Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Międzynarodowe standardy ochrony i odnowy zabytków
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł przedstawia syntetyczną charakterystykę kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Stanowisko archeologiczne "Krzemionki" jest zabytkiem kultury technicznej epoki neolitu dobrze zachowanym tak w strukturze podziemnych wyrobisk górniczych jak i nienaruszonym przez tysiąclecia krajobrazie powierzchni pola eksploatacyjnego w pełni zasługujące na wpis na Listę Światowego Dziedzictwa. W pracy przedłożono proces legislacyjny tego wpisu w oparciu o obowiązujące wytyczne operacyjne do realizacji Konwencji Światowego Dziedzictwa. (abstrakt oryginalny)
2
84%
W ukraińskim systemie prawnym jako zasadę przyjęto, że właścicielem obiektów dziedzictwa kulturowego może być tylko Skarb Państwa, który swoje uprawnienia właścicielskie scedował na organy władzy wykonawczej. Stąd też obowiązek utrzymania obiektów sakralnych zaliczonych do tej kategorii należy do podmiotów państwowych enumeratywnie wymienionych w ustawie. Jednak organy władzy wykonawczej nie wywiązują się z niego należycie tłumacząc się trudną sytuacją finansów państwowych i ciężar przenoszą na organizacje religijne. Dlatego też w niniejszym artykule przedstawiono nie tylko regulacje prawne związane z własnością zabytków czy własnością prywatną dóbr kultury oraz zabytków sakralnych w ogólności ale także trudności praktyczne związane z ochroną zabytków sakralnych na Ukrainie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dokonuje analizy regulacji zawartej art. 10a ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w aspekcie jej związków z odpowiednimi przepisami ustawy - Prawo budowlane Wskazany przepis został dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z 22.06.2017 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zbytkami oraz niektórych innych ustaw i obowiązuje od dnia 9.09.2017 r. Jego treść budzi w praktyce pewne wątpliwości interpretacyjne, które, wobec krótkiego czasu obowiązywania przepisu, nie zostały jeszcze dostatecznie wyjaśnione ani w orzecznictwie, ani w doktrynie prawniczej. Jak starano się wykazać, przepis ten nie zakazuje prowadzenia wszelkich robót budowlanych, a jego treść nie powinna być interpretowana rozszerzająco. Opisano również skutki naruszenia przez inwestora zakazów określonych w ww. przepisie. Przedmiotem badań uczyniono także problem tego, czy postępowanie w sprawie wpisu nieruchomości do rejestru może stanowić zagadnienie wstępne w stosunku do postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę i zatwierdzenia projektu budowlanego. Zwrócono uwagę na potrzebę dokonywania takiej wykładni art. 10a u.z.o.z., która nie naruszałaby konstytucyjnej zasady proporcjonalności, a która zarazem zapewniałaby inwestorom odpowiednią ochronę ich interesów (oraz ich praw nabytych) zarówno w trakcie postępowania o wpis, jak i w toku późniejszego postępowania w sprawie wydania pozwolenia konserwatorskiego.(abstrakt oryginalny)
Publikacja przedstawia międzynarodowe inspiracje polskiego modelu ochrony zabytków, poprzedzone krótką jego genezą. Poruszane zagadnienia zaprezentowane zostały zgodnie ze systematyką polskiej ustawy z 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W pierwszej kolejności ukazane zostały zagadnienia związane z określeniem przedmiotu ochrony, z szczególnym uwzględnieniem statusu obiektów o walorach archeologicznych. W stosunku do nich przyjęte bowiem zostały interesujące rozwiązania dotyczące warunków ich poszukiwań, obowiązków wynikłych z odkrycia i konieczności zabezpieczenia, które znalazły odzwierciedlenie w polskiej ustawie. W dalszej części wskazano konsekwencje wynikłe z rozróżnienia pojęć „ochrony” i „opieki”, przy czym ostatnie z wymienionych pojęć na gruncie polskiego modelu ochrony zabytków zostało wprowadzone po raz pierwszy. W kontekście poruszanych zagadnień poruszono też kwestię restytucji zabytków nielegalnie wywiezionych z terytorium państwa uprawnionego i nowatorskie rozwiązania, jakie w tym przedmiocie przyjęte zostały w Unii Europejskiej, a następnie ujęcie uniwersalne UNIDROIT. Polska ustawa w całości inkorporowała rozwiązania wypracowane przez Komisję Europejską. Omówiono także niezwykle istotną dla międzynarodowej ochrony zabytków inicjatywę UNESCO, czyli stworzenie „Listy światowego dziedzictwa”, która ma charakter głównie prestiżowy, oraz związanej z nią „Listy światowego dziedzictwa w niebezpieczeństwie”, z którą wiąże się realna pomoc finansowa, niezbędna dla ratowania wskazanych obiektów, również polskich. (abstrakt oryginalny)
Podstawy udzielania dotacji z budżetu na zadania z zakresu ochrony i opieki nad zabytkami (na przykładzie gmin województwa opolskiego) Stosownie do brzmienia art. 216 ust. 1 Konstytucji środki finansowe na cele publiczne są gromadzone i wydatkowane w sposób określony w ustawie, zatem realizacja przez jednostki samorządu terytorialnego wydatków w formie dotacji na zadania z zakresu ochrony i opieki nad zabytkami powinna uwzględniać zasadę wynikającą z orzeczeń sądów administracyjnych26, iż do działalności organów samorządowych nie stosuje się zasady "co nie jest zakazane, jest dowolne", lecz zasadę "dozwolone jest tylko to, co prawo wyraźnie przewiduje". Tym samym zakres działania "na podstawie i w granicach prawa" wyznaczać będą regulacje ustawy o finansach publicznych, ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz akty prawa miejscowego podjęte przez organy stanowiące gmin. Wielopłaszczyznowe regulacje o zróżnicowanej hierarchii źródeł prawa stanowią barierę w sferze zgodnego z prawem określania treści uchwał podejmowanych przez organy jednostek samorządu terytorialnego, czego implikację stanowią podejmowane rozstrzygnięcia nadzorcze dotyczące dotowania zadań publicznych w rozpatrywanym zakresie. Należy również zwrócić uwagę na zauważalne zróżnicowanie rodzajów dotacji ujętych w uchwałach budżetowych gmin, co może wskazywać na nieprawidłowości w strukturze planu wydatków. (abstrakt oryginalny)
Władcze formy realizacji zadań wojewódzkiego konserwatora zabytków nieuchronnie rodzą stan napięcia między interesami właściciela zabytku a interesem publicznym wyrażającym się w konieczności ochrony jednego z kluczowych elementów dziedzictwa kulturowego państwa. Celem artykułu jest prezentacja zasadniczych determinant prawnych realizacji ekspropriacyjnych form ochrony zabytków, z uwzględnieniem konstytucyjnych i konwencyjnych standardów ochrony własności. Do kluczowych zagadnień w ramach tej problematyki należą kwestie precyzji granic ingerencji determinowanej ochroną zabytków oraz rozstrzyganie kolizji interesu właściciela zabytku i interesu publicznego w kontekście przesłanek wywłaszczenia.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.