Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Międzynarodowe Standardy Rachunkowości Sektora Publicznego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem opracowania jest ocena wybranych rozwiązań w zakresie rachunkowości instytucji sektora publicznego, rządowego i samorządowego w trakcie ostatniej dekady oraz praktyk w tym zakresie w krajach członkowskich UE. W części teoretycznej autorzy zaprezentowali potrzeby harmonizacji rachunkowości sektora publicznego w krajach UE oraz ewolucję rachunkowości w ostatnich kilkudziesięciu latach. W części empirycznej dokonano analizy porównawczej i oceny takich zagadnień, jak kompleksowość regulacji prawnych w zakresie rachunkowości, wykorzystywane modele rachunkowości, lokalne standardy rachunkowości i ich porównanie z IPSAS, struktura informacyjna sprawozdania finansowego, stosowane systemy finansowo-księgowe czy praktyczne problemy związane z wdrażaniem i stosowaniem IPSAS. Ostatnia część opracowania zawiera analizy przypadków obejmujące opis stanu i wdrażane zmiany rachunkowości sektora publicznego w Austrii i w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Zazwyczaj rachunkowość budżetowa jest postrzegana jako system informacji ex posi. służący wyłącznie w celach sprawozdawczych. W dobie nowoczesnego zarządzania finansami publicznymi (New Public Management) rośnie rola systemu informacyjnego rachunkowości budżetowej. Nowoczesna rachunkowość sektora finansów publicznych powinna stac się narzędziem umożliwiającym zwiększenie skuteczności i efektywności działańiajednostek budżetowych oraz optymalizacji zarządzania finansami publicznymi. Cele artykułu to: przedstawienie rachunkowości jako systemu informacyjnego, klon | może wspomagać zarządzanie oraz charakterystyka rachunkowości zadaniowej, pozwalają- J cej w efektywny sposób zarządzać wydatkami publicznymi. Integracja Polski z Unią Europejską powoduje konieczność rozwoju rachunkowości. | Główny akcent jest kładziony na porównywalność danych księgowych oraz na konieczność | harmonizacji zasad rachunkowości w skali światowej. Podobnie jest w przypadku rachunkowości budżetowej. Występuje potrzeba jej rozwoju i standaryzacji zasad. W skali międzyna-J rodowej działaniami tymi zajmuje się Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowo-j ści, w której ramach został utworzony Komitet Sektora Publicznego (Public Sektor Com^ tee - PSC), zajmujący się koordynacją ogólnoświatowych zasad i wymogami w zakresie sprawozdawczości finansowej, ewidencji ksiegowej i audytu podmiotów zaliczanych do sektora publicznego1. Od grudnia 2004 roku Komitet Sektora Publicznego zaczął funkcjonować pod nową nazwą: Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Sektora Publicznego (International Public Sector Accounting Standards Board - IPSASB). Rada tworzy, rozwija i propaguje programy w zakresie zarządzania finansowego i odpowiedzialności w podmiotach sektora publicznego(fragment tekstu)
3
Content available remote W kierunku standaryzacji rachunkowości jednostek sektora publicznego
84%
Harmonizacja i standaryzacja rachunkowości jednostek gospodarczych jest procesem który trwa od wielu lat. Coraz częściej akcentowana jest również w zakresie rachunkowości sektora publicznego. Standardy w tym obszarze są oparte na MSR i MSSF, choć główne cele ujednolicania zasad rachunkowości sektora publicznego są częściowo odmienne od stawianych przed sektorem prywatnym. Porównywalność sprawozdań finansowych sektora publicznego jest istotna z perspektywy oceny inwestycji w skarbowe instrumenty dłużne, alokacji i wykorzystania środków publicznych oraz grupowania danych statystycznych o długu publicznym i deficycie budżetowym. Cele te są szczególnie silnie akcentowane na rynku UE, na którym coraz szerzej podejmowane są działania w kierunku adaptacji standardów IPSAS. (abstrakt oryginalny)
