Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 175

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metallurgy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
1
Content available remote Model badania zdolności produkcyjnej pieców do obróbki cieplnej
100%
W ramach podjętego tematu przedstawimy metody badania zdolności produkcyjnej i wykorzystania jej rezerw oraz nakreślimy ogólną koncepcję organizacji badań. Przeprowadzimy też na materiale empirycznym praktyczną weryfikację metod badania zdolności produkcyjnej i wykorzystania jej rezerw. Ponadto podejmiemy próbę przedstawienia wniosków zmierzających do lepszego wykorzystania istniejącej zdolności produkcyjnej pieców do obróbki cieplnej stali.(fragment tekstu)
Polskie hutnictwo weszło w lata 90. nie przygotowane do gospodarki rynkowej, mało konkurencyjne, z niezwykle silnie rozbudowaną częścią surowcową. O tym, że ta branża gospodarki wymaga pilnej sanacji, wiedziano od dawna i powstawały kolejne programy, spośród których warto przywoływać projekt opracowany przez konsorcjum kanadyjskie.
W artykule opisano działania modernizacyjne podjęte na walcowni walcówki ukierunkowane na napędy i sterowanie pod kątem zwiększenia gotowości systemu i obniżenia kosztów produkcji.(abstrakt oryginalny)
Rozwój rynku dystrybucji stali i wyrobów hutniczych w Polsce jest naturalną konsekwencją realizacji standardów Unii Europejskiej. Dystrybutorzy działający na polskim rynku wprowadzają zmiany służące podniesieniu ich konkurencyjności. Naturalną drogą jest konsolidacja dystrybutorów, tworzenie sieci dystrybucji, stawianie na nowoczesne rozwiązania informatyczno-techniczne (IT), zdywersyfikowanie działalności czy doskonalenie systemu obsługi klienta. Podobne działania miały miejsce w krajach Unii Europejskiej. Funkcjonuje europejski rynek i Polski nie może ominąć to, co na nim się dzieje. Zdaniem ekspertów, rynek dystrybucji w najbliższym czasie znacząco się zmieni. Wzrośnie przewaga producentów stali, tworzących własne sieci dystrybucji. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie ma miejsca dla firm dystrybucyjnych. Duże firmy dystrybucyjne umocnią swoją i zdywersyfikują zakres działań.(fragment tekstu)
Lakshami Mittel buduje największy koncern stalowy (Mittal Steel Co) na świecie. W jego posiadaniu są huty w: USA, RPA, Polsce, Czechach, Rumunii, Niemczech, Kazachstanie, Kanadzie, Meksyku. W artykule można znaleźć również informacje na temat kariery Lakshmi Mittala.
Restrukturyzacja sektora hutniczego ma istotny wpływ na sytuację ekonomiczną Regionu Górnośląskiego, gdyż największe firmy Regionu należą do tego sektora. Są to nie tylko huty, ale również firmy zajmujące się sprzedażą wyrobów stalowych. Celem podjętej restrukturyzacji jest m.in. dostosowanie struktury produkcji do potrzeb, poprawa międzynarodowej konkurencyjności wyrobów, zmniejszenie zużycia paliw i energii oraz ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.
The primary objective of the article is to identify conditions of restructuring from the point of view of Polish steel industry by using Cobb and Douglas model (C-D). Both in European economies and Polish economy, the steel industry is included to important branch of industry. The steel sector has been a permanent component of the Polish economy. Restructuring of metallurgy in Poland has been realized since 1990s. Finally after several years of changes (in the first decade of the 21st century) steel plants adjusted theirs operations to market economy conditions. Nowadays we think that the steel sector has competitive position on the domestic and European markets but if it is truth. On the base of C-D model, the author of the article presents results of the statistical analysis and answer the question about influence property and employment on production in steel industry. Obtained relations between particular components of production function show the condition of steel industry in Poland. (original abstract)
9
Content available remote Modele współdziałania w sieci - aktorzy i uwarunkowania
75%
