Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metodyka prowadzenia projektu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Uwarunkowania zaangażowania afektywnego menedżerów
100%
Temat zaangażowania organizacyjnego oraz zarządzania przez zaangażowanie należy do aktualnych i w wysokim stopniu utylitarnych zagadnień rozpatrywanych na gruncie teorii i praktyki zarządzania zasobami ludzkimi. Wartość zaangażowania wynika stąd, że jest to względnie trwały stan pracownika prowadzący do podejmowania korzystnych działań na rzecz pracodawcy. W artykule podjęto próbę rozwiązania następującego problemu: jakie elementy i/ lub cechy organizacji decydują o tym, że najwyższa kadra kierownicza przejawia zaangażowanie afektywne, którego głównym wyznacznikiem jest lojalność wobec pracodawcy oraz postawa: "pracuję tu, bo chcę". Badaniami objęto próbę 45 menedżerów studentów Executive MBA w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN pracujących w podmiotach gospodarczych.(abstrakt oryginalny)
Złożoność współczesnych projektów powoduje konieczność ewolucji wymagań, realizowanej w systematyczny sposób, rozumianej jako zarządzanie wymaganiami. Jest to szczególnie istotne w projektach technicznych. W tych projektach należy brać pod uwagę nie tylko aspekty techniczne ale także biznesowe. W pracy zostanie przeanalizowane umiejscowienie zarządzania wymaganiami we współczesnym zarządzaniu projektami.(abstrakt oryginalny)
Metodyka przygotowania projektu logistycznego opiera się na zasadach stosowanych w projektach realizowanych poza sferą logistyki. Należy jednak pamiętać, iż projekty logistyczne mają pewne cechy specyficzne, które wskazano w opracowaniu. W artykule przedstawiono także typologię projektów logistycznych i wynikający z tego podział projektów na poszczególne ich rodzaje. Należy podkreślić, iż specyfika projektów logistycznych powoduje konieczność dostosowania istniejących metodyk do ich uwarunkowań. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Zarządzanie projektami badawczo- -rozwojowymi - system komunikacji
100%
Tematem artykułu jest porównanie dwóch podstawowych systemów komunikacji stosowanych w zarządzaniu projektami badawczo-rozwojowymi, a mianowicie: tradycyjnego (hierarchicznego) i sieciowego. Przeprowadzono również analizę systemów komunikacji stosowanych w metodyce projektowania zwinnego (agilowym). Postawiono tezę, iż w zarządzaniu projektami badawczo-rozwojowymi należy dążyć do wykorzystania bezpośrednich systemów komunikacji, takich jak sieciowe systemy komunikacji oraz metodyki projektowania zwinnego(abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem artykułu jest zbadanie na podstawie przeprowadzonych badań empirycznych postrzeganego sposobu zarządzania projektami w organizacjach, jak również określenie częstotliwości stosowania wybranych metodyk zarządzania projektami wraz z oceną ich przydatności w procesie zarządzania ryzykiem projektu. W pierwszej części artykułu przedstawiono - zidentyfikowane na podstawie studiów literaturowych - rodzaje i przykłady metodyk zarządzania projektami, jak również podstawowe założenia procesu zarządzania ryzykiem projektu, a w drugiej części - wyniki badań empirycznych przeprowadzonych z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety wśród uczestników projektów realizowanych w organizacjach różnego typu. Badanie wykazało, że w organizacjach zatrudniających ankietowanych najczęściej stosowany jest częściowo metodyczny sposób zarządzania projektami, natomiast najpopularniejszymi metodykami zarządzania projektami były PMBOK, Agile oraz PRINCE2, przy czym respondenci wysoko ocenili przydatność stosowanych metodyk w procesie zarządzania ryzykiem projektu.(abstrakt oryginalny)
Zarządzanie przedsiębiorstwami przez projekty stanowi nowy trend zarządzania i rozwoju struktur organizacyjnych. Zwykle projekty są częściami całościowych programów. Każdy projekt jest planowany, posiada określony budżet, harmonogram realizacji oraz jest kontrolowany jako unikalny cel. Projekty cechuje często interdyscyplinarny charakter. Artykuł prezentuje wiedzę o zarządzaniu projektami i zawiera: rozwój i istotę zarządzania projektami, definicje, cechy, parametry projektów oraz etapy zarządzania projektami. Kluczowe umiejętności zarządzania projektami obejmują: planowanie projektów, postępowanie z ryzykiem i sprawami spornymi, dostarczanie jakości oraz planowanie zasobów i zarząd. (abstrakt oryginalny)
