Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Międzynarodowe Standardy Rewizji Finansowej (MSRF)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wiedza i umiejętności biegłego rewidenta pełnią bardzo ważną funkcję w procesie badania pochodnych instrumentów finansowych. Uregulowanie prawne sposobów korzystania przez jednostki gospodarcze z instrumentów finansowych wymaga od rewidentów posiadania wiadomości z wielu obszarów nauki o finansach. Przede wszystkim znajomość ta musi dotyczyć obszaru rynków terminowych i instrumentów pochodnych, aby można było trafnie rozpoznać treść ekonomiczną instrumentów finansowych. Biegły rewident powinien także posiadać wiedzę i umiejętności z dziedziny zarządzania ryzykiem finansowym, aby być w stanie określić profil ryzyka badanej jednostki, a także świadomość kierownictwa w zakresie ponoszenia ryzyka finansowego. (fragment tekstu)
Celem publikacji jest odpowiedź na pytanie badawcze dotyczące związku między wejściem w życie Międzynarodowego Standardu Rewizji Finansowej (MSRF) nr 540 a mitygowaniem praktyk wygładzania wyniku finansowego netto za pomocą odpisów z tytułu utraty wartości należności i zapasów przez podmioty sprawozdawcze w Polsce. Pytanie powstało w wyniku przeprowadzonych przez autora wcześniejszych badań, w których wykazano, że podmioty sprawozdawcze w latach 2000-2010 stosowały odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości należności i zapasów w celu mitygowania wahań wyniku finansowego netto, a wygładzanie to było efektywne. W niniejszym artykule wykazano, że w okresie przed wdrożeniem MSRF nr 540 podmioty sprawozdawcze w sposób efektywny ograniczały wahania wyniku finansowego netto za pomocą odpisów, natomiast po wejściu w życie tego standardu rewizji finansowej w okresie 2009-2014 nie stwierdzono związku między wartościami odpisów z tytułu utraty wartości należności i zapasów a redukowaniem zmienności wyniku finansowego netto. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą testu równości median odchyleń przeciętnych wyniku finansowego bez uwzględnienia odpisów oraz z uwzględnieniem tych odpisów, za pomocą testu rangowanych znaków Wilcoxona. Odrzucono hipotezę o równości median odchyleń przeciętnych przed wejściem w życie MSRF nr 540, natomiast na podstawie danych z okresu po wdrożeniu standardu nie ma podstaw do odrzucenia hipotezy równości median odchyleń przeciętnych. Świadczy to o pozytywnym wpływie MSRF nr 540 na redukowanie procesów rachunkowego kształtowania wyniku finansowego (accounting earnings management). Wskazana ogólna prawidłowość nie dotyczy banków, w przypadku których nie stwierdzono, aby odpisy wartości należności kredytowych redukowały zmienność wyniku finansowego netto, zarówno w okresie przed wdrożeniem MSRF nr 540, jak i po jego wdrożeniu. (abstrakt oryginalny)
Rewizja sprawozdania finansowego stanowi o jego jakości oraz poświadcza, iż jest ono bezbłędne. W świetle zmiany regulacji krajowych w zawodzie biegłego rewidenta staje się ona dla polskiej praktyki bardzo aktualnym i ważnym problemem. Ma ona szczególne znaczenie dla właścicieli badanej jednostki i dla użytkowników informacji pochodzących z jej sprawozdania finansowego. Artykuł poświęcony jest roli audytu w funkcjonowaniu rynku kapitałowego w Polsce. W celu jej określenia dokonano analizy produktów badania sprawozdań finansowych w spółkach publicznych, czyli opinii wystawianych przez niezależnych biegłych rewidentów. W artykule podkreślono odpowiedzialność biegłego rewidenta, w związku z prawidłowo sporządzoną dokumentacją z badania oraz redukcją ryzyka badania. W pierwszej części artykułu zaprezentowano rolę, jaką spełnia rewizja finansowa w gospodarce rynkowej. Następnie - na bazie regulacji rewizji finansowej - omówiono opinie z badania wskazując ich istotę, zakres oraz możliwe rodzaje. W kolejnej części artykułu porównano opinię z badania sprawozdań finansowych w trzech spółkach publicznych sporządzonych przez trzy różne firmy audytorskie z wymaganiami regulacji środowiskowych w tym zakresie. Niniejszy artykuł zamykają wnioski, które mogą pomóc spółkom publicznym przy wyborze firmy audytorskiej. (abstrakt oryginalny)
