Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 109

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metody organizatorskie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Artykuł rozpoczyna cykl poświęcony zasadom twórczego rozwiązywania problemów w firmie. W niniejszej części omówiono jaką rolę w metodach inwentycznych odgrywają wyobraźnia, intuicja i podświadomość.
Autor zaprezentował w zarysie dwie najpopularniejsze metodyki zarządzania projektami: Project Management Institute (PMI) i PRINCE 2. Wykazał podobieństwa i różnice obu metod oraz możliwości ich praktycznego wykorzystania. Podkreślił, że nie ma uniwersalnych wytycznych co do tego, która z metod jest najlepsza w danej branży, jednakże znajomość różnych podejść do zarządzania projektami znacznie zwiększa prawdopodobieństwo dokonania optymalnego wyboru.
Przedstawiono modyfikację procedury realizacji trzeciego etapu metody refleksji strategicznej - badania synergii w układzie potencjał-otoczenie, polegającego na rozszerzeniu liczby pytań o sytuacje obecnie nie rozważane, a mogące zaistnieć (np. słaba strona potencjału może przyczynić się do urzeczywistnienia szansy) i na wprowadzeniu ocen punktowych (opartych o skalę przedziałową) do wartościowania możliwych do zaistnienia przypadków. Rozważania kończy przykład zastosowania procedury dla rozwiązania problemu konkretnego przedsiębiorstwa.
Planowanie scenariuszowe jest jednym z powszechnie stosowanych narzędzi zarządzania w krajach wysoko rozwiniętych. W artykule omówiono powstanie i rozwój koncepcji scenariuszy. Przybliżono pojęcie scenariuszy i przedstawiono proces ich budowy. Zwrócono uwagę na korzyści i pułapki planowania scenariuszowego.
W artykule przedstawiono koncepcję modelowania procesów informacyjnych w "systemach biurowych" bazującą na Searle`s Speech-Act Theory i analizie dyskursu. W pracy omówiono metodę SAMPO utworzoną przez uczonych skandynawskich w latach 80. Przedyskutowano jej metodologiczne podstawy z perspektywy potencjalnych korzyści dla rozwoju procesów informacyjnych.
Przedstawiono teoretyczne podstawy diagramu FAST w formie zasad i toku postępowania. Ukazano praktyczne przykłady jego zastosowania, ułatwiające wdrożenie tej techniki dla potrzeb praktyki zarządzania i procesu dydaktycznego.
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie własnej propozycji metody wariantowania rozwiązań organizacyjnych. Charakterystykę tej metody sprowadzimy tu do określenia jej założeń, a następnie omówienia jej metodyki. Tutaj uwagę naszą skoncentrujemy przede wszystkim na opisie jej etapów. (fragment tekstu)
Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w 2002 i 2004 r., mających na celu rozpoznanie zmian w podejściu do pomiaru kosztów oraz stosowania nowoczesnych rozwiązań wspomagających zarządzanie w polskich przedsiębiorstwach.
Badacze planujący przeprowadzenie badań związków między zmiennymi organizacyjnymi stoją przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wybór metody pomiaru tych zmiennych. Organizacyjnemu uczeniu się, jako umiejętności niezbędnej dla rozwoju przedsiębiorstwa, uzyskiwania przez nie przewagi konkurencyjnej oraz efektywności poświęcono dużo uwagi w literaturze dotyczącej zarządzania. Dużo uwagi poświęcono także opracowaniu narzędzi do pomiaru zjawisk z nim związanych. Jednak zamiast empirycznie weryfikować i systematycznego doskonalić istniejące narzędzia, badacze przedstawiają coraz to nowe propozycje. Skutkuje to problemem wyboru spośród wielu istotnie różniących się od siebie, niezweryfikowanych bądź słabo zweryfikowanych skal. Celem niniejszej publikacji jest ułatwienie tego wyboru osobom planującym ujęcie organizacyjnego uczenia się w swoich modelach badawczych. Artykuł zawiera opis propozycji wybranych autorów, przedstawienie argumentów skłaniających autora do zarekomendowania skali Jerez-Gomez i in. oraz opis wyników przeprowadzonego dwukrotnie testowania tej skali w dwóch próbach polskich przedsiębiorstw średniej wielkości. W załączniku do artykułu przedstawiono tłumaczenie skali na język polski.(abstrakt oryginalny)
Autor udowadnia, że współczesne metody zarządzania opierają się na założeniach łańcucha wartości. Dokonuje charakterystyki łańcucha wartości. Następnie przeprowadza analizę założeń metodycznych reengineeringu, lean managementu, total quality managementu, activity based managementu.
