Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Methods of financial evaluation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W literaturze przedmiotu dostrzegamy tendencję do "fetyszyzowania" metod oceny kondycji finansowej firmy, w tym zwłaszcza metod dyskryminacyjnych. Metodom tym przypisuje się, w sposób nieuprawniony z metodycznego punktu widzenia, walor uniwersalności oraz niezmiennej wiarygodności diagnostycznej, bez względu na upływ czasu od ich opublikowania. Szczególnie niepokojące zjawisko dotyczy przytaczania założeń omawianych metod raczej z prac innych autorów niż twórców danych metod, co oczywiście prowadzi do powielania, a nawet narastania liczby błędów i uproszczeń metodycznych. W artykule podjęto próbę oceny stopnia uwzględnienia kryterium specyfiki branżowej badanego przedsiębiorstwa oraz zmiennych uwarunkowań gospodarki, na przykładzie metod dwóch banków. (abstrakt oryginalny)
Podmioty działające w sektorze publicznym w dalszym ciągu cechuje nieefektywność oraz brak obiektywnych metod oceny finansowych i niefinansowych aspektów działania. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie koncepcji kalkulacji kosztu netto usługi powszechnej jako skutecznego instrumentu, który z powodzeniem może niwelować niepożądane skutki interwencjonizmu administracji centralnej i samorządowej w funkcjonowanie podmiotów świadczących usługi publiczne. Skutkiem wykorzystania koncepcji kosztu netto usług powszechnych jest wymuszenie podnoszenia i utrzymywania efektywności podmiotów działających w sferze (publicznej, bądź też możliwość realizacji usług publicznych przez podmioty prywatne z zachowaniem wymaganej jakości i efektywności. Niniejszy artykuł jest autorskim ujęciem koncepcji kosztu netto usługi powszechnej, będącym wynikiem badań i analiz najnowszych publikacji światowych oraz doświadczeń kilku krajów na świecie, które podjęły próbę implementacji tej koncepcji na grunt praktyczny. (abstrakt oryginalny)
Finansowe metody oceny projektów inwestycyjnych nie są dostosowane do kwantyfikacji trudno wymiernych korzyści pojawiających się w wyniku wprowadzania nowoczesnych metod wytwórczych (AMT). W związku z tym korzyści te są często pomijane w rachunku opłacalności projektów. Ponadto twierdzi się, że metody te wywierają presję na osiąganie przez menedżerów efektów w okresach krótkich, co utrudnia uwzględnianie w rachunku efektów długofalowych. W artykule prezentowana jest metoda, która umożliwia przynajmniej częściowe usunięcie słabości metod finansowych zarówno w przypadku projektów niezależnych, jak i alternatywnych. (abstrakt oryginalny)
Autor zajmuje się problemami dotyczącymi oceny (szacowania) wartości przedsiębiorstwa w procesie transformacji w dawnych Niemczech Wschodnich oraz próbuje porównać rozwiązanie tych problemów z procesem transformacji i prywatyzacji w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Pakazuje również, że w okresie transformacji wartość aktywów netto staje się ważniejsza dla oceny wartości przedsiębiorstwa niż przyszłe zyski i przepływy pieniężne. Co więcej, brak zysku i ukierunkowania przedsiębiorstwa mogą wpływać negatywnie na procesy prywatyzacji.
Artykuł przedstawia metodologię wzbogacającą tradycyjną wskaźnikową analizę płynności finansowej przedsiębiorstwa o analizę dynamiczną, przeprowadzaną w oparciu o informacje o zmienności kosztów w badanym przedsiębiorstwie. Ponadto, zaprezentowano metodologię podziału kosztów na zmienne i stałe w sytuacji ograniczonego dostępu do danych finansowych przedsiębiorstwa. Na końcu artykułu przedstawiono przykłady analizy płynności finansowej dwóch spółek notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, przy wykorzystaniu omówionej w artykule metodologii oceny płynności finansowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule autor charakteryzuje następujące metody przydatne do oceny inwestycji informatycznych: okres zwrotu, średnią księgową stopę zwrotu, wartość zaktualizowaną netto, wewnętrzną stopę zwrotu, wskaźnik efektywności zarządzania, analizę kosztów-korzyści, metodę MOMC i ekonomikę informacji. Charakterystyka omawianych metod obejmuje definicję, zalety i wady, przydatność metody do oceny inwestycji ex ante i ex post oraz określenie, czy uzyskana daną metodą ocena uwzględnia jedynie korzyści dające się wyrazić w jednostkach pieniężnych, czy również korzyści niemierzalne.
