Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Methods to combat unemployment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Bezrobocie stanowi jeden z najważniejszych problemów społeczno-gospodarczych każdego kraju. Szczególnie silnie dotyka gospodarek krajów przechodzących przez procesy transformacji. W Polsce bezrobocie na szeroką skalę pojawiło się po roku 1989 i było skutkiem głębokich przemian społeczno-gospodarczych i politycznych. Pozostający w tyle system gospodarki planowanej sprawił, iż polski rynek pracy cechował się niezwykle niską elastycznością ludzkich kwalifikacji i ofert pracy. Przechodzące transformację przedsiębiorstwa polskie zaczęły unowocześniać swoje technologie, wymagania w stosunku do personelu, jednym słowem musiały przystosowywać się do nowych, zachodnioeuropejskich standardów.(fragment tekstu)
Intensywność prowadzenia ALMP w Szwecji w latach 90. doprowadziła do przeciwnych skutków niż zakładano. Zbyt duże nakłady finansowe połączone z obowiązkiem uczestnictwa w tych programach spowodowały wystąpienie tzw. efektu karuzeli. W Polsce jednak należy dopatrywać się tendencji odwrotnej, tzn. niskich nakładów na aktywne programy przeciwdziałania bezrobociu. Niskie nakłady na ALMP połączone z wysokimi środkami pompowanymi na polityki pasywne z pewnością nie przyczyniają się do aktywizacji bezrobotnych, a nawet powodują ich stygmatyzację. Warto zauważyć, że wysokie nakłady na polityki pasywne, połączone z wysoką stopą zastąpienia (stosunku wysokości wypłacanego zasiłku do płacy) dezaktywizują bezrobotnych. Rozwiązaniem tego problemu mogłyby być zasiłki wypłacane np. przez 2 miesiące z rzędu, po czym następowałby miesięczny okres przerwy. (fragment tekstu)
Doświadczenia krajów wysoko rozwiniętych w zakresie stosowania instrumentów przeciwdziałania bezrobociu pokazują, że jednym z najskuteczniejszych instrumentów jest dofinansowanie samozatrudnienia osób bezrobotnych. Standardowo jest ono realizowane na podstawie dofinansowania ze środków publicznych. Poza tym, rozpoczynające działalność gospodarczą osoby bezrobotne otrzymują wiele przywilejów o charakterze podatkowym, często też mają prawo stosować uproszczone formy ewidencji i sprawozdawczości, a także bezpłatnie korzystają z fachowego doradztwa biznesowego, co ma im pomóc przetrwać najtrudniejszą, początkową fazę prowadzenia działalności.(fragment tekstu)
Cel artykułu: Celem pracy jest określenie makroekonomicznych i mikroekonomicznych kosztów i metod przeciwdziałania bezrobociu. Materiały i metody: W badaniach posłużono się metodą desk research. Wykorzystano bogaty dorobek literatury przedmiotu krajowej i zagranicznej, której kryterium doboru była wysoka jakość, oryginalność oraz aktualność. W badaniach empirycznych obejmujących lata 2019-2021 wykorzystano dane pochodzące z publikacji Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce. Rezultaty: Na podstawie kwerendy literatury przedmiotu określone zostały uwarunkowania teoretyczne bezrobocia, a na płaszczyźnie makroekonomicznej i mikroekonomicznej omówiono negatywne konsekwencje bezrobocia oraz scharakteryzowano metody przeciwdziałania mu poprzez politykę gospodarczą. W obszarze empirycznym pracy wskazano na niekorzystny wpływ pandemii COVID-19 na bezrobocie w Polsce ogółem oraz w skali województw, jak również scharakteryzowano odpowiedź władz publicznych na perturbacje na rynku pracy w tym okresie. Wnioski: Problem bezrobocia generuje negatywne skutki (koszty bezrobocia) w ujęciu indywidualnym oraz gospodarczym. Istnieje konieczność implementacji efektywnych działań naprawczych, które umożliwiają walkę z bezrobociem poprzez odpowiednio prowadzoną państwową politykę makroekonomiczną oraz mikro-ekonomiczną. Przykładem jest tutaj przeciwdziałanie bezrobociu poprzez programy polityki gospodarczej wdrożone w czasie walki z pandemią COVID-19, które wyrażało się w szeregu zdywersyfikowanych działań, głównie o charakterze finansowym, których nadrzędnym celem była ochrona miejsc pracy. (abstrakt oryginalny)
Autorka podjęła problem rozwiązywania problemów narastającego bezrobocia na wsi i obszarach wiejskich. Zdaniem autorki, rozmiary i cechy bezrobocia stawiają to zagadnienie w rzędzie najważniejszych i najtrudniejszych współcześnie problemów społeczno-politycznych i ekonomicznych kraju.
