Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metody informatyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Gospodarka oparta na wiedzy bazuje przede wszystkim na informacji oraz technologii komputerowej i wymusza na organizacjach implementację nowych rozwiązań, będących skutkiem rewolucji informacyjnej. Wiąże się to z koniecznością stosowania metod pracy wykorzystujących systemy informatyczne. W niniejszym opracowaniu omówiono możliwość zarządzania wiedzą z wykorzystaniem metod informatycznych, na wstępie definiując samo pojęcie metody informatycznej. Następnie zaproponowano typologię metod informatycznych oraz wskazano ich miejsce w procesie zarządzania wiedzą. Krótko omówiono popularność stosowania metod informatycznych na uczelniach wyższych oraz wskazano wykorzystywane w nich narzędzia. Przedstawiono też bariery w stosowaniu metod informatycznych w zarządzaniu wiedzą oraz opracowano wskazówki, które mogą pomóc ograniczyć działanie tych barier. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie metodologii stosowanej w praktyce gospodarczej, umożliwiającej w sposób szybki, efektywny i relatywnie tani wdrożenie globalnego modelu biznesowego w danym kraju, przy zachowaniu jego wymagań prawnych oraz ładu korporacyjnego. W artykule zostały przedstawione teoretyczne założenia systemów zintegrowanych wraz z metodologią ich wdrożeń. Jako podsumowanie zaprezentowano przykład wdrożenia w firmie Scandinavian Tobacco, wraz z obszarami istotnymi z punktu widzenia projektów typu roll-out.(abstrakt oryginalny)
A new method to solve the inverse problem in electrical capacitance tomography is proposed. Our method is based on artificial neural network to estimate the radius of an object present inside a pipeline. This information is useful to predict the distribution of material inside the pipe. The capacitance data used to train and test the neural network is simulated on Matlab using the electrical capacitance tomography toolkit ECTsim. The provided accuracy is promising and shows efficiency to solve the inverse problem in a simple manner and on reduced computational time about 120 times when compared to the existing Landweber iterative algorithm for tomographic image reconstruction that can be encouraging for dynamic industrial applications.(original abstract)
W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie postępem w komunikacji człowiek-maszyna cyfrowa za pomocą języków coraz bliższych językowi naturalnemu. Warunkiem koniecznym tego postępu jest lepsze poznanie struktur i związków występujących w języku, którym posługujemy się między sobą na co dzień. W artykule przedstawiono zastosowanie niektórych metod statystycznych, kombinatorycznych, informatycznych oraz grafowych dla analizy języka na dwóch jego poziomach: znakowym (morfologicznym) oraz semantycznym. Pierwsza część pracy omawia wykorzystanie teorii informacji do optymalizacji kodów oraz zależności entropijne w języku polskim w porównaniu z innymi językami europejskimi. Przedstawiono także niektóre ciekawe metody statystyczne wykorzystywane w językoznawstwie. Dalej zaprezentowano niektóre istniejące oraz skonstruowane przez autora algorytmy analizy związków morfologicznych języka, w których jest on rozumiany jako system znaków (postać statyczna), a także algorytmy, których zadaniem jest przekroczenie bariery entropii. W tych ostatnich algorytmach język jest funkcjonującym układem o postaci dynamicznej. Ostatnia część artykułu stanowi opis metody analizy języka na poziomie związków semantycznych między słowoformami tworzącymi pełne zdania. Wszystkie przedstawione w artykule algorytmy napisane zostały w języku Fortran i sprawdzone na maszynie cyfrowej ODRA 1305. (fragment tekstu)
