Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metafory organizacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Metaforyczne ujęcie kultury organizacyjnej
100%
Celem artykułu jest określenie metaforycznego podejścia do kultury organizacyjnej. W jego realizacji posłużono się metaforą mechanizmu i organizmu. (fragment tekstu)
Metafora w języku ekonomii jest wszechobecna. Ekonomiści mówią metaforami bardzo często, bo właśnie tak myślą, umysł posługuje się obrazami, jest to naturalna strategia radzenia sobie ze zjawiskami abstrakcyjnymi.
Metafora jest sugestywną zachętą do wyszukiwania coraz to nowych podobieństw, tak więc metafory dostarczają planów badawczych. Dzięki nim niektóre z cech rozpatrywanych zjawisk i procesów ulegają pominięciu lub pomniejszeniu, podczas gdy inne zostają szczególnie uwypuklone, dlatego odwoływanie się do metafor przy analizie i ocenie różnych procesów i zjawisk ma swój sens. Pozwala nie tylko je lepiej poznać i zrozumieć, ale również dostrzec takie ich elementy, które były dotychczas nie zauważane lub mało eksponowane. Metafory kreują nowe układy powiązań poprzez zestawienie dwóch układów odniesienia, które są jednocześnie brane pod uwagę. Pozwala to spojrzeć na dane procesy i zjawiska w nowym świetle, a nawet zmienić nastawienie wobec nich. W konstruowaniu teorii wymiany i rynku można mówić o trzech metaforach . 1) rynku jako maszyny, 2) rynku jako organizmu, 3) rynku jako gry. (fragment tekstu)
Założeniem artykułu jest omówienie językowego wymiaru zarządzania zasobami ludzkimi. W celu zawężenia perspektywy badawczej autorka skupia się na dwóch zjawiskach językowych, zapożyczeniach i metaforach, które odgrywają dużą rolę w komunikacji organizacyjnej. Część badawcza artykułu poświęcona jest analizie korpusu metafor związanych z zarządzaniem personelem i dyskusji o roli języka symbolicznego w kształtowaniu tożsamości indywidualnej i grupowej organizacji. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Types of Metaphors of Organisation
100%
The purpose of this article is to present the variety and types of metaphors and give examples of their use in organisational discourse. Metaphoric thinking is a useful approach to make out the organisation and is permanently blended in the management cognition process. Metaphors constitute a part of language and their changing is connected with transformation of the way of thinking and speaking and, thus, organisation actions. (original abstract)
W artykule przedstawiono metafory organizacji jako kranu i organizmu żywego oraz organizatora jako dyrygenta i kompozytora, do których na początku XX w. odwoływał się polski współtwórca nauki organizacji i kierowania Karol Adamiecki. Jego publikacje dowodzą, że obecność metafor w naukach o organizacji i zarządzaniu sięga czasów przedmodernistycznych. (abstrakt oryginalny)
Ostatnie lata przyniosły eksplozję zainteresowania międzykulturowymi wymiarami konfliktu. Książki, liczne badania, jak również szkolenia i kursy zaproponowały różne perspektywy pozwalające na analizę roli kultury w transformacji konfliktu. Artykuł porusza problematykę zaufania w negocjacjach międzykulturowych. Autorzy postanowili zbadać, czy zastosowanie metafor może być cenne w zrozumieniu istoty negocjacji i czy metaforyczne opisy fenomenu negocjacji mogą okazać się przydatne dla analizy problematyki zaufania w negocjacjach międzykulturowych. Celem artykułu jest próba umieszczenia Polski na wspólnej skali porównawczej wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami, Irlandią oraz Wielką Brytanią w kontekście metafor określających proces negocjacji. Artykuł prezentuje wyniki badań prowadzonych na próbie 313 respondentów z: Polski, Chin, USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii.(abstrakt oryginalny)
Autorzy tego artykułu dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat własnego postrzegania przedsiębiorstwa i próbują skłonić do refleksji nad wyzwaniami, jakie niesie za sobą współczesne nim zarządzanie. Artykułowi towarzyszy opis hipotetycznego przypadku, który stanowi praktyczną ilustrację kwestii poruszanych w tekście, a zarazem punkt odniesienia do przedstawionego w opracowaniu rozumowania. (fragment tekstu)
Termin informacja jest znany od wieków, wciąż jednak nie wyjaśniono w pełni jego znaczenia. W literaturze można znaleźć wiele definicji i interpretacji tego pojęcia, ale żadnej z nich nie sposób uznać ani za wyczerpującą, ani za powszechnie satysfakcjonującą. Dlatego kwestia rozumienia informacji i sposobów dosięgnięcia jej sedna pozostaje nadal otwarta. Jednym z podejść do tego problemu jest posłużenie się środkami pomocniczymi, a spośród nich metaforami, które - choć nie zastąpią definicji -pozwalają pośrednio uchwycić sens omawianego terminu. Celem artykułu jest pokazanie roli metafor w wyjaśnieniu niektórych cech i funkcji informacji przez analogię do innych pojęć, znanych z życia codziennego. Metafory tego rodzaju określa się mianem metafor informacyjnych. W artykule przytoczono kilka ich przykładów. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Wykorzystanie metafory w teorii organizacji
75%
Celem artykułu jest ustalenie cech i reguł wykorzystania metafor w teorii organizacji. Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej części przedstawiono istotę metafory. Druga część dotyczy koncepcji rozumienia metafory. W trzeciej części zaprezentowano zasady wykorzystania metafor w teorii organizacji. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono treść i zakres pojęcia "kultura organizacyjna", proces jej tworzenia, typologię kultur organizacyjnych, kulturowe uwarunkowania równowagi organizacyjnej i jej badanie.
