Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Methods of privatization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Celem artykułu jest zbadanie zastosowanych metod (technik) przekształceń własnościowych oraz analiza zakresu i tempa wykorzystania poszczególnych metod w przyjętym okresie badawczym (1990-2010). (fragment tekstu)
Przedstawiono cele, etapy i efekty prywatyzacji przedsiębiorstw sektora publicznego w Japonii, Wielkiej Brytanii i w Niemczech, a także zasadnicze różnice między programami poszczególnych krajów.
Podstawy prawne przekształceń własnościowych w polskiej gospodarce charakteryzuje duża różnorodność ścieżek i form prywatyzacji, stwierdza Autor. Przedstawia następnie ścieżkę pośrednią (kapitałową) i bezpośrednią (likwidacyjną). Jedna z form tej ostatniej ścieżki - jako zbieżna z leasingiem kapitałowym - staje się punktem wyjścia do przedstawienia osobnej części artykułu, poświęconej odpłatnemu korzystaniu z mienia sprywatyzowanych przedsiębiorstw.
Przedsiębiorstwo państwowe jest samodzielnym, samorządnym i samofinansującym się przedsiębiorcą posiadającym osobowość prawną oraz podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorstw państwowych. Organy przedsiębiorstwa samodzielnie podejmują decyzje oraz organizują działalność we wszystkich sprawach przedsiębiorstwa, zgodnie z przepisami prawa i w celu wykonania zadań przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwa państwowe mogą być tworzone jako: • przedsiębiorstwa działające na zasadach ogólnych, • przedsiębiorstwa użyteczności publicznej - mają przede wszystkim na celu bieżące i nieprzerwane zaspokajanie potrzeb ludności.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest porównanie strategii i metod prywatyzacji w Niemczech Wschodnich i w Polsce. Na bazie tego porównania sformułowano zalecenia dotyczące efektywnego przeprowadzania działań prywatyzacyjnych w krajach przechodzących okres transformacji systemowej.
Objective: The objective of this paper is to analyse, evaluate and compare the individual methods of Czechoslovak and Czech privatisation in the years 1991-2005 based on long-term economic indicators. Research Design & Methods: The empirical research focuses on a sample of 60 companies privatised between 1991 and 2005 which were selected from the list of 3500 large-scale privatised firms in the Czech Republic by the National Property Fund of the Czech Republic and divided into three groups. Findings: The expenditures associated with the large-scale privatisation were covered by the revenues from the sales of property. Based on data analyses, it may be inferred that the best results have been reported by companies sold directly to foreign investors, while lower for voucher privatisation and direct sales to specific domestic investors. Implications & Recommendations: The privatisation processes aimed at selecting such owners that would have the capacity required to timely complete the subsequent restructuring process and to set up such procedures that would secure continued operation of the enterprises. The revenues from the sold property is a secondary criterion subordinated to the primary objective. Contribution & Value Added: The originality of this work lies in studying the main steps undertaken as part of the so-called large-scale privatisation, after nearly a quarter of a century, and its measurable impacts on the domestic economic environment (original abstract)
W praktyce ocena prywatyzacji najczęściej dokonywana jest na podstawie porównania wyników osiąganych przez przedsiębiorstwo przed i po prywatyzacji. Z reguły taka ocena sprowadza się do wyników finansowych, uzyskiwanych przez sprywatyzowane przedsiębiorstwo, a pomija koszty i korzyści społeczne. Dlatego też, nie powinno się jej stosować w wypadku podmiotów gminnych. W związku z powyższym, autor podjął próbę analizy i oceny uwarunkowań efektywnej prywatyzacji usług publicznych świadczonych przez gminę.
Dnia 9 maja 1995 r. węgierski parlament dokonał zmiany ustawy określającej zasady sprzedaży majątku będącego własnością państwa. Celem tego zabiegu było uproszczenie i zdynamizowanie procesu przekształceń własnościowych w gospodarce. W artykule omówiono założenia ogólne nowej ustawy, charakter i status Spółki Prywatyzacji i Majątku Państwowego (APV Rt.) - instytucja odpowiedzialna za cały przebieg procesu przekształceń własnościowych, mechanizmy kontroli działalności APV Rt., metody prywatyzacji oraz sposób ochrony interesów pracowniczych i preferencje przy sprzedaży.