Inteligentne systemy transportowe (ang. intelligent transportation systems - ITS) nie są jednorazowymi wdrożeniami, ale programem projektów, którym należy zarządzać. Istnieją metodologie dotyczące zarządzania wieloma projektami. Nie odpowiadają one w pełni potrzebom zarządzania programem projektów ITS. Rodzi się zatem pytanie, jak dokładać nowe projekty i działania o charakterze operacyjnym do programu inteligentnych systemów transportowych? W artykule przeanalizowano zarządzanie programem projektów od strony metodycznej. Przeanalizowano dokumentację systemu TRISTAR. Dokonano identyfikacji środowiska projektów inteligentnych systemów transportowych (ITS). Opracowano schemat zarządzania i rozwoju programu projektów inteligentnych systemów transportowych. Stworzono wytyczne do rozwoju programu projektów ITS w miarę upływu czasu. (abstrakt oryginalny)
Trafna analiza ryzyka wykonana w fazie strategicznej przedsięwzięcia powinna stać się czynnikiem determinującym decyzję o przystąpieniu bądź zaniechaniu realizacji planowanego projektu. Natomiast analiza ryzyka wykonana podczas przebiegu przedsięwzięcia powinna umożliwić : rzetelną ocenę zaawansowania prac (przez porównanie rzeczywistych wielkości z planowanymi), przewidzieć ich dalszy przebieg, stworzyć możliwość opracowania ewentualnej wielowariantowości rozwiązań czy też ostatecznie dać podstawy do podjęcia decyzji zaniechaniu realizowanego projektu. (abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest zaprezentowanie kluczowych tendencji w zakresie zarządzania projektami. Jest on poświęcony zagadnieniom często podnoszonym przez teoretyków i praktyków zarządzania, a związanym ze znaczeniem metodyki zarządzania, z projektami, komunikacją w ramach zespołu projektowego, kooperacyjnymi formami zarządzania przedsięwzięciami oraz z coraz szerzej opisywanym zarządzaniem portfelem projektów. (fragm. tekstu)
10
Content available remote Istota zakłóceń w zarządzaniu projektami
75%
Upowszechnienie się w ostatnich kilkudziesięciu latach podejścia do planowania prezentowanego przez znaczne grono amerykańskich teoretyków organizacji i zarządzania, w którym wyraźnie wyodrębnia się plany pojedyncze oraz plany trwale obowiązujące, wyeksponowało znaczenie projektu. (...) Proces realizacji każdego projektu jest procesem wielowątkowym, angażującym różne zasoby, wymagającym od realizatorów różnorodnych umiejętności oraz wpływającym swoim efektem na różne sfery działania przedsiębiorstwa. W dobie globalizacji wszelkich form biznesu, sukces rynkowy firmy jest bardzo często uzależniony od umiejętności precyzyjnego zarządzania projektami, realizowanymi na zlecenie indywidualnych i niepowtarzalnych klientów. Jak nigdy dotąd, konkurencja rynkowa zmusza podmioty gospodarcze do osiągnięcia maksymalnej efektywności w zakresie czasu realizacji projektów, wykorzystywanych zasobów i kosztów. Coraz częściej sprawne zarządzanie projektami staje się kluczem do uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku oraz zapewnienia o ostatecznej satysfakcji klienta. (fragment tekstu)
Artykuł dyskutuje problematykę kreatywności w kontekście zarządzania projektami. Projekty jako forma organizacji działań są narzędziem wdrażania zmian i innowacji. Badania pokazują, że ilość czasu pracy jaką firmy spędzają realizując projekty koreluje pozytywnie z sukcesem w innowacjach, a z kolei wdrażanie innowacji korelują pozytywnie z sukcesem biznesowym firmy. Artykuł poszukuje odpowiedzi na pytania: Co oznacza kreatywność w zarządzaniu projektami i czy jest ona potrzebna? W jakiego typu projektach może mieć szczególne znaczenie? Jakie narzędzia i techniki pobudzania kreatywności kierownik projektu może zastosować w cyklu życia projektu? Badanie obejmuje przegląd literatury przedmiotu oraz metodyk zarządzania projektami. Ramy teoretyczne stanowi teoria organizacyjnej oburęczności (ambidexterity theory).