Komisja Europejska, wywiązując się z obowiązku nałożonego artykułem 16. dyrektywy Rady Unii Europejskiej nr 2011/85/UE w sprawie wymogów ram budżetowych państw, przeprowadziła ocenę przydatności Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Sektora Publicznego (ang. skrót: IPSAS - International Public Sector Accounting Standards) dla państw członkowskich. Działanie to zapoczątkowało szeroki proces wdrażania jednolitych standardów rachunkowości sektora publicznego we wszystkich krajach Unii Europejskiej, nazwanym "Projektem EPSAS" (ang. skrót: EPSAS - European Public Sector Accounting Standards). To niezwykle ważny etap reformy zarządzania finansami publicznymi, której głównym celem jest osiągnięcie pełnej przejrzystości i poprawy, jakości sprawozdawczości finansowej jednostek sektora publicznego w krajach członkowskich. Dzięki temu pojawiła się możliwość wdrożenia zharmonizowanych, wysokiej jakości, przejrzystych, wiarygodnych i porównywalnych systemów sprawozdawczości finansowej jednostek sektora publicznego w skali całej Unii Europejskiej. Wdrożenie tego projektu przyczyni się do zwiększenia odpowiedzialności w zakresie procesów decyzyjnych przebiegających na poziomie mikro- i makroekonomicznym, zapewni efektywność w dążeniu do osiągnięcia celów polityki sektora publicznego, zapewni wzmocnienie stabilności finansów sektora publicznego oraz stworzy możliwość budowy dziedzictwa majątkowego dla kolejnych generacji. Warto wskazać, że u podstaw IPSAS tkwią, a u przyszłych EPSAS będą: zasada memoriału, zasada podwójnego zapisu oraz biznesowy (systemowy) model sprawozdawczości finansowej, które to zasady i model już obecnie funkcjonują w rachunkowości sektora publicznego w Polsce. (fragment tekstu)
Wychodząc od wskazania, zachodzących od lat 90 XX w., radykalnych zmian w rachunkowości sektora publicznego (szerszy zakres zastosowania zasady memoriałowej, promulgowanie przez IFAC Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Sektora Publicznego opartych na MSR i uwzględniających tylko minimalne zmiany dotyczące kontekstu rządowego), autor syntetycznie objaśnia istotę rachunkowości narodowej (makrorachunkowości), która istotnie różni się od rachunkowości jednostek gospodarczych i rachunkowości budżetowej. Autor podkreśla wyzwania, które w przyszłości wystąpią odnośnie do tych typów rachunkowości sektora publicznego, a także wyzwanie związane z zastosowaniem przepisów prawnych w rachunkowości rządowej najwyższego szczebla. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach widoczne jest zwiększenie aktywności w zakresie standaryzacji rachunkowości sektora publicznego, która przyjmuje zasięg międzynarodowy i postać Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Sektora Publicznego (IPSAS). W krajach członkowskich UE, tym samym w Polsce, planowane jest obligatoryjne wdrożenie jednolitych standardów rachunkowości w sektorze publicznym EPSAS, które mają być w znacznej części oparte na treści IPSAS. Celem artykułu jest ocena możliwości i uwarunkowań wdrożenia IPSAS w systemie rachunkowości podmiotów sektora finansów publicznych w Polsce, w odniesieniu do aktualnie obowiązujących regulacji prawnych rachunkowości oraz kryterium zrozumiałości dla potencjalnych użytkowników. Ocena została przeprowadzona na podstawie badania zagranicznej i krajowej literatury przedmiotu oraz obowiązujących aktów prawnych. Dla sformułowania wniosków wykorzystano metodę dedukcji i syntezy. W opracowaniu wykazano, iż pomimo dość długiego okresu funkcjonowania IPSAS ich stopień implementacji do systemu rachunkowości podmiotów sektora publicznego, także w Polsce, jest nieznaczny. To samo dotyczy prac nad standardami europejskimi EPSAS, które są znacznie opóźnione w stosunku do pierwotnych założeń. Znajomość standardów międzynarodowych jest słaba, a co za tym idzie także ich rozpowszechnienie. Pomimo problemów z wdrożeniem IPSAS, istnieją ciągle przesłanki przemawiające na ich korzyść. Jednym z argumentów za wprowadzeniem jednolitych standardów na rynku europejskim jest fakt działania wspólnego rynku i silne osadzenie potrzeb konsolidacji międzynarodowych danych finansowych sektora publicznego na poziomie centralnym Wspólnoty. Przeprowadzone badania potwierdziły możliwość wdrożenia IPSAS w systemie rachunkowości podmiotów sektora finansów publicznych w Polsce. Jednak proces ten wymaga prowadzenia działań szkoleniowych i upowszechniających IPSAS, a także rekomendowane jest dokonanie autoryzowanego tłumaczenia standardów na język polski. (abstrakt oryginalny)
