Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metoda gotowości do przyjęcia rekompensaty
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł 10 ustawy z 8.03.2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych przyznaje wierzycielowi dwa uprawnienia mające być odpowiedzią na opóźnienia w zapłacie z transakcji handlowej. Jest to roszczenie o zapłatę stałej rekompensaty (art. 10 ust. 1) oraz roszczenie o zwrot, w uzasadnionej wysokości, poniesionych kosztów odzyskiwania należności przewyższających kwotę stałej rekompensaty (art. 10 ust. 2). Z uwagi na coraz częściej pojawiające się w praktyce roszczenia wierzycieli o zwrot kosztów odzyskiwania należności z art. 10 ust. 2 zasadna jest pogłębiona analiza tego zagadnienia. Analiza ta, obejmująca charakter kosztów rekompensowanych na podstawie art. 10 ust. 2, konieczność zaliczenia na poczet tych kosztów kwoty stałej rekompensaty, powstanie, wymagalność, przedawnienie roszczenia, a także uprawnienie do żądania odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych i zbywalność roszczenia, poczyniona zostanie w odniesieniu do rekompensaty z art. 10 ust. 1. Celem takiego zabiegu jest zobrazowanie różnic oraz podobieństw między oboma roszczeniami.(abstrakt oryginalny)
Możliwości bardzo konkretnej i precyzyjnej wyceny wartości środowiska przyrodniczego są ograniczone, ale nie oznacza to, iż nie należy poszukiwać miar coraz lepszych. Zagadnienia wartościowej wyceny środowiska nie należą do metodycznie prostych. Złożoność problemu polega przede wszystkim na braku w pełni obiektywnych miar, podobnych do tych, które są stosowane na przykład na rynkach finansowych. Również sam przedmiot wyceny - środowisko przyrodnicze - jest specyficznym obiektem badawczym sfery ekonomii. Specyfika ta zdeterminowana jest głównie następującymi powodami: • ponadczasową wartością walorów środowiska, • rosnącą w czasie ograniczonością zasobów, 9 występowaniem walorów pozaużytkowych, • quasi-publicznym charakterem dóbr środowiska (fragment tekstu)
Ustawa z 8.03.2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, przed nowelizacją z 19.07.2019 r. występująca pod nazwą "Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych", stanowi akt prawny wywołujący szereg problemów interpretacyjnych. Jedną z wątpliwości, jaka pojawia się na jej gruncie, jest ocena charakteru narzędzi służących przeciwdziałaniu opóźnieniom w zapłacie. Wątpliwość tę można sprowadzić do pytania - czy aby na pewno przewidziane ustawą zarówno rekompensata za koszty odzyskiwania należności, jak i wyższe odsetki to uprawnienie czy też może już obowiązek wierzyciela. Tezą niniejszej pracy jest względny charakter zakazu zrzeczenia się powyższych uprawnień, który został ustanowiony w art. 13 ustawy. Dopuszczalność zrzeczenia się przez wierzyciela uprawnień przyznanych mu na mocy ustawy ograniczona będzie jednak przez wiele warunków. Kluczowym elementem dla oceny ważności oświadczenia woli wierzyciela będzie w szczególności moment jego złożenia oraz przesłanki leżące u podstaw takiej decyzji. Celem udowodnienia powyższej tezy konieczne jest odwołanie się zarówno do dyrektywy unijnej, jak i orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w 2004 roku wśród 900 respondentów z województwa śląskiego i Wielkopolski, dotyczące opinii konsumentów na temat żywności ekologicznej. Szczególnym przedmiotem analizy była znajomość i identyfikacja tej żywności, motywy i gotowość do akceptacji wyższej ceny, bariery popytu oraz zakres wiedzy i świadomości ekologicznej konsumentów.
