Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 62

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metody badania jakości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Jak turyści zwiedzają muzea sztuki? Propozycja klasyfikacji
100%
Cel. Analiza zachowań turystów w muzeach sztuki - kwestie motywacji, celów, sposobów zwiedzania, traktowania sztuki, przestrzeni muzealnej itd. Propozycja klasyfikacji turystów ze względu na przyjmowane w muzeum role. Wskazanie na ich poważny charakter. Metoda. Antropologiczne, empiryczne badania prowadzone wśród indywidualnych turystów zwiedzających muzea sztuki. Badania o charakterze wstępnym miały charakter otwartej ankiety. Badaniem ankietowym objęto 150 osób zwiedzających Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, Galerię Uffizi we Florencji oraz Luwr w Paryżu. Dalsze, zasadnicze badania jakościowe stanowiły pogłębione wywiady z 30 osobami, trwające średnio 1,5 godziny. Wyniki. Wyniki przeprowadzonych badań, które ujęte zostały w niniejszym artykule, to proponowana klasyfikacja turystów zależnie od przyjmowanej w muzeum roli: Ciekawego Wiedzy, Admiratora, Konesera, Ciekawego Atrakcji i Towarzysza. Ograniczenia badań i wnioskowania. Praca dotyczy jedynie turystów indywidualnych, którzy zwiedzają muzea sztuki. Nacisk położono na muzea sztuki w Europie, nie podjęto problematyki związanej z postrzeganiem np. sztuki egzotycznej. Implikacje praktyczne. Ustalenia badawcze mogą nie tylko posłużyć do dalszych badań antropologicznych, lecz również wykazać swą przydatność w praktyce muzealnej. Oryginalność pracy. Dotąd powstało niewiele prac, w których prezentowano szczegółowo problematykę turystów zwiedzających muzea sztuki. Zaproponowana w artykule klasyfikacja jest o tyle oryginalna, że choć wpisuje się w pewną tradycję badawczą, to jednak starano się w niej unikać popełnianych wcześniej błędów (m.in. wartościowania) oraz oparto ją na rzadkich w tym kontekście badaniach antropologicznych. Rodzaj pracy. Artykuł prezentujący część wyników badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote On Case Study Method in Entrepreneurship Research
100%
Analiza literatury wskazuje na szeroki zakres wykorzystania studium przypadku w naukach o zarządzaniu do opisu bardzo różnorodnych obszarów rzeczywistości organizacyjnych. Na podkreślenie zasługuje także fakt, iż studium przypadku jest przydatnym sposobem rozwiązywania nie tylko problemów naukowych w obszarze nauk o zarządzaniu, ale również problemów praktycznych, co ma szczególne znaczenie dla rozwiązania problemów mających źródło w praktyce gospodarczej małych firm zarządzanych przez właścicieli. Celem opracowania jest prezentacja specyfiki case study ukierunkowana na jej podstawy paradygmatyczne oraz wybrane aspekty praktyczne w kontekście badań nad przedsiębiorczością.(abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest przedstawienie poszczególnych działań podejmowanych podczas tworzenia pytań do kwestionariusza ankietowego na podstawie wyników przeprowadzonego badania netnograficznego i analizy literatury przedmiotu. Metodyka badań: Do skonstruowania przykładowego pytania wykorzystano sugestie zawarte w literaturze przedmiotu. Źródłem danych były wyniki badań netnograficznych, których tematem był system wartości człowieka a minimalizm w konsumpcji. Badanie zrealizowano, przeprowadzając 13 wywiadów z osobami w różnym stopniu zaangażowanymi w minimalizm. Poruszono w nich m.in. kwestię postrzegania minimalizmu (definicji minimalizmu). Wyniki badań: Przeprowadzone badania pozwoliły na zidentyfikowanie sześciu różniących się od siebie grup wypowiedzi, stwierdzeń dotyczących postrzegania minimalizmu. Taka liczba odmiennych wypowiedzi jest odzwierciedleniem panującego wśród badanych przekonania, że nie ma jednej akceptowanej definicji minimalizmu oraz że istnieją trudności w jej sformułowaniu. Na podstawie wyników badania oraz przeglądu literatury w analizowanym zakresie zaproponowano warianty odpowiedzi na pytanie ankietowe dotyczące postrzegania minimalizmu. Proponowane pytanie powinno mieć postać pytania półotwartego (tj. mającego kilka wariantów odpowiedzi z możliwością udzielenia innej odpowiedzi niż wyszczególnione). Wnioski: Wykorzystanie netnografii w pierwszym etapie procesu badawczego było spowodowane niewielką liczbą badań przeprowadzonych wśród minimalistów, co przekładało się na słabe rozeznanie, jeśli chodzi o badane zjawisko. Zastosowanie jej umożliwiło uzyskanie bezpośrednich informacji od badanych, co wraz z przeglądem literatury przyczyniło się do bardziej precyzyjnego sformułowania pytań ankietowych. Wkład w rozwój dyscypliny: Zastosowane podejście jest znane w literaturze od dłuższego czasu, jednak ze względu na rozległość opisu procesu budowania instrumentu badawczego jest on skracany w publikacjach do niezbędnego minimum. Skupienie się na początkowym etapie tworzenia instrumentu badawczego umożliwiło bardziej szczegółowe przedstawienie działań podejmowanych w tym procesie. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono problem powstawania kolejek do wind i opóźnień w budownictwie. Prowadząc badania, autor zatrudnił się w charakterze robotnika budowlanego na budowie wieżowca w Polsce. Badania przeprowadzone zostały z wykorzystaniem ukrytej obserwacji uczestniczącej. Teoretyczne zaplecze podjętych analiz stanowiła teoria gier. (abstrakt oryginalny)
W poniższej pracy przedstawiono podejście diagnozowania stanów złożonych obiektów technicznych z wykorzystaniem logiki czterowartościowej. Scharakteryzowano stany obiektu technicznego, określono przedziały zmian stanów i zdefiniowano reguły wnioskowania przy rozpoznawaniu poszczególnych stanów. Zamieszczono również schemat klas w logice czterowartościowej oraz możliwe kierunki zmian stanów badanego obiektu technicznego. Dokonano porównania procesu diagnostycznego w logice dwu i trójwartościowej z logiką czterowartościową, w kontekście pozyskania informacji diagnostycznej oraz profilaktycznej obsługi technicznej określającej przeciętny czas bezawaryjnej pracy obiektu. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie wpływu długoterminowego przechowywania, a także technologii utrwalania grasicy (zamrażanie oraz składowanie w temperaturze -12 i -30°C i liofilizacja) na jej przydatność jako surowca farmaceutycznego. Oznaczano zmiany ilościowe w obrębie białek rozpuszczalnych i azotu aminowego oraz pH. Stwierdzono, że największe zmiany ilościowe białek rozpuszczalnych miały miejsce w liofilizatach grasicy, a azotu aminowego w gruczole przechowywanym w -12°C. Natomiast zmiany pH we wszystkich badanych wariantach były minimalne. Największą stabilnością charakteryzował się surowiec składowany w temperaturze -30°C. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Jakościowe metody badań : obserwacja naukowa
100%
W artykule zostały przedstawione badania jakościowe ze szczególnym naciskiem na jedną z metod - metodę obserwacji naukowej. Dokonano porównania znaczenia i wykorzystania poszczególnych metod badawczych w przypadku badań jakościowych i ilościowych. Zwrócono uwagę na paradygmaty badań jakościowych oraz metodologię prowadzenia jakościowych badań terenowych. W opisie obserwacji jako metody naukowej, została przedstawiona jej definicja, podstawowe cechy, dokonano charakterystyki poszczególnych rodzajów obserwacji, możliwe role przyjmowane przez obserwatora oraz przedsięwzięcia podejmowane w procesie przygotowania do prowadzenia obserwacji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza zasadności wykorzystania metody obserwacji jawnej w badaniu zachowań nabywców w miejscu sprzedaży. W przypadku zachowań rutynowych i krótkotrwałych silnie uzależnionych od determinant marketingowych i pozamarketingowych oraz takich, w przypadku których można się spodziewać luki między deklaracjami i dokładnością pamięci badanych oraz zachowaniami rzeczywistymi, wykorzystanie obserwacji jest uzasadnione. Podstawę opracowania stanowi analiza dostępnej literatury przedmiotu oraz badania własne prowadzone wśród klientów sklepów wielkopowierzchniowych z wykorzystaniem metody osobistej obserwacji w naturalnym środowisku. Badania te dotyczyły ogólnych aspektów zachowań w przestrzeni sklepowej (planowanie i organizacja zakupów). Badani klienci byli zróżnicowani pod względem przygotowania do zakupów, a większość z nich, mimo ogólnej znajomości sklepu, musiała poszukiwać właściwych alejek. Wszystko to przełożyło się na czas spędzony przez poszczególnych klientów w sklepie.(abstrakt autora)
