Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metodyka wyceny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Kategoria wartości w niemieckich i anglosaskich standardach wyceny
100%
Teoria i praktyka wyceny przedsiębiorstw związane są ściśle z wykorzystaniem dwóch podstawowych koncepcji wartości: koncepcji wartości majątkowej (asset based value) oraz koncepcji wartości dochodowej (income based value). Stało się to fundamentem dla rozwoju metodyki wyceny, wraz z jej dostosowaniem do indywidualnej sytuacji wycenianego przedsiębiorstwa. Indywidualizacja wyceny przedsiębiorstwa stała się także przesłanką dla rozwoju koncepcji wartości implikowanych celami wyceny i zakresem wykorzystania jej wyników. Zrodziło to dwa główne nurty tak zorientowanej wyceny, do których należą: niemiecka funkcjonalna szkoła wyceny oraz szkoła anglosaska. Niniejszy artykuł konfrontuje ze sobą oba wymienione podejścia oraz wskazuje główne determinanty ich wykorzystania w teorii i praktyce wyceny przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Metodyka wyceny nieruchomości przedsiębiorstw ze złożami kopalin
100%
Publikacja stanowi próbę przedstawienia warunków stosowania metod porównawczych i dochodowych do wyceny nieruchomości przedsiębiorstw ze złożami kopalin, stanowiącymi części składowe nieruchomości. W zakresie metod dochodowych skupiono się na warunkach stosowania metody zysków do wyceny funkcjonujących nieruchomości operacyjnych. Dla metod porównawczych wskazano na warunki wpływające na wiarygodność ich stosowania na tle cyklu życia tego rodzaju projektów inwestycyjnych. W tle rozważań wskazano na niezbędne zmiany regulacji prawnych metodyki wyceny CRE. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane aspekty teoretycznych i praktycznych podstawowych kwestii wyceny rachunkowości. W głównej części artykułu opisano znane metody (zasady) wyceny przyjęte w rachunkowości, co umożliwiło ogólną ocenę przydatności stosowanych rozwiązań. W dalszej części artykułu zwrócono uwagę na wycenę w praktyce rachunkowości z odniesieniem się do trendów wprowadzonych dla poprawy prawa bilansowego dotyczących w szczególności wartości godziwej jako kategorii wyceny (miary wartości). Przedstawiono także kryteria klasyfikacji zasad wyceny w rachunkowości jako determinanty ich różnych zastosowań w obszarze działalności jednostki. (abstrakt oryginalny)
Podejście kosztowe powiązane z kategorią wartości odtworzeniowej nie posiada zdolności do wyjaśniania i interpretacji coraz bardziej złożonych relacji rynkowych. Koszt nie jest postrzegany, jako czynnik kształtujący wartość rynkową z wykorzystaniem zasady substytucji. Kosztom należy przywrócić dynamiczne znaczenie kluczowego czynnika informującego o stanie równowagi rynku i wskazującego jego ich siłę przekształcania projektów inwestycyjnych w wartość rynkową. Przedstawiono propozycję rezygnacji z odrębnej kategorii wartości odtworzeniowej oraz wykorzystania podejścia kosztowego do określania wartości rynkowej nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
Do określenia wartości rynkowej nieruchomości często stosuje się podejście porównawcze. W podejściu tym wyróżnić można trzy metody: porównywania parami, korygowania ceny średniej oraz analizy statystycznej rynku. W związku z tym zwrócono szczególną uwagę na dwie pierwsze metody, a także na możliwość wykorzystania modeli ekonometrycznych w procesie wyceny nieruchomości.
