Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Miejsce człowieka w społeczeństwie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Fawele jako szczególny typ instytucji totalnych
100%
Fawela to miejsce w przestrzeni społecznej, które generuje wśród ich mieszkańców cechy typowe dla osób przebywających w instytucjach totalnych. W polskiej rzeczywistości funkcjonują trzy rodzaje faweli - osiedla popegeerowskie, blokowiska i dzielnice robotnicze i dzielnice biedoty. Ludzie żyjący w fawelach nie widzą związku między ciężką pracą i rozwojem wewnętrznym a życiowym sukcesem. Ludzie tacy zwykle chcą osiągnąc społecznie akceptowane cele nie mając akceptowanych społecznie środków do ich realizacji, czyli wykształcenia, sieci kontaktów, kwalifikacji i środków materialnych. Wyjściem pozostaje mertonowska forma innowacyjnej adaptacji. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Patočkův životní pohyb v základu pomáhající profese
75%
Człowiek, istniejący w czasoprzestrzeni swojego życia, znajduje się w nieustannym ruchu na drodze życia od urodzin aż po horyzont - do śmierci. Kryzysy, nieodwołalnie i w wielu formach pojawiające się już od początku wejścia do społeczności świata, są związane z koniecznością pokonywania przeszkód, które powodują zmiany naturalnego i płynnego ruchu egzystencji. Pobyt człowieka w ujęciu Jana Patočki, odnoszący się do "punktów referencyjnych" - źródła sensu ruchu egzystencji, stanowi właściwą odpowiedź na nadchodzące wyzwania, ale także pewien wspólny obszar opieki i wsparcia ze strony zawodów wspomagających - profesjonalistów, niosących pomoc człowiekowi, który znalazł się w obliczu problemów życiowych. Naturalny ruch egzystencji w wyniku kryzysu jest wstrzymany, częstokroć nawet uniemożliwiony. Można to rozumieć jako problem w zaistnieniu, w ex-systencji (istnieniu poza...) człowieka, niejednokrotnie znajdującego się w sytuacji zagrożenia życia. Z fenomenologicznego punktu widzenia chodzi o trwanie/ egzystencję z ograniczoną możliwością ruchu oraz o problem w kompleksie habitualności. W ujęciu Jana Patočki trzy punkty referencyjne - dom, praca i walka oraz absolut - stanowią źródło ruchu egzystencji, posiadając wartość ontyczną i ontologiczną. Kompleksowe podejście do człowieka stanowi wielki wymóg, a jednocześnie wyzwanie. Pośród całego spektrum swoich działań, zawody wspomagające - specjaliści w zakresie pracy społecznej, używając dwóch podstawowych narzędzi - mowy oraz rąk - opiekują się klientem. Celem wspólnym jest odnowienie ograniczonego ruchu egzystencji w maksymalnej możliwej mierze, w sposób wrażliwy i respektujący autentyzm danej jednostki ludzkiej. (abstract oryginalny)
3
Content available remote Gettoizacja jako nowy wymiar totalizacji
75%
Gettoizacja po upadku systemu totalitarnego ma "szansę" stać się jeszcze jednym sposobem na marginalizację i zablokowanie procesu odbudowy zdrowych relacji w społecznościach lokalnych. Źródeł teoretycznych rozważań nad gettoizacją można poszukiwać w rozważaniach E. Fromma dotyczących charakteru autorytarnego, dociekaniach M. Foucaulta w związkuz zapoczątkowaną w siedemnastowiecznej Francji ideą "wielkiego zamknięcia" oraz socjologicznych badań E. Goffmana dotyczących specyfiki funkcjonowania instytucji totalnych. Gettoizacja jako nowy wymiar totalizacji wpisuje stopniowo się w rzeczywistość polskich miast, niezależnie od tego, czy zamknięte społeczności /gated communities/ powstają na życzenie ich przyszłych uczestników, czy też w związku z jakąkolwiek formą przymusu stawiając badaczy przed koniecznością wypracowania skutecznych ram teoretyczych i metodologicznych pozwalających na ich optymalne analizowanie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pokazanie, że zmiany dokonujące się w koncepcji człowieka w nowoczesnej heterodoksji ekonomicznej są efektem ewolucji trendów społecznych odpowiedzialnych za zmiany sposobu rozumienia świata. Wirtualizacja życia zwiększa wrażliwość na człowieka i jego środowisko. Ułatwiony kontakt z innymi kulturami, religiami oraz wyczulenie na istniejącą niesprawiedliwość społeczną są niektórymi z przyczyn zmian w wizji świata. Są one powiązane ze zmianami w rozumieniu podmiotu gospodarującego w teoriach ekonomicznych. Ma to wpływ na sposób postrzegania podmiotu gospodarującego w obrębie wybranych szkół nowoczesnej heterodoksji ekonomicznej: ekonomii ekologicznej, ewolucyjnej, humanistycznej, feministycznej i behawioralnej.(abstrakt oryginalny)
Przedstawione w niniejszym tekście ziemianki, to przede wszystkim kobiety, które w czasie kiedy w Królestwie Polskim kurczyła się przestrzeń politycznego niezaangażowania, usiłowały określić w niej własne miejsce. Stąd jest to głównie przegląd ich wyborów zdeterminowany historycznym kontekstem i specyfiką własnego środowiska społecznego.(fragment tekstu)
