Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 264

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Methods of management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
W opracowaniu o charakterze teoretycznym podjęto próbę uzupełnienia, z perspektywy wymagań współczesnej metodologii zarządzania, dorobku teorii metod zarządzania o zespół determinantów ich doboru oraz o dostrzegane ich miejsce i funkcje w procesie zarządzania organizacyjnego. We wstępie przedstawiono uzasadnienie wyboru tematu oraz główne cele podjętego opracowania, za które przyjęto po pierwsze przedstawienie wymagań współczesnego podejścia do zarządzania oraz typów determinantów, które powinny być uwzględnione przy doborze metod zarządzania według reguł współczesnej metodologii zarządzania, po drugie ukazanie miejsca i funkcji metod zarządzania w sferach objętych metodologią zarządzania oraz przedstawienie proponowanych metod zarządzania ukierunkowanych na rozwijanie niematerialnych zasobów organizacji i uznanych za określone uzupełnienie dominującego zbioru metod. W części opracowania zawierającej materiały i metody opisano główne podejścia do zarządzania, kierunki ich ewolucji, postulowane reguły dobrego zarządzania oraz dyskusję dotyczącą metod zarządzania. W zakresie wyników i dyskusji przedstawiono typy determinantów metod zarządzania ze sfery epistemologicznej, praktyczno-koncepcyjnej i praktycznej oraz dostrzegane ich miejsce i funkcje w postulowanej metodologii zarządzania. We wnioskach, na podstawie przeprowadzonej analizy, przedstawiono proponowane metody zarządzania zorientowane na rozwijanie niematerialnych zasobów, które z jednej strony stanowią podstawę konkurencyjności współczesnych organizacji, z drugiej strony mogą stanowić uzupełnienie funkcjonującego zbioru metod zarządzania.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono problem kształtowania obszaru metod i praktyk w systemie zarządzania przedsiębiorstw. Dokonano przeglądu klasyfikacji instrumentów zarządzania występujących w literaturze, a następnie zaproponowano własny model ich strukturalizacji na: filozofie i koncepcje zarządzania, metody zarządzania i praktyki zarządzania. Kluczowym elementem artykułu jest zaproponowanie procedury kształtowania metod i praktyk zarządzania w przedsiębiorstwie.(abstrakt oryginalny)
W artykule uzupełniono opis ewolucji metod o kontinuum czasowe. Omówiono wyniki próby określenia tempa zmian ewolucyjnych metod oraz wyjaśniono rozbieżności w opisach metod zarządzania.
Artykuł jest propozycją wzbogacenia badań nad zarządzaniem o perspektywę historyczno-psychologiczną. Przypomniano w nim najbardziej spektakularne przykłady prac tego typu, zrealizowane przez D. McClellanda, I. Janisa i M. Seligmana. Dyskutowane są w nim również teoretyczne podstawy współpracy historii i psychologii w kontekście problematyki organizacyjnej. Prezentowany tekst zawiera również autorską koncepcję historii psychologicznej i projekt opartego o nią programu badawczego "Zarządzanie wartościami i przekonaniami w turbulentnym otoczeniu organizacji". (abstrakt oryginalny)
Modelowanie przedsiębiorstwa jest obszerną dyscypliną, która obejmuje różne metody rozwijane przez zróżnicowane środowisko akademickie. Opracowanie dotyczy rozważań na temat pluralizmu metod modelowania przedsiębiorstwa. Jego głównym celem jest przedstawienie podejścia nauk o zarządzaniu do modelowania przedsiębiorstwa i analiza sposobności zastosowania modeli zarządzania do modelowania przedsiębiorstwa. Opracowanie zawiera wyjaśnienia, jak modele zarządzania mogą być zastosowane w zarządzaniu strategicznym technologią informacji i w projektach informatycznych realizowanych dla osiągnięcia ładu informatycznego. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote W kwestii pojęcia rozrachunku gospodarczego
100%
Celem niniejszego opracowania jest próba całościowego spojrzenia na pojęcie rozrachunku gospodarczego, ukazania rozmiarów polaryzacji poglądów na najistotniejsze kwestie dotyczące tego zjawiska oraz weryfikacji tych poglądów w świetle dorobku naukowego oraz doświadczeń państw socjalistycznych w dziedzinie doskonalenia systemu zarządzania gospodarką. Z uwagi na rozmiary przedsięwzięcia autor koncentruje uwagę na najistotniejszych problemach teoretycznych, ujmując je w sposób możliwie najbardziej syntetyczny.(fragment tekstu)
In small and medium-sized enterprises (SMEs), the ways of operating are dependent on the specific nature of their business activity, while management methods are often used intuitively. The paper shows that specialization, defined as offering products to companies from one or from two to four industries, is of great importance among SMEs in the gas sector. The analysis of the applied management methods allows us to conclude that the most important ones are those related to human capital.(original abstract)
