Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metodologia wyceny majątku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Challenges Facing Valuers in Valuation of Art and Artifacts in Ogun State Nigeria
100%
Wbrew przekonaniu, że rzeczoznawcy majątkowi zajmują się wyłącznie wyceną gruntów i budynków, zakres ich prac obejmuje także wycenę sztuki i artefaktów. Działalność ta może stanowić poważny problem dla młodego rzeczoznawcy, natomiast doświadczeni rzeczoznawcy często posiadają umiejętność wyceny sztuki. W przeprowadzonych badaniach skoncentrowano się na wyzwaniach w zakresie wyceny sztuki i artefaktów. Przeprowadzono wywiady w 17 przedsiębiorstwach zajmujących się wyceną nieruchomości w Abeokuta w stanie Ogun. Dane analizowano przy użyciu indeksów względnych. Wyniki wykazały, że wycena dzieł sztuki i artefaktów wymaga bardziej specjalistycznej wiedzy i umiejętności praktycznych niż te wystarczające do wyceny gruntów i budynków. Wyniki pokazują ponadto, że rzeczoznawcy stoją w obliczu wyzwań związanych z brakiem informacji i niedostatecznym dostępem do danych na temat wcześniej zawartych transakcji. Autorzy rekomendują, aby w procesie kształcenia kandydatów na rzeczoznawców majątkowych, a także samych rzeczoznawców przeprowadzać poza szkoleniami z zakresu wyceny gruntów i budynków także szkolenia z zakresu wyceny sztuki i artefaktów. (abstrakt oryginalny)
2
100%
Celem niniejszego artykułu jest określenie wpływu metod wyceny współkontrolowanych podmiotów na sytuację majątkowo-finansową wspólnika. Osiągnięcie powyższego celu wymaga przyjęcia określonej struktury rozważań. Treść artykułu została podzielona na cztery zasadnicze części odnoszące się do: - prezentacji metody proporcjonalnej, - omówienia metodologii metody praw własności, - porównania wcześniej scharakteryzowanych metod, - zastosowania metody proporcjonalnej i metody praw własności w odniesieniu do LOTOS - Air BP Polska sp. z o.o. Osiągnięcie celu artykułu wymagało zastosowania adekwatnych metod badawczych. Wykorzystano metodę analizy literatury oraz przepisów prawnych, metodę porównań i analogii.(abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na problem, przed jakim stoją osoby występujące z roszczeniem wobec Skarbu Państwa o zwrot majątku znacjonalizowanego w latach 40-tych i 50-tych z naruszeniem prawa. Problem ten wynika z faktu, że osoby te zobowiązane są do przedstawienia sądowi konkretyzacji wartości majątku. Autor rozpatruje przypadek nacjonalizacji w 1952 r. majątku obrotowego przedsiębiorstwa stanowiącego własność osoby fizycznej, którego wartość w momencie nacjonalizacji można ustalić na podstawie zachowanych dokumentów księgowych. Przedmiotem analizy są metody, które mogą być wykorzystane do ustalenia obecnej wartości tego roszczenia.
Niniejszy artykuł jest repliką na artykuł polemiczny autorstwa profesora A. Szlęzaka, który ukazał się w związku z moją wcześniejszą publikacją traktującą o umownych terminach zawitych. Zwrócenie uwagi na tę tematykę cieszy przede wszystkim z tego względu, że jest to istotny problem praktyczny, który niestety nie doczekał się należytego opracowania na gruncie doktryny i judykatury. Praktyka wyprzedza tutaj piśmiennictwo, które powinno wnikliwie przeanalizować omawianą tematykę i wypracować przekonujące stanowisko w tym zakresie. Niniejszy artykuł ma na celu obronę i dodatkowe uzasadnienie tez, które są rozbieżne pomiędzy mną i A. Szlęzakiem. (abstrakt oryginalny)
W drugiej części opracowania dotyczącego służebności przesyłu (część pierwsza ukazała się w numerze 1 (75) Świata Nieruchomości z 2011 roku) podjęto rozważania o treści tej służebności (porównując ją z treścią ustanawianych wcześniej służebności gruntowych). W dalszej części autorzy skupili uwagę na problemach pojawiających się w związku ze sprawami dotyczącymi zasiedzenia służebności przesyłu. W końcowej części opracowania zajęto się wątpliwościami, jakie nasuwa przepis przewidujący wygaśnięcie służebności przesyłu po zakończeniu likwidacji przedsiębiorstwa przesyłowego.(abstrakt oryginalny)
Publikacja stanowi próbę oceny stanu rozwoju standaryzacji wyceny nieruchomości w Polsce. Na tle uwarunkowań związanych ze sposobem powstania standardów zawodowych rzeczoznawców majątkowych w latach 90. XX w. zaprezentowano problematykę ich rozwoju do aktualnego stanu. W początkowej fazie standaryzacja związana jest z silną instytucjonalizacją prawną stowarzyszeniowych standardów, a następnie i formalno-prawym obniżeniem ich rangi w świetle przepisów prawa. W tym kontekście przeprowadzono analizę warunków w jakich tworzono w Polsce standardy zawodowe oraz podjęto próbę identyfikacji czynników kształtujących ich formę i pozycję, w tym w zakresie instytucjonalizacji prawnej. Wykorzystując doświadczenia dotyczące warunków rozwoju i sposobów standaryzacji w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie sformułowano wnioski dotyczące wprowadzenia nowych form organizacyjnych umożliwiających publiczne tworzenie standardów, co umożliwiłyby powrót do stosowania w wycenie nieruchomości w Polsce jednolitej praktyki wyceny. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono niektóre metody wyceny prywatyzowanych przedsiębiorstw takie jak metoda dochodowa i metoda majątkowa. Autor zwraca uwagę na konieczność uwzględniania w wycenie metodami majątkowymi wartości prawa wieczystego użytkowania gruntów. Proponuje także kierunki doskonalenia metod wyceny przedsiębiorstw.
Opracowanie zawiera zagadnienia związane z wyceną prawa użytkowania wieczystego gruntu. Problemem zasadniczym jest metodyka wyceny prawa użytkowania wieczystego, oparta na metodzie cenowo-porównawczej z immanentnymi dla niej technikami porównywania gruntów parami oraz analizy statystycznej rynku. Problem ten rozpatrywany jest z punktu widzenia przekształceń własnościowych w Polsce. Artykuł ma na celu ukazanie zniekształceń wartości prawa użytkowania wieczystego gruntu z powodu stosowania przez rzeczoznawców majątkowych różnych wartości wskaźników korygujących to prawo i wykazanie celowości oparcia metodyki wyceny na realnym wskaźniku, korygującym prawo użytkowania wieczystego gruntu w zależności od celu, dla którego sporządza się wycenę.
W nowym projekcie prawa spadkowego wprowadzono szereg zmian. Ich analiza wskazuje jednak, iż proponowane rozwiązania niekoniecznie są korzystne dla szeroko rozumianej grupy spadkobierców. Wprowadzono bowiem dla nich nowe obowiązki, np. w postaci sporządzania wykazu inwentarza i złożenia go w sądzie oraz odpowiedzialność za jego rzeczowość i poprawność. Daje to w porównaniu z poprzednimi regulacjami w tej dziedzinie pewną iluzoryczność i tylko pozorną oszczędność. Dodatkowo rozwiązanie to może skutkować odpowiedzialnością za spadkowe długi wskazane w innych inwentarzach spadkowych, z którymi spadkobierca winien być obeznany. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.