Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Methods of consumer research
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Metodologia teorii ugruntowanej - pomiędzy pozytywizmem a konstruktywizmem
100%
Artykuł poświęcono metodologii teorii ugruntowanej. Jego celem jest zaprezentowanie koncepcji teorii ugruntowanej oraz konstatacji na temat zastosowania tej metodologii w badaniach rynkowych. Rozważając problem integracji podejść badawczych można dojść do wniosku, że istnieją metodologie, których nie da się jednoznacznie zaliczyć do określonego nurtu badawczego. Taką metodologią jest teoria ugruntowana. Z definicji jest ona plasowana w nurcie badań jakościowych, prowadzonych zgodnie z paradygmatem konstruktywistycznym, w rzeczywistości jednak wskazać można cechy plasujące tę metodologię między dwoma odmiennymi nurtami badawczymi: pozytywizmem i konstruktywizmem. W artykule zaprezentowano genezę, pojęcie i cechy teorii ugruntowanej. Dokonano w nim próby umiejscowienia teorii ugruntowanej między paradygmatem konstruktywistycznym i pozytywistycznym. Zaprezentowano też możliwości zastosowania teorii ugruntowanej w badaniach zachowań konsumentów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie wideografii (filmu etnograficznego) jako metody badawczej możliwej do zastosowania w przypadku studiowania zachowań konsumenckich, jej istoty, uwarunkowań stosowania, rodzajów, technik, zalet oraz ograniczeń. Wideografia jest rozumiana jako jakościowa metoda badawcza, w której wykorzystuje się technikę wideo do zbierania danych i prezentacji wyników. (abstrakt oryginalny)
Badania etnocentryzmu konsumenckiego na rynku usług charakteryzuje duża kompleksowość, co jest wynikiem złożoności tych postaw oraz specyficznego charakteru rynku usług. Dlatego też bardzo istotny jest wybór takich metod badawczych, które umożliwią szczegółowe poznanie zjawiska. Ważny wkład do badań zjawiska etnocentryzmu konsumenckiego mają metody IAT (Test Utajonych Skojarzeń) oraz CETSCALE. Celem artykułu jest więc porównanie wyżej wymienionych metod w aspekcie ich przydatności do oceny poziomu etnocentryzmu konsumenckiego na rynku usług. (fragment tekstu)
Omówiono klasyfikację metod i mierników badania zadowolenia nabywców. Przedstawiono wpływ pomiaru zadowolenia nabywców na wyniki zarządzania przedsiębiorstwem.
Analiza "unfolding" jest najczęściej wykorzystywaną do pomiaru preferencji metodą skalowania wielowymiarowego. W artykule omówiono ogólne zasady skalowania wielowymiarowego oraz ideę analizy "unfolding". Zaprezentowano wykorzystanie pakietu statystycznego "SPSS for Windows" do wyznaczania map preferencji.
Celem artykułu jest wskazanie ograniczeń tradycyjnych metod badań marketingowych oraz prezentacja sposobów zaradczych: modyfikacji dotychczasowych metod oraz wykorzystania nowych metod badania konsumentów. Autor wskazuje na przyczyny braku skuteczności tradycyjnych badań marketingowych i prezentuje nowe metody badań konsumentów, które pozwalają na możliwość lepszego zaspokojenia potrzeb klientów. (abstrakt oryginalny)
Intensywne i dynamiczne zmiany zachodzące na rynku usług, w szczególności pojawienie się zagranicznych instytucji nie pozostają bez wpływu na zachowania konsumentów. Zmiany te wymagają bowiem podjęcia decyzji przystosowawczych, wśród których wyodrębnić można przyjęcie przez konsumenta postawy etnocentrycznej, a więc świadomego korzystania z usług krajowych przedsiębiorstw usługowych i "odrzucenia" zagranicznych, obcych konsumentowi. (...)Celem referatu jest zarysowanie zjawiska etnocentryzmu na rynku usług jako problemu badawczego, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia efektu kraju pochodzenia i problemu identyfikacji usługodawców krajowych i zagranicznych. Autorka zwróci również uwagę na specyfikę i problematykę rynku usług oraz metodyczne aspekty prowadzenia badań na tym rynku. (fragment tekstu)
