Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mesoeconomics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Odporność branż polskich na skutki działania kryzysu gospodarczego
100%
Jak wynika z badań Polska nie znajdowała się w najtrudniejszej sytuacji ekonomicznej ani w czasie trwania kryzysu, ani bezpośrednio po nim. Ze względu na osiągnięty w 2009 r. wzrost gospodarczy w tym czasie Polskę zwykło się nazywać "zieloną wyspą", czyli krajem o relatywnie lepszym tempie rozwoju gospodarczego od innych europejskich gospodarek. Jako główną przyczynę tego sukcesu podaje się przede wszystkim akumulację kapitału połączoną z dostosowaniami na rynku pracy (Gradzewicz et al. 2014). Kanały transmisji kryzysu, w Polsce, jak i innych państwach, były zróżnicowane i uzależnione od cech strukturalnych gospodarek oraz występujących w nich powiązań. W przekroju makroekonomicznym Polska nie odnotowała poważniejszych zaburzeń, jednak na niektóre branże kryzys oddziaływał silniej niż na inne. Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja tych branż, a także ustalenie, jak obecnie - kilka lat po kryzysie gospodarczym - funkcjonują one na globalnym rynku. Okres badania obejmował lata 2007-2015. W badaniu wykorzystane zostały dane wtórne GUS w przekroju PKD 2007, a zastosowaną metodą badawczą były rankingi. (abstrakt oryginalny)
Mezoekonomia zajmuje się dyscyplinami pośrednimi pomiędzy mikroekonomią a makroekonomią, obejmując głównie ekonomiki działów i branż gospodarki narodowej, ekonomikę ochrony środowiska, ekonomikę regionów i konsumpcji. W artykule skoncentrowano się na roli ekonomik działowych i branżowych w nowym systemie gospodarczym, wdrażanym w państwach postkomunistycznych.
Przedstawione tu właściwości mezoekonomicznego studium sektorowego stanowią jednocześnie zasób informacyjny dotyczący omawianych zagadnień oraz źródło kolejnych, nieodparcie nasuwających się pytań. Wyczerpujących na nie odpowiedzi niejednokrotnie nie można udzielić wprost. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać we fragmentaryczności krajowego studialnego zaplecza metodologicznego i niekompletności podbudowy teoretycznej. Mnożą się zatem przykłady indywidualnych podejść do budowy studiów sektorowych oraz wykorzystywania zagranicznych, nie zawsze prawidłowo zaadaptowanych wzorców.Niemniej jednak mezoekonomiczne przemysłowe studia sektorowe stanowią fundamentalny element infrastruktury informacyjnej polityki regionalnej i przemysłowej. Wszelkie działania pojawiające się w obrębie tych polityk, kreowane bez profesjonalnego rozpoznania bieżącego i przyszłego stanu sektorów, grożą nie tylko marnotrawstwem ograniczonych przecież środków, ale i pogłębianiem się zjawisk kryzysowych. Położenie zatem szczególnego nacisku na metodologiczny rozwój studiów sektorowych powinno się stać pierwszoplanowym zadaniem kreatorów zmian struktur mezoekonomicznych. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje wybrane zagadnienia problematyki konkurencyjności łańcuchów dostaw. Stanowi próbę ujęcia teoretycznych podstaw badań nad konkurencyjnością łańcuchów dostaw. W związku z tym, że zagadnienia konkurencyjności łańcuchów dostaw można odnosić do poszczególnych poziomów analizy ekonomicznej, a w ich ramach określonych nurtów czy szkół badań ekonomicznych, zasadne jest przeprowadzenie swego rodzaju systematyki w tym względzie, co stanowi cel artykułu. Jego autor przyjmuje hipotezę, że założenia mezoekonomii w sposób najbliższy korespondują z teorią łańcuchów dostaw. W związku z tym rozważania koncentrują się na dwóch subdyscyplinach mezoekonomii: organizacji przemysłowej i ekonomii przemysłowej oraz na wybranych nurtach i teoriach w ramach badanych subdyscyplin.(abstrakt oryginalny)
Sector competitiveness does not constitute a simple sum of factors identified on different levels of economic analysis. It turns out that competitiveness is determined by both measurable and non-measurable factors. A growing influence of behavioural factors inclines to undertake aggregate research attempts of a qualitative nature. The authors of this paper have made an effort to confront the price and non-price factors of competitiveness based on a specific sector of economy, i.e. the round wood market in Poland.(original abstract)
Artykuł przedstawia problem uwarunkowań rynku rolno-żywnościowego w Polsce w skali mezoekonomicznej. Przedstawiono w nim model rozwoju terenów wiejskich w oparciu o paradygmat popytowy z uwzględnieniem systemu podtrzymywania życia i relacji gospodarki żywnościowej. Po opisaniu warunków równowagi rynków cząstkowych zaprezentowano opis równowagi ogólnej oraz zinterpretowano wpływ wybranych czynników dodatkowych. Istotne znaczenie dla polskiego rynku rolno-żywnościowego mają obecnie efekty zewnętrzne, interwencjonizm rynkowy w podstawowych surowcach rolnych oraz eksport i import artykułów rolno-żywnościowych. Ważne są również procesy globalizacyjne i mechanizmy oddziaływania polityki regionalnej. Konkluzja pracy dotyczy dwoistości modelu rozwoju rynku kształtowanego z jednej strony przez naturalne procesy rynkowe, a z drugiej strony zależnego od polityki gospodarczej. (oryg. streszcz.)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest scharakteryzowanie podstawowych kierunków badań w opisowo-wyjaśniającym nurcie mezoekonomii. Efektem tych badań stało się sformułowanie różnorodnych modeli wyjaśniających procesy regulacji zachodzące w mezosystemach gospodarczych, a w szczególności w branżach.