Mimo zmian obserwowanych w sferze produkcji i dystrybucji żywności udział produktów o atrybutach innowacyjnych jest relatywnie niski, co skłania do rozpoznania czynników popytowych determinujących skłonność do zaakceptowania innowacji. Cel: Podstawowym celem badania było rozpoznanie czynników wpływających na stosunek polskich konsumentów do zmian w ofercie rynkowej żywności i różnicujących skłonność do zaakceptowania innowacji w produktach żywnościowych pochodzenia zwierzęcego. Materiał i metody: Badanie zrealizowano metodą wywiadów bezpośrednich z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu z grupą 1000 konsumentów powyżej 15. roku życia w okresie od 8 do 16 czerwca 2011 roku. Wyniki: W wyniku analizy skupień wyodrębniono dwa segmenty określone jako entuzjaści (35%) i sceptycy nowości (65%). W segmencie skupiającym entuzjastów dominowały osoby młodsze z wyższym poziomem wykształcenia, dobrą sytuacją dochodową, które pozytywnie odniosły się do zmian w ofercie rynkowej żywności i produktach pochodzenia zwierzęcego polegających na zmniejszeniu zawartości cholesterolu, obniżaniu poziomu niektórych składników, np. soli czy cukru. W najmniejszym stopniu akceptowane były zmiany zmierzające do wzbogacenia mleka i jego przetworów witaminami i składnikami mineralnymi. Wśród konsumentów należących do segmentu "sceptyków nowości" zaobserwowano istotnie statystycznie niższe oceny średnie poziomu akceptacji proponowanych innowacji aniżeli wśród "entuzjastów nowości". Konsumenci reprezentujący oba segmenty najczęściej opisywali innowatorów jako osoby "nowoczesne", "modne" oraz "lubiące ryzyko". Wnioski: Wyniki analizy skupień wskazują, że skłonność do zaakceptowania innowacji w wyodrębnionych segmentach determinowana jest takimi zmiennymi, jak: wiek, poziom wykształcenia oraz poziom dochodów. Konsumenci mają pozytywny stosunek do większości proponowanych innowacji, ale większe przyzwolenie zyskują zmiany zmierzające do obniżenia negatywnie konotowanych składników aniżeli wzbogacania żywności. Nie obserwuje się istotnych różnic w postrzeganiu innowatorów między konsumentami reprezentującymi segmenty o różnej skłonności do zaakceptowania nowości. (abstrakt oryginalny)
Wycena dóbr i usług środowiskowych jest przedmiotem wieloletnich intensywnych badań, jednak pozostaje kwestią złożoną i ciągle kontrowersyjną. Istnieje szereg metod wyceny, które najogólniej można podzielić na dwie grupy: physical linkage methods, bazujące na cenach rynkowych oraz behavioural linkage methods, nowoczesne metody wyceny, bazujące na funkcjach popytu i podaży.3 Do nowoczesnych metod wyceny zalicza się: metody ujawnionych preferencji (revealed preference methods) oraz metody deklarowanych preferencji (stated preference methods).4 Metody ujawnionych preferencji bazują na cenach występujących na rynkach zastępczych (surrogate markets prices). O istnieniu rynków zastępczych świadczy fakt możliwości wnioskowania o ukrytej wartości dóbr merynkowych na podstawie obserwowanych, determinowanych przez rynek cen dóbr i usług rynkowych. Wychodząc z tego założenia, wartość dobra nierynlcowego otrzymuje się przez zebranie danych o tym, jak zmienia się popyt na dobro rynkowe przy zmianach w dostępności/jakości dóbr lub usług środowiska. Skala i kierunek dających się zaobserwować zmian w popycie pozwalają, przy zastosowaniu technik ekonometrycznych, na oszacowanie gotowości do zapłaty (willingness to pay - WTP) łub też gotowości do przyjęcia rekompensaty (loillingness to accept - WTA) dla dóbr środowiska(fragment tekstu)
David W.Pearce i R.Kerry Turner powiedzieli: ... mamy dwa pojęcia korzyści: jedno opierające się na skłonności do zapłaty (WTP) i drugie opierające się na skłonności do akceptacji (WTA). Teoria ekonomii mówi nam, ¿e nie powinny się te dwie wielkości bardzo różnić ale ... niektóre studia empiryczne wskazują na to, że mogą występować znaczne różnice pomiędzy nimi... Wydaje się, że trzeba uczciwie powiedzieć, że to zagadnienie nie jest do końca rozwiązane w literaturze ekonomicznej ... Autorzy cytują różne wyjaśnienia zagadnienia, skłaniając się raczej do tych, które podają czysto psychologiczne interpretacje różnicy pomiędzy WTP i WTA. Psychologia, w szczególności jej część nazywana psychologią społeczną, jest bez wątpienia silnie powiązana z ekonomią. W niniejszej pracy podjęto próbę wyjaśnienia zjawiska, w kategoriach bardziej ekonomicznych niż psychologicznych. Powszechnie przyjętym twierdzeniem teorii ekonomii jest to, że krańcowa użyteczność konsumpcji jakiegokolwiek dobra zmniejsza się wraz ze wzrostem jego konsumpcji. Odnosi się to także do dóbr o charakterze środowiskowym, do tego stopnia, że przy pewnym poziomie konsumpcji wkracza się w strefę ich dysużyteczności. Przykładowo, pokrycie lasem całego kraju spowodowałoby prawdopodobnie powszechne uczucie znużenia i klaustrofobii, a picie wody destylowanej nie jest zdrowe. (fragment tekstu)
One of important attributes of entrepreneurship is the willingness to accept risk. Risk is an immanent feature of business activity. Given a volatile and complex nature of the economy, no business can predict future conditions for its operations and precisely identify factors that will affect its performance. The presence of risk in the economy is a reason why any forward-looking decision may bring results different from expected. The objective of this article is to identify main sources of risk in hotel operations. Following a brief description of the nature of risk in business, the reasons for its materialisation are suggested. The final part of the article presents results of a study carried out among hotel managers in Polands Wielkopolska province about their perception of risk factors in the lodging industry. (original abstract)
W teorii konsumenta zauważa się tak zwany dysparytet między gotowością do zapłacenia za nabywane dobro oraz gotowością przyjęcia rekompensaty za jego utratę. Wielkości te funkcjonują w literaturze pod nazwami WTA (ang. willingness to accept) i WTP (ang. willingness to pay). Gdyby postulaty mikroekonomiczne były słuszne, to racjonalnie postępujący na rynku konsument byłby gotów zapłacić za nabywane dobro tyle samo, ile spodziewałby się zarobić na jego sprzedaży. Tymczasem w badaniach empirycznych obserwuje się dość znaczną - bo czasem nawet kilkunastokrotną - różnicę między tymi wartościami (dysparytet). Eksperymenty przeprowadzone przez autora skłoniły go do postawienia hipotezy, iż różnica może być wyjaśniona charakterem dobra. Jest ona mianowicie tym większa, im bardziej emocjonalne reakcje jest w stanie dane dobro wywołać.