Cel: Celem artykułu jest analiza oczekiwań pracodawców wobec kandydatów do pracy. W opracowaniu skoncentrowano się na ocenie rynku pracy przez menedżerów personalnych, możliwościach rekrutacyjnych nowych pracowników, a także na wymaganiach kompetencyjnych wobec kandydatów.Metodyka badań: W artykule zaprezentowano wyniki badań jakościowych (zogniskowane wywiady grupowe - FGI), które przeprowadzono z 80 pracownikami działów personalnych (menedżerami i kierownikami) różnych organizacji zlokalizowanych w ośmiu dużych miastach w Polsce.Wyniki badań: Badani menedżerowie wskazywali na pogłębiające się trudności w znalezieniu kompetentnych pracowników, lukę pomiędzy edukacją formalną i pozaformalną a potrzebami pracodawców, a także niskie kompetencje społeczne kandydatów do pracy.Wnioski: W badanych branżach występują duże trudności w rekrutacji pracowników na poszczególne stanowiska. W szczególności dotyczy to stanowisk eksperckich.Wkład w rozwój dyscypliny: Niedostosowanie podaży kompetencji do oczekiwań rynku pracy, a także duża chłonność rynku powoduje problemy w uzupełnieniem luk kadrowych w organizacjach. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest systematyczny i krytyczny przegląd literatury dotyczący teorii łańcucha środków-celów i wywiadów drabinkowych wykorzystywanych w badaniach konsumenckich. Przegląd jest dokonany na podstawie 157 artykułów opublikowanych w bazach danych Science Direct, Emerald oraz Willey, w których uwzględniono opracowania wydane między rokiem 2001 a 2018. Artykuł przedstawia podstawowe koncepcje teoretyczne podejścia środków-celów, problemy badawcze, metody wykorzystywane w badaniach i główne wnioski z badań. Wyniki przeglądu literatury potwierdzają, że teoria łańcucha środków-celów jest obszarem dynamicznie rozwijającym się pod względem badawczym w świecie naukowym oraz w praktyce zarządzania. Zidentyfikowano luki poznawcze związane z obszarem teorii i metodologii badań i zaproponowano nowe kierunki przyszłych badań.
Niniejszy artykuł ma na celu ocenę metod pomiaru jakości usług, z wykorzystaniem wyników własnych badań empirycznych co do stopnia ich znajomości oraz stosowania. Zaprezentowano takie metody jak: pomiar percepcji klientów, obserwacja, pomiar od wewnątrz organizacji, metoda badań empirycznych.
Cel: Kiedy "podejście lingwistyczne" zostaje zastąpione "podejściem wizualnym", pojawia się naturalna potrzeba, aby badacze w naukach społecznych przyjęli nową rzeczywistość i włączyli materiał wizualny do swoich badań. W rezultacie rośnie znaczenie badań, które koncentrują się na wykorzystaniu materiałów wizualnych jako źródła danych. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie przeglądu, jak materiały wizualne mogą być wykorzystywane w badaniach z zakresu zarządzania i rachunkowości oraz możliwych podejść metodologicznych, które badacz stosujący metody jakościowe może zastosować przy włączaniu materiałów wizualnych do projektu badawczego. Metodyka/podejście badawcze: W artykule podjęto się usystematyzowania wiedzy z zakresu wizualnych metod badawczych, czerpiąc z doświadczeń wielu dyscyplin, takich jak socjologia, organizacyjne uczenie się, organizacja, zarządzanie i rachunkowość. Następnie przedstawiono trzy studia przypadków - wcześniej opublikowane artykuły naukowe jako ilustracje, w jaki sposób, w szczególności, fotografia, może być wykorzystywana w badaniach jakościowych w obszarze rachunkowości. Wyniki: Istnieje literatura na temat wizualnych metod badawczych. Badacze wykorzystują materiały wizualne jako dane pierwotne i wtórne oraz stosują różne podejścia metodologiczne w celu włączenia materiałów wizualnych do projektów badawczych. Oryginalność́/wartość́: Niniejszy artykuł zawiera przegląd pojawiających się podejść metodologicznych, które wykorzystują materiały wizualne jako źródło danych i omawia, w jaki sposób można je włączyć do projektów badawczych w dziedzinie rachunkowości. Ograniczenia badawcze: Narysowanie prostej linii między różnymi podejściami przedstawionymi w tym artykule jest trudne, ponieważ badacze mogą wykorzystywać materiały wizualne na różne sposoby, dlatego przedstawione kategoryzacje metodologiczne mogą jedynie pomóc w lepszym zrozumieniu pojawiających się badań wizualnych i nie mogą być traktowane jako kompletna lista. (abstrakt oryginalny)
