Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metody wyceny wartości akcji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Mechanizm rynkowy definiuje regułę alokacji, która dzieli oferty na przyjęte (w całości lub częściowo) i odrzucone, oraz regułę wyceny, której zadaniem jest wyznaczenie cen rozliczeniowych. Jest to złożony podproblem decyzyjny, w którym należy uwzględnić preferencje każdego z uczestników, np. osiągnięcie największych korzyści indywidualnych, oraz preferencje globalne, np. osiągnięcie sumarycznie największych korzyści ekonomicznych. Jednym z problemów w projektowaniu mechanizmów jest zapewnienie zgodności celów (preferencji) indywidualnych każdego z uczestników rynku z celami (preferencjami) globalnymi. Celem pracy (...) jest analiza porównawcza reguł wyceny na tle prostego modelu handlu giełdowego, z punktu widzenia tego, w jaki sposób poszczególne reguły wyceny (a więc i mechanizmy) spełniają preferencje indywidualne oraz preferencje globalne. (fragm. tekstu)
W opracowaniu rozpatrywany jest problem wyceny akcji za pomocą modeli empiryczno-indukcyjnych. W rozważaniach poddaje się analizie liniowe modele ekonometryczne o maksymalnej liczbie czterech zmiennych objaśniających. Rolę zmiennej objaśnianej pełni wskaźnik cena do zysku na akcję lub cena rynkowa akcji, a jako zmienne objaśniające uwzględniono zysk, tempo jego wzrostu na akcję, stopień zadłużenia, wskaźnik ryzyka. W ramach badań dla każdej spółki (wybranych banków komercyjnych) skonstruowano po dwa modele: jeden z nich uwzględniał dwie zmienne objaśniające (tempo wzrostu zysku na akcję oraz stopień zadłużenia), podstawą drugiego były wspomniane cztery charakterystyki - te rozbudowane zależności poddano weryfikacji i ponownie estymowano, uzyskując postacie zredukowane. Z wykorzystaniem oszacowanych modeli wyznaczono wartości akcji danych banków i porównano uzyskane wyniki, próbując ocenić ich użyteczność we wspomaganiu podejmowania decyzji inwestycyjnych. (abstrakt oryginalny)(abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił oryginalne podejście do problemu doboru i wyceny akcji w analizie fundamentalnej. Za pomocą miary efektywności technologicznej, określonej w układzie nakłady-efekty, zaprezentowany został optymalny sposób wykorzystana informacji dostępnej na rynku akcji. Rozwiązanie zagadnienia sprowadza się do wykorzystania metody ilościowej, tj. metody analizy danych granicznych (metody DEA). Na przykładzie polskiej giełdy papierów wartościowych zaproponował autor sposób wykorzystania metody przez inwestorów na rynku kapitałowym oraz ocenił jej przydatność w zakresie prognozowania zmian kursów akcji. Celem autora było pokazanie, że posiadający rozsądną interpretację ekonomiczną model DEA, jest równoważny z zagadnieniem optymalnego doboru zestawu powiązanych wskaźników, które były szeroko wykorzystywane w analizie fundamentalnej.
W dniach 4-6 listopada 2002 roku w pałacu w Jabłonnie odbyto się seminarium nt. "Wycena kapitału intelektualnego przedsiębiorstw. Standardy Unii Europejskiej oraz najlepsze praktyki skandynawskie". Zostało ono zorganizowane przez WSPiZ im. Leona Koźmińskiego oraz Polską Fundację Promocji Kadr. Było to kolejne spotkanie z cyklu Knowledge Cafè, na którym znani na arenie międzynarodowej specjaliści zajmujący się problematyką zarządzania wiedzą, mieli możliwość wymiany poglądów oraz przedyskutowania najnowszych trendów, dotyczących zagadnień związanych z kapitałem intelektualnym. Warto zaznaczyć, że seminarium, jednocześnie kontynuując najlepsze tradycje cyklu, było pierwszym, w którym wzięli udział przedstawiciele przedsiębiorstw, nie związani ze światem akademickim. (fragment tekstu)
W artykule rozważano zagadnienie wyceny akcji za pomocą modeli empiryczno- indukcyjnych. Rozpatrywano liniowe modele ekonometryczne, w których zmienną objaśnianą jest cena rynkowa akcji lub wskaźnik cena do zysku na akcję, natomiast zmiennymi objaśniającymi są: stopień zadłużenia, odchylenie standardowe stopy zwrotu, zysk oraz tempo zmiany zysku na akcję. Ostatnią zmienną uwzględniono w dwóch ujęciach - jako zysk netto w danym kwartale do zysku netto w odpowiednim kwartale roku poprzedniego oraz jako zysk netto w danym kwartale do zysku netto w kwartale poprzednim. Dla wybranych spółek oszacowano modele uwzględniające różne ujęcia zmiennych. Modele te poddano weryfikacji; ich zredukowane postacie stanowiły podstawę wyceny wartości akcji.(abstrakt oryginalny)
Problematyka wyceny akcji, jak i innych instrumentów finansowych stwarza wiele problemów w teorii i praktyce rachunkowości. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest stosowanie do wyceny instrumentów finansowych kategorii wartości godziwej. Wedle niej rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje akcji: akcje posiadające ceny z aktywnego rynku oraz akcje, dla których takie ceny i rynek nie istnieją. Pierwsze wycenia się na podstawie zasad i kategorii rachunkowych. Do wyceny drugich stosuje się techniki szacowania wartości. W artykule na podstawie metod statystycznych dokonano oceny modeli szacowania wartości bilansowej akcji spółek giełdowych pod kątem ich przydatności w praktyce.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Zastosowanie modeli empiryczno-indukcyjnych do wyceny wartości akcji
