Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metody płatności
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wybór metody zapłaty za przejęcie przedsiębiorstwa podlega takim samym prawom i rozważaniom, jak każda inna decyzja inwestycyjna. Jest jednocześnie jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych w procesie fuzji i przejęć. Wpływa bowiem na przyszłą wartość transakcji, a co za tym idzie, także na dochód właścicieli. Struktura finansowania zależy zwykle od m.in. sytuacji finansowej nabywcy, sytuacji finansowej przejmowanej firmy, prognoz sytuacji finansowej firm po połączeniu, a także od dostępnych na rynku źródeł finansowania oraz możliwości uzyskania niezbędnych kapitałów. Formy płatności w transakcjach fuzji i przejęć zależą od sytuacji na rynku finansowym. W okresach bessy za fuzje płaci się zwykle nowo wyemitowanymi akcjami. Podczas hossy używa się bardzo często obcych źródeł finansowania. Zgodnie z tradycyjnie używaną terminologią można metody te podzielić na finansowanie kapitałem własnym, obcym i hybrydowym. Wśród metod finansowania kapitałem własnym można wyróżnić gotówkę, środki firmy przejmującej w postaci podwyższenia kapitału akcyjnego i wymiany akcjonariuszy. Do metod finansowania przy użyciu kapitału obcego zalicza się najczęściej: kredyt inwestycyjny długoterminowy zabezpieczony aktywami kredytobiorcy, emisję obligacji przez przedsiębiorstwo przejmujące. Wśród metod finansowania transakcji fuzji i przejęć przy użyciu instrumentów hybrydowych wyróżnia się: kapitał pochodzący z emisji zamiennych papierów wartościowych i warrantów. Istnieją także inne metody finansowania transakcji przejęcia firmy. Zalicza się do nich najczęściej finansowanie o charakterze mezzanine. Analizując procesy fuzji i przejęć w Europie Zachodniej, dochodzi się do wniosku, że rentowne przedsiębiorstwa do finansowania fuzji starają się używać własnych źródeł finansowych, unikając zadłużania się. Natomiast spółki mniej dochodowe starają się finansować fuzje przy większym udziale kapitałów obcych, ponieważ zwykle nie posiadają wystarczająco dużych nakładów wymaganych do tego typu przedsięwzięć. Specyfika polskiego rynku fuzji i przejęć wiąże się z niskim stopniem rozwinięcia rynku finansowego w naszym kraju, dlatego praktycznie wszystkie operacje fuzji finansuje się z kapitału własnego, który najczęściej przyjmuje formę emisji akcji albo zysków zatrzymanych. Drugim w kolejności źródłem kapitału dla fuzji w Polsce jest kredyt bankowy. (abstrakt autora)
The purpose of this article is to examine the perception of NFC technology used in mobile payments by consumers. The article presents attitudes towards the NFC, from the point of view of specific groups of respondents, i.e. people owning smartphones with an NFC module, people actively using the NFC payments, and people using mobile banking applications. The basis of the article is a questionnaire survey, carried out with the use of the CAWI method in 2018, which was developed on the basis of the TAM technology acceptance model features. The results of the research allow determining the awareness of having and using the NFC technology. The obtained outcome also helps in defining the potential and direction of the NFC payments development on the Polish market. (original abstract)
Głównym celem artykułu badawczego jest identyfikacja motywów konsumentów do kupowania produktów w modelu "płać, ile chcesz", a także przedsiębiorstw do wykorzystania tego modelu. W artykule wykorzystano analizę wyników badań realizowanych metodą CAWI na próbie 138 studentów zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego, dobranych w sposób celowy. Dowiedziono, że istnieje korelacja między skłonnością do skorzystania z modelu "płać, ile chcesz" a wrażliwością cenową. Model ten jest nowy i interesujący dla potencjalnych klientów, jest także uważany przez nich za atrakcyjny. Podstawowym powodem atrakcyjności modelu jest jego istota - możliwość wybrania przez nabywcę dowolnej kwoty do zapłaty, najchętniej bez ceny minimalnej. Model "płać, ile chcesz" może być wykorzystywany przez przedsiębiorstwa do promowania produktów, w toku badań potwierdzono bowiem jego atrakcyjność dla konsumentów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie roli jaką odgrywają detaliczne systemy