W dotychczasowych opracowaniach z zakresu spożycia żywności w gospodarstwach domowych opierano się na informacjach pochodzących ze statystyki masowej lub budżetów rodzinnych. Materiały empiryczne czerpane ze sprawozdawczości statystycznej uniemożliwiają ustalenie związków korelacyjnych poziomu spożycia z czynnikami ekonomiczno-społecznymi. Wady tej nie mają badania budżetów rodzinnych, które są jednak bardzo kosztowne i przy tym reprezentatywne jedynie w skali całego kraju, a nie w przekroju poszczególnych regionów. Ograniczona przydatność danych pochodzących ze statystyki masowej oraz z badań budżetów rodzinnych powodują konieczność korzystania z innych źródeł informacji pierwotnych. Jednym z nich mogą być badania ankietowe, prowadzone na danym obszarze przestrzennym oraz w określonym czasie. Zorganizowanie i przeprowadzenie takich badań na reprezentatywnej próbie gospodarstw domowych jest rzeczą bardzo kosztowną tak w zakresie nakładów finansowych, jak i czasowych. Znacznie tańsze są takie badania prowadzone w panelu gospodarstw domowych, kiedy to koszty stałe doboru próby rozkładają się na kilka badań. Celem badań przeprowadzonych w panelu gospodarstw domowych było nie tylko ustalenie poziomu spożycia artykułów żywnościowych w mieście Poznaniu, ale również sprawdzenie, czy metoda ankietowa może być przydatna do prowadzenia takich badań. Jest to już zatem drugie, obok ogólnopolskiego z 1977 roku, badanie - tym razem zawężające się do jednego tylko regionu. Również i ono potwierdza duże możliwości krótkookresowych badań spożycia drogą ankietyzacji panelowej. Przedmiotem badania jest 19 grup artykułów żywnościowych, w odniesieniu do których respondenci podawali prawdopodobne spożycie w jednym, tygodniu i to na podstawie przypomnienia sobie wielkości spożycia lub dokonywania odręcznych zapisków. Jest to dla respondentów forma wygodna, a dla decydentów badania niewątpliwie bardzo tania, a ponadto - jak wykazano poniżej - dająca wyniki o dużej wiarygodności. Badaniem w Poznaniu objęto 1053 gospodarstwa domowe, zbliżone swymi cechami do populacji mieszkańców miasta. (fragment tekstu)
Racjonalne kierowanie rynkiem wymaga wiarygodnych, aktualnych oraz wyczerpujących informacji o zjawiskach rynkowych oraz czynnikach je kształtujących. Wymogom powyższym nie zawsze może podołać istniejący system informacji rynkowej w postaci czy to oficjalnej statystyki rynkowej, bilansów pieniężnych dochodów i wydatków ludności czy też budżetów rodzinnych. Stad też zachodzi niejednokrotnie potrzeba uruchamiania specjalnych badań opierających się na sondażu opinii publicznej. Badania takie prowadzone są za pomocą różnych metod, a jedną z nich jest metoda panelowa. Zasadniczą cechą tej metody, nie będącej żadną nowością, choć stosunkowo rzadko stosuje się ją w Polsce, jest systematyczne i cykliczne powtarzanie badań zawsze na tej samej, stałej próbie respondentów. W ten sposób możliwe jest uzyskanie w pełni porównywalnych w czasie informacji na temat aktualnej sytuacji rynkowej, a także preferencji i upodobań konsumentów. Panel sklepów meblowych założony został w marcu 1981 roku na terenie 26 województw. Założenie panelu zostało poprzedzone badaniami pilotażowymi przeprowadzonymi we wrześniu 1980 roku. Ze względu na przyszłe wyjazdy do sklepów uczestniczących w panelu, a w związku z tym potrzebą pewnej koncentracji obszaru objętego badaniami, doboru województw do próby dokonano w sposób celowy. Dla zapewnienia reprezentatywności próby dobór ten został poprzedzony odpowiednią analizą. Z kolei dobór sklepów do panelu dokonano za pomocą metody reprezentacyjnej, stosując losowanie bezpośrednie w ramach poszczególnych województw oraz pionów handlowych (CPHW i CZSR). Przy opracowywaniu operatu losowanie sklepów brano pod uwagę sklepy prowadzące wyłącznie sprzedaż mebli, eliminując z wykazu sklepy mieszane (np. sprzedające meble i sprzęt zmechanizowany). Nie dotyczyło to domów towarowych, jeżeli posiadały one wydzielone stoiska sprzedaży mebli. (fragment tekstu)
Autor przedstawił badania nad nowymi metodami segmentacji konsumentów, przy uwzględnieniu szerokiego spektrum cech różnicujących ich poszczególne grupy. Zaprezentował metodę segmentacji konsumentów tzw. "New Generic Lifestyle" opracowaną na podstawie analizy dorobku z zakresu segmentacji konsumentów, przy wykorzystaniu koncepcji stylu życia.
