Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metody badania organizacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Znaczenie zespołowych metod generowania i wykorzystania wiedzy w organizacji
100%
Podstawowym warunkiem konkurencyjności organizacji jest innowacyjność rozumiana jako proces ciągłych zmian przyczyniających się do zdecydowanie lepszego funkcjonowania całej organizacji lub jej jednostki zarówno w jej wnętrzu, jak w relacjach z otoczeniem. Przy czym chodzi tu o szeroko rozumiane innowacje. Są one "produktem" zasobów wiedzy w organizacji, kreatywności pracowników i przełożenia wiedzy na praktyczne zastosowanie pomysłów w praktyce działania. Mówiąc o kreatywności, mamy na myśli zdolność pracowników do tworzenia czegoś nowego, wcześniej niestosowanego. Kreatywność polega na kojarzeniu wiedzy z różnych dziedzin do tworzenia nowych myśli1. Efektem kreatywności jest innowacyjność według schumpeterowskiego ujęcia, to wprowadzenie nowych produktów, nowych metod produkcji, znalezienie nowych rynków, zdobycie nowych surowców oraz wprowadzenie nowej organizacji2. Stąd paradygmatem współczesnego zarządzania jest generowanie i maksymalne wykorzystanie wiedzy. Przy czym z jednej strony chodzi o zasoby wiedzy już istniejącej, z drugiej zaś wykorzystanie jej do wygenerowania nowej wiedzy. Jednak nasuwa się pytanie: czy najważniejsza jest wiedza indywidualnego pracownika i jej przełożenie na pomysły usprawnień lub innowacje, czy też wiedza grupy osób rozwiązujących określone problemy zarządzania. Tu należy nawiązać do innego współczesnego paradygmatu zarządzania, tj. do pracy zespołowej. Można przyjąć za pewnik, że praca grupowa i zespołowa jest o wiele efektywniejsza od pracy pojedynczych, nawet wysokiej klasy specjalistów. Jak podkreślają J.R. Katzenbach i D.K. Smith: w każdej sytuacji, w której niezbędne jest połączenie różnorodnych umiejętności, doświadczeń i poglądów, zespół osiąga lepsze wyniki niż zbiór jednostek, których działanie jest ograniczone obowiązkami zawodowymi przypisanymi do poszczególnych stanowisk. Dowodzą tego także klasyczne już wyniki badań A. Dreveta, M. Fustiera i A. Kauffmana. Przyjmując, że istnieje logiczna relacja: wiedza  kreatywność (pomysły usprawnień)  innowacje (zmiany organizacyjne), można wskazać przynajmniej na dwie rodziny metod organizacji i zarządzania wyraźnie wspomagające rozwój i wykorzystanie wiedzy w organizacji. Są nimi metody komunikacji nakierowane na generowanie i dzielenie się wiedzą i metody heurystyczne (inwentyczne). Należy przy tym zgodzić się z poglądem M. Brzezińskiego (2009), że: kreatywność i innowacje to nakładające się na siebie struktury pomiędzy dwoma etapami procesu twórczego: fazą generowania idei i fazą ich wdrażania. (fragment tekstu)
Artykuł skupia się na odpowiedzi na pytanie: jak badać twórczość technologiczną w organizacjach w ujęciu konfiguracyjnym? Za punkt wyjścia w rozważaniach przyjęto przedstawienie konstruktu twórczości technologicznej, powstałego ze złożenia dwóch pojęć: twórczości organizacyjnej i rozwoju technologii. W artykule zostały omówione także koncepcja i metody badania twórczości technologicznej w ujęciu konfiguracyjnym.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Metody oceny działania organizacji pozarządowych
75%