W artykule zarekomendowano dwie metody, które usprawniają proces budżetowania przedsięwzięć gospodarczych: metodę złotego klucza podziału zysku (ZKPZ) i metodę ekonomicznej macierzy powiązań informacyjnych (EMPI). Metody te mają na celu chronić przedsiębiorstwo przed nierozważnym podjęciem decyzji o uruchomieniu centrum zysku (ośrodka odpowiedzialności).
Celem artykułu jest przedstawienie ogólnych założeń jednej z metod usprawniania organizacji, tzn. controllingu. Metoda ta daje możliwość całościowego podejścia do problemów przedsiębiorstwa i jednocześnie zwiększenia efektywności działania przedsiębiorstwa.
W artykule zaprezentowano opracowaną i rozwiniętą przez japończyka S. Shingo metodę SMED (single minute exchange of die), pomocną w skracaniu czasu przezbrojeń pras w fabrykach przemysłu samochodowego i innych branż przemysłowych. Omówiono wdrożenie metody SMED w wybranych przedsiębiorstwach: Arakawa Auto Body, Kubota Tyd. i T. H. Kogyo K. K. W zakończeniu przedstawiono korzyści wypływające z zastosowania metody SMED.
Wykorzystanie systemu ocen okresowych dla rozwoju kadry w organizacji. W załączniku zaprezentowano wzór arkusza ocen pracowników na stanowiskach niekierowniczych.
W drugiej części tego artykułu przedstawiono korzyści, jakie wynikają z zastosowania zasad pracy odkrywczej przez zespół pracowników. Omówiono odmiany popularnej metody, jaką jest burza mózgów.
Omówienie poszukiwań nowych metod zarządzania przedsiębiorstwem.
Artykuł prezentuje wpływ Shigeo Shingo na teorię i praktykę zasad zarządzania japońskim systemem wspierania organizacji produkcji. Została przedstawiona skrócona wersja.
19
Content available remote Działalność konsultingowa i społeczno-organizacyjna Karola Adamieckiego
75%
Karol Adamiecki to jeden z najwybitniejszych uczonych polskiego pochodzenia, którego bezdyskusyjnie można zaliczyć do grona protoplastów współczesnej nauki o organizacji. Niestety obecnie jego nazwisko i dorobek nie zajmują należnego im miejsca w międzynarodowym środowisku badaczy zarządzania. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie sylwetki Karola Adamieckiego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na jego działalność konsultingową i społeczno-organizatorską w środowiskach polskich inżynierów i techników. W ostatniej części niniejszego artykułu została dokonana intelektualna refleksja nad początkami polskiej i światowej nauki o organizacji i zarządzaniu przez pryzmat dokonań Karola Adamieckiego.(abstrakt oryginalny)
Dynamiczne zmiany zachodzące w otoczeniu organizacji powodują, że tradycyjne struktury organizacyjne przedsiębiorstw w coraz większej liczbie przypadków przestają być efektywne. Jednym z możliwych kierunków rozwoju struktur organizacyjnych, uwzględniających wymogi zmiennego otoczenia, jest podążanie ich w kierunku struktur sieciowych. W opracowaniu przedstawiona została koncepcja ewolucyjnych zmian w zakresie struktury organizacyjnej, umożliwiających dostosowywanie się członków organizacji do zmieniających się warunków. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.