Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metaphysics of values
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule zaprezentowano dyskurs na temat wyjaśniania oraz rozumienia źródeł i istoty wartości w myśli ekonomicznej. Uznano, że wartość stanowi jedną z najważniejszych metafizycznych idei ekonomii. Stwierdzono, że definiowanie wartości sprowadza się do podwójnej hermeneutyki w jej wyjaśnianiu. Oznacza to określanie wartości za pomocą cen i cen za pomocą wartości. Podkreślono, że choć rozwój myśli ekonomicznej sprzyjał "zbliżaniu się do prawdy", to nie udało się zbudować systemowego modelu wyjaśniania źródeł wartości, spełniającego kryterium demarkacji. (abstrakt oryginalny)
Według G. Marcela, zagrożenie oznacza niebezpieczeństwo doprowadzające do rozpaczy, utraty nadziei, co oznacza porażkę, niepowodzenie jednostki i zagrożenie jej rozwoju. Marcel postrzega takie nastawienie w negatywnym świetle, jako umocnienie własnego "ja" w zamykaniu się w sobie. W artykule opisano postawę, która jest określona jako "nieakceptacja pozytywna" a objawia się ona cierpliwością oraz pokładaniem zaufania we własne przeznaczenie.
W artykule zakwestionowano zasadność rozróżnienia Ericha Fromma: "mieć czy być?". W praktyce zwrot ten stosowany jest w różnych dyskusjach i kontekstach (często nie jest kojarzony z myślą samego autora). Swoją popularność hasło to zawdzięcza temu, że udało się w nim ująć wielowiekowy dorobek religii i filozofii, który można określić jako aksjologię piętnującą przywiązanie do rzeczy materialnych. Aksjologia ta zazwyczaj przyjmowana jest jako coś bezdyskusyjnego, z czym nie wypada polemizować. W istocie jednak jest ona wysoce problematyczna. W tekście autorka odnosi się do artykułu Bronisława Łagowskiego pt. Palę Fromma, analizuje przyczyny negacji własności dokonanej przez Platona oraz jej krytykę podjętą przez Arystotelesa. Omawia również najmocniejszą w kulturze zachodnioeuropejskiej afirmację własności prywatnej, podjętą w liberalizmie oraz libertarianizmie. Autorkę interesuje przede wszystkim przełożenie przyjętych założeń metafizycznych na praktykę życia społecznego. Uważa, że należy tak rozwijać i kształcić umysł, aby uwolnić się od przywiązania do rzeczy. Nie można jednak tego dokonać przez walkę i negację fenomenów koniecznych do przeżycia. Rzeczy nie są negatywne same w sobie. W pragnieniu i dążeniu do posiadania rzeczy materialnych można widzieć zjawisko wartościowe - i to zarówno z ekonomicznego, jak i z moralnego punktu widzenia. Wspólnota potrzebuje ludzi odpowiedzialnych, zaradnych i zamożnych, tzn. ludzi, którzy mają coś do stracenia. (abstrakt autora)
Zagadnienie aksjologicznej teorii ekonomii jest fragmentem szerszego problemu metody uprawiania ekonomii. Wielu ekonomistów uważa, że właściwym podejściem w teorii ekonomii jest tzw. ekonomia pozytywna w przeciwieństwie do ekonomii normatywnej, która przedstawiana jest jako postępowanie nienaukowe. Zdaniem autora, kwestia uwolnienia ekonomii od wartościowań nadal pozostaje dyskusyjna. Celem rozważań jest przypomnienie niektórych ograniczeń "pozytywnego" uprawiania ekonomii oraz pokazanie, że problematyka aksjologiczna, która jest związana z ekonomią, może być uprawiana w sposób podlegający racjonalnej, krytycznej dyskusji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.