płatności natychmiastowych na rynku polskim. W pracy wykorzystano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych we współpracy ze Związkiem Banków Polskich, obejmujących 23 banki komercyjne oraz 11 banków spółdzielczych. Ustalono główne uwarunkowania rozwojowe dla systemów rozliczeniowych w Polsce. Wykazano, że systemy płatności natychmiastowych zyskują na znaczeniu wraz z rozwojem nowoczesnej gospodarki elektronicznej. Najszybciej wzrastający zasięg tych systemów, w stosunku do innych systemów rozliczeniowych w Polsce, pozwala sądzić, że klienci będą odczuwali ich użyteczność, będącą pozytywnym efektem dużej sieci potencjalnych odbiorców płatności, co będzie korzystnie przekładać się na liczbę dokonywanych transakcji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza zmian w poziomie płynności finansowej spółki, która realizuje sprzedaż krajową w stosunku do sprzedaży realizowanej jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W stosunku do spółek realizujących sprzedaż krajową obarczoną podatkiem VAT uwypukla się zaleta sprzedaży realizowanej jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, która jest objęta stawką VAT 0%. Opierając się na analizie wyników finansowych, wskazano różnice w zapotrzebowaniu gotówkowym w obydwu sytuacjach. Stwierdzono, że różnice w kosztach pozyskania kapitału niezbędnego do sfinansowania zobowiązań publicznoprawnych mogą stanowić istotny czynnik zachowania konkurencyjności przedsiębiorstw cechujących się niskimi kapitałami własnymi i ograniczonym dostępem do finansowania zewnętrznego. Dodatkowo naświetlono wpływ czynników makroekonomicznych - np. wydatków publicznych - na kształtowanie konkurencyjności podmiotów krajowych w stosunku do podmiotów operujących na krajowym rynku z innych krajów Unii Europejskiej, poprzez wykazanie różnic w zapotrzebowaniu finansowym tych podmiotów przy realizacji dostaw z odroczonym terminem płatności.(abstrakt oryginalny)
W artykule autor zajmuje się problematyką dokonywania płatności mobilnych w Polsce. Autor przedstawia analizę rozważanej klasy płatności. Analiza płatności, oprócz podstawowego wyodrębnienia wad i zalet (kształtowanych przez czynniki zewnętrzne i wewnętrzne), ma na celu ustalenie pozycji płatności mobilnych w kontekście innych metod dokonywania płatności. Ustalenia te są podstawą do wskazywania potencjalnego kierunku rozwoju płatności mobilnych. Drogą do osiągnięcia tak postawionego celu będzie przeprowadzenie analizy SWOT. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy czynników determinujących intensywność wykorzystania przez polskich klientów trzech głównych metod płatności stosowanych w fizycznych punktach sprzedaży: gotówki, karty debetowej oraz karty kredytowej. Do opisu liczby płatności zastosowano 6 modeli zmiennych licznikowych, między innymi model ujemny dwumianowy i ZINB. Uzyskane wyniki wykazały wpływ wielu czynników demograficznych i ekonomicznych oraz istnienie efektu substytucyjnego. Wykorzystanie kart jest także silnie uzależnione od poczucia bezpieczeństwa oraz preferencji odnośnie anonimowości płatności. (abstrakt oryginalny)
W polskiej gospodarce konsumenci mogą wybierać spośród różnych metod płatności. Każda na swoje wady i zalety. W literaturze przedmiotu można znaleźć liczne badania dowodzące wyższej efektywności kosztowej płatności elektronicznych, na przykład za pomocą kart płatniczych. Polska znajduje się w grupie krajów, gdzie przywiązanie do gotówki jest względnie duże. Równocześnie innowacje płatnicze są szybko adaptowane. Polska w drugiej połowie 2018 roku była pierwszym krajem na świecie, w którym wszystkie terminale płatnicze akceptowały płatności zbliżeniowe. Było to możliwe dzięki działaniom odgórnym (np. Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego), ale również dzięki szybkiemu przyswojeniu tychże nowych metod płatności przez dużą część naszego społeczeństwa. Mogło się to wiązać z relatywnie krótszym okresem funkcjonowania płatności bezgotówkowych, przez co adaptacja innowacji była łatwiejsza niż w krajach dojrzałych. Koncepcja implementowania najnowszego technologicznie etapu z pominięciem stadiów wcześniejszych nosi nazwę leapfroggingu. Implementacja i dynamiczny rozwój najnowszych technologii płatniczych na polskim rynku noszą znamiona tego procesu, choć nie są nim w znaczeniu dosłownym. Co interesujące, po wdrożeniu nowoczesnych metod płatniczych w naszym kraju rozpoczęły się procesy dalszego rozwijania metod płatności (system BLIK), który zyskał zainteresowanie światowego giganta płatniczego (Mastercard). Mamy zatem do czynienia nie tylko z zaadoptowaniem technologii, ale i z wkroczeniem do grona technologicznych liderów w sferze płatności. (abstrakt oryginalny)
