Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metody obliczania wartości akcji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono metody analizy technicznej papierów wartościowych. Analiza ta jest procesem oceny historycznego kształtowania się cen papierów wartościowych w celu określenia prawdopodobnych przyszłych cen.
Omówiono zagadnienie dyskontowania przy zmiennej stopie w aspekcie obliczania miernika wartości aktualnej netto (NPV), stosowanego w ocenie projektów inwestycyjnych oraz określania wartości firmy.
W artykule zaprezentowano wyniki badań nad polityką dywidendową w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W podsumowaniu stwierdzono, że wyniki badań sposobu ustalania wysokości dywidendy na jedną akcję przez spółki giełdowe wskazują, że ok. 40 procent spółek (w latach 1994-1996) prowadziło politykę stałej dywidendy na jedną akcję. Badanie dywidend na jedną akcję płaconych przez firmę w 1996 wykazało model regresji liniowej.
Niezbędnym warunkiem właściwego podejmowania decyzji w sferze inwestowania w papiery wartościowe jest prognozowanie stóp zysku poszczególnych akcji. Autor przedstawił tradycyjne metody określania wartości akcji, zmodyfikowaną metodę opartą na współczynniku cena-dochody, metodę wartości bieżącej przyszłych wpływów z akcji, a także modele wzrostu dywidendy.
Z teorii rynków efektywnych wynika, że nie jest możliwe systematyczne osiąganie ponadprzeciętnych stóp zwrotu z inwestycji na rynku kapitałowym. W praktyce występują jednak różnorodne rynkowe anomalie podważające to twierdzenie. Należą do nich m. in.: zjawisko niedowartościowania akcji spółek debiutujących na rynku publicznym (IPO; Initial Public Offering) oraz ich przewartościowania w średnim i długim okresie. W pierwszej części artykułu omówiono najważniejsze teorie i modele wyjaśniające, z różnych perspektyw badawczych, przyczyny występowania tych anomalii. W drugiej części przedstawiono metodologię przeprowadzonych badań. W kolejnych dwóch częściach artykułu zawarto wyniki badań dotyczących występowania powyższych anomalii na warszawskim parkiecie. Otrzymano następujące rezultaty: - stwierdzono występowanie zjawiska systematycznego niedowartościowania akcji debiutujących spółek; - nie stwierdzono występowania zjawiska systematycznego przewartościowania IPO w średnim okresie; - nie stwierdzono występowania zjawiska systematycznego przewartościowania w średnim okresie akcji niedowartościowanych na debiucie, ani zjawiska systematycznego niedowartościowania w średnim okresie akcji przewartościowanych na debiucie; - stwierdzono występowanie zjawiska systematycznego przewartościowania IPO w długim okresie; - stwierdzono występowanie zjawiska systematycznego przewartościowania w długim okresie akcji niedowartościowanych na debiucie, nie stwierdzono zjawiska systematycznego niedowartościowania w długim okresie akcji przewartościowanych na debiucie. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostanie przedstawiona metoda oceny efektywności obliczonych prognoz przy wyznaczaniu VaR dla cen akcji, z wykorzystaniem różnorodnych modeli opisujących ich fluktuację w czasie. W naszych rozważaniach przy obliczaniu prognoz z wykorzystaniem przyjętych modeli i badaniu ich jakości wykorzystano dane statystyczne w postaci szeregów czasowych opisujących zmienność kursów akcji 20 spółek notowanych na GPW w Warszawie tworzących indeks WIG20. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.