Nowe normy zawodowe muszą być stosowane przez biegłych rewidentów przeprowadzających czynności badania sprawozdań finansowych w kancelariach audytorskich za rok 2016 lub w przypadku niebadania jednostek zainteresowania publicznego - do badań za rok 2017. Implementacja Międzynarodowych Standardów Badania w Polsce do czynności rewizji finansowej stanowi bardzo poważne wyzwanie i jest szeroko komentowana w środowisku audytorów. Artykuł stanowi analizę zmian uregulowań zawodu biegłego rewidenta na przestrzeni lat oraz próbę znalezienia przyczyn, dla których zastosowanie nowych norm wykonywania zawodu przysparza wielu trudności w środowisku biegłych rewidentów zatrudnionych w małych i średnich podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu są metody wyceny inwestycji długotermino­wych, a w szczególności nieruchomości zaliczonych do tej grupy. Opisano, jakie zmia­ny wprowadzono od 1 stycznia 2009 r. w tym zakresie do ustawy o rachunkowości oraz jakie stanowisko prezentuje MSR 40 "Nieruchomości inwestycyjne". (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza kar nałożonych przez Komisję Nadzoru Finansowego na spółki giełdowe za nieprzestrzeganie wytycznych MSR/MSSF w latach 2006-2017. W tym okresie nałożono kary na niemal 500 podmiotów, jednak tylko 22 emitentów ukarano za niezgodność ich sprawozdań z MSR/MSSF. Przyczyną ukarania tych podmiotów częściej była niekompletna lub nierzetelnie sporządzona część liczbowa niż niedostateczny zakres ujawnień w informacji dodatkowej. W artykule zwrócono ponadto uwagę na MSR/MSSF, których wytyczne były naruszane najczęściej.(abstrakt oryginalny)
Nowoczesny audyt wewnętrzny, wspierający kierownictwa jednostek w skutecznym zarządzaniu, powstał w przedsiębiorstwach przemysłowych, ale zapotrzebowanie na ten element działalności występuje we wszystkich typach podmiotów, zarówno sektora prywatnego, jak i publicznego. Upowszechnianie się audytu wewnętrznego stało się przesłanką standaryzacji. Przy opracowywaniu standardów audytu wewnętrznego wykorzystano regulacje dotyczące kontroli wewnętrznej w przedsiębiorstwie, ponieważ pojęcia te (kontrola wewnętrzna i audyt wewnętrzny) wzajemnie się uzupełniają choć ich rola w jednostce organizacyjnej jest zupełnie inna. W artykule scharakteryzowano standardy audytu wewnętrznego opracowywane i publikowane przez działający w USA Instytut Audytorów Wewnętrznych. Standardy te zostały formalnie uznane na świecie za standardy międzynarodowe, również w Polsce stosuje sieje w przedsiębiorstwach oraz w jednostkach sektora finansów publicznych. (abstrakt oryginalny)
Wykonując badanie sprawozdań finansowych, biegli rewidenci mają możliwość korzystania z pomocy zewnętrznych ekspertów. Sytuacja taka ma miejsce przede wszystkim w przypadkach, gdy do uzyskania wystarczających i odpowiednich dowodów badania niezbędna jest wiedza z dziedziny innej niż rachunkowość i rewizja finansowa. Pomoc rzeczoznawcy ma również duże znaczenie przy wycenie istotnych pozycji majątku. Artykuł w syntetyczny sposób prezentuje możliwości wykorzystania opinii ekspertów zewnętrznych w pracy biegłego rewidenta w świetle obowiązujących regulacji prawnych i standardów rewizji finansowej. Zaprezentowane zostały także wyniki ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli zawodu biegłego rewidenta. Zdaniem autorów, potwierdzonym wynikami badań, złożoność procesów wyceny będzie prowadzić do korzystania z pomocy specjalistów na coraz szerszą skalę. Autorzy postulują także, że pomoc ekspertów nie powinna być postrzegana jako słabość biegłego rewidenta, ale jako naturalny etap procedur rewizyjnych(abstrakt oryginalny)
W artykule charakteryzuje się strukturę zapisów MSR/MSSF 21 "Skutki zmian kursów wymiany walut obcych" w wersji obowiązującej od 3 kwietnia 2019 r. Zastosowanie tego standardu ma istotne znaczenie ekonomiczne głównie w przypadku przedsiębiorstw, które czynnie uczestniczą w międzynarodowym obrocie gospodarczym. Jest on również istotny jako element ustalania podstawy do opodatkowania podatkiem dochodowym. Artykuł kończy porównanie zapisów MSR/MSSF 21 z polską ustawą o rachunkowości.