W publikacji przyjęto tezę, że zasadne i celowe jest sporządzanie w Polsce skonsolidowanego sprawozdania finansowego sektora finansów publicznych, zgodnego z międzynarodowymi standardami rachunkowości sektora finansów publicznych. Uznano, iż w procesie tworzenia modelu skonsolidowanego sprawozdania finansowego dla Polski przydatne może być uwzględnienie podejścia innych państw w zakresie sporządzania takiego sprawozdania. W związku z tym dokonano porównania sprawozdań finansowych sektora finansów publicznych sporządzanych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii z uwzględnieniem wytycznych międzynarodowych standardów rachunkowości sektora finansów publicznych IPSAS (ang. International Public Sector Accounting Standards) oraz powszechnie akceptowanych zasad rachunkowości GAAP (ang. Generally Accepted Accounting Principles). Przedmiotowego porównania dokonano uwzględniając kryterium układu sprawozdania finansowego oraz kryterium elementów polityki rachunkowości, mających wpływ na kształt sprawozdania finansowego. (skrócony abstrakt oryginalny)
Cel - Europejska Federacja Księgowych wydaje dla jednostek sektora finansów publicznych Międzynarodowe Standardy Rachunkowości Sektora Publicznego (MSRSP). Artykuł ma charakter informacyjny i przedstawia ogólnie specyfikę MSRSP oraz stopień zaawansowania prac nad wdrożeniem ich do krajowych systemów rachunkowości jednostek sektora publicznego państw członkowskich UE. Metodologia badania - analiza dokumentów prezentujących stanowiska krajowe i międzynarodowe omawianego tematu. Wynik - podstawę MSRSP stanowią, opracowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, MSR/MSSF. Bazą opublikowanych standardów jest zasada memoriałowa. Wiele krajów oraz organizacje międzynarodowe stosuje już MSRSP, w tym od 2005 r. Komisja Europejska. Zainteresowanie standardami wynika m.in. z Dyrektywy Rady 2011/85, tzw. "Sześciopaku". Oryginalność/Wartość - analiza pokazuje, iż nie ma jednomyślności w aspekcie wprowadzenia MSRSP w UE. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano koncepcję modelu skonsolidowanego sprawozdania finansowego sektora finansów publicznych w Polsce. Przedstawiono i zdefiniowano zmienne modelu oraz omówiono elementy przedmiotowego sprawozdania. Do najistotniejszych wniosków zaliczono następujące kwestie. Po pierwsze sprawozdanie finansowe powinno składać się z rachunku zysków i strat, rachunku przepływów pieniężnych, bilansu, zestawienia zmian w aktywach netto, zestawień budżetowych oraz not objaśniających do kluczowych pozycji elementów sprawozdania finansowego. Po drugie przedmiotowe sprawozdanie powinno być zgodne z wytycznymi międzynarodowych standardów Rachunkowości sektora publicznego. Po trzecie zakresem pomiaru powinny być objęte zasoby ekonomiczne (finansowe i niefinansowe), a zastosowana konwencja pomiarowa to pełna konwencja memoriałowa. Koncepcją wyboru jednostek objętych konsolidacją powinna być zasada kontroli, a przyjęta metoda konsolidacji to metoda konsolidacji proporcjonalnej. (abstrakt oryginalny)
Jednolitość informacji pochodzących ze sprawozdań finansowych podmiotów gospodarczych pochodzących różnych krajów w dobie globalizacji nabiera istotnego znaczenia. Aby uzyskać takie informacje, niezbędna jest harmonizacja i standaryzacja zasad rachunkowości, której ostatecznym wynikiem jest sprawozdanie finansowe. Dane ze sprawozdań finansowych są również podstawą do rozliczenia władz z gospodarowania środkami publicznymi. Dlatego tak ważne jest, aby informacje zwarte w sprawozdaniach były rzetelne, wiarygodne i porównywalne. Zapewnić to może wprowadzenie Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Sektora Publicznego.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Standaryzacja rachunkowości budżetowej