Pomiar działań organizacji pozarządowych staje się coraz bardziej rygorystycznym wymogiem, szczególnie ze strony donatorów czy ogólnie rozumianej społeczności (podatników) i wymaga ustalenia specyficznych dla organizacji pozarządowych mierników i wskaźników zarówno jakościowych, jak i ilościowych, służących monitorowaniu osiąganych wyników, realizowanych celów. Nie jest to jednak łatwe zadanie, m. in. ze względu na wielość form organizacji pozarządowych, różny poziom kompetencji zaangażowanych w ich funkcjonowanie osób, wysokość zaangażowanych środków finansowych. Odpowiadając na oczekiwania instytucji finansujących, organizacje pozarządowe wyspecjalizowały się przede wszystkim w śledzeniu postępów realizacji finansowej projektów, kontrolowaniu kwalifikalności wydatków. Wciąż brakuje patrzenia "w poprzek" organizacji, w kontekście ogólnie przyjętej strategii i budżetu całej organizacji, zasad gospodarności, polityki wewnętrznej organizacji. Celem niniejszego opracowania jest prezentacja metod umożliwiających spojrzenie na organizację pozarządową jako całość z pełną jej złożonością i kompleksowością. Znalazły się wśród nich między innymi: metoda "Non-Profit Index", metoda samooceny i rozwoju organizacji pozarządowej, metoda Prove and Improve. Metody te umożliwiają również zdiagnozowanie mocnych i słabych stron organizacji oraz pomagają organizacjom wykreślić swoją własną ścieżkę rozwoju instytucjonalnego. Kluczową część opracowania stanowi prezentacja założeń oraz etapów postępowania w metodzie Prove and Improve. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem artykułu jest próba zaprezentowania wybranych metod badawczych w badaniach nad przedsiębiorczym rozwojem organizacji. Złożoność i kompleksowość zjawisk organizacyjnych na drodze ich rozwoju wymaga niejednokrotnie odejścia od ujęć stosowanych dla prób reprezentatywnych i poszukiwania innych ścieżek metodologicznych. Sugerowane rozwiązanie zawarte jest w wykorzystaniu analizy dyskursu organizacyjnego. Z punktu widzenia poprawności narzędziowej wskazano jednocześnie zbiór najczęściej występujących błędów w procesie powstawania wiedzy opartej na tego typu metodzie. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najważniejszych zadań, jakie w warunkach "nowej ekonomii" stoją przed systemami pomiaru i raportowania na temat przedsiębiorstwa, jest opracowanie narzędzi mogących pomóc w wycenie niematerialnych, pozabilansowych źródeł tworzenia wartości w przedsiębiorstwie oraz określaniu efektywności działań podejmowanych w celu ich budowy1. Zakładając, że aktywa niematerialne, w tym klienci, odgrywają kluczową rolę w procesach tworzenia wartości, można wysunąć wniosek, że pomiary klienta stanowią podstawowy element zarządzania marketingowego. W obszarze zarządzania relacjami z klientami kluczowym aspektem jest umiejętność transformacji informacji o klientach w wiedzę, a następnie umiejętność wykorzystania tej wiedzy w działaniach. Szacowanie wartości aktywów niematerialnych nabiera szczególnego znaczenia w przypadku e-biznesu, a rozwój technologii i narzędzi typu Business Intelligence umożliwia przekształcanie bezwartościowych strumieni danych webowych w wiedzę wspierającą procesy podejmowania decyzji i budowania przewagi konkurencyjnej. Celem artykułu jest wskazanie problemów pomiarów i analiz klienta oraz prezentacja rekomendacji w obszarze pomiarów zarządzania relacjami z klientami (fragment tekstu)
Artykuł wyjaśnia zasady i założenia metodycznych badań zmian rozwiązań strukturalnych. Przedstawiono istotę zmiany struktury organizacyjnej, metodyczne aspekty jej badania, wielkości opisujące jej stan oraz założenia pomiaru charakterystyk struktury.