W toczącej sie dyskusji na temat pożądanego kształtu polityki gospodarczej w okresie transformacji coraz więcej uwagi poświęca się poziomowi mezo tej polityki. Mezoeknomiczna polityka gospodarcza to polityka adresowana do mezosystemów gospodarczych (systemów średniego szczebla), a więc gałęzi, sektorów, branż, regionów itp. Główne podnoszone wątki dotyczą polityki przemysłowej, zmian strukturalnych w gospodarce (przemyśle) itp.
9
Content available remote Mezoeconomic Dimension of Supply Chains
75%
Do niedawna przedstawiciele ekonomii specjalizowali się w badaniu zagadnień mikroekonomicznych i makroekonomicznych. W dwudziestym wieku pojawiły się nowe obszary analizy, wyznaczone przez sytuowanie obiektów, których dotyczą, w całościowo ujmowanym systemie gospodarczym. Chociaż obecnie rolę pierwszoplanową zajmuje podejście procesowe to jednak szeroko pojęty systemizm pozwolił na wyróżnienie poziomów analizy ekonomicznej. Ważnym zagadnieniem jest usytuowanie łańcuchów dostaw na odpowiednim poziomie analizy ekonomicznej. (abstrakt oryginalny)
Tradycyjnie przedstawiciele ekonomii specjalizowali się w badaniu zagadnień mikroekonomicznych i makroekonomicznych. W dwudziestym wieku pojawiły się nowe - w stosunku do tradycyjnego podziału - obszary analizy, wyznaczone przez usytuowanie obiektów, których dotyczą, w całościowo ujmowanym systemie gospodarczym. Wyróżniono trzy dodatkowe poziomy analizy: mikromikro, mezo i globalny. Autorzy artykułu zajmują się poziomem mezo, a w szczególności jego przypadkiem, jakim jest branża.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Degree of Internationalization in Mesoeconomic Perspective
75%
Mimo iż stopień internacjonalizacji (DOI) jest konceptem powszechnie znanym, wciąż rzadko się stosuje badania z jego wykorzystaniem w praktyce. Najczęściej wykorzystuje się go przy badaniu procesu internacjonalizacji przedsiębiorstw, jednak zdecydowanie rzadziej w przypadku rozważań nad innymi poziomami analizy (w tym branżowej). Celem niniejszej publikacji jest, opierając się na osiągnięciach Sullivana, stworzenie indeksu zewnętrznej internacjonalizacji branży. Wagi indeksu zostały przypisane na podstawie badania metodą delficką. Indeks ten został następnie wyliczony dla 73 branż polskiej gospodarki.(abstrakt oryginalny)
Today's society is determined by groups. This phenomenon also exists in the economy and in economic policy. This article shows the importance of the mesoeconomic theory for analyzing groups in the economy and in economic policy. Specifically, the mesoeconomic structures are represented by means of a market model for structural support.(original abstract)
Artykuł jest próbą zbadania przyczyn zróżnicowania innowacyjności polskich regionów w aspekcie mezoekonomicznym. Autorka omawia istotę mezoekonomii jako nauki pozwalającej wyjaśnić gwałtowne zmiany w ostatnich latach w gospodarce światowej i polskiej. Wykorzystuje analizę mezoekonomiczną do przedstawienia regionalnego systemu innowacji i uwarunkowań procesów innowacyjnych w polskich regionach. Na podstawie wybranych wskaźników z zakresu nauki i techniki dotyczących województw, wyjaśnia przyczyny dysproporcji międzyregionalnych w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Książka pt. The internationalisation of Polish industries in the context of the new institutional economics: diagnosis and determinants, napisana przez dr hab. Katarzynę Mroczek-Dąbrowską, podejmuje aktualny i bardzo ważny temat, zarówno z punktu widzenia dyskursu naukowego toczącego się w literaturze przedmiotu, jak i praktyki życia gospodarczego. Monografia dotyczy nie tylko aktualnych zagadnień rozwijanych w nowej ekonomii instytucjonalnej czy teorii internacjonalizacji, ale także zagadnień ważnych dla rozwoju polskiej gospodarki.(fragment tekstu)
15
Content available remote Barriers for Effective Regional Leadership in Time of Crisis
63%
This article links to an earlier one published in Intercathedra Volume no. 27-4/2011 which dealt with a rather peculiar crisis of leadership that manifested itself during the recent global financial crisis, by presenting it the context of major theoretical concepts of regional development. In that context the authors had analysed the role of regional leadership in overcoming economic growth barriers. In this article the point of departure is accepting the crucial role of leadership - both in terms of regions (or sub-regions) as well as sectors/branches of economy - in stimulating economic growth and overcoming outcomes of the crisis. It is at the same time a new challenge for those research which are open for using a set of mesoeconomic tools, being at the same time open for experience of other disciplines, including psychology of management and social psychology. (original abstract)