Aim: We analyze stock market reactions to merger and acquisition announcements for firms in Europe and contribute to the literature by providing empirical evidence how the decisions with respect to alternative financing sources (equity or debt) and methods of payment (cash or stock) affect the magnitude of the valuation effects. Research design: An event study methodology is applied to 717 M&A transactions. We analyze the size of the cumulative abnormal returns using the financing sources and payment methods and other variables as the relevant determinants. Findings: The cumulative abnormal results suggest that target shareholders and bidder shareholders in private deals benefit from mergers and acquisitions. The effect found is centered around the announcement date, making our findings consistent with market efficiency. Debt financed deals outperform equity financed deals and cash paid M&A outperform stock paid M&As due to information asymmetries as well as signaling and agency effects. Originality: This study adds to our understanding of the relevance of the financing sources and the payment methods for the magnitude of valuation effects of mergers and acquisitions in Europe. Implications: This study may help practitioners to better assess the valuation effects of alternative financing sources and payment methods when acquiring other firms.(original abstract)
Aim: The main goal of this paper is to gain insights into the effect of the market capitalization of the acquirer and the method of payment utilized on the short-term return of the acquiring firm, for deals made between a buyer and target in Greater China (including Hong Kong) and/or South Korea. Additionally, differences between these geographical areas and differences in the acquirer's industry are analyzed. Design / Research methods: Data was retrieved from Refinitiv's EIKON database. A total of 462 deals was obtained and analyzed, using a nested methodology combining elements of an event study with regression analyses. Conclusions / findings: Acquirers with a small market capitalization obtain either more negative or more positive CARs as compared to large market capitalization acquirers. Secondly, no significant evidence is found that paying a deal using solely cash results in higher CARs as compared to paying a deal fully in shares. Interestingly, it is found that in South Korea paying a deal using shares results in statistically significant higher CARs. Moreover, in China negative CARs tend to be more extreme. Lastly, acquirers operating in the Media and Entertainment industry and in the field of High Technology generate higher CARs. Originality / value of the article: This paper provides insights into the effects of market capitalization and the payment method in the context of Greater Chinese and South Korean M&As, which thus far have been little studied. Moreover, it uses a nested approach, combing elements from an event study with regression analyses. (original abstract)
Celem artykułu jest zbadanie podejścia młodych studiujących Polaków do kryptowalut jako metody płatności. Postawiono następującą hipotezę badawczą: młode społeczeństwo jest pozytywnie nastawione do kryptowalut jako metody płatności. W celu weryfikacji hipotezy dokonano przeglądu literatury polskiej oraz zagranicznej, a także analizy dokumentów wydawanych przez EBC, EBA, czy Parlament Europejski. Istotnym wkładem w przygotowanie materiału jest przeprowadzenie badań własnych na próbie młodych Polaków studentów. Przeprowadzone badanie potwierdzają postawioną na wstępie hipotezę badawczą o pozytywnym stosunku do analizowanych walut jako metody płatności.(abstrakt oryginalny)