Na strukturę sieci, w tym zwłaszcza podjęcie decyzji o modelu współdziałania, wpływ ma szereg czynników. W artykule zestawiono wyniki badań w zakresie klimatu kooperacji, modeli współdziałania w sieciach dostaw oraz modeli przedsiębiorstw kooperujących w sieciach dostaw. Szczególną uwagę poświęcono modelowi przedsiębiorstwa centralnego. Celem badań zaprezentowanych w artykule jest wskazanie zależności pomiędzy klimatem kooperacji a modelami współdziałania kreowanymi przez przedsiębiorstwa centralne sieci dystrybucji wyrobów hutniczych. (fragment tekstu)
Hutnictwo jest jedną z gałęzi przemysłu wytwarzającą najbardziej zróżnicowaną gamę odpadów pod kątem ich składu, jak i stopnia zanieczyszczenia metalami ciężkimi. Wraz z rozwojem gospodarki wzrasta masa wytwarzanych odpadów przemysłowych, co wiąże się z poszukiwaniem nowych sposobów ich zagospodarowania. Jednym z priorytetów w działalności przedsiębiorstw jest stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju. Nieustannie poszukuje się nowych rozwiązań technologicznych mających na celu zwiększenie ochrony środowiska przy jednoczesnym wzroście ponownego wykorzystania odpadów. Działanie takie jest podstawą zrównoważonej gospodarki odpadami. Niestety nie jest możliwe gospodarcze wykorzystanie wszystkich odpadów. Wpływ na to ma między innymi stopień ich zanieczyszczenia oraz ryzyko skażenia środowiska poprzez nieodpowiednie unieszkodliwianie odpadów. W celu zwiększenia ochrony środowiska naturalnego przed niekontrolowanym oddziaływaniem odpadów wykonuje się testy wymywalności zanieczyszczeń. Praktyka ta jest nieodzownym działaniem każdego przedsiębiorstwa wytwarzającego odpady mogące mieć negatywny wpływ na środowisko, zwłaszcza środowisko wodne. W pracy omówiono aspekty zrównoważonego rozwoju w gospodarce odpadami hutniczymi. Przedstawiono wyniki stężeń metali ciężkich z żużli pochodzących z hutnictwa cynku i miedzi w celu oceny mobilności zanieczyszczeń do środowiska. Przeanalizowano także poziomy wymywania metali ciężkich z odpadów pochodzących z różnych gałęzi hutnictwa. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono działania prowadzone w produkcyjnym przedsiębiorstwie hutniczym ArcelorMittal Poland SA, które mają na celu doskonalenie procesów produkcji i funkcji wsparcia. Podstawowym priorytetem zmian w analizowanym przedsiębiorstwie jest redukcja kosztów działalności. Przedstawiono działania stosowane w przedsiębiorstwie w celu zmiany sposobu funkcjonowania oraz pierwsze efekty realizacji programu usprawnień.
Problem powiększających się dysproporcji regionalnych we Włoszech, jakie obserwowano od końca XIX wieku, stał się podstawą decyzji rządu o zwiększeniu inwestycji w rozwój przemysłu na obszarze biedniejszych, południowych regionów. Przełom XIX i XX wieku to okres, kiedy podstawą rozwoju gospodarki była przede wszystkim produkcja stali. Powstanie huty stali Ilva w 1910 roku w Zatoce Pozzuoli spowodowało ograniczenie bezrobocia oraz zdynamizowało rozwój całego regionu. Tak duży zakład przyczynił się do wzrostu gospodarczej roli Neapolu, a jego zamknięcie na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku skutkowało wzrostem bezrobocia i znacznym odpływem ludności z Południa. Pojawiły się przy tym problemy ekologiczne (degradacja gleby, zanieczyszczenia wód). Celem artykułu jest ocena celowości decyzji podjętych na początku XX wieku, które doprowadziły do powstania kombinatu hutniczego w neapolitańskiej dzielnicy Bagnoli. Uwzględnione zostały argumenty ekonomiczne i dotyczące rozwoju gospodarczego w kontekście problemu narastających dysproporcji regionalnych we Włoszech, a także imperatywy ekologiczne w związku z działaniami na rzecz rozwoju turystyki.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono koncepcję całościowego systemu controllingowego w przedsiębiorstwach branży hutniczej. Trudna sytuacja rynkowa tej branży powinna prowadzić do natychmiastowej restrukturyzacji tak aby zapewnić najwyższy poziom współdziałania strategicznego powiązanych ze sobą kapitałowo przedsiębiorstw. Ta współpraca zaowocuje osiągnięciem planowanego wyniku finansowego. (fragment tekstu)