Problematyka rozwoju obszarów wiejskich obejmuje zagadnienia polityki gospodarczej i polityk publicznych, w tym współpracy międzysamorządowej. Tymczasem programowanie rozwoju, odwołujące się wyłącznie do potencjału konkurencyjnego tradycyjnie opartego na zasobach, okazuje się niewystarczające. Poszukując innych perspektyw, dokonano w pracy identyfikacji wybranych czynników rozwoju obszarów wiejskich w Polsce, związanych z aspektami koopetycji i kooperencji, na przykładzie jednostek samorządu terytorialnego. Na tle wybranych miar potencjału gmin wiejskich podjęto próbę weryfikacji modelu współpracy międzysamorządowej. Wykorzystano w tym celu zagregowany wskaźnik rozwoju lokalnego, wyznaczony dla polskich jednostek samorządu terytorialnego w latach 2008-2014, poddany następnie ewaluacji w latach 2018-2020. W konkluzji, odwołując się do doświadczeń nowej ekonomii instytucjonalnej i ekonomii deskryptywnej, sformułowano wnioski i rekomendacje. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę identyfikacji trendów popularności wybranych produktów bazujących na drewnie - w warunkach niepewności gospodarczej na rynku polskim. W ujęciu mezoekonomicznym, wykorzystując zasoby Big Data i internetowe narzędzia e-commerce, analizowano rynek drzewny z perspektywy popytowej, poprzez pomiar aktywności użytkowników Internetu. W zakresie czasowym badaniem objęto okres 2019-2021, w tym rok pandemii. Analizie poddano dane wtórne, pozyskane za pośrednictwem aplikacji Google Ads i Google Analytics. Wykorzystano wybrane narzędzia analityczne typu open-source, w tym Google Keyword Planner oraz Data Studio. Do weryfikacji przyjęto kontrowersyjną hipotezę, w której założono, że potencjalny popyt na drewno i produkty drewnopochodne wykazuje trend zrównoważony nawet w warunkach niepewności gospodarczej. Uzyskane wyniki zwizualizowano i poddano dyskusji. W efekcie nie uzyskano wprawdzie przesłanek do potwierdzenia założonej hipotezy, jednak wyniki okazały się interesujące, nieszablonowe. Zauważono, że popularność drewna i jego wieloaspektowe zastosowanie nie poddaje się prostym ograniczeniom niepewności gospodarczej. Odzwierciedleniem sytuacji rynkowej okazał się rosnący popyt na drewno, ale równocześnie deficyt jego podaży. W tym kontekście konieczne wydaje się monitorowanie rynku drzewnego oraz sformułowanie rekomendacji praktycznych dla polityki gospodarczej w sektorze leśno-drzewnym w Polsce.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Classification Approaches for Mezo-Systems: Spatial-Branch Aspect
63%
The role and types of mezo-economic systems are considered, their place in the classification of economic systems. Management of logistics systems as part of mezo-economic have their own peculiarities of formation and management. The effectiveness of managing logistic systems of associations of organizations depends on the form of their formation. The author proposes an extended classification of logistics systems created in the framework of mezo-economic ones, examples of identification of mezo-logistics systems in the economy at the sectoral and territorial levels are given, which allows further selection of management methods. (original abstract)
19
63%
This article has been written in an attempt to diagnose a rather peculiar crisis that had manifested itself during the recent global financial crisis. It deals with the crisis of leadership or, in other words, the implications of leadership at the time of crisis, including regional leadership. It is being done in the context of major theoretical concepts of regional development. The authors identify key dimensions of the problem as well as directions for further studies oriented towards the elimination of outcomes and underlying causes of the growing economic crisis. (original abstract)
W artykule przybliżono następujące poziomy analizy w ekonomii: mikroekonomię i makroekonomię, mezoekonomię oraz poziom globalny.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.