Repeated payments create a certain habit in terms of the preferred payment method. Its formation stems from the simultaneous effect of a variety of factors, while its persistent character implies a difficulty in its change. The outbreak of the COVID-19 pandemic has influenced the terms of how society functions, thus affecting multiple spheres of people's lives, including making purchases and payments. The aim of this paper is to identify and present the multidimensional impact of the COVID-19 pandemic on payment method preferences of people in Poland. The results indicate that the COVID-19 pandemic has stimulated the shrinkage of cash exchanges while at the same time made the tendency to use cashless payment methods grow. Cash payments are a path for viral transmissions and, thus, a potential source of infection and viewing them as an unsafe payment method effected the turn to cashless forms of payment. It is important to note that this fact constitutes one of the most vital factors of the dynamic growth of the BLIK payment system - a multi-institutional cashless payment system, working independently of the present card-based systems in Poland. Based on the conducted study it can be stated that the COVID-19 pandemic significantly changed payment method preferences of the people in Poland, yet the permanence of those changes will only be possible to determine in a larger timeframe. (original abstract)
13
84%
Głównym celem prezentowanego artykuły jest weryfikacja, w jaki sposób dokonywanie płatności w fuzjach i przejęciach przekłada się na efektywność finansową transakcji z punktu widzenia przejmującego. Przeprowadzone badanie obejmuje transakcje fuzji i przejęć na rynku polskim i środkowoeuropejskim w latach 2009-2010. W badaniu wykorzystano długookresowe studium przypadku oraz model regresji wieloczynnikowej. Przeprowadzone badanie wskazuje, że podmioty przejmujące osiągają wyższe wartości wskaźników ROA w okresie po dokonaniu transakcji przypadku, gdy fuzja lub przejęcie jest opłacona gotówką. Otrzymane rezultaty wskazują, że sposób finansowania transakcji w Polsce oraz na rynku wschodnioeuropejskim wpływa istotnie na rezultaty. (abstrakt oryginalny)
Pieniądz towarzyszy człowiekowi od dawna i jest nieodłącznym elementem dnia codziennego. W czasach starożytnego Babilonu, Chin czy Egiptu przybierał formę towaru, który można było wymienić na inny towar, na który było zapotrzebowanie. Kolejny etap to okres około 4 tysięcy lat, kiedy pieniądz przyjmował formę kruszcu - sztabek, monet, by ewoluować do obecnie znanej nam formy monet i banknotów. Ostatnie trzy dekady przynoszą nam natomiast rozwój pieniądza bezgotówkowego, w tym elektronicznego. (fragment tekstu)
Alternative payment methods become more and more popular among customers. Today, there is over 300 alternative payment schemes and more than 200 alternative payment methods what makes understanding the alternative payments difficult. Today APMs are the initial stage of their development. Despite the growing interest in alternative payment methods and instruments, there is still a lack of commonly accepted definition and precise market data. The purpose of the paper is to identify the alternative payment methods, provide their taxonomy, assess their development and describe associated risks of frauds. The review of APMs classification shows that they use different criteria: objective, subjective or combined. The paper proposes the definition that has changed those paradigms and has focused on payments' innovativeness and their ability to fulfil customers' expectations. The lack of homogenous taxonomy makes the assessment of the stage of APMs development difficult, but the paper presents the probe of such assessment based on the data of APMs usage in different regions of the world. The paper also identify frauds and threats related to APM : phishing, goods wheedling, keylogger software, malicious software, partner and DBOD risks. In the final part it discusses the factors influencing APMs further development such as new regulations, developing multichannel platforms and new business models, changes in consumer behaviour and concerns about the security. The results of the study are based on the critical analysis of available, not extensive existing literature regarding alternative financial services (including payments), statistical data of research companies and institutions altogether with consultancy firms' reports. (original abstract)