Jednym z etapów wyceny nieruchomości za pomocą porównywania parami jest wybór kilku nieruchomości podobnych, będących przedmiotem obrotu rynkowego w z góry założonym horyzoncie czasowym. W tym celu rzeczoznawca może posłużyć się wielowymiarową analizą porównawczą. Z uwagi na dość liczne metody klasyfikacji danych, dających w efekcie różne wyniki, zasadne jest badanie ich zgodności, co jest celem tego artykułu. (fragment tekstu)
Dostępne publikacje naukowe wskazują, że rynek nieruchomości charakteryzuje się fluktuacją cen transakcyjnych. Analiza stanu rynku może wskazywać na tendencje wzrostowe lub spadkowe. Dla potrzeb wyceny nieruchomości w podejściu porównawczym w art. 153.1 ustawa o gospodarce nieruchomościami nakazuje uwzględniać zmiany poziomu cen nieruchomości podobnych ze względu na upływ czasu. Wykonując zatem analizę rynku nieruchomości podobnych w wycenie należy określić, w jakim stopniu ceny zmieniły się i dokonać ich aktualizacji na datę wyceny. Celem artykułu było przedstawienie praktyk w określaniu współczynnika zmian cen nieruchomości wśród rzeczoznawców majątkowych w Polsce, w szczególności pod względem znajomości i stopnia wykorzystania metod jego określania. Badanie zostało przeprowadzone w formie ankiety wysłanej listownie do losowo wybranych 200 rzeczoznawców majątkowych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
8
100%
Ukształtowana w Polsce metodyka wyceny nieruchomości czerpie z dorobku historycznie wypracowanych trzech koncepcji: amerykańskiej, brytyjskiej i niemieckiej. Celem opracowania jest przedstawienie koncepcji wyceny w poszczególnych szkołach, ich podobieństw i różnic oraz wykazanie ich wpływu na rozwiązania przyjęte w Polsce. Najsilniejszy wpływ wywarła brytyjska szkoła wyceny. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba wskazania przyczyn rozbieżności między rzeczywistą a deklarowaną skłonnością do akceptacji / zapłaty opartych na dokonaniach ekonomii behawioralnej. Rozważania zmierzają do uargumentowania tezy, zgodnie z którą ekonomia behawioralna może być przydatna w wyjaśnianiu rozbieżności między deklarowaną a rzeczywistą WTA/WTP w metodzie wyceny warunkowej. W artykule wskazano, iż błędy poznawcze i zasady myślenia heurystycznego wpływają na pozycję funkcji WTA/WTP, co powoduje przeszacowania lub niedoszacowania w wycenie dóbr pozarynkowych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Valuation Systems in Poland, Slovakia and the United Kingdom - Comparative Study
100%
The authors of the present article do not agree with that kind of approach and would like to systematize the knowledge in this area. The goal of the article is to explain problematic terms, and indicate their genesis and sense of using them. The paper compares the legal systems of property valuation in three different countries. It describes their different valuation procedures and provides commentary on them.(short original abstract)
11
Content available remote Metodyka rachunku kosztów w gospodarstwie wiejskim według ktbl
100%
Celem sporządzania rachunku kosztów jest racjonalizacja procesów zarządzania podmiotami gospodarczymi. Gospodarstwo wiejskie traktowane jest w literaturze ekonomicznej z reguły jako synonim jednostki małej, słabej finansowo, zarządzanej najczęściej przez właścicieli (rodzinę) w sposób mało profesjonalny1. Jest to po części prawda i dlatego ważne jest funkcjonowanie instytucji wspierających transfer wiedzy z nauki do tych podmiotów. W Polsce funkcjonuje system doradztwa rolniczego jako zinstytucjonalizowana forma pomocy rolnikom w podejmowaniu decyzji i rozwiązywaniu problemów wynikających z prowadzenia gospodarstwa rolniczego i życia społecznego na wsi.(fragment tekstu)
