Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metody oceny projektu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Autorka prezentuje nowoczesne metody oceniania, szacowania i wykonania planu. Projekt ewaluacyjny jest nowoczesnym narzędziem kontroli - jakościową metodą badania służącą ocenie stopnia zaawansowania i realizacji projektów. Metoda ta używana jest do wyjaśniania dlaczego pewne rozwiązania zawodzą oraz do wskazywania sposobów opanowywania niepożądanej sytuacji.
Zjawisko współistnienia metod prostych i dyskontowych zaobserwowano już w trakcie badań prowadzonych w różnych krajach w latach 80. XX w. Udział metod dyskontowych wzrastał wyraźnie w firmach dużych, co dało podstawy do przypuszczeń, że metody proste są stosowane głównie w firmach małych, ponieważ ich właściciele i menadżerowie nie są w stanie poradzić sobie ze skomplikowanymi wyliczeniami, które cechują metody dyskontowe. Późniejsze badania potwierdziły dalszy wzrost udziału metod dyskontowych jednak, ani upowszechnienie ułatwiającej obliczenia komputeryzacji, ani wyraźny wzrost wiedzy i kompetencji menadżerów nie sprawiły wyeliminowania metod prostych. Z badań wynika, że większość firm stosuje więcej niż jedną metodę. Stosowanie przez firmy duże i małe większej liczby metod (3, 4 i więcej) i to mimo występujących między nimi sprzeczności (tzw. konflikt wskazań) świadczy o braku zrozumienia wśród menadżerów i niedostosowaniu tych metod do ich potrzeb. Przykładem pełnego braku dostosowania do potrzeb oceny opłacalności projektów są inwestycje z obszaru IT oraz logistyki. Z uwagi na niewymierne, jakościowe efekty cechujące projekty w tych obszarach metody finansowe mają bardzo ograniczone zastosowanie, albo nie są stosowane wcale. Również ocena projektów o charakterze społecznym, których efekty są jakościowe pozostaje poza możliwościami dotychczasowych metod. Narzuca się wniosek nowego podejścia do problemu oceny jakościowych efektów inwestycji. Szansę na konstrukcję nowych modeli i nowych narzędzi analizy daje odrzucenie obowiązującego we współczesnej ekonomii paradygmatu opartego na hipotezie racjonalnych oczekiwań na rzecz ekonomii wiedzy niedoskonałej (IKE). (abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest próba zdefiniowania kryterium efektywności projektów inwestycyjnych generujących oddziaływania pozarynkowe w taki sposób, aby w ocenie inwestycji możliwe było uwzględnienie zarówno efektów finansowych (mierzonych za pomocą efektywnych cen rynkowych), jak i pozarynkowych. (fragment tekstu)
4
Content available remote Zwinne podejście projektowe a projekty badawcze
75%
W artykule przedstawiono zarys koncepcji zwinnego zarządzania projektami (ang. Agile Project Management) w odniesieniu do podejścia sekwencyjnego (ang. Waterfall). Zwrócono uwagę na cechy charakterystyczne, jakie powinny mieć projekty, realizowane na podstawie metodyki Agile. Zaproponowano kryteria oceny projektów, niezbędne dla rekomendacji zastosowania zwinnego podejścia w projektach badawczych.(abstrakt oryginalny)
Omówiono badania przeprowadzone przez autora na temat uwarunkowań stosowania w polskich warunkach różnych metod oceny wpływu elastyczności działania oraz ryzyka na wartość projektów badawczo-rozwojowych. Badanie przeprowadzono w okresie od czerwca 2004 r. do stycznia 2005 r. Kwestionariusze ankiety rozesłano do menadżerów finansowych oraz osób z nimi współpracujących. W efekcie uzyskano 62 ankiety, które następnie opracowano. Pytania dotyczyły m.in. zdefiniowania projektów badawczo-rozwojowych, określenia narzędzi stosowanych do oceny prowadzonych projektów, częstotliwości ich wykorzystania, a także o wymienienie czynników ograniczających stosowanie wybranych narzędzi analizy.