Celem referatu jest zaprezentowanie wideografii (filmu etnograficznego) jako metody badawczej możliwej do zastosowania w przypadku studiowania zachowań konsumenckich,. założeń tej metody, jej istoty, uwarunkowań stosowania, jak również możliwości aplikacji i dalszego rozwoju. Wideografia jest definiowana jako jakościowa metoda badawcza, w której wykorzystuje się technikę wideo do zbierania danych i prezentacji wyników. Pozwala ona na całościowe ujęcie zachowań konsumenckich w perspektywie badawczej zwanej podejściem interpretatywnym. Wideografia jako jakościowa metoda badawcza zachowań konsumenckich znajduje zastosowanie w badaniach komercyjnych, naukowych oraz jako metoda dydaktyczna. (abstrakt oryginalny)
Zdaniem autora można zaobserwować wyraźny spadek zaufania do metod badawczych opartych na danych deklaratywnych i jednocześnie wzrost popularności badań wykorzystujących bezpośrednią obserwację, badań koncentrujących się na rejestracji reakcji psychofizjologicznych czy wykorzystujących m. in. pomiar reakcji skórnych i aktywności elektrycznej mięśni twarzy. Autor zauważa również wzrost znaczenia technik etnograficznych, które starają się uwzględnić szerszy kontekst, w jakim mają miejsce określone zachowania czy pojawiające się wypowiedzi. Według autora coraz częściej możemy spotkać projekty badawcze, które czerpią z doświadczeń etnografii, a przy okazji korzystają z wielu nowoczesnych urządzeń, pozwalających nie tylko na precyzyjną obserwacje, ale także na pomiar rozmaitych czynności.
Obchody 80-lecia istnienia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, a także 25-lecie powołania Wydziału Zarządzania, który kontynuuje tradycje Wydziału Organizacji Przemysłowej, jedynego ówczesnego wydziału, na którym rozpoczęto kształcenie w 1937 r., skłania do refleksji nad tym, jak spełniana jest misja Wydziału, w której główny nacisk, obok kształcenia przyszłej kadry menadżerskiej, kładzie się na badania naukowe w dziedzinie nauk ekonomicznych, w szczególności w dyscyplinach nauk o zarządzaniu i ekonomii. Tak określona misja Wydziału konkretyzuje zatem główny (choć nie jedyny) obszar badań na dwa podstawowe podmioty sfery realnej, jakimi są przedsiębiorstwo i gospodarstwo domowe. Nie sposób zatem, podejmując się próby oceny wkładu Wydziału Zarządzania w rozwój dziedziny nauk ekonomicznych, pominąć badań nad konsumpcją i zachowaniami konsumentów. Problematyka konsumpcji i zachowań konsumentów sięga początków istnienia człowieka. Ludzie zawsze poszukiwali pożywienia oraz elementów umożliwiających im codzienne życie. Przez wiele tysiącleci obszar wyborów w tym zakresie był bardzo ograniczony. Ludzie musieli wręcz zdobywać środki zaspokajające ich potrzeby. Dopiero ostatnie dekady to okres przewartościowania roli i miejsca konsumpcji w gospodarce. O ile w XIX w. i pierwszej połowie XX stulecia obowiązywał w gospodarce prymat produkcji, o tyle po II wojnie światowej sytuacja się odwróciła i zaczęła dominować logika konsumpcji. Kraje zamożne weszły w fazę cywilizacji konsumpcyjnej. Konsumpcja przestała być biernym efektem rozwoju gospodarczego. Po raz pierwszy zaczęto wówczas traktować ludzi jako konsumentów, którzy mają swobodę wyboru i sami decydują, które produkty w najlepszy sposób zaspokoją ich potrzeby. W tym też okresie konsumpcja i zachowania konsumentów stały się przedmiotem badań naukowych. Mając na uwadze powyższe, za celowe uznano ukazanie roli i znaczenia badań nad konsumpcją i zachowaniami konsumentów w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz próbę określenia wkładu tych badań do dorobku naukowego Wydziału Zarządzania. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono definicję oszczędzania oraz omówiono cele dokonywania oszczędności w gospodarstwach domowych. Wykazano, że czynnikiem mającym wpływ na wielkość oszczędności przy określonym dochodzie jest środowisko w którym funkcjonuje dane gospodarstwo domowe.