84%
Cel - próba wskazania uwarunkowań standaryzacji rachunkowości sektora publicznego w Polsce i UE oraz korzyści płynących z wdrożenia regulacji międzynarodowych. Metodologia badania - analiza literatury oraz aktów prawnych dotyczących Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Sektora Publicznego. Wynik - Międzynarodowe Standardy Rachunkowości Sektora Publicznego w znacznym stopniu przyczyniłyby się do generowania przez system rachunkowości memoriałowej informacji porównywalnych zarówno na szczeblu międzynarodowym jak i krajowym. Oryginalność/Wartość - analiza wykazała, że w Polsce istnieją przesłanki wprowadzenia standaryzacji rachunkowości jednak nie ma akceptacji przez organy rządzące na wprowadzenie Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Sektora Publicznego. (abstrakt oryginalny)
Omówiono sposoby definiowania i ustalania fair value (wartości godziwej) w amerykańskich i międzynarodowych regulacjach rachunkowości finansowej.
13
Content available remote Budgetary Accounting - Desirable Directions for Development
84%
Budgetary reporting is characterised by certain determinants, related to reporting itself and communication processes, as well as the specific character of the public sector. Budgetary reporting practice is regulated in a number of legal acts, which has adverse impact on the quality of data provided by such reporting. That is why, the three most urgent directions for development outlined in the paper (harmonisation of budgetary reporting in Poland with the International Public Sector Accounting Standards, unification of financial reporting principles of budgetary entities and establishments with financial reporting of business entities, and simplification of budgetary reporting) result from the need to provide the general public with useful information which can serve as the basis for accountability of individuals who carry out management over the public sector and for better allocation of resources and decision-making, in particular in the long-term perspective. It should be noted that the suggested ways forward are presented in a very synthetic way, but they address the most pressing issues related to budgetary accounting modernisation (or modification). (original abstract)
Rachunkowość budżetowa w Szwajcarii w znacznym stopniu odzwierciedla podział federacyjny. W federacji oraz w kantonach i gminach funkcjonowały różne modele rachunkowości. W roku 1981 opublikowano tak zwany zharmonizowany model rachunkowości (ZMR), który obecnie stosowany jest we wszystkich kantonach i gminach. Federacja nadal chce przynajmniej częściowo stosować zasady określone w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości Sektora Publicznego (standardy IPSAS). Brak jest zinstytucjonalizowanego ponadkantonalnego mechanizmu nadzoru rachunkowości kantonów i gmin, który umożliwiałby systematyczne śledzenie i analizę zdarzeń. Głównymi problemami są takie kwestie, jak przyjęcie określonych standardów IPSAS, a w szczególności zasad wyceny aktywów, oraz kwestie konsolidacji. Ostateczna wersja nowego modelu rachunkowości (New Public Management - NPM) spodziewana jest w 2008 roku. Tego samego roku powinno się także rozpocząć jego wdrażanie, co politykom i właściwym jednostkom administracji publicznej zajmie kilka lat. (fragment tekstu)
Zmiany w sektorze finansów publicznych istotnie wpływają na kształt rachunkowości budżetowej, co powoduje, że w coraz większym stopniu zbliża się ona do rachunkowości przedsiębiorstw prywatnych. Celem artykułu jest przedstawienie istoty i roli rachunku przepływów pieniężnych w jednostkach organizacyjnych sektora finansów publicznych zgodnie z wytycznymi Międzynarodowego Standardu Sektora Finansów Publicznych IPSAS 2. Rachunek przepływów pieniężnych jest brakującym elementem sprawozdawczości finansowej jednostek organizacyjnych sektora finansów publicznych, takich jak: jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, który pokazuje kierunki przepływów pieniężnych. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Ku standaryzacji rachunkowości sektora publicznego w Unii Europejskiej