Celem niniejszego opracowania jest analiza wpływu formy finansowania transakcji fuzji i przejęć w sektorze bankowym na wycenę rynkową banków komercyjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, Badaniami objęto kształtowanie się dodatkowych stóp zwrotu w siedemnastu przypadkach z lat 1994-2006. (fragment tekstu)
The purpose of this study is to look into the capability of cryptocurrencies as a viable alternative to traditional payment methods in the travel and tourism industry. Given the increasing popularity of digital currencies, the tourism industry must consider alternative payment methods. The study's goal is to determine whether cryptocurrencies can be a safe and practical payment option for the travel and tourism industry. The benefits and drawbacks of cryptocurrency adoption in the travel and tourism industry were examined using a case study method. The study focused on customer preferences, security, and regulatory compliance. In-depth research was conducted on a select group of companies that have already implemented cryptocurrency as a payment option, as well as on interviews of business leaders. According to the study's findings, there is a high demand for the adoption of cryptocurrencies in the travel and tourism sector. Customers seeking secure and convenient payment methods may benefit from the use of cryptocurrencies. The study emphasizes the importance of addressing security concerns and regulatory compliance, as these are significant barriers to cryptocurrency adoption in the travel industry. The study provides a road map for cryptocurrency adoption in the travel industry, recommending that the industry focus on developing secure and user-friendly cryptocurrency payment methods, as well as actively collaborate with regulatory bodies to ensure compliance. This case study offers valuable insights to industry participants on how to effectively embrace and use cryptocurrencies in day-to-day business operations. Finally, this study offers a thorough examination of the potential of cryptocurrencies as a new form of payment in the travel and tourism industry. The findings of the study provide a clear understanding of the benefits and drawbacks of using cryptocurrencies, as well as valuable insights for industry participants on how to effectively adopt and use cryptocurrencies in their operations. (original abstract)
Celem opracowania jest zbadanie tendencji rozwojowych innowacji na rynku płatności elektronicznych i związanych z nimi wyzwań dla regulacji. Kluczowy aspekt regulacji systemów płatności to zdolność wspierania innowacyjnych rozwiązań, które niosą ze sobą nowe technologie, oraz ich wprowadzania w sferze usług płatniczych z równoczesnym zapewnieniem efektywności i bezpieczeństwa. Innowacyjne usługi płatnicze to usługi, w których zostały wprowadzone nowe rozwiązania, technologie lub standardy zmieniające w istotny, jakościowy sposób dotychczasowe metody dokonywania płatności. Można wskazać trzy obszary innowacji w dziedzinie płatności detalicznych: innowacyjne instrumenty płatnicze, innowacyjne kanały i sposoby dokonywania płatności, innowacyjne formy pieniądza. (abstrakt oryginalny)
Zmiany, które w czasie pandemii COVID-19 zaszły w korzystaniu przez osoby fizyczne z różnych form płatności bezgotówkowych w Polsce, można zaobserwować na poziomie systemów lub schematów płatności oraz instrumentów płatniczych. Analizę ich wykorzystania można przeprowadzić zarówno w skali całego rynku, jak i w odniesieniu do poszczególnych dostawców usług płatniczych. Niniejszy artykuł dotyczy tego ostatniego obszaru. Jego celem jest zdiagnozowanie zmian w zachowaniach płatniczych klientów wybranych banków działających w Polsce oraz zweryfikowanie, czy wpłynęły one na pozycję badanych banków na krajowym rynku płatności. (skrócony abstrakt oryginalny)
Glosa odnosi się do jednego z nowszych orzeczeń Sądu Najwyższego poświęconego zagadnieniu płatności zbliżeniowych dokonywanych przez osobą nieuprawnioną w kontekście zakwalifikowania takiego zachowania jako przestępstwa kradzieży z włamaniem (art. 279 § 1 k.k.). Sąd Najwyższy stanął w nim na stanowisku, że zachowanie takie należy kwalifikować jako kradzież z włamaniem, co w ocenie glosatora budzi zastrzeżenia związane z istotą tego przestępstwa jako typu dwuaktowego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.