Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Merytokracja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote How Meritocracy is Defined Today? Contemporary Aspects of Meritocracy
100%
This study aimed to develop a deeper understanding of contemporary aspects of meritocracy based on a qualitative meta-synthesis of the scholarly literature. Eighteen empirical studies of meritocracy in various disciplines were reviewed for this study. Thematic analysis revealed three main higher-order themes with six sub-themes that described the characteristics of meritocracy today. The findings present an overview of the current issues considered by meritocracy studies and provide a foundation for the ongoing debate over the necessary conditions for a better meritocracy. (original abstract)
The banking and finance sector is a major employer in many countries, especially in emerging economies. Decisions made in the sector have significant implication on the economy. There is evidence that decision-making has significant implications for organisations (and, by extension, the economy) when their management teams are diverse in terms of gender. Yet only a few women are promoted to executive and managerial roles. This research qualitatively explores how senior male and female employees experience the glass ceiling in the Nigerian banking sector. We conducted 40 interviews, comprising 20 senior male executives and 20 senior female executives from 4 banks in Nigeria. Our study reveals that the glass ceiling is characterised by a male-dominated meritocratic organisational culture that is driven by the goal of profit maximisation, consistent with the meritocratic perspective of role congruity theory. We contribute to the extant literature on this topic by examining how women's strategies for navigating this landscape (namely, the self-directed actions women take in order to progress in their careers) diminish men's view of the glass ceiling, suggesting a paradox of meritocracy. This study contributes significantly to the debates on the future of women's progression in the banking sector in an emerging economy. (original abstract)
Szczegółowo scharakteryzowano nowy rodzaj społeczeństwa jakim jest społeczeństwo postindustrialne. Wyjaśniono termin oraz omówiono podstawowe cechy tegoż społeczeństwa oraz zwrócono uwagę na jej wymiary: społeczny, kulturowy i moralny.
W kontekście przemian niesionych przez ponowoczesność albo późną nowoczesność (jak chce Anthony Giddens) zagadnienie elit jest esencjonalnie wręcz związane z rozmyciem się "twardych" kategorii społecznych, z osłabieniem tego, co społeczne, co odnosi się do wspólnoty. Rozbite na nieskończoną ilość grup i jednostek społeczeństwo rozrywa się w rozgrywce partykularnych interesów. Szybkość przemian, jakich doświadcza jednostka, powoduje, że człowiek ponowoczesny czuje się wciąż zagubiony, rozdarty (...). W tej rzeczywistości elity jako grupy, do których odnosi się przeciętna jednostka, a które formułują i prezentują wzory oraz style życia zakorzenione w konkretnych wartościach i normach, mają szczególną rolę. Charakterystyczne dla ponowoczesnej epoki jest jednak również to, że i do nich odnosi się specyfika indywidualistycznej kultury płynnej rzeczywistości. Elity wycofują się ze swego zadania bycia przewodnikiem i przywódcą. Nie zaprzątają sobie głowy misją społeczną. Taka postać elit współczesnego świata stała się przedmiotem krytyki przeprowadzonej z pozycji teologii ewangelickiej. Kluczowym słowem tej krytyki jest odpowiedzialność, a właściwie jej brak w grupach, które przynależą do współczesnych elit. Zdaniem Kościoła ewangelickiego teologia musi sformułować i prezentować koncepcję elit, która będzie skierowana ku społeczeństwu. (fragment tekstu)