Pozostając w retoryce kulturowej, silną cechą wykorzystania metafor w działaniach i aktywnościach związanych z organizowaniem jest ich charakterystyka rdzenna, która pozwala na redefiniowanie i replikację metafory na jej odmiany służące celom operacyjnym w zarządzaniu. Metafora jako artefakt stworzony przez liderów i menedżerów w organizacji jest podstawowym narzędziem wprowadzania zmian zgodnie z przyjętym planem i strategią. W zależności od tego, czy jest to poziom operation top - członków zarządu, w którym defi niowana jest misja organizacji, czy to jest średni szczebel menedżerski, gdzie wprowadzane są zmiany o charakterze proceduralnym, umyślnie skonstruowany artefakt lub grupa artefaktów (metafor) zmienia struktury poznawcze, wpływając na formowanie się wartości i norm13. Konsekwentne i zdyscyplinowane wprowadzanie metafor jako artefaktów kultury organizacyjnej może być skutecznym narzędziem w realizacji celów menedżerskich. Wymaga to od liderów umiejętności lingwistycznych i kreatywnych kompetencji semantycznych oraz rozumienia roli metafor w komunikacji, również międzykulturowej. (fragment tekstu)
Ważna rola komunikacji w zarządzaniu zasobami ludzkimi (zzl) prowadzi do wzrostu zainteresowania dyskursywnym aspektem takiego zarządzania. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na metaforyczny wymiar zarządzania zasobami ludzkimi, ukazując przede wszystkim perswazyjny charakter metafor i ich rolę w komunikacji coachingowej. Kluczowe cechy charakterystyczne dla tego typu dyskursu zostały zilustrowane przykładami pochodzącymi z książek przeznaczonych dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę w zakresie coachingu. Na podstawie zebranych przykładów wytypowano główne domeny wykorzystywane w coachingu, takie jak sport, biologia, medycyna, podróż, bajka i kuchnia.(abstrakt oryginalny)
Szczególna forma języka – metafora jest szeroko wykorzystywana do opisu zjawisk występujących w marketingu. Znajduje ona zastosowanie m.in. w badaniach konsumenckich., w projektowaniu nowego produktu oraz tworzeniu wizerunku marki i komunikowania go rynko docelowym. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Metaforycznie o samoodnawianiu ekosystemu biznesu
63%
Pojęcie samoodnawiania, podobnie jak samoregeneracji, jest dosyć powszechnie używane na gruncie nauk o zarządzaniu, lecz wyraźnie widać, że towarzyszy mu dość duża swoboda interpretacyjna, wynikająca z braku ugruntowanej wiedzy w tym zakresie. Warto zaznaczyć, że nie ma ścisłych badań na temat definiowania tych terminów w literaturze menedżerskiej. Owa luka teoriopoznawcza staje się głównym celem tego opracowania. Utylitarny charakter tego przedsięwzięcia podbudowany jest metaforami jako źródłem poznania. Rozważania utrzymane są w duchu perspektywy ekologicznej w zarządzaniu, w którą explicite wpisany jest termin samoodnawiania. Obiektem badań jest ekosystem biznesu - populacja organizacji. Zastosowane metafory umożliwiły wyłonienie uczestników ekosystemu biznesu odpowiedzialnych za samoodnawianie, a także samych nośników życia ekosystemów biznesu - ewoluującego systemu rutyn organizacyjnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przybliżono zagadnienie organizacji call center w kontekście panujących relacji, istniejących struktur (formalnych i nieformalnych), w odniesieniu do makdonaldyzacji i jej głównych wyznaczników - efektywności, kalkulacyjności, manipulacji i przewidywalności, oraz do metafor organizacji. Poruszona została także kwestia emocjonalnych kosztów pracy, jakie ponoszą konsultanci telefoniczni, oraz mechanizmów kontrolnych, które stosowane są przez call centers w celu standaryzacji przebiegu pracy i doskonalenia efektywności organizacji. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Negotiation Metaphors Across Cultures
63%
Ostatnie lata przyniosły eksplozję zainteresowania międzykulturowymi wymiarami konfliktu. Książki, liczne badania, a także szkolenia i kursy zaproponowały różne perspektywy, pozwalające na analizę roli kultury w transformacji konfliktu. Ponieważ stosowanie metafor określających proces negocjacji jest w dużym stopniu uzależnione od kultury, w artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób użycie tych metafor różni się od siebie w odmiennych kulturach.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono pojęcia metafor organizacyjnych oraz potrzeb informacyjnych. Zaprezentowano metodę metaforycznej identyfikacji i interpretacji potrzeb informacyjnych, uwzględniając etapy postępowania przy stosowaniu metody. (abstrakt oryginalny)
Omówiono kompetencje organizacji w podejściach strategicznego zarządzania, a następnie kompetencje organizacyjne z perspektywy metafory mózgu.
Metafory i analogie jawią się współcześnie jako najważniejsze instrumenty badawcze w naukach o zarządzaniu. Dom Pielgrzyma Arka, działając w niestabilnym otoczeniu, zachowuje się jak organizm dynamiczny, powiązany systemem odnośników i relacji wzajemnie od siebie zależnych, odczytuje potrzeby personelu oraz interpretuje potrzeby otoczenia. Mimo możliwości zastosowania różnych metafor organizacji wydaje się, że właśnie ujęcie ukazujące organizację jako organizm i metafora kultur najpełniej interpretują Dom Pielgrzyma Arka w Licheniu jako organizację i kształtują systemy zarządzania strategicznego i operacyjnego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.