co go łączy i dzieli, co jest dla niego fundamentalne, a co nieistotne. Celem opracowania jest udowodnienie tezy, że Człowiek nie może pozostawać poza przedmiotem i zakresem ekonomii. Ekonomia nie tylko powinna, lecz musi wnosić do wiedzy nie tylko o samym Człowieku, lecz także o jego miejscu i funkcjach w jego środowisku przyrodniczo-społecznym, swój oryginalny wkład.(fragment tekstu)
7
Content available remote Modele wyjaśniające zmiany na poziomie społecznościowym
75%
W społeczno-ekologicznym podejściu do zdrowia zakłada się, że jest ono wypadkową czynników indywidualnych, takich jak czynniki genetyczne, styl życia czy przekonania jednostki i czynników środowiskowych, obejmujących środowisko fizyczne i społeczne jednostki. Jako istotne dla zdrowia jednostki czynniki środowiskowe wskazuje się najczęściej na rodzinne, sieć społeczną, w której funkcjonuje osoba, organizacje, w których działa i pracuje, społeczność lokalną, w której żyje oraz społeczeństwo (Stokols 1996; Marmot 2000). Zgodnie z założeniami podejścia ekologicznego: - zmiana zdrowotna może nastąpić na skutek działań podejmowanych w każdym z podsystemów; - każda zmiana inicjowana różnić się będzie zasięgiem oddziaływania; - każda zmiana wprowadzana oddziaływać będzie na wszystkie poziomy poniżej i ewentualnie na sąsiadujący z nią poziom wyższy. (fragment tekstu)
8
Content available remote A Man in the Process of Planning and Setting his Targets
75%
The article focuses on a man - a human being, going through many changes and processes in his personal and professional life. It deals with the planning in the context of personalism of Church social teaching. The contribution concentrates on planning and setting the goals not only for the development of a personality as such but also of the whole society. The paper highlights a time management as a significant element of personality development. (original abstract)
W praktyce codziennego życia nader często słyszymy stwierdzenia w rodzaju: "Taka jest ludzka natura", "To dzieje się wbrew ludzkiej naturze", "Oto do czego zdolna jest natura ludzka", "To leży w naturze ludzkiej" Wypowiada się je zwykle w sytuacjach, gdy nie jesteśmy w stanie czegoś zrozumieć ("To nie mieści się w głowie") bądź podać przekonywających argumentów na wyjaśnienie takich czy innych działań ludzkich, zwłaszcza tych, które wykraczają poza zwyczajowo, powszechnie w danej społeczności przyjęte reguły (na przykład normy obyczajowe) Zauważmy, że "ludzka natura" traktowana jest wówczas jako swojego rodzaju punkt odniesienia, jako taka instancja, skądinąd wygodna, która w sposób ostateczny uwarunkowuje (determinuje) określone działania; instancja, od której władzy nie można się nijak odwołać, z naturą przecież, jak wiadomo, nie dyskutuje się, natura jest nam dana!(fragment tekstu)
Kultura będąca przejawem ludzkiej aktywności niesie wzorce zachowań i postępowań, akceptowanych w danej społeczności. Działalność osoby jest nie tylko uwarunkowana indywidualnie, lecz dokonuje się w interakcji z otoczeniem. Etyka, stanowiąc fundament społecznych zachowań, może być współcześnie zagrożona przez zasięg globalizacji co skutkuje depersonalizacją każdej sfery życia. Praca i jej efekty mogą stanowić, w czasach globalnych, zagrożenie dla holistycznego pojmowania osoby jako wartości nadrzędnej. Rozważania nad miejscem i kondycją współczesnego człowieka oparte są na założeniach etyki katolickiej, szczególnie w perspektywie nauki społecznej Kościoła katolickiego.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Machiavelli - władza w rękach księcia
75%
Nicolo Machiavelli (1469-1527) jest autorem sławnego Księcia i zapisał się w historii idei jako myśliciel, który odważnie zrewolucjonizował podejście do polityki, zwrócił uwagę na pragmatyzm, otarł z fałszu rzeczywisty stan rzeczy, który w końcu przyczynił się do rozluźnienia więzi między państwem i Kościołem. Jego realistyczne podejście dalekie jest nie tylko od koncepcji utopicznych ale także od całego średniowiecznego myślenia o państwie. Tymczasem Machiavelli nie tylko nie był filozofem ale nie uważał się za rewolucjonistę, a jedynie za historyka. Nie umniejsza to oczywiście wartości jego pism, które do dziś stanowią podstawę nowożytnych i współczesnych rozważań na temat państwa i prawa. (fragment tekstu)
Artykuł jest analizą encykliki społecznej Benedykta XVI. Porusza kwestie rozwoju człowieka, życie w prawdzie, a także aspekty odpowiedzialności finansowej i wpływu ekonomii na życie społeczne.
