Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metody humanizacji pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono proces wdrażania w wybranym spółdzielczym przedsiębiorstwie przemysłu odzieżowego nowych metod organizacji pracy, a także ich ocenę według kryterium zadowolenia pracowników z wykonywanej pracy. Porównano zastaną w spółdzielni organizację pracy z wybranymi formami wzorcowymi szczególnie takimi jak grupy autonomiczne i rotacja pracy. Wobec nieudanych zmian istniejącej w badanej spółdzielni organizacji pracy podjęto próbę określenia przyczyn tych niepowodzeń. (abstrakt oryginalny)
Celem głównym niniejszej pracy jest określenie instrumentów pozwalających identyfikować, badać i minimalizować negatywne skutki telepracy domowej oraz sformułowanie ramowej metodyki ich stosowania. (...) W ramach realizacji celu głównego postawiono hipotezę główną, że telepraca jest źródłem zjawiska dehumanizacji, które przez zastosowanie odpowiednio dobranych instrumentów może być minimalizowane. Przeprowadzone badania pozwolą określić, czy w ramach świadczenia telepracy domowej pracownicy zdalni doświadczają negatywnego zjawiska dehumanizacji organizacji pracy, zidentyfikować i opisać czynniki oddziałujące na nich negatywnie, a następnie dobrać takie instrumenty i narzędzia, które pozwolą zminimalizować ich ujemny wpływ na telepracowników lub wręcz całkowicie je wyeliminować. (fragment tekstu)
Przedstawiono podstawowe idee humanizmu oraz istotę humanizacji pracy. Omówiono formy działań humanizacyjnych oraz powiązania pomiędzy humanizacją pracy a rozwojem techniczno-cywilizacyjnym. Zwrócono także uwagę na humanizację organizacji zarządzania oraz na humanizację pracy produkcyjnej.
Celem artykułu jest przedstawienie działań humanizujących proces zarządzania w różnych podmiotach gospodarczych, a szczególnie w organizacjach zaufania społecznego związanych z działalnością niedochodową. Problem związany jest z metodami zarządzania zasobami ludzkimi , a nade wszystko z partycypacją w procesie podejmowania decyzji kierowniczych. Omówiono jedną z metod humanizacji pracy tj. metodę zarządzania przez cele (ZPC).
W ramach opracowania, na podstawie przeprowadzonych badań opisano wpływ pracy zdalnej na człowieka identyfikując dysfunkcje pojawiające się w trakcie świadczenia telepracy domowej. Praca zdalna jest jedną z elastycznych form zatrudnienia i świadczenia pracy, która jest już stosowana od dawna w wielu podmiotach gospodarujących i w instytucjach w Stanach Zjednoczonych oraz Europie, coraz częściej znajdując zastosowanie w Polsce. W opracowaniu zaprezentowano autorską metodykę identyfikacji utrudnień i dysfunkcji występujących w pracy zdalnej, która może być praktycznie wykorzystywana jako narzędzie służące usprawnianiu organizacji telepracy domowej i eliminacji pojawiających się wszelkich znamion dehumanizacji. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest analiza możliwości zastosowania zasad turkusowej organizacji w celu zwiększania bezpieczeństwa pacjenta i bezpieczeństwa pracy personelu medycznego w klinice 1 dnia. Artykuł ma charakter przeglądowy, wykorzystano w nim obserwację oraz analizę dokumentacji źródłowej. W pracy wzięto pod uwagę zarówno trendy światowe, jak i polskie. (fragment tekstu)
Metoda zadań dodatkowych polega na stosowaniu odpowiednio dobranych zadań, takich, aby pracownik wykorzystywał do ich wykonania "sfery" nie wykorzystane w pełni przy realizacji zadania podstawowego. Uzupełnia ona realizowane zadanie przy wykorzystaniu zapasu wydajności pracownika dla celów przeciwdziałania dehumanizującemu działaniu zadania podstawowego, a wykonywane jest równolegle. Np. operator terminala komputerowego, wprowadzający dane, może otrzymać zadanie dodatkowe przeciwdziałające monotonii tej pracy - różnego rodzaju kontrolę wprowadzonych danych.
8
84%
W artykule wskazano na skutki zmęczenia psychoumysłowego w procesach przetwarzania informacji. Dla celów diagnozowania tego zjawiska podczas pracy mogą być wykorzystane zaprezentowane w tekście wybrane metody pomiaru zmęczenia psychoumysłowego. Zaletą zaprezentowanych metod jest ich prostota i to, że nie wymagają wykorzystywania specjalistycznego sprzętu. Są prostymi testami. W zakończeniu opracowania wskazano na główne kierunki eliminacji zmęczenia w procesach pracy. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono charakterystykę wyróżniających się metod humanizacji organizacji pracy. W analizie zwrócono szczegółową uwagę na: 1) studia postępowania i rodzaj podejścia metodologicznego, 2) kryteria stosowane w ocenie stanu faktycznego, 3) zasady wykorzystywane w procesie projektowania zmian, 4) szczegółowe techniki badawcze wykorzystane w poszczególnych stadiach postępowania, 5) przedmiot zainteresowania - rodzaj rozpoznawanych i racjonalizowanych potencjalnych czynników dehumanizacyjnych i proponowane do zastosowania metody humanizacji.
10
Content available remote Rozwiązania strukturalne organizacji turkusowych
67%
Organizacje turkusowe uznaje się za ostatni etap w ewolucji paradygmatu zarządzania. Mowa tu o przedsiębiorstwach samoorganizujących się, które wyróżniają się podejściem do hierarchii, swobodą działania. Celem pracy jest analiza rozwiązań strukturalnych organizacji turkusowych. Metodologia odnosi się do tego zagadnienia - zostało ono rozłożone na problemy, sformułowano wstępne hipotezy, co pozwoliło stworzyć podstawę do przeprowadzenia badania. Praca składa się z kilku części. W pierwszej z nich analizowane są główne pojęcia i uwarunkowania powiązane z tematem - dotyczy ona zatem paradygmatów zarządzania i specyfikacji organizacji turkusowych. W drugiej części pracy przedstawiona została metodologia i wskazano kierunki badawcze, a trzecia dotyczy praktycznego zastosowania rozwiązań strukturalnych w organizacjach turkusowych. Główny problem badawczy został sformułowany w postaci następującego pytania: Jakie rozwiązania strukturalne wykorzystują organizacje turkusowe i czy stanowią one szansę rozwojową dla przedsiębiorstw w dobie Covid-19? (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano ważniejsze zagadnienia związane z organizacją czasu pracy (długość dnia pracy). Omówiono metody ruchomego czasu pracy, organizację czasu pracy w niepełnym wymiarze, indywidualny czas pracy oraz metodę job-sharing.
Zaprezentowano dwie metody humanizacji pracy, bazujące na wyzwalaniu aktywności pracowników: metodę kół jakości i metodę MAPS.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.