Celem artykułu jest identyfikacja głównych źródeł ryzyka w działalności operacyjnej hotelu. Omówiono źródła ryzyka oraz różnorodne metody jego oceny. Przeprowadzono sondaż diagnostyczny na podstawie 55 hoteli w Wielkopolsce. W efekcie dokonano dwuwymiarowej oceny ryzyka działalności hotelarskiej - dla hoteli dużych i małych, w której określono jednocześnie wpływ wybranych czynników ryzyka na wyniki działalności hoteli oraz na nieprzewidziane zmiany.
Podstawowym celem badawczym rozprawy była analiza uwarunkowań funkcjonowania odwróconej hipoteki, jako dodatkowej formy zabezpieczenia emerytalnego w Polsce. Cześć teoretyczna rozprawy obejmuje przegląd piśmiennictwa w zakresie teorii zabezpieczenia emerytalnego, charakterystykę funkcjonowaniu odwróconej hipoteki w Stanach Zjednoczonych, Australii i wybranych krajach Unii Europejskiej, a także analizę ram prawnych rynku odwróconej hipoteki w Polsce. W części empirycznej rozprawy dokonano wielowymiarowej analizy uwarunkowań funkcjonowania i rozwoju rynku usług equity release w Polsce. Przeprowadzono również badanie popytu na odwróconą hipotekę. Dane niezbędne do wykonania badań empirycznych zebrane zostały przy wykorzystaniu telefonicznych wywiadów wspomaganych komputerowo, tj. metodą CATI. Badanie popytu na usługi equity release przeprowadzone zostało metodą wyceny warunkowej, w schemacie WTA. W celu identyfikacji determinant popytu na odwróconą hipotekę poddano analizie związek pomiędzy szeregiem predyktorów a skłonnością do oddania nieruchomości, przy wykorzystaniu: testu niezależności chi-kwadrat oraz dokładnego testu Fischera. Wykorzystanie metody wyceny warunkowej w schemacie WTA pozwoliło na oszacowanie popytu potencjalnego. W celu określenia popytu efektywnego wykonano symulacje świadczeń z odwróconej hipoteki m. in. w oparciu o rachunek rent życiowych.(abstrakt autora)
W artykule przedstawiono różnice w pomiarach związanych z oceną stopnia zainteresowania ochroną prywatności. Wykorzystując podejście oparte na WTA (willingness to accept) i WTP (willingness to pay), wykazano, że w zależności od sposobu prowadzenia badania (badanie ankietowe lub quasi-eksperyment), uczestnicy przejawiają różny poziom zainteresowania ochroną prywatności. Oznacza to w szczególności, że wprowadzenie do badań wymiernego (finansowego) bodźca urealniającego wpłynęło na zmniejszenie zainteresowania badanych tym, by prywatność chronić. (abstrakt oryginalny)
Cost-effectiveness analysis of medical technologies requires valuing health, an uneasy task, as confirmed by variability of published estimates. Treating the willingness-to-pay/accept (WTP/WTA) as fuzzy seems an intuitive solution. Based on this premise, I construct a framework allowing to compare multiple health technologies using choice functions. The final choice must be crisp, so I discuss various defuzzification methods and show that using indecisiveness point (IP) forWTP/WTA (the value the decision maker equally approves/disapproves) has desirable properties: satisfying the independence of irrelevant alternatives and not treating the Likert scale as interval. I suggest three approaches to infer about IP with Likert-based surveys in random samples (hypothesis testing, Bayesian or frequentist estimation). No difference between IPs for WTP/WTA is found, and an explanation of the WTP-WTA disparity is provided. Estimating IP results in stochastic uncertainty, and I show how to conduct sensitivity analysis in the framework and what new insight is gained. (original abstract)
Przedstawiono neoklasyczną koncepcję wartości środowiska opartą na dwóch miarach: skłonności do zapłaty WTP (Willingness to Pay) i skłonności do Przyjęcia rekompensaty WTA (Willingness to Accept). Omówiono jedną z nowoczesnych metod wyceny - metodę cen hedonicznych (HPM).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.