W artykule zaprezentowano dwa metodologicznie zaawansowane projekty badania przedsiębiorczości - Globalny Monitor Przedsiębiorczości (Global Entrepreneurship Monitor, GEM) oraz Panelowe Badania Dynamiki Przedsiębiorczości (Panel Study of Entrepreneurial Dynamics, PSED). Oba projekty powstały w odpowiedzi na potrzebę pozyskania materiału empirycznego wysokiej jakości, stanowiącego podstawę do przeprowadzania międzynarodowych analiz porównawczych oraz badań podłużnych. Oba projekty mają również przewagę nad oficjalnymi danymi statystycznymi, polegającą na pełnej porównywalności oraz możliwości głębszego wglądu w motywacje, postawy, zachowania i aspiracje przedsiębiorców. W artykule dokonano porównania metodologii badań w obu projektach. Przedstawiono również przykładowe możliwości tworzenia nowej wiedzy na podstawie danych empirycznych w nich zebranych, a także oceniono, w jakim stopniu odpowiadają one na zidentyfikowane zapotrzebowania badawcze. Opisano również mocne strony obu projektów, a także ich perspektywy w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Prawidłowo i rzetelnie zebrane dane są podstawą dobrej analizy i poprawnego wnioskowania. Rosnąca liczba publikacji związanych z przedsiębiorczością rodzinną wskazuje na zapotrzebowanie na badania w tym zakresie. Przeanalizowano artykuły empiryczne opublikowane w prestiżowych czasopismach z obszaru zarządzania dotyczące firm rodzinnych w latach 1988-2014. Wyciągnięto wnioski dotyczące zarówno poruszanej tematyki, jak i wykorzystywanych metod oraz technik badawczych. Ostatnią część artykułu stanowią wskazówki dotyczące dalszej pracy badawczej w obszarze przedsiębiorczości rodzinnej.(abstrakt oryginalny)
Nurt interpretatywny w naukach o zarzadzaniu wypracował koncepcje, które można lokować na gruncie symboliczno-interpretatywnym. Autor, wykorzystując dokonania bogatego nurtu interpretatywnego na gruncie zarządzania, podjął próbę identyfikacji podstawowych założeń zaadaptowanych na potrzeby nauk o zarządzaniu oraz zadał pytanie o celowość stosowania intepretatywnych metod.
Przedmiotem artykułu są relacje między głównymi aktorami społecznymi, zachodzące w ramach ról organizacyjnych przez nich odgrywanych, w organizacji artystyczno-kulturalnej działającej na rynku doznań. Obiektem badań prowadzonych przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego jest polska organizacja cyrkowa. Cyrk należy do zjawisk marginalnych, wykraczających poza popularny obszar zainteresowań nauki o zarządzaniu. Na przestrzeni wielowiekowej historii, często w niezwykle trudnych warunkach funkcjonowania cyrkowych organizacji ich członkowie wykształcili ponadprzeciętne zdolności adaptacji w niesprzyjającym środowisku, które zasługują na uwagę w obszarze badań nad organizacjami. Bardzo popularne obecnie podejście do klienta zwane zarządzaniem na rynku doznań było już od dawna charakterystycznym modus vivendi tego rodzaju organizacji. W badanej organizacji zaobserwowaliśmy trzy grupy aktorów społecznych, których członkowie wywierają zasadniczy wpływ na funkcjonowanie cyrku. Szczególną grupą aktorów są w cyrku zwierzęta, a relacje pracowników z nimi wyznaczają specyficzną przestrzeń struktury społecznej. Wpływ zwierząt na organizację i otoczenie rozpatrujemy na trzech podstawowych płaszczyznach: znaczenia dla funkcjonowania organizacji jako całości, oddziaływania emocjonalnego na publiczność, zwłaszcza dziecięcą, oraz warunkowania pracy i życia pozostałych aktorów w organizacji. (abstrakt oryginalny)
11
63%
Aim: The aim of the paper is the overview of the research on organizational climate in the Polish scholarly literature over the period of 2000-2009. The paper follows up and builds on the author's earlier interests and publications relating to this topic. Research method: The overview and systematization of Polish scientific accomplishments within the subject of organizational climate were carried out based on the analysis of scholarly literature available and interviews which the author conducted with selected key researchers of the phenomenon of organizational climate. All this provided the basis for drawing conclusions and making suggestions. Conclusions: In the Polish scholarly literature of the first decade of the 21st century one may observe clearly a heightened interest in the issues surrounding organizational climate, as compared to the period when the first Polish publications on this subject appeared (by the end of the 1990s). The concept of climate was more precisely defined, making it relatively distinctive from the organizational culture construct, with a greater number of multi-threaded studies focusing on the climate with varying levels of specificity. At the same time problems were discerned in terms of conceptualization of the specific climate types, the importance of multi-level analysis and the lack of clarity regarding the links between such constructs as psychological climate, group climate, organizational climate and job satisfaction. Originality/value of the paper and its implications: The Polish scientific achievements of the first decade of the 21st century were sorted out and systematized chronologically which will allow subsequent potential researchers of organizational climate to identify relatively quickly and easily the important period marking the exploration of the topic. As the body of literature collected had been scattered, an extensive search was needed, spanning several months, through data bases and libraries located in various parts of the country. Also, the paper includes the presentation of today's important new concepts and variations of organizational climate such as, for example, climate for creativity, safety, knowledge and for innovation. Research implications: The issues and conclusions indicated preliminary, such as, for example, correlations between the concepts of climate-culture-satisfaction appear to be crucial for the implication and the conducting of further studies on organizational climate. The research directions which may prove to be of interest and yet have so far been relatively poorly identified in the Polish scientific literature could include, for example, parallel investigations of those concepts in order to identify correlations and causal relationships. Research limitations: The scope of the literature research was narrowed down to the period of 2000-2009 of the first decade of the 21st century on account of the requirements with respect to the size of the publication. The decision was therefore made to carry out a point study, spreading it over a few time periods to be presented in separate publications. The author made all the efforts to reach the largest number possible of Polish publications on organizational climate, while at the same time realizing that other publications than those included in this paper might exist. Moreover, as the conclusions and proposals presented by the author in this paper are open and imaginary in their nature, they require a vast array of empirical studies. (original abstract)
Antropologia wizualna to część szeroko rozumianej antropologii kultury, będąca z jednej strony analizą wizualnych elementów kultury, z drugiej zaś służąca przekazywaniu treści antropologicznych za pomocą wizualnych środków wyrazu. Na podstawowym poziomie zakres analiz antropologii wizualnej w badaniach organizacyjnych obejmuje: artefakty i symbole odzwierciedlające kulturę organizacyjną, fizyczną przestrzeń organizacji oraz jej wpływ na funkcjonowanie jednostek i grup społecznych, wewnętrzny i zewnętrzny wizerunek organizacji, pracownika i menedżera oraz wykorzystywane w organizacji metody wizualizacji relacji, informacji i wiedzy. Na głębszym poziomie antropologia wizualna może poszukiwać kulturowych aspektów struktury i strategii badanych organizacji. Poprzez badanie elementów obrazujących hierarchię, relacje i wzorce estetyczne występujące w danej organizacji można lepiej zrozumieć uwarunkowania społeczne wpływające na jej tożsamość, innowacyjność, a nawet efektywność. Antropologia wizualna organizacji ma na celu uzupełnianie tradycyjnych metod antropologicznych oraz poszerzenie ich zakresu o pozawerbalne przejawy kultury organizacyjnej. Wydaje się to szczególnie ważne w dobie rosnącej roli kultury wizualnej w życiu społecznym. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie literatury przedmiotu, autor przeanalizował i porównał istotę trzech różnych definicji elastyczności organizacji: metodę opartą na analizie DEA (data envelopment analysis), metodę opartą na deklarowanym poziomie elastyczności i metodę badania elastyczności firmy przez zintegrowany wskaźnik ogólnej elastyczności przedsiębiorstwa. Na zakończenie autor podał własną propozycję metody oceny elastyczności przedsiębiorstwa, na podstawie badań przeprowadzonych na grupie 201 przedsiębiorstw różnej wielkości i branży.