Na polskim rynku turystycznym funkcjonuje ok. 4000 podmiotów zajmujących się sprzedażą imprez turystycznych. Ponad połowa z nich posiada koncesję na przygotowywanie własnych imprez - produktów turystycznych. Prężnie działają także przedstawiciele biur spoza naszego kraju. W związku z tym konkurencja jest duża a polski klient staje się coraz bardziej wymagający. W sektorze turystycznym od strony podażowej zasadniczo mamy do czynienia z dwoma podmiotami a mianowicie z touroperatorami czyli producentami imprez turystycznych oraz agentami, którzy są hurtownikami sprzedającymi produkty turystyczne. Ponadto możemy spotkać się także z przewoźnikami, obiektami noclegowymi, wypożyczalniami samochodów, pośrednikami itp. Nie mniej jednak niniejszego punktu widzenia niniejszego opracowania uwagę skupimy na dwóch podmiotach tj. producentach imprez turystycznych oraz agentach. Większość biur turystycznych na rodzimym rynku to małe, często kilku osobowe firmy dysponujące ograniczonymi zasobami finansowymi. Zakup sprzętu i oprogramowania niejednokrotnie nastręcza wielu problemów. Zazwyczaj firmy dysponują jednym lub maksymalnie kilkoma komputerami i chcąc pracować z legalnym oprogramowaniem muszą szukać alternatywnych rozwiązań w stosunku do tych oferowanych przez firmę Microsoft.(fragment tekstu)
6
Content available remote Zastosowanie teorii zbiorów przybliżonych do tworzenia biznesowych baz wiedzy
84%
Dążąc do racjonalnego zarządzania przedsiębiorstwem, konieczne jest przeprowadzanie ciągłych obserwacji oraz ilościowych i jakościowych analiz rynku. Potencjał rynkowy firmy należy do ważniejszych parametrów, które trzeba brać pod uwagę przy określaniu popytu na towary oferowane przez przedsiębiorstwo. Wskaźniki bazujące na potencjale rynkowym pozwalają na odkrywanie szans rozwojowych przedsiębiorstwa oraz na właściwą alokację jego zasobów. Przy formułowaniu różnych strategii rozmieszczania zasobów mogą być pomocne odpowiednio przetworzone informacje, zgromadzone w biznesowych bazach wiedzy. Szczególnie interesujące są badania związane z przewidywaniem wielkości ekonomicznych (zwłaszcza przychodów ze sprzedaży) w warunkach niepewności odnośnie dysponowanej wiedzy. Stosowanie wyłącznie ilościowego podejścia, w wielu przypadkach, nie pozwala na właściwe odzwierciedlenie określonych sytuacji biznesowych występujących w rzeczywistości. Należy dążyć więc do prowadzenia badań teoretyczno-poznawczych zmierzających do ustalenia, na ile nowe technologie i metody informatyczne mogą być użyteczne w działalności gospodarczej. Do stosunkowo nowych narzędzi matematycznych (zaliczanych do tzw. metod sztucznej inteligencji) - mogących znaleźć szerokie zastosowanie do tworzenia systemów dla przedsiębiorstw - niewątpliwie należy teoria zbiorów przybliżonych. W artykule przedstawiono niektóre wyniki badań autora związane z oceną przydatności algorytmów bazujących na tej teorii do budowania regułowych baz wiedzy. (fragment tekstu)
Współcześnie komputery potrafią już nie tylko gromadzić czy przechowywać potrzebną wiedzę. lecz porządkować, przetwarzać bądź też agregować dane. W bardziej złożonych przypadkach komputery potrafią wykroczyć poza krąg działań rutynowych i działać podobnie do człowieka wykorzystującego swoją inteligencję, powodując tym samym rozwiązywanie pojawiających się problemów w sposób twórczy i zależny od zmiennej sytuacji. Bez wątpienia zastosowanie metod informatycznych w organizacjach jest procesem trudnym i złożonym, obarczonym zarówno szeregiem trudności, warunków, jak i nieprawidłowości i błędów. lecz jest jednocześnie istotnym elementem z punktu widzenia długookresowego sukcesu przedsiębiorstwa. W niniejszym opracowaniu autor opisuje szereg narzędzi i metod, dzięki którym możliwe jest usprawnienie przepływu wiedz.}, którą pozyskuje się najczęściej poza organizacją i następnie dzięki ich zastosowaniu rozpowszechnia wewnątrz, wśród pracowników. Należy tu nadmienić, że dzięki tym instrumentom zazwyczaj wpływa się na udrożnienie kanałów przepływu informacji i wiedzy, lecz bez zaangażowania pracowników nie jest możliwe przyswojenie pozyskanej przez nich wiedzy. Pojawia się więc konieczność odpowiedniego motywowania pracowników do działań mających na celu przyswojenie zdobytej wiedzy i następnie jej spożytkowanie dla dobra organizacji oraz stworzenie warunków sprzyjających dzieleniu się pozyskaną wiedzą. (abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest przedstawienie narzędzi i metod informatycznych wykorzystywanych w Lasach Państwowych - Systemu Informatycznego Lasów Państwowych (SILP), Systemu Informacji Przestrzennej (SIP), Metod Sztucznej Inteligencji (SI) oraz wskazanie na rolę jaką pełnią we wspomaganiu procesów zarządzania. (fragment tekstu)