Cel - celem artykułu jest identyfikacja i klasyfikacja objawów zagrożeń kontynuacji działalności i ich ujęcia w sprawozdaniu finansowym w oparciu o krajowe i międzynarodowe standardy rachunkowości i rewizji finansowej. Metodologia badania - w artykule zastosowano metodę studiów literaturowych oraz analizę aktów prawnych. Wynik - w artykule uporządkowano wiedzę w zakresie identyfikacji i klasyfikacji zagrożeń kontynuacji działalności w oparciu o krajowe i międzynarodowe standardy rachunkowości i rewizji finansowej. Oryginalność/Wartość - uporządkowanie objawów zagrożeń kontynuacji działania wynikających z uregulowań krajowych i międzynarodowych rachunkowości i rewizji finansowej oraz wskazanie zakresu wykorzystania metod analizy finansowej i metod prognozowania bankructwa, które mogą być pomocne w ocenie zagrożenia kontynuacji działalności jednostki. (abstrakt oryginalny)
Zachodzące na świecie dynamiczne zmiany gospodarcze niejako wymuszają wprowadzenie daleko idących zmian w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej. W dalszym ciągu prowadzone są działania w kierunku harmonizacji i standaryzacji rachunkowości w skali globalnej, mające na celu stworzenie wspólnej, możliwie jednolitej podstawy do międzynarodowej działalności gospodarczej. Działaniom tym towarzyszą zmiany w zakresie rewizji finansowej, które powinny zwiększyć wiarygodność i rzetelność informacji zawartych w jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych. Tym właśnie problemom został poświęcony niniejszy artykuł.
Artykuł ma na celu zaprezentowanie przeglądu literatury dotyczącej wybranych metod stosowanych podczas badania sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów. Zwrócono też uwagę na cele i zasady audytu sprawozdań finansowych w oparciu o Międzynarodowe Standardy Rewizji Finansowej, a także wymienione i scharakteryzowane zostały najważniejsze źródła informacji wykorzystywane podczas badania sprawozdań finansowych. Struktura artykułu obejmuje również klasyfikację wybranych metod audytu sprawozdań finansowych, takich jak: metoda systemowa, analityczna, transakcyjna, pełna i wyrywkowa. W artykule przedstawiono etapy badania sprawozdań finansowych wraz ze szczegółową charakterystyką każdego z nich. Ponadto, szczególna uwaga została zwrócona również na istotność, której właściwa charakterystyka jest niezbędna do wyboru metody, która ma być użyta podczas badania sprawozdania finansowego. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest próba oceny wpływu obligatoryjnego stosowania międzynarodowych standardów badania (MSB) na rynek audytu w Polsce oraz na zakres procedur badania uproszczonych sprawozdań finansowych. Metodyka badań: Do osiągnięcia celu wykorzystano w szczególności metodę analizy literatury przedmiotu, aktów prawnych wraz z uzasadnieniami oraz analizę wyników badań ankietowych i danych statystycznych. Wyniki badań: Analiza danych statystycznych wykazała, że obligatoryjne wprowadzenie MSB w Polsce spowodowało zmniejszenie się liczby biegłych rewidentów pracujących w zawodzie oraz liczby firm audytorskich. Analiza wyników badań ankietowych wykazała natomiast, że zakres procedur badania uproszczonych sprawozdań finansowych nie uległ zmniejszeniu. Wnioski: Na podstawie analizy wyników badań ankietowych stwierdzono, że wprowadzone uproszczenia w sprawozdawczości finansowej nie przekładają się na zmniejszenie zakresu procedur badania mimo skalowalności MSB. Wkład w rozwój dyscypliny: Badania w zakresie wpływu MSB na badanie uproszczonych sprawozdań finansowych nie były dotychczas prowadzone. Pozwalają one na stwierdzenie, że zakres procedur badania w przypadku tych sprawozdań nie ulega zmniejszeniu oraz że badania ankietowe i analizy danych statystycznych są przydatne do oceny stosowanych uproszczeń i zmian na rynku audytu. (abstrakt oryginalny)
W 2006 r. IASB i FASB rozpoczęły prace nad wspólnym projektem dotyczącym ram koncepcyjnych rachunkowości. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie obecnego stanu prac nad wspólnym projektem założeń koncepcyjnych IASB i FASB. W najbardziej dyskusyjnych obszarach zostały przedstawione różne opinie i stanowiska przedstawicieli środowiska akademickiego i praktyków księgowych. W pierwszej części artykułu zostało przybliżone od strony teoretycznej pojęcie za-łożeń koncepcyjnych oraz przedstawione argumenty na rzecz zmiany obecnie obowiązujących założeń koncepcyjnych IASB i FASB. W kolejnej części przedstawiono obecny stan prac nad wspólnymi założeniami koncepcyjnymi IASB i FASB w podziale na poszczególne fazy projektu. W odniesieniu od poszczególnych obszarów projektu podjęto zagadnienia dyskusyjne, komentowane w literaturze przedmiotu. W ostatniej części przedstawiono opinie krytyczne oraz sformułowano wnioski końcowe, wskazując na mocne i słabe strony projektu założeń koncepcyjnych sprawozdań finansowych. (abstrakt oryginalny)