14
Content available remote Cele doskonalenia przedsiębiorstw w kontekście dojrzałości procesowej
63%
Celem artykułu jest identyfikacja stymulatorów procesowego rozwoju przedsiębiorstw. W artykule przedstawiono wyniki diagnozy dojrzałości procesowej w kontekście celów projektów przedsiębiorstw. Założono, że kierunek procesowego rozwoju przedsiębiorstwa i jego poziom dojrzałości determinują cele zmian. Do realizacji zadania wykorzystano technikę wywiadu i wielowymiarową analizę korespondencji. Efektem prac jest identyfikacja celów rozwojowych na określonych etapach dojrzałości procesowej przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Koncepcja instytucjonalizmu znajduje szerokie zastosowanie w badaniach prowadzonych m.in. w dziedzinie rachunkowości zarządczej. W oparciu o nią J. Burns i R. W. Scapens [2000a] opracowali ramy koncepcji pozwalające na zrozumienie zmian zachodzących w systemach rachunkowości zarządczej, jak również umożliwiające interpretację przeprowadzonych badań (zrozumienie natury i dynamiki tychże zmian). Celem artykułu jest przybliżenie ram koncepcji opracowanych przez ww. autorów wraz z przykładami ich zastosowania w badaniach prowadzonych w formie studium przypadku (case study). Artykuł został podzielony na trzy części, pierwsza syntetycznie przedstawia założenia omawianych ram koncepcji oraz ich funkcjonowanie w odniesieniu do zmian zachodzących w systemach rachunkowości zarządczej. Druga prezentuje dwa badania prowadzone w formie studium przypadku do których interpretacji wykorzystane zostały przytoczone ramy. W podsumowaniu na podstawie omówionych badaniach, nakreślone zostały zarówno mocne jak i słabe strony ram koncepcji Burns i Scapensa oraz wnioski wynikające z dokonanej analizy. (abstrakt oryginalny)
Kompleksowa metoda oceny zmian organizacyjnych pozwala na zastąpienie licznych wskaźników opisujących działalność gospodarczą jednym wskaźnikiem syntetycznym lub kilkoma wskaźnikami o dużej pojemności informacyjnej. Przeprowadzone badania empiryczne potwierdzają przydatność syntetycznego ujmowania dynamiki zmian zachodzących w ustalonych ustawach wskaźników, które opisują poszczególne obszary działalności gospodarczej przedsiębiorstwa w procesie zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie analizy licznych modeli teoretycznych przedsiębiorczości publicznej opracowano model ogólny przedsiębiorczości publicznej oraz zidentyfikowano modele szczegółowe dla trzech wybranych obszarów funkcjonowania sektora publicznego (działalność władz samorządowych szczebla podstawowego, sektor ochrony zdrowia, sektor edukacji - uczelnie wyższe), które są obiektem badań. Dla potrzeb badań przyjęto następujące założenia: - Przedsiębiorczość dotyczy wszystkich typów organizacji, niezależnie od ich celów, rozmiarów, wieku czy lokalizacji. - Do opisu procesu przedsiębiorczości publicznej w głównej mierze wykorzystano założenia koncepcji zarządzania przedsiębiorczego, przedstawione w części teoretycznej niniejszego opracowania. - Sektor potraktowano jako kryterium wyodrębnienia różnych form przedsiębiorczości: ekonomicznej (inaczej biznesowej, gospodarczej) oraz pozaekonomicznej; w rozważaniach przyjęto funkcjonowanie trzech sektorów: prywatnego, publicznego i społecznego (tzw. trzeciego). - Sektor publiczny jest zróżnicowany pod względem zasad funkcjonowania jego poszczególnych obszarów ("podsektorów"). (fragment tekstu)