6
Content available remote Proprzedsiębiorcze działania Urzędu Pracy a oczekiwania osób bezrobotnych
84%
Celem artykułu jest zbadanie, jakie są oczekiwania bezrobotnych w stosunku do urzędów pracy i ich oferty ukierunkowanej na rozwój postaw proprzedsiębiorczych. Autorzy stawiają tezę, że szukający pracy są zainteresowani korzystaniem z oferty urzędów pracy, kwestią do zbadania są jednak ich konkretne oczekiwania co do rodzaju wsparcia, form, tematyki etc. Do znalezienia odpowiedzi na te pytania, zaprojektowano i przeprowadzono badania empiryczne w formie badań ankietowych, których założenia i wyniki zostaną opisane w dalszych częściach pracy. (fragment tekstu)
Sytuacja na rynku pracy dotycząca osób w wieku 50 i więcej lat uległa znacznemu pogorszeniu na całym świecie w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Skłoniło to organizacje międzynarodowe oraz rządy państw do poszukiwania konstruktywnych rozwiązań w zakresie aktywizacji bezrobotnych, którzy chcą wrócić na rynek pracy. W artykule opisano sytuację bezrobotnych z województwa małopolskiego. Województwo to, w stosunku do średniej dla całego kraju, wykazuje niższe wskaźniki wydajności pracy, wykorzystania pracy i średniego PKB na jednego mieszkańca, co zmusza do wprowadzenia nowych rozwiązań w zakresie polityki zatrudnienia. Osoby w wieku 50 i więcej lat stanowią znaczącą liczbowo grupę wśród bezrobotnych w województwie małopolskim, podobnie jak w innych regionach Europy. Waga problemu skłania do podjęcia stosownych działań na rynku pracy, zwłaszcza w odniesieniu do wymienionej grupy wiekowej. Celem artykułu jest zaproponowanie rozwiązania, którego skuteczność zależy od współpracy na gruncie publiczno-prywatnym, w zakresie poprawy wydajności pracy oraz możliwości zatrudnienia dla osób powyżej 49 roku życia. Proponowane podejście może być wykorzystane również jako model w walce z bezrobociem wśród ludzi młodych. (abstrakt autora)
Autorka przeanalizowała bezrobocie młodzieży na rynku pracy w Polsce, a szczególnie bezrobocie wśród absolwentów powiatu tomaszowskiego w latach 1995-2001. Rozpoczęła od przedstawienia skali, struktury i głównych przyczyn tego zjawiska. Autorka dla porównania omówiła sytuację bezrobocia młodzieży w Unii Europejskiej. W następnej części zawarła charakterystykę struktury bezrobotnych absolwentów w powiecie tomaszowskim. Dalej omówiła główne metody zwalczania bezrobocia młodzieży w analizowanym powiecie. Na zakończenie podkreśliła znaczenie podstawowych programów aktywizacji zawodowej młodych ludzi na rynku pracy.