W artykule przybliżono temat potencjalnych niezgodności oraz zagrożeń, jakie niosą ze sobą niepożądane zjawiska występujące podczas realizacji projektu. Opisano spostrzeżenia wynikające z wieloletniej praktyki auditorskiej autorów niniejszego artykułu. Skupiono się na zidentyfikowaniu potencjalnych zagrożeń oraz propozycjach ich zapobiegania.
Studium wykonalności jest planem projektu, w którym są określane i analizowane szczegóły operacyjne wdrażania tegoż projektu. W artykule omówiono strukturę studium wykonalności, a następnie przedstawiono analizę studia wykonalności dwóch konkretnych projektów.
Finansowe metody oceny projektów inwestycyjnych nie są dostosowane do kwantyfikacji trudno wymiernych korzyści pojawiających się w wyniku wprowadzania nowoczesnych metod wytwórczych (AMT). W związku z tym korzyści te są często pomijane w rachunku opłacalności projektów. Ponadto twierdzi się, że metody te wywierają presję na osiąganie przez menedżerów efektów w okresach krótkich, co utrudnia uwzględnianie w rachunku efektów długofalowych. W artykule prezentowana jest metoda, która umożliwia przynajmniej częściowe usunięcie słabości metod finansowych zarówno w przypadku projektów niezależnych, jak i alternatywnych. (abstrakt oryginalny)
Opisano zjawisko zależności ekonomicznych inwestycji. Przedstawiono potencjalne związki pomiędzy dwiema inwestycjami. Wskazano na konieczność uwzględniania wzajemnych interakcji, które ostatecznie znajdują swoje odzwierciedlenie w zmienionych przepływach pieniężnych. Zaprezentowano przykład liczbowy rachunku efektywności inwestycji zależnych ekonomicznie.
Celem artykułu jest przegląd i scharakteryzowanie wybranych metod oceny i selekcji projektów badawczo-rozwojowych (B+R) z punktu widzenia ich przydatności w przedsiębiorstwie społecznie odpowiedzialnym. Część pierwsza opracowania została poświęcona przedstawieniu koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w realizacji projektów B+R. W dalszej części artykułu dokonano przeglądu metod oceny i selekcji projektów w kontekście uwzględniania przez nie celów różnych interesariuszy. Analiza dokonana w ostatniej części wykazała, że dla przedsiębiorstwa społecznie odpowiedzialnego najbardziej użyteczne są metody wielokryterialne i metody portfelowe(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawione zostały badania, których celem była analiza i ocena ekonomicznej przydatności oprogramowania CRM, wspierającego zarządzanie relacjami z klientami w różnych organizacjach gospodarczych na terenie całego kraju, przy wykorzystaniu klasycznej statystycznej analizy struktury. Przedmiotem badania były zatem organizacje, które wdrożyły system klasy CRM. Autorzy przedstawili koszty oraz korzyści wynikające z faktu wdrożenia aplikacji CRM. Omówili również czynniki, które potrzebne są, aby przedsięwzięcie CRM zakończyło się sukcesem.
W artykule zostały opisane koncepcje zestawu kryteriów, które mają zasadniczy wpływ na realizację projektu. Począwszy od tzw. żelaznego trójkąta zarządzania projektami, przez gwiazdę ograniczeń zarządzania projektami wg Maxa Widemana, czworo-ścienny model ograniczeń projektu a skończywszy na piramidzie projektu. Na tych przykładach zostały wskazane dylematy i problemy na jakie napotyka kierownik projektu i zespół projektowy. Konkluzją artykułu jest to, że definicja sukcesu projektu powinna być dokonana dla każdego projektu z osobna tak, aby zarówno kierownik projektu jak i zespół projektowy był świadomy z czego zostanie na koniec projektu rozliczony i jakie będą kryteria ich oceny. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono problematykę ryzyka w ocenie projektów inwestycyjnych. Przeanalizowane zostały dwie podstawowe metody oceny ryzyka na efektywność projektu. Wprowadzono podział ryzyka projektu na ryzyko pasywne i aktywne. Zaproponowano podział metod analizy ryzyka zbieżny z koncepcją opcji rzeczywistych.