Celem artykułu jest dokonanie analizy rozwoju ilościowego badań naukowych w zakresie zdolności absorpcyjnej (absorptive capacity) oraz zidentyfikowanie, na podstawie systematycznego przeglądu literatury przedmiotu, kluczowych obszarów badawczych. Dążąc do osiągnięcia celu głównego, określono następujące pytania badawcze: 1) Jak przebiegał rozwój ilościowy badań w zakresie zdolności absorpcyjnej organizacji? 2) Jakie publikacje wywarły największy wpływ na rozwój badanej koncepcji? 3) Jakie kluczowe obszary badawcze można wskazać w wiodących publikacjach naukowych z zakresu zdolności absorpcyjnej? 4) Jakie potencjalne kierunki dalszych badań można wskazać w obszarze zdolności absorpcyjnej organizacji? Do realizacji celu artykułu zastosowano metodę systematycznego przeglądu literatury, który przeprowadzono w trzech etapach. W etapie pierwszym dokonano analizy bibliometrycznej publikacji dotyczących zdolności absorpcyjnej organizacji, mając na uwadze określenie częstotliwości publikacji oraz liczby cytowań. Identyfikację przedmiotu badania, tj. zestawu publikacji poddanych analizie, przeprowadzono z wykorzystaniem bazy Web of Science Core Collection. W etapie drugim dokonano identyfikacji publikacji kluczowych z uwzględnieniem kryterium ich cytowalności. W etapie trzecim przeprowadzono analizę zidentyfikowanych wcześniej publikacji o największej liczbie cytowań, dążąc do wskazania kluczowych obszarów badawczych. Odnosząc uzyskane wyniki analiz bibliometrycznych w zakresie badań nad zdolnością absorpcyjną organizacji do modelu cyklu życia, można stwierdzić, że koncepcja zdolności absorpcyjnej znajduje się w fazie rozwoju. Potwierdzeniem tej obserwacji jest szybko rosnąca w ostatnich latach liczba artykułów publikowanych w wiodących czasopismach naukowych oraz dynamiczny przyrost liczby cytowań prac z tego obszaru. Analiza publikacji o największej liczbie cytowań umożliwia zidentyfikowanie kluczowych obszarów w badaniach nad problematyką zdolności absorpcyjnej organizacji, do których zaliczono: 1) istotę koncepcji zdolności absorpcyjnej i jej rekonceptualizacje z uwzględnieniem procesów pozyskiwania, asymilowania, przetwarzania i wykorzystywania wiedzy zewnętrznej, 2) uwarunkowania i determinanty zdolności absorpcyjnej organizacji oraz 3) wpływ zdolności absorpcyjnej na transfer wiedzy, transfer umiejętności technologicznych, innowacyjność i wyniki przedsiębiorstw. Mając na uwadze rosnące zainteresowanie badaczy problematyką zdolności absorpcyjnej, warto zidentyfikować potencjalne kierunki dalszych badań w tym obszarze. Po pierwsze, w celu pełnego zmapowania pola badawczego oraz zidentyfikowania frontów badawczych należy przeprowadzić kompleksową analizę bibliometryczną, z uwzględnieniem metod deskryptywnych, np. profilowania badań (research profiling), w tym zwłaszcza profilowania tematycznego (topic profiling) i analizy cytowań. Po drugie, mając na uwadze dominującą pozycję w dorobku naukowym badanego obszaru zajmowaną przez prace wydane w latach 90. ubiegłego wieku i na początku pierwszej dekady XXI wieku, celowe wydaje przeprowadzenie profilowania i analizy tematycznej najnowszych publikacji. Po trzecie, ze względu na dominującą pozycję języka angielskiego w publikacjach z zakresu zarządzania, warto rozważyć przeprowadzenie dodatkowych studiów bibliometrycznych i analizy tematycznej prac opublikowanych po polsku i upowszechnić ich wyniki w języku angielskim, wprowadzając wyniki badań polskich autorów do obiegu światowego. Po czwarte, rekomenduje się szersze zastosowanie badań o charakterze jakościowym, w tym zwłaszcza studiów przypadków, co pozwoli na bardziej dogłębne zbadanie zdolności absorpcyjnej, szczególnie mechanizmów i rutyn organizacyjnych, które są często pomijane w pracach ilościowych ukierunkowanych na weryfikowanie hipotez dotyczących relacji przyczynowo-skutkowych. (abstrakt oryginalny)
