Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metodologia oceny efektywności inwestycji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W praktyce gospodarczej wzrasta znaczenie metody IRR w procesie oceny opłacalności przedsięwzięć inwestycyjnych. Poprawność wykorzystywania tej metody w praktyce jest determinowana koniecznością przestrzegania określonych zasad i reguł metodologicznych. Niestety często w praktyce gospodarczej nie są one w pełni respektowane.
Do oceny efektywności inwestycji wykorzystuje się metody, które grupuje się z punktu widzenia czynnika czasu na metody statyczne(proste) oraz dynamiczne (dyskontowe). W artykule poddano analizie stopień wykorzystania tychże metod w 500 polskich przedsiębiorstwach z regionu Warmii i Mazur.
Autor przeprowadził rozważania i obliczenia, których celem było porównanie właściwości użytkowych dwóch metod: wewnętrznej stopy zwrotu (IRR) i zmodyfikowanej wewnętrznej stopy zwrotu (MIRR).
Celem opracowania jest przedstawienie koncepcji obiektywizacji istotności kryteriów oceny projektów gospodarczych. Główny nacisk autor położył na: dobór kryteriów oceny oraz pomiar stopnia natężenia cech, generowanie szeregów preferencyjnych, które mają stanowić podstawę do ustalenia stopnia obiektywizacji i nadawanie cech kryteriom cząstkowym.
W artykule omowiono metodę wartości zauktalizowanej netto, nazywaną także wartością teraźniejszą (w sktrócie NPV - Net Present Value), która pozwala ocenić opłacalność inwestycji rzeczowych. Metoda ta pozwala rozstrzygnąć, czy przyjąć dany projekt inwestycyjny, czy z niego zrezygnować, gdy patrzy się na zmiany wartości majątku właścicieli przedsiębiorstwa.
W artykule przedstawiono pojęcie efektywności w analizie kosztów i korzyści. Opisano różne koncepcje kosztów i korzyści projektu. W zakończeniu zaprezentowano kryteria oceny efektywności inwestycji stosowane w analizie ekonomicznej.
Przedstawiono metody uwzględniania ryzyka w ocenie inwestycji. Poddano analizie metody w świecie bez ryzyka. Autor zaliczył do nich metody wykorzystujące równoważniki pewności oraz metody bazujące na prawdopodobieństwach arbitrażowych. Analiza porównawcza tych metod przeprowadzona została na przykładzie liczbowym. (abstrakt oryginalny)
Autorzy podjęli próbę oceny rzeczywistej efektywności inwestycji w systemy informatyczne. Czy są one faktycznie skutecznym sposobem restrukturyzacji przedsiębiorstwa i czy mogą się przyczynić do jego sukcesu, poprawy procesów wewnętrznych oraz kreowania dodatkowej wartości. Istotne jest też, jak oceniać te działania i w jaki sposób mierzyć powstałe efekty. Autorzy zilustrowali problem pomiaru efektywności inwestycji w systemy informatyczne, praktycznym przykładem wykorzystania modelu TCO (total cost of ownership), który pozwolił całościowo spojrzeć na koszty związane z pozyskiwaniem, rozwojem i użytkowaniem systemu informatycznego w przedsiębiorstwie.
Rozważania metodyczne dotyczące podejmowania decyzji inwestycyjnych zwykle dotyczą rozstrzygnięć w sprawach zasadności przedsięwzięcia i wyboru któregoś z możliwych jego wariantów, a nie obejmują kontroli realizacji decyzji. Potrzeba zapewnienia autentycznej efektywności ekonomicznej, czyli rzeczywistego zwiększenia wartości przedsiębiorstwa poprzez realizację inwestycji, nie powinna pozwalać na uznawanie, że inwestycja jest efektywna, jeśli tylko na to wskazuje wynik rachunku ekonomicznego i jeśli dokonano na jego podstawie właściwego wyboru. Efektywność, zwłaszcza bardziej złożonych przedsięwzięć, bywa niweczona na etapie realizacji i eksploatacji, czasem dlatego, że wykonawcy tych stadiów nie wiedzą, co tej efektywności może zaszkodzić. Sposobem zmniejszenia prawdopodobieństwa takiego niweczenia efektywności może być kontrola realizacji i eksploatacji, dla której punktem odniesienia mogą być niektóre wyniki rachunku ekonomicznego, a zwłaszcza analizy wrażliwości.(abstrakt oryginalny)
Analiza opłacalności przedsięwzięć inwestycyjnych bazuje najczęściej na wskaźnikach NPV i IRR. Te z kolei opierają się na planowanych istotnych przepływach gotówki. Podczas tworzenia przepływów niezwykle istotne może okazać się wykorzystanie zależności wynikających z rachunku kosztów działań ABC. (abstrakt oryginalny)
Dokonano analizy opłacalności inwestowania w nieruchomości na wrocławskim rynku. Przedstawiona została analiza opłacalności rzeczywistej inwestycji - działka przeznaczona pod zabudowę mieszkalną z usługami na parterze. Zaprezentowano również metody (statyczne i dynamiczne) oceny efektywności inwestycji.