W zmiennym otoczeniu charakteryzującym się dużym poziomem niepewności zarządzanie projektami zyskuje na znaczeniu. Sposób, w jaki przedsiębiorstwa realizują projekty, w dużej mierze zależy od dojrzałości projektowej organizacji, często wskazywanej jako jeden z kluczowych czynników determinujących skuteczność zarządzania projektami. Coraz wyższe poziomy dojrzałości projektowej wymagają odpowiedniego wsparcia narzędzi informatycznych, w celu zaspokojenia potrzeb informacyjnych. Celem artykułu jest przegląd narzędzi informatycznych towarzyszących różnym poziomom dojrzałości projektowej oraz wskazanie najważniejszych czynników wpływających na dobór tychże narzędzi. (abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje innowacyjny model biznesowy oprogramowania jako usługi (ang. software-as-a- -service, SaaS), gdzie produkt jest licencjonowany na zasadzie abonamentowej, a kod źródłowy programu jest przechowywany oraz wykonywany w centrum danych dostawcy. Pierwszym celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych powodów, dla których spółki z branży IT coraz częściej decydują na wykorzystanie modelu SaaS w swojej działalności. Drugim celem artykułu jest zaprezentowanie specyficznych metryk dla modelu biznesowego SaaS, będących cennym uzupełnieniem tradycyjnej analizy sprawozdania finansowego spółek działających w tym modelu.(abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi historyczny przegląd rozwoju zastosowania środków technicznych przetwarzania danych w dziewięćdziesięcioletniej działalności służb statystyki publicznej w Polsce. W okresie tym zaszły znaczące zmiany — od zastosowania najprostszych przyrządów usprawniających pracę statystyków, wdrożenie maszyn licząco-analitycznych, a następnie komputerów i mikrokomputerów, sieci komputerowych oraz Internetu. Scharakteryzowano unowocześnienie metod przygotowania danych, zapoczątkowane zastosowaniem kart dziurkowanych, poprzez urządzenia do rejestracji danych na nośnikach magnetycznych, automatyczny odczyt z dokumentów papierowych, do obecnie stosowanych metod bezpośredniego przekazywania danych za pośrednictwem Internetu. Szczególną uwagę artykuł zwraca na wpływ, jaki wywierają metody informatyczne na przekształcenia zachodzące w statystyce — od automatyzacji materiałów poszczególnych badań, aż do tworzenia systemu wspólnych baz danych sterowanych podsystemem metainformacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule zawarto teoretyczne informacje dotyczące istoty procesu rozpoznawania stanu pojazdów. Przedstawiono etapy działań diagnostycznych oraz niezbędne dla nich parametry. Przedstawiono strategie utrzymania zdatności pojazdów, które są bardzo istotnym elementem w procesie wykorzystywania pojazdów w przedsiębiorstwach. Istotnym elementem w diagnostyce jest ciągła obserwacja stanu maszyn czy pojazdów, dlatego też opisano metody obserwacji stanu pojazdów. W opracowaniu zwrócono również uwagę na strategie utrzymania zdatności pojazdów. Część badawcza niniejszego opracowania dotyczy symulacji przeprowadzonej w programie OPTIMUS firmy Noesis Solution. Przedstawiono przykładową optymalizację danych diagnostycznych wybranego elementu pojazdu. Przedstawiono zrzuty ekranów z symulacji. Przedstawiono również różne metody procesu optymalizacji.(abstrakt oryginalny)