Cel: Celem artykułu jest zbadanie efektów wdrożenia systemu sugestii pracowniczych (SSP) w przedsiębiorstwie z branży hutniczej. Postawiono trzy cele badawcze: (1) prezentacja SSP, (2) przedstawienie wskaźników skuteczności SSP oraz (3) identyfikacja pozytywnych efektów wdrożenia SSP. Projekt badania/metodyka badawcza/koncepcja: Wykorzystano metodę studium przypadku, analizowano Zakład Produkcji Stali ArcelorMittal Poland S.A. Wyniki/wnioski: 1. SSP został wdrożony w Zakładzie Produkcji Stali etapowo w sposób sformalizowany. 2. Trzy wskaźniki skuteczności stosowane w analizowanym przedsiębiorstwie, tj. liczba zgłoszonych sugestii pracowniczych na tydzień, na linię produkcyjną oraz w podziale na kategorie wpływu, dostarczają ogólnej informacji na temat skuteczności SSP. 3. Zidentyfikowano wiele pozytywnych efektów wdrożenia SSP. Poprawa warunków pracy została uznana za najważniejszy efekt. Ograniczenia: Ograniczenie wynika z zastosowanej metody badawczej, która nie pozwala na dokonywanie uogólnień. W niniejszym badaniu niebezpieczeństwo błędnego uogólnienia wynika z faktu, że analizowano tylko jeden przypadek. Zastosowanie praktyczne: Charakterystyka SSP oraz wybrane mierniki skuteczności SSP mogą posłużyć jako wskazówki dla innych organizacji przy tworzeniu założeń systemu. Ponadto wykazane pozytywne efekty SSP mogą zachęcić inne organizacje do wdrożenia tego systemu. Oryginalność/wartość poznawcza: Jest to jedno z pierwszych badań dotyczących skutecznego SSP w przedsiębiorstwie z branży hutniczej. (abstrakt oryginalny)
Autor opisuje podstawowe zależności pomiędzy rodzimym a zagranicznym przemysłem hutniczym oraz przedstawia wpływ wymiany towarowej na produkcję hutniczą. Ukazuje związki pomiędzy produkcją żelaza a produkcją kruszcową, rzutujące w kolejnych stuleciach na charakter ośrodków przemysłowych. Artykuł pokazuje, jak zmieniające się warunki wpływały na rozwój rodzimego górnictwa i hutnictwa samsonowsko-bobrzańskiego. (abstrakt oryginalny)
Polskie hutnictwo ma być pod naciskiem Unii poddane gruntownej przebudowie i sprywatyzowane. Waży się przyszłość 80 tys. ludzi zatrudnionych jeszcze w polskich hutach, z których połowa będzie musiała odejść.
W sprawach górnictwa i hutnictwa krajowego dochodziło często do sporów po- między Staszicem a ministrem skarbu Druckim-Lubeckim. Minister zarzucał Staszicowi nierentowność realizowanych inwestycji i zaniedbywanie starań o zysk z niektórych już istniejących kopalń i hut. Z kolei Staszic występował przeciwko niektórym projektom Druckiego-Lubeckiego, które dotyczyły Towarzystwa Kredytowego i ratowania za wszelką cenę zadłużonej własności ziemskiej. Gdy więc podjęta została decyzja o podporządkowaniu Lubeckiemu Wydziału Przemysłu i Kunsztów, urażony Staszic poprosił o dymisję. Została ona przyjęta przez cara w maju 1824 r. W zamian za to Staszica powołano na ministra stanu, a co się z tym wiąże - wszedł do Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego. Przyznano mu także Order Orła Białego3. Współcześni Staszicowi zarzucali mu m.in., że podporządkowanie górnictwa administracji hut przyczyniło się do znacznej dewastacji kopalń rudy. Hutnicy dążyli do obniżenia własnych kosztów na rachunek górników. Niskie ceny płacone za rudę skutecznie zniechęcały górników do systematycznej pracy.(fragment tekstu)
Celem "Programu restrukturyzacji przemysły hutnictwa żelaza i stali w Polsce" jest stworzenie z hutnictwa nowoczesnego, wewnętrznie dopełniającego się sektora, który mógłby podjąć skuteczną konkurencję z producentami zagranicznymi w warunkach otwartego rynku.
Omówione zostały następujące zagadnienia: pomoc państwa dla sektora stalowego w UE, restrukturyzacja hutnictwa żelaza i stali w krajach członkowskich Unii Europejskiej, także Polsce. Wsparcie programów restrukturyzacji sektora stalowego Europy Środkowej i Wschodniej przez Wspólnotę.
20
Content available remote Model technicznej oceny konkurencyjności wyrobów ze stali
75%
Opracowanie modelu ogólnej oraz technicznej oceny konkurencyjności badanego przedsiębiorstwa na rynku produkowanych wyrobów ma bazować na ocenie jakościowej charakterystyk eksploatacyjnych oraz ilościowej ocenie zdolności konkurencyjnej poprzez obliczenie wskaźnika kompleksowego. model ten będzie można wykorzystać do oceny konkurencyjności dowolnego wyrobu przemysłowego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.