Warunkiem wykorzystania zewnętrznych zasobów wiedzy w procesie podnoszenia innowacyjności podmiotów gospodarczych jest ich otwartość. Przyspieszenie tempa postępu technologicznego i transferu wiedzy sprawiło, że wykorzystanie modelu otwartych innowacji staje się skutecznym sposobem realizacji strategii innowacji i konkurencyjności podmiotów gospodarczych. Istotnym problemem badawczym jest brak narzędzi dostępnych w postaci prostych do zastosowania wskaźników, dzięki którym możliwe byłoby określenie poziomu otwartości organizacji, a następnie porównywanie tych wielkości między wybranymi podmiotami. Co więcej, wskaźnik ten umożliwiłby w dalszej kolejności określenie czynników wpływających na poziom otwartości innowacyjnej, a także skutków otwartości. Cele niniejszego artykułu obejmują określenie charakterystyki, znaczenia i efektywności wykorzystania przez organizacje otwartego modelu procesów innowacyjnych oraz krytyczną analizę sposobów pomiaru poziomu otwartości innowacyjnej przedsiębiorstw. Główna metoda badawcza wykorzystana do realizacji założonych celów to krytyczna analiza krajowej i zagranicznej literatury przedmiotu oraz wnioskowanie logiczne. Wyniki przeprowadzonych badań literaturowych umożliwiły opracowanie autorskiego wskaźnika otwartości innowacyjnej, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzenie szybkich i niskokosztowych badań poziomu otwartości innowacyjnej podmiotów gospodarczych. Zaproponowany sposób pomiaru może posłużyć do dalszych badań w obszarze poziomu i efektywności otwartości innowacyjnej, stanowiącej coraz częściej wykorzystywany model prowadzenia działalności innowacyjnej w dobie hiperłączności i gospodarki cyfrowej. (abstrakt oryginalny)
Bazując na założeniach teoretycznych i wynikach badań empirycznych, w artykule zaprezentowano autorski kwestionariusz do pomiaru funkcjonalnego aspektu metakompetencji negocjacyjnych. Na podstawie wyników uzyskanych na próbie 331 osób (N = 217 (66%) kobiet oraz N = 114 (34%) mężczyzn, w wieku od 22 do 61 (56 dla kobiet) i średnim wieku 31.7 (SD = 7,70), gdzie większość osób pracowała (N = 313, 94,6%) średnio 9,4 (SD = 7,35) lat) wybrano pozycje kwestionariusza TMOK. Zasadność tworzenia nowego narzędzia do badania manipulacji oparto na wynikach analizy na próbie 82 osób (N = 47 (59,5%) kobiet oraz N = 32 (40,5%) mężczyzn) o średniej wieku 37,4 (SD = 8,72) oraz średnim stażu 14,6 (SD = 7,82) roku), które przebadano także za pomocą kwestionariuszy MACH IV oraz Wiary w Grę o Sumie Zerowej. Niskie lub nieistotne korelacje z makiawelizmem i przekonaniem o ograniczoności zasobów oraz zadowalające parametry rzetelności, a także wyniki analizy konfirmacyjnej modelu pomiaru kompetencji negocjacyjnych za pomocą TMOK uzasadniają stosowanie tego nowego narzędzia. Do artykułu jest załączona składająca się z 16 twierdzeń końcowa wersja kwestionariusza TMOK służąca do badania dwóch wymiarów: technik manipulacyjnych (TM) oraz otwartej komunikacji (OK). (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.