9
Content available remote Bezrobocie w Polsce i UE - najważniejszy element polityki zatrudnienia
84%
Najistotniejszym zadaniem polityki zatrudnienia Unii Europejskiej i Polski jest regulacja rynku pracy, a przede wszystkim ograniczenie rozmiaru bezrobocia. Realizacja tego zadania polega na wykorzystaniu środków z funduszy strukturalnych, w tym Europejskiego Funduszu Społecznego. Efektem działania tej polityki w Polsce winno być zmniejszenie bezrobocia do 2010 roku o około 2-3%. (fragment tekstu)
Omówiono sytuację na polskim rynku pracy w latach 2000-2001. Przeanalizowano przyczyny i istotę deregulacji we współczesnej gospodarce i na rynku pracy. Przedstawiono propozycje komitetów wyborczych odnośnie walki z bezrobociem.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie aktywnych metod zwalczania bezrobocia na rynku pracy powiatu cieszyńskiego. To specyficzny rynek pracy ze względu na usytuowanie w obszarze przygraniczne i relacje wynikające z kontaktów handlowych z Czechami. (fragm. tekstu)
Obserwując rynek pracy w Polsce można stwierdzić, że obecna skala bezrobocia jest jednym z największych problemów społeczno-gospodarczych. Akcesja Polski do Unii Europejskiej miała wyzwolić impuls w gospodarce i spowodować przyrost miejsc pracy. Po 1 maja 2004 r. sytuacja na rynku pracy uległa co prawda poprawie, gdyż stopa bezrobocia w czerwcu 2004 r. wynosiła 19,4 i uległa zmniejszeniu w stosunku do grudnia 2006 r. o 3, 4 pkt. proc.18, jednak należy podkreślić, że główną przyczyną zmniejszenia się bezrobocia stały się uproszczenia dotyczące zatrudnienia Polaków na rynku pracy pozostałych państw członkowskich. Zgodnie z art. 84 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 20 kwietnia 2004 r. (która weszła w życie 1 czerwca 2004 r.) Polacy mają prawo do podejmowania legalnej pracy w państwach Unii Europejskiej w trybie i zgodnie z zasadami obowiązującymi w państwie zatrudnienia oraz określonymi w umowach międzynarodowych. (fragment tekstu)
W makroekonomicznej polityce ograniczania bezrobocia najważniejsza rola przypada inwestycjom. Autorzy przedstawili rolę inwestycji jako głównego czynnika rozwoju gospodarczego i wzrostu zatrudnienia, wpływ nakładów inwestycyjnych na kształtowanie struktury przestrzennej bezrobocia i warunki wykorzystania inwestycji w walce z bezrobociem.
Celem artykułu jest prezentacja działań podejmowanych przez państwo, a składających się na aktywną politykę rynku pracy w Polsce w latach 1992-1996. Przedstawiono analizę uczestnictwa bezrobotnych w specjalnych programach oraz efekty polityki zatrudnieniowej. W podsumowaniu autor stwierdził, że skala uczestnictwa w tych programach jest niewielka, tylko co ósmy bezrobotny pracujący w ramach prac interwencyjnych i co dziewiąty pracujący w ramach robót publicznych kontynuował pracę u tego samego przedsiębiorcy, uczestnictwo w tych pracach nie jest postrzegane przez bezrobotnych jako czynnik ułatwiający późniejsze zatrudnienie. Korzystnie oceniono szkolenia jako sposób zdobycia zatrudnienia.
W artykule omówiono przebieg wielkiego kryzysu ekonomicznego na Górnym Śląsku w latach 1929-1933 i próby przezwyciężenia rosnącego bezrobocia. Przedstawiono metody walki z bezrobociem, a szczególnie działania podjęte przez władze państwowe i samorządowe.