67%
W artykule przedstawiono przesłanki i stan realizacji procesów na drodze ku ogólnounijnym standardom rachunkowości sektora publicznego, zainicjowanym przez wła- dze Unii Europejskiej w roku 2011. Obejmuje okres do początku lutego 2015 roku. Z meto- dologicznej perspektywy ma charakter deskrypcyjno-analityczny. Określa też przypuszczalny horyzont czasowy i sposób implementacji rzeczonych standardów. Główne elementy struk- turalne artykułu to: przesłanki standaryzacji, koncepcja europejskich standardów rachunko- wości sektora publicznego EPSAS, Międzynarodowe Standardy Rachunkowości Sektora Publicznego (IPSAS) jako punkt wyjścia dla EPSAS, struktury władztwa nad EPSAS, aktual- ny stan projektu i możliwy horyzont czasowy zaistnienia EPSAS, zainteresowanie projektem EPSAS i jego krytyka. Wskazuje się, że koszty opracowania i implementacji EPSAS, acz kwotowo znaczne, w porównaniu z PKB są praktycznie nieistotne i mają być przewyższone przez korzyści pozyskiwane dzięki informacji generowanej za pomocą owych standardów.(abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiony został sposób ujęcia podmiotu sprawozdawczego za pomocą systemów rachunkowości w trzech strukturach konceptualnych rachunkowości rządowej, tj. w ramach konceptualnych regulacji rachunkowości finansowej w Nowej Zelandii, w ramach konceptualnych regulacji rachunkowości sektora federalnego w Stanach Zjednoczonych oraz w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości Sektora Publicznego (MSRSP). Poddane analizie dokumenty, biorąc pod uwagę sposób tworzenia podmiotu sprawozdawczego, stanowią niezwykle ważne opracowania dla rozwoju rachunkowości sektora rządowego. Przeprowadzona przez autora analiza potwierdziła sformułowaną na początku artykułu hipotezę, zakładającą, że podmiotem sprawozdawczym jest organizacja będąca w stanie odwzorować finansowy aspekt zarówno swoich fundamentalnych stanów i strumieni oraz swoich funkcji i zamiarów.
Procesy harmonizacji i standaryzacji zasad rachunkowości są szeroko realizowane we współczesnym świecie zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym. W przypadku standaryzacji rachunkowości przedsiębiorstw ponadnarodowe wytyczne stanowią Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR) oraz Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), natomiast jednostki sektora publicznego bazują na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości Sektora Publicznego (MSRSP). Unijny dorobek prawny w zakresie prawa spółek, rachunkowości i badania sprawozdań finansowych stanowią przede wszystkim dyrektywy: w sprawie rocznych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek oraz w sprawie skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Sytuacja gospodarcza i budżetowa państw członkowskich UE w latach 2010-2011 ujawniła brak skutecznych i sprawnych narzędzi umożliwiających uruchomienie mechanizmów monitorowania i zapobiegania kryzysom, co spowodowało, że także na forum unijnym podjęto działania na rzecz ujednolicenia standardów rachunkowości dla jednostek sektora finansów publicznych. Działania na rzecz utworzenia i wdrożenia Europejskich Standardów Rachunkowości Sekora Publicznego, jako narzędzia usprawniającego zarządzanie administracją publiczną, niosą określone korzyści i koszty. Wśród korzyści wymieniane są: polepszenie ja-kości sprawozdawczości finansowej, poprawa efektywności zarządzania finansami publicznymi, ujednolicenie zasad rachunkowości wewnątrz UE oraz praktyczne rozwiązania dla samorządów. Z drugiej strony wdrożenie standardów wiąże się ze znaczącymi kosztami zmian w rachunkowości sektora publicznego obejmującymi m.in. modernizację systemów informatycznych czy też szkolenia pracowników. Na obecnym, wstępnym etapie zaawansowania prac nad wdrożeniem standardów wiele kwestii pozostaje nierozstrzygniętych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.