Niniejsza publikacja przedstawia rolę, jaką odgrywa nowoczesna metoda "Eye tracking" w psychologii zachowań konsumenta na rynku. Metoda ta jest szczególnie wykorzystywana w medycynie i psychologii. W ostatnich latach znalazła ona również szerokie zastosowanie w naukach ekonomicznych, szczególnie w marketingu.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pokazanie modeli log-liniowych jako metody analizy związków zachodzących między dwoma lub trzema zmiennymi dyskretnymi. Ten artykuł przedstawia podstawowe pojęcia związane z tymi modeli. Został tu zaprezentowany model pełny oraz typy modeli niezależnych. Również pokazano miary jakości dopasowania oraz modele selekcji pozwalające na wybór modelu najlepiej opisującego zależności zachodzące pomiędzy zmiennymi. Analiza log-liniowa może stać się wstępem dla przeprowadzanej właściwej analizy korespondencji. Artykuł prezentuje rezultaty badania przeprowadzone wśród mieszkańców województwa śląskiego. Badanie dotyczyło preferowanego miejsca robienia zakupów przez konsumenta. (streszcz. oryg.)
W artykule omówiono typy preferencji, przedstawiono metody pomiaru preferencji (w szczególności metody dekompozycyjne: conjoint analysis i wyborów dyskretnych), najważniejsze modele stosowane w badaniach preferencji wyrażonych oraz elementy modelowania symulacyjnego, które mogą być wykorzystane zarówno w przewidywaniu zachowań konsumentów, jak i w badaniach własności metod dekompozycyjnych. (streszcz. oryg.)
Artykuł empiryczny stanowi próbę ukazania dominujących teorii motywacji i ich ewolucji w sferze badań konsumenckich. Podejścia właściwe dla głównego nurtu i postmodernistyczne podejścia do motywacji wraz z utrwalonymi i dopiero powstającymi metodami badania zachowań konsumentów ukazują stan współczesnych badań konsumenckich i pozwalają na dokumentowanie przyszłych szans. Ramy teoretyczne oparto na danych wtórnych (książki i artykuły) i włączono analizę paradygmatów motywacyjnych, jak również nowoczesnych oraz ponowoczesnych podejść, dotyczących zachowań konsumentów w celu wskazania luk koncepcyjnych i stworzenia możliwości badań w przyszłości. Do pozyskiwania i analizowania wyników przyszłych badań wybrano metodę badań danych typu mieszanego (połączenie analizy jakościowej i ilościowej) i metodę triangulacyjną (połączenie bezpośrednich wywiadów pogłębionych, techniki drabinowej i metody case study). Wyniki analizy wskazały możliwości przyszłych badań motywacji, w efekcie zaś - zachowań konsumenckich. Badanie motywacji wykazało, że teoria środków-celów (ang. means-end theory) oraz oparte na wartościach podejście do motywacji mogłyby być właściwym prognostykiem zachowań konsumentów, jeżeli zostaną uzupełnione elementami wejściowymi (percepcja, postawy, doświadczenie itp.), jak również innymi zmiennymi wpływającymi na zachowania konsumentów (wartości, emocje, doświadczenie itd.). Na podstawie wyników badań ustalono, że teoria środków - celów w pełnej skali posiada potencjał wnoszenia istotnego wkładu w badania konsumenckie, przewidywanie zachowań oraz rozwój pomyślnego pozycjonowania produktu i reklamy. (abstrakt oryginalny)
Przeprowadzone badania nad naśladownictwem społecznym dowiodły, że zjawisko to zajmuje ważne miejsce w obszarze zachowań konsumpcyjnych, a jego niektóre aspekty i przejawy wyznaczają kształt postępowania nabywców. W opracowaniu omówiono przejawy naśladownictwa społecznego w zachowaniach konsumentów na przykładzie województwa katowickiego.
20
Content available remote Badania patologii w zachowaniach konsumentów na rynku
84%
Badania nad patologiami w zachowaniach konsumentów mają nie tylko istotne znaczenie teoriopoznawcze, ale także ważne walory aplikacyjne. Przy czym badania te są procesem niezwykle złożonym i trudnym. Wynika to z istoty samej kategorii, jaką jest patologia, która w przypadku teorii konsumpcji i zachowań konsumentów nie została jeszcze w pełni określona, oraz ze specyfiki zachowań patologicznych niejednokrotnie ukrywanych przez samych konsumentów. Mimo iż w badaniach patologii w zachowaniach konsumentów na świecie najczęściej stosowaną metodą badawczą jest metoda ankietowa, to ze względu na fakt, iż zachowania patologiczne dla konsumentów są obszarem wstydliwym lub wrażliwym, do których nie chcą się przyznać, należy wzbogacać narzędzia badawcze o techniki projekcyjne czy "zadania domowe". Techniki te dają bowiem możliwości odkrywania tych emocji i skojarzeń, których konsumenci nie chcą lub nie potrafią sobie uświadomić(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.