There cannot be a tourism industry without projects. These projects can take different forms, such as development of attractions, accommodation, entertainment, transport, new resorts, congress centre, events, ski infrastructure, etc.. They all involve considerable investment. This paper focuses on five topics. First, it focuses on the nature of investment appraisal and explores the difference between micro and macro approaches. Secondly, attention is paid to externalities in tourism. Indeed many projects belong to the general tourism infrastructure, and the benefits do not only accrue to the paymaster, who may not consider the negative effects. In other words, externalities must be taken into account. A third section deals with the identification of cost and benefit items or the cost-benefit scheme. Environmental costs are an important part of the scheme. In the same section we proceed with the quantification and valuation of cost and benefit items and the calculation of the NPV (net present value) and IRR (internal rate of return). In a fourth part we pay special attention to the valuation of the consumer surplus of non-priced tourism resources and more particularly to two methods often applied to measure the consumer surplus: 'The Travel Cost Method' and 'The Contingent Method' A fifth part of the paper is focused on CBA versus economic impact analysis. (original abstract)
Zgony w wyniku wypadków drogowych zaliczane są do grupy zgonów możliwych do uniknięcia. W celu ich redukcji prowadzone są nieustannie we wszystkich państwach prace mające na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego. Analiza kosztów i korzyści tych działań wymaga przeprowadzenia wyceny wartości ekonomicznej życia ofiar wypadków. Wycena taka konieczna jest również w sytuacji orzekania wartości odszkodowania z tytułu odpowiedzialności za śmierć w wyniku wypadku drogowego. W artykule przeprowadzona zostanie analiza ryzyka zgonu w wyniku wypadku drogowego na podstawie statystyk zgonów w wypadkach drogowych w Polsce w 2009 roku. Następnie zostały porównane metody wyceny wartości życia ludzkiego (an. Human life value - HLV), ze szczególnym uwzględnieniem ich przydatności w kontekście wypadków komunikacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Możliwości bardzo konkretnej i precyzyjnej wyceny wartości środowiska przyrodniczego są ograniczone, ale nie oznacza to, iż nie należy poszukiwać miar coraz lepszych. Zagadnienia wartościowej wyceny środowiska nie należą do metodycznie prostych. Złożoność problemu polega przede wszystkim na braku w pełni obiektywnych miar, podobnych do tych, które są stosowane na przykład na rynkach finansowych. Również sam przedmiot wyceny - środowisko przyrodnicze - jest specyficznym obiektem badawczym sfery ekonomii. Specyfika ta zdeterminowana jest głównie następującymi powodami: • ponadczasową wartością walorów środowiska, • rosnącą w czasie ograniczonością zasobów, 9 występowaniem walorów pozaużytkowych, • quasi-publicznym charakterem dóbr środowiska (fragment tekstu)
Na początku 2021 r. kapitalizacja rynku kryptoaktywów przekroczyła 1,5 bln USD, a na świecie funkcjonowało ponad 300 giełd, na których można było handlować ponad 8 tys. tokenów. W ramach badań związanych z dojrzałymi segmentami rynku finansowego (np. rynek akcji w Stanach Zjednoczonych) naukowcy i praktycy od kilkudziesięciu lat starają się zidentyfikować kluczowe czynniki ryzyka, dzięki którym możliwe jest wyjaśnienie premii za ryzyko kapitałowe inwestycji w daną klasę aktywów. W ostatnich latach wzrasta liczba badaczy próbujących zidentyfikować te czynniki dla kryptoaktywów. Celem niniejszego artykułu była analiza popularnych indeksów kryptoaktywów i zidentyfikowanie tych, które mogą być wykorzystane jako proxy portfela rynkowego do oszacowania wspomnianej premii za czynniki ryzyka. Wyniki badań wskazują, że czynnik ryzyka rynkowego jest istotnym elementem badanego rynku, a indeksami, które najlepiej go odzwierciedlają, są indeks składający się ze wszystkich kryptoaktywów ważonych kapitalizacją oraz Coin100, który zawiera tylko 100 największych kryptoaktywów (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Mechanizmy i nieprawidłowości w procesie wyceny przedsiębiorstw piłkarskich