Dotychczasowe analizy dotyczące zależności dochodów od wykształcenia koncentrowały się na porównywaniu zmian w czasie. Próbowano w ten sposób odpowiedzieć na ważne pytanie – czy rzeczywiście finansowe „zwroty” za kapitał edukacyjny ulegają zwiększeniu. Problemem, który umykał uwadze badaczy, był wymiar regionalny – podejmujemy go w analizach przedstawionych poniżej. Odwołując się do danych z polskiej edycji międzynarodowego projektu PISA, realizowanego w 2006 r. na ogólnokrajowej próbie dobranej metodą losową, ustalimy, w jakim stopniu zależność między wykształceniem i dochodami zależy od miejsca zamieszkania. Jest to pytanie o opłacalność wykształcenia w przekroju terytorialnym i o mechanizmy kształtowania się merytokracji w Polsce. Okazuje się, że między miejscowościami występują wyraźne różnice. Miejsce zamieszkania różnicuje w znaczącym stopniu wpływ wykształcenia na poziom dochodów, co wskazywałoby, że z punktu widzenia opłacalności wykształcenia i dla rozwoju merytokracji są miejscowości lepsze i gorsze. Wykształcenie przynosi większe korzyści finansowe w miejscowościach o wyższym poziomie aktywności zawodowej, który można traktować jako odzwierciedlenie wyższego poziomu zamożności i rozwoju. Interpretując wyniki analiz, wskazujemy, że może to być efektem większej konkurencyjności, sprzyjającej różnicowaniu wynagrodzeń według kwalifikacji jednostek i silniejszych motywacji pracodawców do wynagradzania pracowników proporcjonalnie do zasług. (abstrakt oryginalny)
Podstawą gradacji społecznej jest poziom edukacji, status zawodowy i wielkość dochodów. W ostatnich latach w Polsce zwiększyła się zależność między wymiarem edukacyjnym i zawodowym a dochodami. Wykształcenie i pozycja zawodowa coraz silniej determinuje wielkość uzyskiwanych gratyfikacji.
In this paper we present the analysis of changes in perceiving subjective determinants of success in Poland, including implicit attitudes towards the idea of meritocracy. On the basis of factor analysis, we have prepared two scales for the 'meritocratic' and 'family and friends' dimensions of opinion about path to success. We investigate how support for these scales is differentiated and influenced by socio-demographic characteristics and social class.We accompany in the paper the analysis of 'meritocratic' and 'family and friends' scales with the analysis of the changing support for individual determinants, such as for example 'hard work', 'good education' and 'knowing the right people'. We examine how the opinion of the same group of people on path to success changes over time and to which extend radical changes have occurred in the perception of certain determinants. Our analyses are based on data from the Polish Panel Survey (POLPAN, 1988-2013), where the question as to what conditions success in life was asked in every survey wave. It provides an opportunity to compare attitudes towards success from just before regime transformation and every five years thereafter. We place in the paper a particular emphasis in the paper on previously unanalysed data from the years 2008-2013. (original abstract)
8
Content available remote Zmiany edukacyjnych aspiracji Polaków w okresie transformacji systemowej
84%
Analiza przemian postaw i aspiracji edukacyjnych Polaków i wybieranych przez nich strategii edukacyjnych w okresie transformacji systemowej jest zasadniczym celem artykułu. Kierunek zachodzących zmian w tym obszarze jest - jak wykazano - determinowany głównie przez proces merytokratyzacji postaw społecznych. Związany jest on z utrwalaniem się zasad liberalnego rynku pracy i poszerzaniem oferty instytucji edukacyjnych. Wyniki badań opinii publicznej potwierdzają istotny wzrost znaczenia wykształcenia, kwalifikacji i umiejętności jednostek w odniesieniu sukcesu nie tylko w sferze gospodarczej, ale także w osiągnięciu prestiżu społecznego i satysfakcji osobistej. Jednakże zbyt masowe i niekontrolowane rozszerzenie podaży usług szkolnictwa wyższego może prowadzić do obniżenia poziomu i jakości kształcenia i zatrzymania się tendencji merytokratycznej. (abstrakt oryginalny)