Cel - Zasadniczym celem artykułu jest zbadanie zależności między koncentracją własności a zadłużeniem w spółkach odpłatnie korzystających z przedsiębiorstw państwowych. Metodologia badania - Badania empiryczne zostały przeprowadzone wśród spółek odpłatnie korzystających z przedsiębiorstw państwowych z województwa mazowieckiego, które zawarły umowy ze Skarbem Państwa w latach 2000-2001. Analiza odsetka kapitału zakładowego przypadającego na jednego wspólnika oraz poziomu zadłużenia została dokonana w okresie 10 lat następujących po momencie prywatyzacji. W badaniu zależności między odsetkiem kapitału zakładowego przypadającym na jednego wspólnika a wskaźnikami zadłużenia kapitału własnego i zadłużenia długoterminowego zastosowano współczynnik korelacji rang Spearmana. Wynik - Przeprowadzone badania empiryczne nie pozwalają pozytywnie zweryfikować hipotezy badawczej stwierdzającej, iż w większości spółek odpłatnie korzystających z przedsiębiorstw państwowych między odsetkiem kapitału zakładowego przypadającym na jednego wspólnika a poziomem zadłużenia istnieje silna zależność ujemna. Oryginalność/wartość - Oryginalność przeprowadzonych badań empirycznych wynika z przyjętego rozwiązania metodologicznego, polegającego na potraktowaniu roku podpisania umowy ze Skarbem Państwa jako moment prywatyzacji (t = 0), po którym w okresie kolejnych 10 lat dokonano analizy koncentracji własności i zadłużenia spółek odpłatnie korzystających z przedsiębiorstw państwowych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Kwestia własnościowa w transformacji systemowej
84%
Tezą wiodąca artykułu jest, że specyficzna droga wprowadzania prywatyzacji gospodarki w Polsce jest głównym czynnikiem, który wyjaśnia zarówno zagadkę pokojowego upadku systemu, jak i istotę poprzedzającego go stanu wojennego kładącego kres spontanicznym, oddolnym i dalekosiężnym przemianom ustrojowym. Sposoby wprowadzania prywatyzacji są także trwałym czynnikiem napięć, niezadowolenia i frustracji permanentnie wyłaniających się na przestrzeni dwudziestolecia datowanego od czerwca 1989 roku. Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej zatytułowanej "Trismus" polemizuję z obrazem narodów Europy Centralnej malowanym w literaturze i opinii publicznej. Ta część, choć historyczna, jest niezbędna jako tło, które ma uzmysławiać ciągłość struktury dominacji społecznej, którą demaskuję w zamykającym ją pytaniu: "Dlaczego system komunistyczny, reżim, który bronił się uparcie przez długie lata, w końcu upadł pokojowo?". Pytanie to stanowi jednocześnie otwarcie części II pt. "Transformacja". Punkt "Poczwarka nomenklaturowa" jest tu kluczowy dla rozwiązania zagadki rzekomo nagłego i faktycznie spokojnego upadku komunizmu. W części trzeciej referuję efekty prywatyzacji u jej progu traktując je jako kryterium oceny słuszności wyboru takiej a nie innej formy prywatyzacji, a także fundament w ogóle samej możliwości myślenia podmiotowego o strategii przez naród i państwo polskie. W szerszym tle kwestii prywatyzacyjnej pojawia się tu aspekt końca historii - by zacytować Fukujamę - ale nie tyle ucieleśniony w politycznej organizacji liberalnego demokratycznego państwa współczesnego, co realizujący się w niektórych formach organizacji struktury dominacji w sferze realnej.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono różne metody prywatyzacji zastosowane w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz rozwój form własności powstałych w wyniku prywatyzacji i restrukturyzacji.
Prywatyzacja spółek publicznych łączy konieczność wprowadzenia rynkowych zasad prowadzenia interesów i zapewnia zrównoważony rozwój i harmonizację rozwoju sektora publicznego z rozwojem gospodarczym i społecznym jako całością. To przyczynia się do harmonizacji interesów w sektorze publicznym wszystkich uczestników z punktu widzenia ich pozycji i potrzeb mieszkańców z jednej strony, tj. miast, kantonów, jednostek oraz Bośni i Herzegowiny z drugiej strony. Przyspieszenie procesu prywatyzacji na tym polu prowadzi w kierunku ustanowienia gospodarki wzrostu zrównoważonego.
Zasadniczym problemem analitycznym opracowania były postępy prywatyzacji w latach 1990-1999, z uwzględnieniem ograniczeń związanych z założeniem bezpośredniego rozkładu własności i wniosków wpływających z tych ograniczeń. Autor uzupełnił rozważania o bariery przekształceń własnościowych oraz czynniki wpływające na zróżnicowanie tempa tych przekształceń w poszczególnych fazach.
Celem artykułu jest pomoc w wyborze optymalnego sposobu prywatyzacji, opartego na metodzie obliczania wartości zaktualizowanej netto. Zakłada ona, że najlepszym będzie ten, który - przy tym samym programie przyszłej działalności firmy - pozwoli uzyskać najwyższą wartość zaktualizowaną netto (net present value - NPV).
Omówiono przesłanki, cele i zakres prywatyzacji, jej metody, a także dokonano próby oceny stanu procesu przekształceń własnościowych.
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytania o zmiany w strukturze podmiotowej polskiego rynku turystycznego, o tendencje w podaży usług turystycznych i kształtowaniu się popytu na nie.
W artykule podjęto próbę teoretycznej oceny skuteczności bezpośredniej ścieżki prywatyzacji z punktu widzenia inwestora zewnętrznego. Celem prywatyzacji bezpośredniej jest nie tylko zmiana właściciela, lecz przede wszystkim usprawnienie zarządzania oraz wzmocnienie kapitałowe, technologiczne i rynkowe przedsiębiorstwa. Przedstawiono metody prywatyzacji bezpośredniej oraz ocenę skuteczności poszczególnych metod prywatyzacji bezpośredniej.
Omówiono proces prywatyzacji majątku państwowego byłej NRD: obowiązujące ustawy, oczekiwania społeczeństwa, działania Urzędu Powierniczego (Treuhandanstalt) w zakresie postępowania, metod i stosowanych procedur prywatyzacji. Oceniono rezultaty prywatyzacji zakończonej w 1994 roku, jej koszty, inwestycje i zatrudnienie.
W artykule podjęto temat prywatyzacji w Polsce, która niezmiennie budzi żywą dyskusję nad stosowanymi formami przekształceń oraz tego, czy mają one dotyczyć pojedynczych firm czy też całych sektorów. Po piętnastu latach prywatyzacji z 8453 przedsiębiorstw państwowych istniejących w 1990 r. przekształceniami objęto do dzisiaj 5673 przedsiębiorstwa. Omówiono wykazane przez NIK różne uchybienia i niesprawiedliwości w przebiegu przekształceń własnościowych, a także korzyści dla gospodarki, jakie z nich płyną.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.