84%
W pracy omówiono w sposób syntetyczny proces i nieprawidłowości wyceny przedsiębiorstw piłkarskich. Wykazano metody wyceny, ich mocne i słabe strony, a także ograniczenia. Przedstawiono czynniki, od których uzależniony jest proces ewaluacji klubów sportowych. Wyodrębniono i omówiono przykładowe sposoby wykorzystywane przez decydentów i księgowych w celu manipulowania sprawozdawczością finansową jednostki, które zmniejszają przejrzystość i zasadność wyceny wartości. W dalszej części opracowania opisane zostały uwarunkowania wyceny i oceny przedsiębiorstw piłkarskich w odniesieniu do ich ewidentnej specyfiki działalności. Celem badań było przedstawienie niejednoznaczności i trudności ewaluacji biznesu sportowego mającego szerokie nacechowanie jakościowe. Charakterystyka ta wpływa więc w znaczącym wymiarze na dyferencję w zakresie wartości księgowych i rynkowych. Materiałem badawczym wykorzystanym w opracowaniu jest przegląd literatury w danej dziedzina oraz symulacja proces wyceny przedsiębiorstwa piłkarskiego za pomocą analizy wskaźnikowej oraz wskaźników C/Z i C/WK.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest odpowiedzi na pytanie, czy metoda zdyskontowanych dywidend jest odpowiednia do stosowania w wycenie bądź też w szacowaniu kosztu kapitału własnego w odniesieniu do niegiełdowych przedsiębiorstw zarządzanych przez właścicieli. W pierwszej części opracowania krótko scharakteryzowano metodę zdyskontowanych dywidend, przedstawiając jej koncepcję, konstrukcję i kluczowe założenia. W drugiej części charakterystykę metody zdyskontowanych dywidend odniesiono do specyficznych cech niegiełdowych przedsiębiorstw zarządzanych przez właścicieli, w szczególności zaś przez-kosztowego przekazywania wartości właścicielom stosowanego w tego rodzaju podmiotach. Zaprezentowana argumentacja wskazuje na to, że podejście dywidendowe nie powinno być stosowane do niegiełdowych przedsiębiorstw zarządzanych przez właścicieli. (abstrakt oryginalny)
Dość powszechne jest przekonanie, że wraz ze zmianą średniej ceny transakcyjnej nieruchomości podobnych do nieruchomości wycenianej jednokierunkowej zmianie ulega również wartość rynkowa nieruchomości wycenianej. W artykule uzasadnia się błędność tego poglądu poprzez odwołanie się do podstawowych właściwości, jakie charakteryzują średnią arytmetyczną będącą jednym z klasycznych parametrów statystycznych z grupy przeciętnych. Neguje się postulaty silnego wiązania metodyki korygowania ceny średniej w wycenie rynkowej nieruchomości z poziomem ceny średniej z cen transakcyjnych nieruchomości podobnych do nieruchomości wycenianej. Wskazuje się konieczne zasadnicze uwarunkowania dotyczące metodycznej poprawności metody korygowania ceny średniej. (abstrakt oryginalny)
Nieruchomości zabytkowe, w porównaniu do pozostałych nieruchomości, posiadają szczególne walory. Wyróżniają się one nietypową architekturą oraz tłem historycznym. Są one objęte ochroną konserwatora zabytków. W Polsce występuje wiele obiektów zaklasyfikowanych do nieruchomości zabytkowych. Nieruchomości te często są zlokalizowane w atrakcyjnych miejscach. Ze względu na ograniczoną podaż gruntów położonych w atrakcyjnych lokalizacjach oraz niezwykłą architekturę zabytki nabierają coraz większego znaczenia. Ich wycena wymaga od rzeczoznawcy szczególnego spojrzenia na obiekt. Wyceniający musi dodatkowo zwrócić uwagę na wartość historyczną, artystyczną i naukową obiektu. Zabytki są wyceniane podejściem porównawczym, gdy na rynku są zawierane podobne transakcje oraz dochodowym, jeżeli nieruchomość przynosi określone wpływy. W szczególnych przypadkach są one wyceniane podejściem mieszanym, metodą pozostałościową. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.