Celem procesu zarządzania kryzysowego jest m.in. zapewnienie bezpieczeństwa społeczeństwa i krytycznej infrastruktury kraju. Współcześnie systemy wspierające ten proces koncentrują się przede wszystkim na możliwości rejestracji i przetwarzaniu w czasie rzeczywistym dowolnej liczby parametrów kontrolnych i reakcjach na wystąpienie sytuacji kryzysowej. Jest to jedna z fundamentalnych cech, warunkujących efektywność działania tego procesu. Jednak biorąc pod uwagę z jednej strony - bardzo szeroki zakres funkcjonalny systemów infrastruktury krytycznej, a z drugiej - konieczność bieżącego dostosowywania się do zmiennych warunków, równie istotna jest możliwość ciągłej identyfikacji nowych zagrożeń oraz aktualizacji i rozwoju procedur dedykowanych dla konkretnego typu obiektów systemu infrastruktury krytycznej. Takie działanie staje się możliwe przy połączeniu metod podnoszenia jakości zarządzania oraz technik i narzędzi wspomagających zarządzanie wiedzą. W prezentowanym artykule zaproponowano koncepcję integracji takiego podejścia w ramach procesu zarządzania kryzysowego oraz podano przykład budowy podobnego rozwiązania w ramach realizowanego projektu NCBiR.(abstrakt oryginalny)
Skuteczność to jedna z trzech cech powszechnie uważanych za podstawowe miary sprawnego działania1. Badanie skuteczności działania oznaczać będzie ocenę stopnia, w jakim zrealizowane zostały postawione cele tego działania. Skuteczność metod informatycznych stanowi cenne kryterium ich racjonalnego doboru do wspomagania procesów zarządzania wiedzą, ponieważ pozwala na określenie stopnia, w jakim metody te będą wspierały realizację założonych celów zarządzania wiedzą. Z kolei jako stopniowalne, nieostre pojęcie z zakresu nauk ekonomicznych skuteczność można potraktować jako zmienną lingwistyczną o rozmytych zbiorach wartości. W związku z tym możliwe jest opracowanie metody badania skuteczności wykorzystującej logikę rozmytą, a w szczególności rozmyty rachunek zdań. Opis takiej metody, jak również przykład jej zastosowania w badaniu skuteczności metod informatycznych stosowanych w zarządzaniu wiedzą na uczelniach, przedstawiono w niniejszym opracowaniu.(fragment tekstu)
15
84%
For some time now we have been witnessing a gradual but dynamic increase in the volume of information, the existence of which has had an increasing effect on our lives. The amount of digital data generated daily is estimated at 3 trillion bytes, and continues to grow by the day (Global AI Bootcamp, 2018). This is a result of data being generated by various digital platforms, as well as sensors, the Internet and the billions of cell phones used every day (Henke et al., 2016). The mass storage capacity of these devices is increasing, and the cost of storing data is declining rapidly. The information overflow which occurred during the first decade of the 21st century was accompanied by phenomena such as the rapid influx of information and knowledge, but also the intensification of information chaos (Babik, 2010, p. 22). The creation of mass information resources is a global phenomenon affecting various areas of life, science, culture, the economy, etc. It is thus no wonder that Płoszajski (2013, p. 6) claims that we are witnessing the advent of a revolution which brings with it unlimited data processing as a result of the exponential growth in computing power, as well as broader and more affordable access to the data. (original abstract)
16
Content available remote VII Konferencja naukowa: Nowoczesne koncepcje i metody zarządzania
84%
W dniach 7-8 grudnia 2017 roku przeprowadzona została VII konferencja naukowa pt. Nowoczesne koncepcje i metody zarządzania, zorganizowana przez Zakład Inżynierii Zarządzania funkcjonujący w Instytucie Organizacji i Zarządzania Wydziału Cybernetyki WAT. Tegoroczne obrady odbywały się pod wiodącym hasłem: W poszukiwaniu organizacji doskonałej - współczesne trendy w sektorze publicznym, wojskowym, społecznym i biznesowym.(...) W konferencji uczestniczyli przedstawiciele świata nauki z ośrodków akademickich całej Polski, jak również z zagranicy oraz przedstawiciele biznesu.Tematyka konferencji obejmowała w szczególności zagadnienia związane z zastosowaniem rozwiązań informatycznych w zarządzaniu i marketingu, nowe formy komunikowania się z klientem oraz zarządzanie kapitałem ludzkim w sek-torze publicznym, wojskowym, społecznym i biznesowym. (fragment tekstu)