Z uwagi na naturalną niepewność, jaka towarzyszy działalności przedsiębiorstw, wielu pozycji sprawozdań finansowych nie można precyzyjnie wyliczyć, lecz jedynie oszacować. Stosowanie wartości szacunkowych w księgach rachunkowych oraz sprawozdaniach finansowych jest wręcz niezbędne i wynika z definicji aktywów i zobowiązań, których wycena uzależniona jest od zdolności do generowania lub wykorzystywania korzyści ekonomicznych. Celem artykułu jest przedstawienie wartości szacunkowych oraz procedury ich uwiarygodniania w procesie badania sprawozdań finansowych. Jako metody badawcze, pozwalające na sformułowanie wniosków, zastosowano indukcję, przegląd literatury teoretycznej, aktów prawnych i standardów oraz analizę na wybranym przykładzie. Opracowanie składa się z trzech części. W części pierwszej przedstawione zostały definicje wartości szacunkowych według trzech standardów (KSR 7, MSR 8, MSRF 540) oraz ich wybrane rodzaje i przykłady. W części drugiej zaprezentowano istotę badania wartości szacunkowych z punktu widzenia funkcji rewizji finansowej oraz metody i wybrane etapy ich badania podczas audytu sprawozdań finansowych. Ostatnia część poświęcona jest badaniu wartości szacunkowych na przykładzie należności, a także odpisów aktualizujących wartość należności jako obszar szczególnie narażony na ryzyko defraudacji lub błędów. Na tej podstawie zostały sformułowane wnioski odnośnie istotności wpływu wartości szacunkowych na zapobieganie defraudacji. (fragment tekstu)
16
Content available remote Polityka rachunkowości w procesie badania sprawozdań finansowych
63%
Celem artykułu jest identyfikacja i interpretacja tych obszarów badania sprawozdania finansowego, które odwołują się do polityki rachunkowości jako istotnego kryterium oceny prawidłowości i wiarygodności informacji finansowych prezentowanych w badanym sprawozdaniu finansowym. Do realizacji celu wykorzystano metody analizy regulacji prawnych w zakresie rewizji finansowej i literatury fachowej oraz metody dedukcji i wnioskowania.(fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest próba zarysowania zależności między zasadą kontynuacji działania oraz zagrożeniami mogącymi negatywnie wpłynąć na zdolność jednostki do kontynuowania działalności i wiarygodnością sprawozdań finansowych. Poruszana problematyka nabiera szczególnego znaczenia z punktu widzenia oczekiwań szerokiego grona użytkowników sprawozdań co do wiarygodności informacji sprawozdawczej w warunkach ryzyka gospodarczego. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono skróconą historię ewolucji regulacji instrumentów finansowych w MSR/MSSF. Podjęto również próbę odpowiedzi na pytanie o kierunek, w jakim zmierzają MSR/MSSF dotyczące instrumentów finansowych i możliwe skutki wprowadzanych (oraz planowanych do wdrożenia) zmian. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule zaprezentowano wyniki badania sondażowego, przeprowadzonego w starannie wyselekcjonowanej grupie polskich biegłych rewidentów. Miało ono na celu ustalenie, czy podczas wykonywania audytu sprawozdań finansowych, dostrzegają oni pewne koszty i korzyści wynikające z faktu, że audytowane sprawozdania przygotowane zostały zgodnie z MSR/MSSF. Sondaż ten podjęto wobec przekonania, iż analiza kosztów-korzyści związanych z MSSF, po ponad dekadzie ich stosowania w polskiej praktyce, może dostarczyć obserwacji ważnych dla przyszłych zmian legislacyjnych w tym zakresie. Z badania wynika, iż dzięki implementacji MSSF, biegli rewidenci osiągają korzyść, która przejawia się przede wszystkim niższą pracochłonnością procesu audytowego. Jednocześnie jednak identyfikują oni sześć powodów, z jakich proces audytu wydłuża się, wymaga specjalnej organizacji, uprzedniego specjalnego przygotowania i - w efekcie - skutkuje wyższymi kosztami badania audytowego. (abstrakt oryginalny)
W wyniku kryzysu na rynkach finansowych w latach 2007/2008 rozgorzała na świecie polityczna debata na temat, jak należałoby polepszyć funkcjonalność instrumentu, jakim jest badanie sprawozdań finansowych. Największe wrażenie robią propozycje Komisji Europejskiej, z których jednak tylko niewiele ma charakter merytoryczny. W żadnym punkcie tych propozycji regulacyjnych nie chodzi, na przykład o kwestie dotyczące stwierdzenia błędów; nieliczne merytoryczne propozycje ulepszeń świadczą jednak jednoznacznie o tym, że od biegłego rewidenta powinno się wymagać jeszcze więcej. Te propozycje dotyczą np. sprawozdań biegłego rewidenta (opinii oraz sprawozdania z badania), jak również obowiązku stosowania Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej (MSRF).(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.