Jakość usług bankowych jest przedmiotem zainteresowania klientów banków oraz stanowi podstawowy problem badawczy szeregu publikacji naukowych. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie różnych typów modeli jakości usług i wskazanie na możliwości ich zastosowania w obszarze bankowości. Główną częścią artykułu jest badanie dotyczące identyfikacji poziomu jakości obsługi w trzech bankach Trójmiasta, oparte o model Kryterialnego Wzorca Jakości. Wyniki badań wskazują na przeciętny poziom jakości obsługi badanych banków i na cztery obszary wymagające doskonalenia: parkingi dla klientów, zagwarantowanie klientom wody do picia, dostępność toalet oraz możliwość bieżącego korzystania z druków i formularzy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ukazuje zalety wykorzystania metod jakościowych rozłożonych w kilkuletnim okresie obserwacji w diagnozie potencjałów oraz czynników hamujących rozwój obszarów wiejskich, szczególnie tych, gdzie mieszkańcy muszą się zmierzyć z trudnymi warunkami gospodarowania, takimi jak niska jakość ziemi uprawnej czy utrudniony poprzez odległość i słabą komunikację dostęp do lokalnego rynku pracy. Ujawniono, że przyczyną braku rozwoju kapitału ludzkiego oraz reprodukcji postaw przeżycia są niskie płace na lokalnym rynku i w nielicznych zakładach, słaba mobilność wahadłowa w poszukiwaniu pracy oraz możliwość sezonowego zarobku wynikającego z dostępności do naturalnych zasobów Borów Tucholskich. Rynek ten może jednak równoważyć swój potencjał poprzez innowacyjnie działających rolników oraz kształcenie dzieci i młodzieży, których przywiązanie do otoczenia przyrodniczego jest tak duże, że w wielu przypadkach decyduje o powrocie i wykorzystaniu swoich kwalifikacji w miejscu urodzenia. (abstrakt oryginalny)
Punktem wyjścia rozważań niniejszego artykułu jest przegląd najnowszych rozwiązań z zakresu komunikacji marketingowej w Internecie, ze szczególnym wskazaniem na budowanie relacji z młodym odbiorcą przekazu w mediach społecznościowych, e-klientem i e-prosumentem. W drugiej części opracowania dokonano podsumowania wyników badań jakościowych dotyczących postawy wybranej grupy młodych użytkowników Internetu (studenci studiów stacjonarnych I stopnia na specjalności "Marketing") wobec nowych trendów w e-komunikacji marketingowej. Choć zaprezentowane badania mają charakter przyczynku, to zebrane wnioski mogą przyczynić się do jej ulepszenia, a co za tym idzie, podniesienia wartości oferty dla młodego klienta, co stanowi pośrednio istotne wyzwanie dla marketingu.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było przystosowanie prostej i szybkiej metody oznaczania aspartamu, wykorzystującej spektrofotometrię VIS. Metoda polega na reakcji aspartamu z 1,4-dioxanem, dimetyloformamidem oraz p- chloranilem i pomiarze absorbancji barwnego kompleksu. Materiał do badań stanowiły koncentraty spożywcze słodzone aspartamem oraz słodzik w tabletkach. Rezultaty badań wstępnych wykazały, że zastosowana w pracy metoda pozwala na szybkie i proste oznaczanie aspartamu w wybranych produktach spożywczych. (abstrakt oryginalny)
W prezentowanej pracy podjęto próbę analizy zmian strukturalnych żeli skrobiowych o niskiej zawartości polimeru (od 0,05 g/cm3 do 0,10 g/cm3). Badania prowadzono w czasie do 10 godzin po osiągnięciu przez układ temperatury otoczenia. Technikę DMTA wykorzystano do określenia zmieniających się w czasie parametrów Teologicznych, określających stopień usztywnienia struktury żelu. Stan dynamiczny wody w układzie, w czasie formowania struktury, analizowano wykorzystując technikę NMR. Uzyskane rezultaty pozwoliły stwierdzić, że dla żeli o koncentracji skrobi poniżej 0,08 g/cm3 zmiany modułu sztywności są niewielkie, a wzrost jego wartości obserwuje się przez trzy pierwsze godziny trwania eksperymentu. Po upływie tego czasu nie stwierdzono dalszych zmian wartości tego parametru. Żele o wyższej zawartości skrobi (powyżej 0,08 g/cm3) charakteryzują się dużo wyższą wartością początkową modułu sztywności i obserwuje się znaczny wzrost wartości tego parametru w czasie. Wartość modułu sztywności determinowana jest gęstością segmentów sieci. Stwierdzono, że w układach o koncentracji skrobi do 0,08 g/cm3 początkowa i końcowa koncentracja segmentów sieci zmienia się w niewielkim stopniu. Zróżnicowanie ich wartości można zaobserwować w układach o wyższej zawartości skrobi. Pomiary relaksacyjne wykonane techniką NMR wskazują, że w żelach o koncentracji polimeru do 0,08 g/cm3 woda nie zmienia swojego stanu dynamicznego w czasie. Jedynie układy o zawartości skrobi powyżej 0,08 g/cm3 charakteryzują się zmiennymi