Głównym celem artykułu jest ocena kondycji finansowej gmin w Polsce na podstawie danych z 2010 r. W pracy wykorzystano wskaźniki prezentowane przez Ministerstwo Finansów, które pozwalają na kompleksową ocenę wszystkich gmin w Polsce. Wskaźniki te zostały ujęte w trzech grupach wskaźników: budżetowych, na mieszkańca oraz zadłużenia i zdolności jego obsługi. W ocenie efektywności finansowej gmin zastosowano narzędzia analizy wskaźnikowej oraz metodę TOPSIS. Wyznaczone wartości cechy syntetycznej TOPSIS posłużyły do wyodrębnienia sześciu klas typologicznych obiektów. Ponadto dokonano charakterystyki kondycji finansowej gmin w układzie typów gmin (miejskie, wiejskie, miejsko-wiejskie). W analizie tej zastosowano również logit wielomianowy. Przeprowadzona ocena kondycji finansowej gmin, przy zastosowaniu miernika syntetycznego TOPSIS, pozwala stwierdzić, że gminy o bardzo niskiej i bardzo wysokiej kondycji finansowej stanowiły niewiele ponad 3% gmin ogółem. Najliczniej, bo w ponad 66%, były reprezentowane gminy o przeciętnym poziomie kondycji finansowej (średnim-niższym i średnim-wyższym). Średnia syntetyczna miara kondycji finansowej, w układzie typów gmin, nie różnicowała znacząco gmin, jednak wskazywała nieznacznie na najlepszą ocenę kondycji finansowej gmin wiejskich. (abstrakt oryginalny)
W ramach systemu oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa, stosowana jest często metoda punktowa. Zdaniem autora, metoda ta jest nieadekwatną oceną kondycji finansowej podmiotu gospodarczego, dlatego cieszy fakt coraz mniejszego jej udziału w ocenie przedsiębiorstwa przez banki. Autor zasygnalizował problem związany z analizą prowadzoną z wykorzystaniem systemu punktacji (credit-scoring) i przyjmowanych norm dla systemu oceny obiektywnej, w tym do analizy wskaźnikowej na przykładzie metodologii przyjętej i realizowanej w PKO BP S.A.
Tematem artykułu są rozważania dotyczące metod oceny zagrożenia bankructwem (MOZB), szczególnie ich użyteczność w praktyce gospodarczej. Do potencjalnych użytkowników MOZB można zaliczyć: banki, zarządy przedsiębiorstw, inwestorów oraz instytucje finansowe.
Obecnie występujące uwarunkowania zewnętrzne i wewnętrzne funkcjonowania sektora publicznego wymagają dalszego skutecznego wdrożenia zasad nowego zarządzania publicznego we wszystkich jednostkach tego sektora. Wyraża się ono w przypisaniu m.in. większego znaczenia ocenom formułowanym na podstawie regularnych sprawozdań budżetowych i finansowych, ocenie kontroli działalności i dokonywanych transakcji finansowych oraz szerszym stosowaniu mierników w ocenie ponoszonych wydatków. Nowe zarządzanie publiczne automatycznie generuje zapotrzebowanie na inne jakościowo źródła informacji. Znaczenia nabiera informacja analityczna, dostarczająca informacji przetworzonej, dostosowanej do potrzeb decydentów. Dotychczas w literaturze ekonomicznej problemom analizy finansowej samorządowej jednostki budżetowej nie poświęcano wiele uwagi. Celem artykułu było więc przedstawienie kierunków i metod analizy finansowej samorządowej jednostki budżetowej w dwóch perspektywach. Pierwszej jako oceny przeprowadzonej na podstawie regularnej sprawozdawczości budżetowej i finansowej. Drugiej, której podstawą jest budżet zadaniowy, eksponującym celowość i efektywność wydatków. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono metodologię oceny zdolności kredytowej gospodarstw rolnych stosowane przez banki spółdzielcze przy udzielaniu im kredytów.
Artykuł poświęcono zagadnieniu rzetelnej oceny standingu systemu bankowego, w tym jego poszczególnych elementów. Przedstawiono: podmioty sporządzające analizy, zakres i cel analizy, informacje na których oparta jest ocena, wybór metodologii, częstotliwość analiz, interpretację otrzymanych wyników, a także odbiorców wyników analiz. Podkreślono, że w zasadzie nie można stworzyć w pełni skutecznego systemu oceny. Nie zmienia to jednak faktu konieczności stałego przeprowadzania analiz.
Opracowanie omawia istotę zasady kontynuacji działalności w kontekście ekonomicznym, prawnym oraz w systemie rachunkowości, jak również przedstawia analizę procesu i determinanty upadłości i bankructwa. Wykorzystano tu szereg metod badawczych w szczególności metody wnioskowania indukcyjnego i dedukcyjnego oraz wybrane metody statystyczne. Praca ma charakter teoretyczno-empiryczny i składa się z czterech rozdziałów. Pierwszy rozdział opisuję zasadę kontynuacji działalności w systemie rachunkowości. Drugi stanowi analizę ekonomicznych i prawnych uwarunkowań procesu upadłości w polskich realiach gospodarczych. Trzeci rozdział przedstawia techniki oceny kondycji finansowej jednostek w kontekście możliwości ich wykorzystania w prognozach bankructwa. Ostatni został poświęcony prognozowaniu upadłości w polskich realiach gospodarczych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.