15
Content available remote Ewaluacja i wskaźniki w cyklu planowania i realizacji polityk publicznych
63%
Celem artykułu jest przedstawienie funkcji ewaluacji i wskaźników w cyklu polityk publicznych oraz omówienie problemów związanych z realizacją tych funkcji. W szczególności uwzględniono fazę oceny i planowania polityk oraz omówiono funkcje pomiaru efektów programów przy pomocy wskaźników jako kluczowej funkcji ewaluacji. W części pierwszej artykułu szczegółowo opisano funkcje diagnozy, wskaźników i ewaluacji w cyklu polityk publicznych. W drugiej części zaprezentowano ewaluację i wykorzystanie wskaźników na etapie oceny zakończonych projektów. W części trzeciej natomiast poddano dyskusji role wskaźników i ewaluacji w planowaniu polityk publicznych. Szczególną uwagę zwrócono na właściwe definiowanie celów w procesie programowania polityk oraz wagę ustalenia dobrych wskaźników. (fragment oryginalnego streszczenia)
Poruszono problem oceny efektywności projektu inwestycyjnego, z uwzględnieniem analizy ryzyka projektu. Szczegółowo opisano metodę FMEA (failure mode and effect analysis) - analizę przyczyn i skutków wad, w wyznaczaniu istotności czynników technicznych. Przedstawiono przykład wartościowania prawdopodobieństwa wystąpienia wady, zagrożenia i wykrywalności w metodologii FMEA. Omówiono także wykorzystanie tej metodologii do oceny istotności czynników opłacalności projektów. Metoda ta może być wykorzystywana przede wszystkim w ocenie efektywności projektów innowacyjnych, gdzie statystyczna analiza zmienności nie może być przeprowadzona z powodu braku danych historycznych i wcześniejszych doświadczeń z takimi projektami.
W artykule zastosowano metodologię opcji realnych w wycenia projektu inwestycyjnego dla spółki GlaxoSmithKlein. Wykorzystana w analizie metoda opcyjną rozszerza popularną statyczną NPV o niezbędną elastyczność, która pozwala na podejmowanie decyzji na każdym etapie realizacji inwestycji. Umożliwia ona wzrost, odsunięcie w czasie, rezygnację z realizacji, zamianę projektu oraz wiele innych opcji, których uwzględnienie często przesądza o wykonaniu projektu.
Jednorazowe, niepowtarzalne przedsięwzięcia, nazywane również projektami, mogą być realizowane dla zaspokojenia własnych potrzeb lub na rzecz innego podmiotu - klienta. Klient działający w warunkach gospodarki rynkowej dysponuje zazwyczaj (o ile propozycja realizacji projektu spotka się z wystarczającym zainteresowaniem potencjalnych wykonawców - oferentów) możliwością wyboru najkorzystniejszej oferty wykonania zleconych zadań. Wyłonienie najlepszej oferty wiąże się z koniecznością porównania ich względem jednego (lub częściej kilku) kryteriów. Dokonać tego można np. za pomocą syntetycznych ocen generowanych z wykorzystaniem zdefiniowanej przez klienta funkcji użyteczności. Taka technika oceny projektów wykorzystywana bywa między innymi w procedurach przetargowych. W pracy „Wielokryterialny wybór projektu jako oferty przetargowej” (T. Błaszczyk) przedstawiono problematykę wyboru oferty drogą przetargu nieograniczonego z punktu widzenia oferenta. Rozważania przeprowadzono dla trzech kryteriów oceny: czasu, ceny oraz zakresu projektu. (abstrakt oryginalny)
Istnieje wiele modeli szacowania opłacalności projektów inwestycyjnych, a jednym z nich jest indeks zyskowności PI (Profitability Index). Celem pracy było przedstawienie wyboru najbardziej opłacalnego projektu na podstawie wskaźnika PI z uwzględnieniem rozmytych wartości przepływów pieniężnych oraz stopy dyskontowej. (fragment tekstu)
W artykule omówiono podejście opcyjne, które może być wykorzystywane do oceny wieloetapowych projektów inwestycyjnych. Przedstawiono dynamikę instrumentów bazowych (konstrukcję drzew dwumianowych) oraz procedurę oceny projektu wieloetapowego.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.