych wizji w Polsce interpretowana jest jako dostosowanie szeroko rozumianej inteligencji, a więc elity peryferyjnej, do struktur i relacji władzy w skali globalnej. (abstrakt oryginalny)
Każda rewolucja, w tym także ta cyfrowa ma to do siebie, że nie pyta nikogo o przyzwolenie i zgodę na sam sens jej zaistnienia. Coś, co dobrze zdawało egzamin wczoraj, dziś może być nieaktualne. Paradygmaty rynkowe, koncentrujące się na zupełnie nowej metodzie zarządzania firmą, będą szybko weryfikowane przez klientów. Organizacje zaczynają rozumieć, że ich zyskowność przestaje być ślepym celem, a staje się zwornikiem budowania harmonijnej wartości pomiędzy konsumentem a firmą. Opartym rzecz jasna na nowych technologiach sprzedaży i reklamy. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.