Zastosowanie metody wartości uzyskanej (EV) w zarządzaniu przedsięwzięciami informatycznymi W artykule przedstawiono koncepcję metody wartości uzyskanej (EV) oraz możliwości jej zastosowania w zarządzaniu przedsięwzięciami informatycznymi. Część pierwsza opracowania to krótka charakterystyka zarządzania przedsięwzięciami informatycznymi. Części druga i trzecia zawierają szczegółowy opis narzędzi EV oraz przykład jej użycia w zarządzaniu operacyjnym e-projektem. Słowa kluczowe: zarządzanie przedsięwzięciami informatycznymi, metoda wartości uzyskanej. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule zostały przedstawione wybrane aspekty bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej rozwiązań e-commerce związanych z procesem uwierzytelniania. Celem artykułu jest zaproponowanie rozwiązań pozwalających wyeliminować słabe punkty podejścia stosowanego przez większość firm prowadzących handel elektroniczny w zakresie realizacji procesów uwierzytelniania. Zastosowanie scharakteryzowanych technologii biometrycznych pozwala zwiększyć poziom bezpieczeństwa infrastruktury technicznej. Dobór właściwej technologii winien być przeprowadzony w oparciu przedstawione kryteria techniczne oraz finansowe.(abstrakt oryginalny)
Zarządzanie wiedzą odbywa się z wykorzystaniem zróżnicowanych metod, które składają się na system zarządzania wiedzą. Wśród metod tych szczególne miejsce zajmują metody informatyczne wspomagające zarządzanie wiedzą. Znaczenie technologii informatycznych związane jest z ogromnymi możliwościami, jakie dają one współczesnym organizacjom. Wśród możliwości tych można wymienić choćby bieżący dostęp do dynamicznie zmieniających się informacji, zdalną komunikację w czasie rzeczywistym czy nowe formy organizacji pracy. Unowocześnianie organizacji i form pracy z wykorzystaniem IT ma miejsce również na uczelniach, a skuteczność zaimplementowanych metod przekłada się na lepsze zarządzanie wiedzą i większy wkład szkół wyższych w proces tworzenia gospodarki opartej na wiedzy (GOW). Niniejsze opracowanie zawiera zestawienie najczęściej stosowanych przez pracowników uczelni metod informatycznych wraz z oceną ich skuteczności. Na wstępie artykułu zdefiniowano proces zarządzania wiedzą oraz zaprezentowano jego ogólne cele. Następnie wskazano, czym jest skuteczność oraz co rozumie się przez skuteczność metod informatycznych w zarządzaniu wiedzą. Zidentyfikowano również cele zarządzania wiedzą na uczelniach. (abstrakt oryginalny
Od dłuższego czasu uczelnie wyższe stoją przed wyzwaniem dostosowania swojej działalności do potrzeb społeczeństwa wiedzy. Oczekiwania są bardzo duże - wysoka jakość kształcenia, wykorzystanie najnowocześniejszych osiągnięć techniki, dostosowanie programów, form i metod nauczania do potrzeb rynkowych. Aby sprostać tym oczekiwaniom, uczelnie muszą podjąć zdecydowane próby zarządzania posiadaną przez siebie wiedzą. Specyfika uczelni wyższych powoduje, że wiedza jest tu nie tylko produktem sprzedawanym przez nie na rynku, ale również niematerialnym zasobem, wpływającym na ich wewnętrzne procesy i konkurencyjność. Dlatego tak ważne jest dla uczelni skuteczne zarządzanie wiedzą. Niniejsze opracowanie koncentruje się na skuteczności metod informatycznych stosowanych w zarządzaniu wiedzą, prezentując zarys metody ich badania opartej na logice rozmytej. Opis metody poprzedzony został wprowadzeniem w problematykę zarządzania wiedzą na uczelniach oraz ogólną charakterystyką metod informatycznych wspomagających zarządzanie wiedzą.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.