(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono relacje między cechami kultury organizacyjnej a metodykami prowadzenia projektów. Podkreślono przy tym atrybuty tzw. kultury projektowej oraz dokonano ogólnej charakterystyki praktykowanych podejść do zarządzania projektami. Mając na uwadze typologię kultur według Camerona i Quinna stwierdzono, że postępowanie zgodne z wartościami kulturowymi charakterystycznymi dla kultury o typie klanu lub adhokracji gwarantują metodyki nowoczesne. W organizacjach o kulturze hierarchii lub rynku standardy zachowań i pozycja kierownika projektu odpowiada ujęciu prezentowanemu w tradycyjnych metodykach zarządzania projektami. (abstrakt oryg.)
13
Content available remote Czy zwinny oznacza skuteczny? Agile w praktyce
75%
W pracy przedstawiono skuteczność zastosowania zwinnych metodyk zarządzania projektami. Odniesiono się do danych statystycznych w celu porównania efektywności wykorzystania takiego podejścia w stosunku do rozwiązań klasycznych. Omówiono zagadnienia prowadzenia projektów, przedstawiono metodyki skupiając się na podejściu zwinnym. Na wybranych przykładach przedstawiono zastosowanie i wdrożenie Agile w polskich przedsiębiorstwach.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono procedurę postępowania przy wyznaczaniu postaci konstrukcyjnej maszyny rolniczej, uwzględniającą aspekty metodyczne projektowania, związane z podziałem zasadniczej funkcji celu na funkcje składowe, wielowariantowe rozwiązania oraz syntezę postaci konstrukcyjnej (prototyp wirtualny maszyny rolniczej). Proponowany tok postępowania przedstawiony został na przykładzie projektu opryskiwacza tunelowego. Przykład ten dobrze odzwierciedla i uwzględnia specyfikę przedmiotu projektowania, jakim jest maszyna rolnicza o szczególnych wymaganiach technicznych i agrotechnicznych. Zwrócono uwagę na aspekty związane z metodyką wyboru rozwiązań cząstkowych w oparciu o wcześniej ustalone kryteria.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest opis design thinking i jego faz przez pryzmat metod pomocniczych. Główną przesłanką podjęcia tematu jest spostrzeżenie dotyczące ogólnego charakteru opisu obszarów design thinking pod względem sformułowania wytycznych metodycznych. W pierwszej kolejności przedstawiono metodę design thinking, charakteryzując zwięźle fazy metody, opierając się na oryginalnych tekstach autorstwa T. Browna, twórcy metody, i jego współpracowników z IDEO, firmy popularyzującej design thinking. Następnie dokonano prezentacji metod pomocniczych. W kolejnym punkcie przedstawiono przyjęte kryteria analizy wraz z metodą badawczą. Posługując się nimi autor opisał zbiór metod, a następnie przeprowadził analizę głównych faz design thinking, również używając tych samych kryteriów. W wyniku przeprowadzonych badań opracowano opis faz design thinking, wynikający z dokonanej analizy metod pomocniczych przypisanych do poszczególnych obszarów.(abstrakt oryginalny)
Implementacja zarządzania procesowego staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród współczesnych przedsiębiorstw. Celem artykułu jest ukazanie użyteczności realizacji wdrożenia zarządzania procesowego zgodnie z podejściem projektowym. W pracy przedstawiono wyniki badań własnych, a szczególną uwagę zwrócono na wykorzystane projekty i metodyki wdrażania. W artykule wykorzystano następujące metody i techniki badawcze: analizę literatury przedmiotu, kwestionariusz ankiety oraz ustrukturalizowane wywiady. Zaprezentowano rozwiązania badań stanowiących przesłanki, a zarazem wskazówki praktyczne dla menadżerów w zakresie realizowanych projektów wdrożenia zarządzania procesowego. Przedstawione w artykule rozważania maja zarówno walor poznawczy, jak również aplikacyjny. (abstrakt autora)
17
Content available remote Metodyka PRINCE 2 w zarządzaniu realizacją projektów
75%