Autorka na podstawie danych empirycznych uzasadnia tezę, że merytokratyczne podejście do metod rządzenia w państwie jest w Polsce słabo zakorzenione2. Wskazuje, że w instytucjach zależnych od rządu oraz spółkach skarbu państwa w okresie od połowy listopada 2015 r. do początku listopada 2017 r. doszło do całkowitego zarzucenia tych metod. Większość niezwykle licznie uchwalanych ustaw skupiała się na szybkości i szerokiej wymianie ciał zarządzających kluczowymi instytucjami i spółkami. Na dalszym planie pozostawała zwykle poprawa efektywności działania tych podmiotów. W wielu przypadkach głównym kryterium awansu było zaufanie decydenta. Najważniejszym skutkiem społecznym prowadzenia nieprzejrzystej, nieopartej na merytorycznych zasadach polityki personalnej jest podważanie zaufania do państwa, co jest degradujące zarówno dla klasy politycznej, jak i dla ogółu obywateli.(abstrakt oryginalny)
Niektórzy ekonomiści przywiązani są do idei, zgodnie z którą nie jesteśmy jako społeczeństwo odpowiedzialni za nierówności ekonomiczne powstające na skutek niezliczonych niezależnych decyzji rynkowych podejmowanych przez autonomiczne jednostki kierujące się własnym interesem. Ekonomiści przywiązani są także do wizji rynku jako mechanizmu nagradzającego utalentowanych i tych, którzy ciężko pracują. Jak starano się pokazać w niniejszym opracowaniu, te dwa spojrzenia na efekty naszej rynkowej aktywności rodzą poważne wątpliwości natury etycznej. Społeczeństwo dysponujące wolą prawodawczą jest odpowiedzialne za nierówności. Koncepcja nagradzania za talent i wysiłek prowadzi do niesprawiedliwych nierówności ekonomicznych. Funkcjonujący w społeczeństwie mit merytokracji niesie za sobą erozję zbiorowości, degradację dobra wspólnego i poczucia odpowiedzialności za innych, a w szczególności za tych, którym się nie powiodło, wzmacniając jednocześnie nierówności ekonomiczne. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Zasady merytokratyczne w polityce państwa - wzloty i upadki
84%
Autor analizuje czynniki, które osłabiają oddziaływanie zasad merytokracji na instytucje i politykę państwa. Wskazuje, że merytokratyczne podejście do rządzenia, w tym programowania działań publicznych, jedynie w ograniczonym zakresie stało się zasobem służącym do uzyskiwania prawomocności władzy w Polsce. Atuty merytokracji (jak "wydajność" i "sprawiedliwość") nie zostały w tym celu uruchomione w znaczącej skali. W konsekwencji doszło do znaczącego delegitymizowania prawomocności ustroju demokratycznego, a także osłabienia identyfikacji społeczeństwa z państwem. Miarą tego zjawiska jest m.in. niski prestiż polityków i duża absencja wyborcza. Autor zwraca uwagę na to, że mechanizmy zarządzania merytokratycznego w instytucjach publicznych w Polsce są znacząco zredukowane z uwagi na oddziaływanie wielu czynników - zawłaszczanie państwa przez partie polityczne, instytucjonalny nomadyzm elit, reguły kapitalizmu politycznego, miękkie państwo i instytucjonalizację nieodpowiedzialności lub działań rozmaitych grup interesu i zakulisowych podmiotów polityki. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono trzy podstawowe typy ideologii nierówności. Pierwszymi z nich są ideologie elitarystycznem według których istnieją grupy, które sama natura umieszcza na wyższych od innych pozycjach. Drugi rodzaj to ideologie egalitarne, głoszące w skrajnym przypadku, iż wszyscy powinni mieć zapewnione identyczne warunki życia. Trzecim typem są ideologie merytokratyczne, głoszące że nierówności są efektem pewnych zasług.