w czasie wartościami szybkości relaksacji wody. Obserwowane po trzech pierwszych godzinach trwania eksperymentu maksimum wartości szybkości relaksacji wskazuje na proces uwięzienia wody w hydratach. Dalszy monotoniczny spadek wartości szybkości relaksacji pozwala wnioskować, że woda początkowo biorąca udział w formowaniu struktury żelu jest ewakuowana z sieci skrobiowej. Uzyskane w badaniach rezultaty sugerują, że w przypadku żeli skrobiowych o zawartości polimeru nie przekraczającej 0,08 g/cm3 struktura żelu, jaka powstała w procesie ochładzania, jest zachowana i nie ulega rozbudowie. Rozbudowa węzłów sieci w czasie, z udziałem wody obserwowana jest jedynie w układach o koncentracji polimeru przekraczającej 0,08 g/cm3. (abstrakt oryginalny)
Szerokie zastosowanie bakterii kwasu mlekowego (LAB) w różnych gałęziach przemysłu spożywczego, w biotechnologii i w medycynie powoduje, że właściwa identyfikacja i ocena ich zróżnicowania wewnątrzgatunkowego jest bardzo istotna. Dobór odpowiednich technik molekularnych analizy powinien uwzględniać dużą dokładność, powtarzalność i typowalność metody. Celem pracy była ocena możliwości różnicowania 12 szczepów Lactobacillus przy użyciu metod powszechnie stosowanych w laboratoriach: sekwencjonowania genu 16S rDNA, genu pheS oraz MALDI-TOF MS. Na podstawie otrzymanych wyników analiz stwierdzono, że gen pheS w badanych szczepach charakteryzował się wysokim poziomem homologii (98 %) i niską siłą dyskryminacyjną. W dwóch niezależnych analizach MALDI-TOF MS uzyskano taki sam wynik dla 10 szczepów: siedmiu - L. brevis (DSM 6235, 102, 103, 489, 863, 975, 3/16/1), dwóch - L. plantarum (1178, 133) i jednego - L. curvatus 557. Po przeprowadzeniu analizy sekwencjonowania genu 16S rDNA wyniki potwierdziły się natomiast tylko w odniesieniu do pięciu szczepów (DSM 6235, 3/16/1 i 489) z dwunastu przebadanych. Porównanie wyników było podstawą do wnioskowania, że dla wybranych szczepów LAB największą wartość różnicującą miała analiza bazująca na sekwencjonowaniu genu 16S rDNA. (abstrakt oryginalny)
This study aimed to develop a method of identifying the association between the individual traits of the students' functioning at university and their attitudes towards the functional quality of the educational services provided by university. Within the study, a comprehen- sive description of the individual traits of student functioning (based on NEOAC model of personality), as well as a comprehensive description of the functional quality features of educational services as perceived by students has been developed. In order to analyse the association between individual traits and functional quality perception, cluster analysis and discriminant analysis were employed. The method for identifying the association between students' individual traits and their attitudes towards the functional quality of educational services has been developed and verified. As a result of the questionnaire surveys cover- ing bachelor level students, 25 dimensions of functional quality of educational services' perception and 5 dimensions of students' individual traits of functioning at university have been identified. Based on these individual traits, three individual types of students' functioning at university have been indicated and named as: "stable engaged", "nervous engaged" and "not engaged" The detailed relationships between individual traits, types and functional quality perception have been described. (original abstract)
W poniższej pracy przedstawiono podejście diagnozowania stanów złożonych obiektów technicznych z wykorzystaniem logiki czterowartościowej. Scharakteryzowano stany obiektu technicznego, określono przedziały zmian stanów i zdefiniowano reguły wnioskowania przy rozpoznawaniu poszczególnych stanów. Zamieszczono również schemat klas w logice czterowartościowej oraz możliwe kierunki zmian stanów badanego obiektu technicznego. Dokonano porównania procesu diagnostycznego w logice dwu i trójwartościowej z logiką czterowartościową, w kontekście pozyskania informacji diagnostycznej oraz profilaktycznej obsługi technicznej określającej przeciętny czas bezawaryjnej pracy obiektu. Słowa kluczowe: diagnostyka techniczna, metody wnioskowania, systemy diagnostyczne, ocena stanu w obiektach, rozpoznawanie stanu technicznego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.