Celem opracowania jest próba ukazania metodyki PRINCE 2 jako narzędzia zarządzania projektami w kontekście planowania realizacji projektów w biznesie oraz w instytucjach sektora publicznego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest podjęcie próby przybliżenia kampanii społecznej jako kategorii teoretycznej i praktycznej. Wychodząc od definicji, omówione zostaną jej rodzaje. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na metodykę projektowania i wdrażania skutecznej kampanii społecznej, a w tym m.in. na określenie jej interesariuszy, na przykład osób bądź grup, dla których są realizowane; organizacji podejmujących tego typu działania; zaangażowanych partnerów czy przedstawicieli mediów. Przybliżone zostaną także wybrane wydarzenia z rynku polskiego, takie jak: konferencje, debaty czy coroczne konkursy na najlepsze kampanie. Na zakończenie zaprezentowane zostaną wybrane przykłady kampanii społecznych z rynku polskiego.(fragment tekstu)
Purpose: The purpose of this article is to examine the role of the project manager in project creation and investigate the multifaceted dimensions of effective project management. The article aims to provide scholarly insights into the requisite attributes and competencies for project managers to effectively and efficiently fulfill their responsibilities. Design/methodology/approach: A survey was conducted by the method of questioning among 41 people. Findings: The findings of the research indicate that the effectiveness of project management extends beyond the mere execution of tasks, encompassing the manner in which they are undertaken. The demeanor and conduct of project managers towards stakeholders significantly impact their support and motivation. Crucial attributes and competencies identified for effective project management encompass a sense of inquiry, viewing challenges as opportunities, holistic thinking, meticulous attention to detail, prudent avoidance of premature assumptions, fostering collaborative alliances, proficient and unambiguous communication, demonstrating respect for others, acknowledging exemplary performance, and assuming leadership roles in navigating information, procedures, systems, and personnel. Research limitations/implications: This study's scope is confined to the exploration of the project manager's role in project creation and the examination of essential attributes and competencies for effective project management. Future research endeavors could delve deeper into specific project management methodologies, tools, and techniques, as well as explore the impact of diverse project management styles on project outcomes. Practical implications: The research findings have practical implications for organizations and project managers alike. Comprehending and implementing the identified attributes and competencies can enhance project manager efficacy and contribute to successful project outcomes. Organizations can employ these insights to develop training programs and guidelines for project managers, thereby augmenting their performance. Social implications: Effective project management carries social implications by virtue of its contribution to the successful completion of projects, which, in turn, can foster organizational growth, innovation, and positive societal impacts. Through emphasis on collaboration, communication, and leadership, project managers can cultivate a positive work environment, promoting teamwork and creativity among project team members. Originality/value: This article offers originality and value by providing a comprehensive examination of the project manager's role in project creation and highlighting key attributes and competencies essential for effective project management. The identified insights serve as a valuable resource for project managers, organizations, and scholars in the field of project management. (original abstract)
The goal of this paper is to seek answers to the questions: how projects are implemented at Universities and how they should be implemented? The paper analyses project management methodologies adopted in the Polish Universities in the context of university specific rules and laws. Lessons learned from project implemented at these Universities were gathered and then recommendations for effective project management at universities were formulated. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.