W artykule autor charakteryzuje następujące metody przydatne do oceny inwestycji informatycznych: okres zwrotu, średnią księgową stopę zwrotu, wartość zaktualizowaną netto, wewnętrzną stopę zwrotu, wskaźnik efektywności zarządzania, analizę kosztów-korzyści, metodę MOMC i ekonomikę informacji. Charakterystyka omawianych metod obejmuje definicję, zalety i wady, przydatność metody do oceny inwestycji ex ante i ex post oraz określenie, czy uzyskana daną metodą ocena uwzględnia jedynie korzyści dające się wyrazić w jednostkach pieniężnych, czy również korzyści niemierzalne.
Niniejszy artykuł dotyczy problematyki ryzyka w ocenie projektów inwestycyjnych. Przeanalizowano dwa podstawowe rodzaje ryzyka związane z projektami inwestycyjnymi wraz z metodami ich analizy. Wykazano również, że powszechnie stosowana w praktyce metoda korekty stopy dyskontowej o ryzyko specyficzne (dywersyfikowalne) może prowadzić do błędnych decyzji inwestycyjnych. (fragment tekstu)
Autorka przedstawiła wybrane aspekty sporządzania studium wykonalności (określane również raportem z analizy kosztów i korzyści), przy ubieganiu się o fundusze Unii Europejskiej w programach pomocowych dotyczących dużych projektów inwestycyjnych. Metodologia oceny efektywności planowanych inwestycji stosowana przez agendy UE prowadzona jest dwupłaszczyznowo. Sporządzana jest analiza finansowa i analiza ekonomiczna (analiza społeczno - gospodarcza kosztów i korzyści), które uzupełnia analiza ryzyka.
Omówiono dotychczasowe kryteria oceny ekonomicznej efektywności inwestycji, kryteria oceny w warunkach gospodarki rynkowej i kwantyfikację ekologicznych elementów rachunku inwestycyjnego.
Autorka zajęła się metodami oceny efektywności inwestycji, bazującymi na pojęciu dyskonta. Przedstawione przykłady wykazały, że znalezienie jednego obiektywnego kryterium efektywności nie zawsze jest możliwe.
Zdaniem autora, jednym z rozwiązań wyceny inwestycji z uwzględnieniem towarzyszących im zmian na rynku, jest koncepcja opcji rzeczowych (real options). Autor przedstawił czym są opcje rzeczowe, jakie są ich rodzaje oraz kiedy zastosowanie metody opcji rzeczowych ma sens. Na koniec autor przedstawił przykład, który stanowi pewnego rodzaju uproszczenie prawdziwego projektu inwestycyjnego. Prezentuje on proces postępowania i sposób patrzenia na inwestycję, jaki może być zastosowany w wielu podobnych rzeczywistych sytuacjach. Głównym celem przykładu było zaprezentowanie analogii, jaka może zaistnieć pomiędzy rzeczowym projektem inwestycyjnym a opcją finansową oraz metodologią postępowania przy użyciu jednej z metod wyceny opcji rzeczowych, opartej na formule Black & Sholes'a.
Autor zajmuje się metodologią oceny efektywności inwestycji, szczególnie w warunkach gospodarczych jakie występują w krajach postkomunistycznych i Trzeciego Świata. Omawia różne metody tej oceny, a zwłaszcza metodę OECD i UNIDO.
Zaprezentowano metodę rachunku i oceny efektywności inwestycji w warunkach inflacji.
W artykule zaprezentowano wyniki badań kwestionariuszowych, które miały na celu rozpoznanie sytuacji w organizacji i planowaniu inwestycji w polskich przedsiębiorstwach. Analizie poddano także proces podejmowania decyzji w zakresie inwestycji i procedury monitorowania ich realizacji oraz metody oceny efektywności inwestycji stosowane w polskich przedsiębiorstwach, dokonując porównań z analogicznymi badaniami przeprowadzonymi w Wielkiej Brytanii i USA.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.