Artykuł ma charakter teoretyczno-empiryczny i poświęcony jest analizie wybranych indywidualnych i organizacyjnych uwarunkowań prowadzenia negocjacji typu i-deals, umożliwiających uzgodnienie warunków skrojonych na miarę umów w sprawie pracy. W pierwszej grupie czynników badano rolę płci, wieku, stażu zawodowego, dochodu i postawy względem pracy. Druga grupa czynników obejmowała miejsce w hierarchii organizacyjnej zajmowane przez respondentów, wielkość firmy, sektor działalności. Ustalono, że stosowaniu i-deals szczególnie sprzyja płeć, wyższy poziom dochodów, merytokratyczna postawa wobec pracy, wyższe stanowisko w hierarchii organizacyjnej oraz praca w sektorze MŚP.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym badaniu określono postawy wobec ustroju ekonomicznego i kwestii socjalnych oraz dokonano diagnozy systemu wartości (Skala Wartości Rokeacha). Założono, że postawy uzależnione są od preferencji wartości poznawczych, czyli "logiczny", intelektualista", "o szerokich horyzontach", "obdarzony wyobraźnią" i "uzdolniony". W badaniu wzięło udział 704 studentów pedagogiki i zarządzania. Uzyskane wyniki pozwoliły stwierdzić, że od wyższej preferencji wartości poznawczych (a zwłaszcza trzech pierwszych z wymienionych powyżej) uzależnione są postawy proliberalne. "Intelektualiści" opowiadali się za niezależnością ekonomiczną przedsiębiorstw, wolnym rynkiem w sferze zatrudnienia i merytokratycznym zróżnicowaniem wynagrodzeń. Aprobowali ograniczenie świadczeń socjalnych ze strony państwa. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote The Effect of Education on Earnings Distribution in Poland: 1988-2013
84%
The effect of education on incomes may reflect the rise of a meritocracy in the patterns of social stratification. Using survey data based on national samples, I analyze the dynamics of this relationship in Poland in 1988-2013 across educational levels controlling for social origin and demographic variables. The results show that the rise of a meritocracy began in the 1980s and continued until 2005, as indicated by an increase in returns to university education. In 2005-2013, the wage premium for higher education persisted despite the economic crisis, the growth of non-standard forms of work, and turmoil of varying kinds in the market economy. At the same time, social origin significantly affects the distribution of incomes, although it occurs indirectly via cultural capital and social connections. (original abstract)
Zależność między poziomem wykształcenia i wysokością zarobków jest ważną cechą stratyfikacji społecznej. Opierając się na danych z ankietowych badań rynku pracy, autor analizuje ewolucję tej zależności w Polsce w okresie 1988-2013 dla różnych kategorii pracowniczych i różnych poziomów wykształcenia (z uwzględnieniem pewnych dodatkowych zmiennych kontrolnych). Wyniki analizy pokazują, że pomimo pewnych fluktuacji zależność między poziomem wykształcenia a zarobkami jest nadal dość silna, a premia płacowa z tytułu wykształcenia pozostaje znaczna. Oznacza to, że rozkład dochodów i stratyfikacja społeczna rozwijają się zgodnie z zasadami funkcjonowania gospodarki rynkowej. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote A Solution to Eradicate Jobless Growth : Meritocracy
67%
World economy showed an important development after 9/11. With the transition of neoliberal economy programs, employment around the world had increased until 2008 global financial crisis. Because of the devastation effects of the crisis, the increase in the employment level stopped and reached a record level in some countries after 2008. Current appropriate economic policies are not enough because there are some factors which arise jobless growth. For instance, globalization, labor cost, tax burden, substitution between technology and labor, capital -intensive markets and so on create jobless growth, particularly in developing countries. In other words, economic policies are not enough to solve unemployment problem. In addition to these policies, contemporary and qualitative approaches should be used. One of these approaches is meritocracy. In terms of employment phenomenon, meritocracy is a notion that creates efficiency and justice in an economy. One of the examples which creates jobless growth is globalization. Globalization has adverse effects as well as positive effects. One of the examples is a substitution between technology and labor. If there is much automation in a company, less labor is employed. And this hampers to notice talented persons who create more efficiencies than technology can do. In addition, because these talented persons are unemployed due to technology substitution, some structural conflicts can arise. Although the reasons of jobless growth are based on economic reasons, the most efficient solution is to establish a meritocratic system. By using this system, the output will become more qualified than that of now because in that case the people in the system will become more qualified. In this study, the significance of meritocracy in eradication jobless growth will be emphasized and some examples related to developing countries will be given, and from this perspective some proposals will be presented to figure jobless growth problem out by creating a meritocratic system. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.