Sytuacja na rynku pracy jest wypadkową działań trzech głównych jego podmiotów, tj. państwa, organizacji pracodawców i związków zawodowych. Artykuł przedstawia działania podejmowane przez polskie władze publiczne po 1989 roku. (abstrakt oryginalny)
Praca ta nie stanowi jedynie syntezy raportu z omawianych badań Jest próbą przedstawienia problematyki lokalnego bezrobocia na tle prze. mian gospodarki polskiej oraz bezrobocia jako problemu ekonomicznego i społecznego, zaprezentowania metod ograniczania bezrobocia w regionie o dominującej roli przemysłu i przedstawienia propozycji systemu uruchamiania aktywności gospodarczej na przykładzie woj. bielskiego. Z całą pewnością praca ta nie może dostarczyć miejscowym samorządom (zarówno szczebla wojewódzkiego, jak i gminnego) gotowych, pełnych recept rozwiązywania problemów, na jakie napotyka gospodarka w województwie bielskim. Autor chciał przedstawić uwarunkowania niektórych możliwych działań w zakresie ograniczania lokalnego bezrobocia. Mimo niewątpliwych niedoskonałości praca ta stanowi przyczynek do dalszych pogłębionych. dociekań teoretyczno-empirycznych związanych z bezrobociem na lokalnych rynkach pracy. (fragment tekstu)
18
Content available remote Bezrobocie i ubóstwo jako źródła wieloproblemowych kryzysów rodzinnych
67%
Pierwotnym źrodłem rodzinnego kryzysu wieloproblemowego (złożonego) są najczęściej przyczyny gospodarcze - bezrobocie, niski poziom zarobków, systematyczny wzrost cen, niewydolność systemu szkolnictwa, systemu ubezpieczeń. Skutkiem niemożności niezaspokojenia podstawowych potrzeb są pojawiające się w rodzinie zachowania patologiczne, skłonność do podejmowania aktywności niezgodnej z obowiązującym prawem oraz normami i wartościami społecznie wyznawanymi (uzależnienia od substancji psychoaktywnych, przestępczość, próby samobójcze, bezdomność etc.). Na destruktywne skutki kryzysu narażeni są szczególnie członkowie rodzin długotrwale bezrobotnych i wskutek tego ubogich. Odczuwają oni bowiem brak poczucia bezpieczeństwa, ustawiczne i wymierne zagrożenie funkcjonowania osobistego i rodzinnego oraz bezradność i zagubienie w sieci wymagań społecznych i systemowych. Z jednej strony stan bezczynności zawodowej i ubóstwo prowadzą bowiem do frustracji, z drugiej do bierności i zaniku wiary w poprawę sytuacji. Nie radząc sobie z życiem codziennym, ludzie bezrobotni i wskutek tego ubodzy izolują się powoli od reszty społeczeństwa i wpadają w spiralę kryzysu chronicznego, a kumulacja nierozwiązanych problemów życiowych, przechodzi z czasem w stan traumatyczny. (fragment tekstu)
19
Content available remote Wybrane programy aktywizacji zawodowej a poziom bezrobocia w Polsce
67%
Rynek pracy jest jednym z najważniejszych i zarazem specyficznych rynków funkcjonujących we współczesnej gospodarce, a niestabilna sytuacja panująca na nim stanowi problem społeczno-ekonomiczny dla wielu rządów. W związku z tym szczególną uwagę poświęcają one zjawisku długotrwałego bezrobocia, które występuje pomimo podejmowania przez nie nieustannych wysiłków na rzecz jego ograniczenia. Trudna sytuacja na rynku pracy w Polsce świadczy o występujących niedopasowaniach pomiędzy podażą pracy a popytem na nią, przede wszystkim o charakterze strukturalnym. W związku z tym konieczne wydaje się prowadzenie polityki mającej na celu przeciwdziałanie bezrobociu za pomocą aktywnych programów rynku pracy oraz łagodzenie jego skutków przez działania osłonowe. Celem podjętych rozważań jest dokonanie analizy i oceny poziomu bezrobocia w Polsce, a także skuteczności przedsięwzięć podejmowanych w ramach aktywnej polityki rynku pracy w aspekcie przeciwdziałania bezrobociu. Ponadto eksploracja ta ma na celu zaprezentowanie wybranych form aktywizacji zawodowej. (fragment tekstu)
Realizacja zadań polityki społecznej w walce z bezrobociem zależy w dużej mierze od stworzonych przez państwo ram prawnych. W Trzeciej Rzeczypospolitej od początku lat 90. XX w. tworzono ramy prawne polityki rynku pracy i walki z bezrobociem. Warto przypomnieć, że kluczowe znaczenie miały w tej dziedzinie: ustawa z 29 grudnia 1989 r. o zatrudnieniu, ustawa z 16 października, 1991 r. o zatrudnieniu i bezrobociu oraz ustawa z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (i ich liczne nowelizacje). Nowe zasady, które zmieniły wiele z obowiązujących przez ostatnie lata rozwiązań wprowadziła ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych. Wymienione ustawy określiły zadania państwa jako podmiotu polityki społecznej w sferze zatrudnienia, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo socjalne bezrobotnym oraz umożliwić ich aktywizację zawodową. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.