Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Microeconomic policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest wskazanie najważniejszych cech dwóch dużych grup systemów gospodarczych: mikroekonomicznego (przedsiębiorstwa) i makroekonomicznego (gospodarka narodowa). Systemy ekonomiczne nie mogą występować jako systemy celowe z samej swej natury, ponieważ ich elementami są ludzkie indywidua mające własne osobiste cele. Omówiono przedsiębiorstwo oraz gospodarkę narodową jako system ekonomiczny.
Problem tzw. szoku akcesyjnego na osiem miesięcy przed wejściem do Unii Europejskiej jest problemem ważnym, lecz podejmowanym zbyt późno. Dyskusję o szoku akcesyjnym odkładano przede wszystkim ze względów taktycznych. Był to bowiem temat niewygodny dla wszystkich tych, którzy przekonani byli o historycznych korzyściach integracji. Dyskusja na ten temat była często traktowana jako niepotrzebne dodawanie argumentów przeciwnikom integracji. Nie znając ostatecznych ustaleń negocjacji, nie znano dokładnie czynników warunkujących ostrość szoku. W ten sposób odkładanie dyskusji o szoku akcesyjnym stało się czynnikiem utrudniającym przygotowanie do pierwszych, najtrudniejszych lat integracji. (fragment tekstu)
Przedsiębiorczość w rozumieniu potocznym może być realizowana w różnych dziedzinach życia, niekoniecznie związanych z aktywnością gospodarczą. Osobą przedsiębiorczą może być nie tylko właściciel przedsiębiorstwa, kupiec lub rzemieślnik, lecz również pracownik najemny w każdym zawodzie. Przedsiębiorczość w wymiarze ekonomicznym jest pojęciem o węższym zakresie znaczeniowym. Wyraża się ona w podejmowaniu nowej działalności w różnych dziedzinach gospodarczych we wcielaniu w życie własnych pomysłów (innowacji). Człowiek realizujący takie działania to przedsiębiorca. Nie każdy przedsiębiorca będzie człowiekiem przedsiębiorczym w potocznym rozumieniu tego słowa. Brak postawy przedsiębiorczej u pracowników najemnych zwiększa koszty zarządzania organizacją, zmniejsza wydajność pracy, u przedsiębiorców prowadzi do eliminacji przedsiębiorstwa z rynku. Liczne definicje przedsiębiorcy można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich ujmuje zagadnienie w sposób formalny, wskazując, kto jest, a kto nie jest przedsiębiorcą. (...) Wskazane w opracowaniu dwa obszary działań sprzyjających rozwojowi mikroprzedsiebiorczości (edukacja i tworzenie środowiska przyjaznego dla biznesu) i tym samym rozwojowi gospodarczemu wymagać będą niewątpliwie aktywnej roli państwa w zakresie tworzenia ładu instytucjonalno-prawnego oraz polityki makro- i mikroekonomicznej. Ewolucyjny model zmian gospodarczych P. Pelikana oraz sformułowana przez J.M. Buchanana hipoteza Lewiatana odsłaniają naturę procesów rozwojowych i niedoskonałości mechanizmów rządzenia w systemie demokratycznym i skłaniają do refleksji nad zagrożeniami związanymi z rosnącą rolą państwa w gospodarce. (fragment tekstu)
4
Content available remote Kryzys w strefie euro - wybrane aspekty makro- i mikroekonomiczne
84%
Celem artykułu jest próba spojrzenia na kryzys finansowy na dwóch płaszczyznach - makroekonomicznej - przeanalizowano sytuację Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Irlandii oraz mikroekonomicznej - odwołano się do przykładów przedsiębiorstw międzynarodowych. We wprowadzeniu przedstawiono genezę kryzysu oraz uwarunkowania "rozlewania się" jego skutków na poszczególne obszary, w tym geograficzne jak i branżowe. Zasadniczą część artykułu stanowi jego druga część, w której podjęto się analizy wybranych państw na terenie Unii Europejskiej, widzianych jako "ogniska" zapalne utrudniające wejście Europie Zachodniej na ścieżkę wzrostu. W ostatniej części artykułu omówiono wybrane aspekty kryzysu w sferze biznesowej - widziane przez pryzmat korporacji transnarodowych. Podsumowanie rozważań to próba oceny skutków kryzysu dla pozycji państw UE w gospodarce światowej. (fragment tekstu)
Przystępując do omawiania wskaźników koniunktury gospodarczej w przemyśle w okresie przeprowadzania programu stabilizacji należy krótko przypomnieć sytuację w 1989 r. W połowie września 1989r., gdy rząd Tadeusza Mazowieckiego podejmował swoje obowiązki, gospodarka polska znajdowała się w stanie głębokiego załamania. Od początku 1989 r. wskaźnik koniunktury spadł/od plus 20% w styczniu 1989 r. do minus 25% w styczniu 1990 r./ Spadkowi temu towarzyszyło gwałtowne nasilenia się inflacji która następnie przerodziła się w hiperinflacje.(fragment tekstu)
Artykuł prezentuje wybrane teorie mikroekonomiczne, mogące wyjaśnić istotę internacjonalizacji przedsiębiorstw oraz strategie wejścia na rynki zagraniczne.(abstrakt oryginalny)
Raport jest próbą podsumowania 1 roku realizacji "Strategii dla Polski". Podstawą tego raportu były dyskusje RSSG nad dwoma rządowymi dokumentami: "Strategią dla Polski" i "Dylematami rozwoju społeczno-gospodarczego" (CUP), oraz "Reformą centrum gospodarczego". Zawiera on także opinie i materiały dotyczące tej problematyki, a także wyniki statystyczne, prowadzonych przez różne ośrodki i zespoły naukowe badań i prognozy na ten temat.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.