Celem tego artykułu jest syntetyczne przedstawienie wybranych metod i technik zarządzania, które zostały zastosowane w wiodących przedsiębiorstwach na kwiecie. Metody te odniesiono do programów komputerowych wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem oraz do otoczenia technicznego. Metody zarządzania i pewna filozofia firmy stanową podstawę funkcjonowania korporacji która decyduje o jej sukcesie. (abstrakt oryginalny)
Budżetowanie działalności operacyjnej ma istotne znaczenie jako element procedury planowania działalności gospodarczej. Działania związane z procedurą budżetowania mają sprzyjać odpowiedniemu rozłożeniu wydatków i planowanych przychodów w segmentach czasu. Na tej podstawie odróżnia się budżety operacyjne od strategicznych. W budżetach operacyjnych przeprowadza się procedurę planowania finansowego dla okresu jednego roku. Budżetowanie staje się też elementem zarządzania przedsiębiorstwem, a zarządzanie finansami - elementem zarządzania budżetowego. (abstrakt oryginalny)
Ostatnie dziesięciolecie, a zwłaszcza ostatnie lata XX wieku, w światowej nauce i praktyce zarządzania przynoszą wiele nowych koncepcji i metod zarządzania organizacjami, w tym koncepcji i metod zarządzania zmianami. Jedną z ich cech charakterystycznych jest to, iż nie mieszczą się one w ramach tradycyjnych funkcji zarządzania, takich jak: planowanie, organizowanie, motywowanie, kontrolowanie. Mają zwykle bardziej wszechstronny i uniwersalny charakter. Starają się wkraczać w kilka lub wszystkie obszary działalności przedsiębiorstwa oraz wypełniać znaczną część, a nawet całość procesu zarządzania w tych obszarach. Przedmiot zarządzany (np. przedsiębiorstwo) jest jeden i proces zarządzania - choćby najbardziej złożony - również jeden, a koncepcji i metod zarządzania wiele i to różnorodnych. Sytuacja ta rodzi pytania o relacje między różnymi koncepcjami i metodami zarządzania, o możliwość i celowość ich łącznego (w przypadku komplementarności), bądź alternatywnego (w przypadku substytucyjności) stosowania. Aby podjąć próbę odpowiedzi na te pytania, pomocne byłoby określenie i przeanalizowanie wspólnych płaszczyzn (elementów, rozwiązań, cech, zasad) między różnymi koncepcjami i metodami. Temu właśnie celowi poświęcone zostało nasze opracowanie. (fragment tekstu)
Trend związany z zastosowaniem w praktyce wartości korporacyjnej pojawił się we wczesnych latach 80., kiedy to powstał nowy model zarządzania organizacją. W tym ujęciu wartość korporacyjna dotyczy pracowników, a nie tylko innowacyjnego sprzętu i technologii, ponieważ ten model opiera się głównie na wydajności pracowników, którzy z kolei mają wpływ na rozwój firmy. Wcześniej model organizacyjny koncentrował się w większym stopniu na zyskach, a dopiero po latach 50. zaczął się skupiać na innowacjach, z uwzględnieniem czynnika ludzkiego, czyli kluczowych pracowników. Niemniej jednak model ten nie mógł ustanowić w organizacji ładu w zakresie obowiązków, wynagrodzeń, a w związku z tym zysków i rozwoju firmy. Celem artykułu była identyfikacja korzyści turkusowego modelu zarządzania oraz istotność pracowników w organizacji i ich potencjał pobudzony przez turkusowy model zarządzania.(abstrakt oryginalny)
Obecnie obserwuje się potrzebę dużej innowacyjności przedsiębiorstw. Innowacyjność ta przejawia się we wdrażaniu do praktyki przemysłowej nowych rozwiązań zarówno o charakterze produktowym, technologicznym, jak i organizacyjnym. Problematyka jest o tyle istotna, że obserwuje się szybkie skracanie cykli życia wyrobów, pojawianie się nowych technologii, w tym informatycznych, rośnie dynamika wprowadzania na rynek nowych produktów itp. W artykule przedstawiono problemy związane z wykorzystaniem nowoczesnych metod zarządzania produkcji. Różnorodność istniejących i pojawiających się nowych metod nasuwa pytanie, na ile metody te są przydatne, gdy wdrażane są oddzielnie, czy też powinny być stosowane łącznie, jakie z tego tytułu firma odnosi korzyści. Podjęto próbę przeanalizowania tego problemu na przykładzie przedsiębiorstw branży motoryzacyjnej. Umiejętny dobór i wdrożenie poszczególnych metod powinno przyczynić się do uzyskania określonych korzyści, a w konsekwencji poprawy pozycji konkurencyjnej. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł rozpoczyna prezentacja uwarunkowań oraz określenie wymiarów wpływających na dobór metod zarządzania. Następnie autor dokonuje próby uszczegółowienia sposobu rozwiązania problemu badawczego przez zaproponowanie szczegółowej procedury doboru metod zarządzania. W kolejnej części publikacji podjęta zostaje próba określenia zastosowania metod zarządzania dla konkretnej fazy rozwoju gospodarki, jakim aktualnie jest gospodarka 4.0. Autor przyjmuje tezę, że dla każdej fazy rozwoju gospodarki konieczne jest wartościowanie i hierarchizowanie metod zarządzania, oraz prezentuje przykładowe rozwiązanie tego problemu badawczego dla gospodarki 4.0. W końcowej części artykułu omówione zostały kierunki doskonalenia metod zarządzania w warunkach uwzględnienia perspektyw dalszego rozwoju gospodarki - na przykład osiągnięcia charakteru gospodarki 5.0.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie oraz interpretacja wyników badań empirycznych dotyczących współwystępowania controllingu z innymi metodami zarządzania w przedsiębiorstwach funkcjonujących w Polsce. Uznano, że kompleksowość controllingu powoduje, że koncepcja ta de facto skazana jest na częste współwystępowanie z innymi metodami zarządzania. Przedstawiono wyniki badań empirycznych dotyczące współwystępowania controllingu z 12 innymi metodami zarządzania w parach. Do pomiaru częstości współwystępowania controllingu w parach z innymi metodami posłużono się wartością wskaźnika średniego procenta. Metody, z którymi controlling współwystępuje istotnie częściej, aniżeli występuje bez nich oraz aniżeli te metody występują bez controllingu stanowiły CRM, ERP, KM, outsourcing i BPM.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono proces zarządzania jako przedmiot oceny. Omówiono kierunki oceny procesu zarządzania. Na koniec przedstawiono ramowe ujęcie diagnozy procesu zarządzania oraz metody szczegółowe.
W artykule został poruszony problem wpływu determinant systemu zarządzania na metody i praktyki zarządzania. Do determinant zostały zaliczone: potencjał członków organizacji, oczekiwania i władza kluczowych interesariuszy, wielkość przedsiębiorstwa, dynamika i poziom konkurencyjności rynków i produktów, zaawansowanie i powszechność kluczowych technologii, uwarunkowania kulturowe organizacji i jej środowiska. Autorzy pokazują, w jaki sposób te czynniki wpływają na dobór metod i praktyk zarządzania.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Proces wdrażania controllingu w praktyce przedsiębiorstw.
76%
W ostatnich latach rola systemu controllingu znacznie wzrosła. Odgrywa on coraz większą rolę zwłaszcza w procesie zarządzania przedsiębiorstwem. Globalizacja oraz rosnące wymagania rynkowe spowodowały, że obecnie firmy nie mogą polegać wyłącznie na dotychczasowych metodach zarządzania. Sytuacja ta wymusza zastosowanie metod i narzędzi umożliwiających wnikliwą analizę otoczenia oraz identyfikację typów ryzyka mających w nim miejsce. Celem artykułu jest przedstawienie od strony praktycznej procesu wdrażania controllingu w wybranych przedsiębiorstwach. W omawianych przedsiębiorstwach w rezultacie wdrożenia controllingu nastąpiły zmiany w technikach i logice zarządzania. Ich wprowadzenie ułatwiło podejmowanie decyzji dotyczących prawidłowego kształtowania przyszłości i dopasowania potencjału przedsiębiorstw do zmieniającego się otoczenia(abstrakt oryginalny)
Tworzenie przedsiębiorstwa zorientowanego na procesy to przede wszystkim zmiana myślenia o pracy i jej wykonywaniu. Prowadzi to do trwałych zmian, które mają szansę przetrwać nie kilka miesięcy, ale kilka lat. Zapewnia to poprawę wyników, ale za cenę całkowitej zmiany struktury przedsiębiorstwa i zarządzania nim. Pozwala od nowa ustalać zakres pracy, umiejętności, szkolenia, system ocen i wynagrodzeń, rolę menedżerów, funkcji i innych systemów, z których korzysta przedsiębiorstwo. Koncentrując się na pewnym wycinku działalności od początku do końca, procesy burzą opinie dzielące jednostki o określonych funkcjach, eliminują błędy, przeciwdziałają unikaniu odpowiedzialności, opóźnieniom i kosztom, które pociągają za sobą tego typu niespójności. (fragment tekstu)
Bazując na doświadczeniach sektora publicznego kilku krajów oraz organizacji międzynarodowych, Komisja Europejska opracowała zbiór narzędzi do przygotowywania, zarządzania i ewaluacji projektów, nazwany Zarządzanie Cyklem Projektu. Metoda oparta jest na analizie przy pomocy tzw. matrycy logicznej. Wielkość środków, którymi dysponuje Komisja Europejska skłania do przyjrzenia się tej metodzie. Co więcej, już w niedalekiej przyszłości fundusze unijne stanowić będą znaczną część finansowania projektów sektora publicznego w Polsce. Narzucone przez KE wymogi formalne związane z opracowywaniem, prezentacją i zatwierdzaniem projektów sprzyjać będą popularyzacji przedstawionej metody w nowych krajach członkowskich. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.