84%
W artykule podjęto tematykę wyceny akcji, której dokonano za pomocą modeli empiryczno-indukcyjnych. Modele te umożliwiają dokonanie wyceny wartości wewnętrznej akcji na podstawie modeli ekonometrycznych. W modelach tych za zmienną objaśnianą przyjmuje się najczęściej wartość rynkową akcji lub wskaźnik cena do zysku. Jako zmienne objaśniające najczęściej przyjmowane są: zysk, tempo wzrostu zysku na akcję, dywidenda, stopień zadłużenia spółki, wskaźnik ryzyka itp. Podstawą takiego ujęcia modelu jest relacja, która wiąże wartość spółki z jej podstawowymi składowymi (wartością długu oraz wartością kapitału własnego). Dla wybranych spółek giełdowych sektora bankowego zbudowano po dwa liniowe modele regresji, w których uwzględniono dwie zmienne objaśniające. Wyznaczono najlepsze możliwe postacie modeli, na podstawie których wyciągnięto ostrożne wnioski. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Modele biznesu jako podstawa klasyfikacji i wyceny aktywów finansowych
84%
Metody wyceny i sposób prezentacji aktywów finansowych budzą liczne kontrowersje wśród teoretyków i praktyków rachunkowości. Za podstawowy cel badawczy artykułu przyjęto prezentację biznesowego modelu zarządzania ustalonego przez kluczowy personel kierowniczy, jako nowego podejścia do klasyfikowania i wyceniania aktywów finansowych wskazanego w MSSF 9 "Instrumenty finansowe". Do osiągnięcia przyjętego celu wykorzystano stosowną literaturę przedmiotu oraz przeprowadzono analizę porównawczą polskich i międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej dotyczących tego obszaru merytorycznego(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wybrane instrumenty technicznej analizy akcji, którymi najczęściej posługują się analitycy i doradcy finansowi. Są to: średnie ruchome, wskaźnik względnej siły (relative strength), wskaźnik zmian kursów (momentum) oraz wolumen obrotów giełdowych.
10
Content available remote Performance Evaluation of Stocks' Valuation Models at MSE
67%
Przedmiot i cel pracy: Głównym zadaniem tego artykułu jest zbadanie trafności wycen generowanych przez różne modele wyceny cen akcji w celu zbadania ich wiarygodności na Giełdzie Papierów Wartościowych w Macedonii (MSE) oraz przedstawienie alternatywnej metodologii "scenariuszowej" zdyskontowanych wolnych przepływów pieniężnych do wyceny przedsiębiorstw. Materiały i metody: Korzystając z publicznie dostępnych danych z MSE, obliczamy ceny akcji za pomocą trzech modeli wyceny akcji: Zdyskontowanych Przepływów Pieniężnych, Zdyskontowanej Dywidendy i Wyceny Porównawczej. Wyniki: Ocena wydajności trzech modeli wyceny akcji na MSE wykazała, że model Mnożników Cen (P/E i inne wskaźniki rentowności) oferuje rzetelną ocenę wartości akcji i niższy poziom błędów cenowych w porównaniu do średnich cen rynkowych akcji. Wnioski: Model Zdyskontowanych Wolnych Przepływów Pieniężnych (DCF) zapewnia wartości zbliżone do średnich cen rynkowych, podczas gdy model wyceny Zdyskontowanej Dywidendy (DDM) zasadniczo nieprawidłowo wycenia akcje na MSE. Sugerujemy zastosowanie modelu DCF w połączeniu z modelem wyceny porównawczej w celu dokładnego obliczenia wartości akcji na MSE. (abstrakt oryginalny)
Porównano analizę techniczną i fundamentalną - metody analizy potencjalnej atrakcyjności inwestycji. Przedstawiono ich idee, cele, założenia, zalety i wady. Omówiono dochodowe metody wyceny akcji, z uwzględnieniem podejścia do wyceny akcji oraz czynników wpływających na cenę akcji.
Przedstawiono ogólną charakterystykę akcji (ich istotę, klasyfikację rodzajową, podstawowe kategorie wartości), metody wyceny (analiza techniczna, wartość substancyjna akcji, wartość dochodowa akcji, statyczne i dynamiczne modele wyceny akcji).
Analiz techniczna należy do podstawowych metod oceny opłacalności inwestycji w akcje spółek. Jest procesem oceny historycznego kształtowania się cen papierów wartościowych w celu określenia prawdopodobnych przyszłych cen. Podstawowym założeniem analizy technicznej jest przyjęcie, że przyszłości można nauczyć się z przeszłości. Rozważania swoje autor skierował na dwa narzędzia analizy technicznej: średnią arytmetyczną ruchomą oraz prosty system transakcyjny. Aby zilustrować praktycznie zaproponowany prosty system transakcyjny, autor przedstawił kształtowanie się cen akcji w okresie od 01.10.1999 do 05.10.2001 roku dla spółki Krosno notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych. Zdaniem autora wybrane zoptymalizowane metody analizy technicznej mogą być silnym narzędziem podejmowania decyzji inwestycyjnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.