Więzi człowieka z miejscem kształtowane są przez wiele czynników wewnętrznych, zależnych od samego człowieka i zewnętrznych - zależnych od cech otoczenia. Jednym z nich może być położenie miejsca względem ośrodków rozwoju. W niniejszym opracowaniu analizie poddano wpływ peryferyjności na uczucia i postawy człowieka względem zamieszkiwanego miejsca. Badania przeprowadzono na obszarze Bieszczad, na terenie powiatu leskiego i bieszczadzkiego, wśród młodzieży gimnazjalnej (wiek:15-16 lat). Przeprowadzone badania wykazały, że peryferyjność w pewnym stopniu kształtuje więzi człowieka z miejscem. Korelacje na poziomie istotnym statystycznie stwierdzono w przypadku następujących wskaźników więzi: identyfikacja z miejscowością, identyfikacja z regionem, ocena krajobrazu, poczucie dumy z faktu zamieszkiwania w danej miejscowości oraz poczucie tęsknoty za danym miejscem w przypadku jego opuszczania. Zróżnicowanie postaw badanej młodzieży z różnych stref peryferyjności względem środowiska lokalnego daje się zauważyć również w wielu innych sytuacjach. Uczniowie mieszkający w głębi Bieszczad okazują się przychylniej oceniać swoje otoczenie i żywić względem niego cieplejsze uczucia niż ci, którzy mieszkają w strefie najbliższej centrom rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Porządek i hierarchia są podstawowymi elementami myśli średniowiecznej. Pozostawanie jednostki na właściwym dla niej miejscu i sumienne wywiązywanie się z przyjętych na siebie obowiązków jest zatem gwarantem porządku społecznego. Ordo zakorzenione jest w hierarchii, zasadza się bowiem na uporządkowaniu bytów w kolejności określonej stopniami (gradus) drabiny społecznej. Pozostawanie każdego na wyznaczonym mu miejscu - parafrazując słowa św. Augustyna - stanowi mediewistyczne conditio sine qua non ładu, bezpieczeństwa i spokoju społecznego. Zdaniem autorki problematyka ordo kształtuje się dwutorowo: jako gradacja stanowa uwarunkowana głównie podziałem pracy oraz jako ordo universalis, czyli porządkiem jako takim, uporządkowaniem prowadzącym wprost do hierarchii bytów stworzonych przez Boga. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Štruktúra rodiny ako spoločenstva osôb
75%
One addition to the existence and ability to work with others in the community, is also able to be unselfish helping gift because it owns himself, himself and the government itself decides to subject and the administrator of his act or conduct. Thanks to this ability as one person is able to create community with others and the community, which still has a deeper family character. It is based on mutual love: human, but also the love of God. Love is the principle strength and double-family community, it is born of the marriage indissoluble unity and brotherly love to the wider community. Love and its preservation is the structure of the community of persons and therefore the life of the spouses and family members should be constantly trying to expressions of love such as respect, forgiveness and mutual giving and receiving all the family members of the community.(original abstract)
RESEARCH OBJECTIVE: This article takes up the concept of "homo politicus" and seeks a contemporary understanding in the context of a globalized world. THE RESEARCH PROBLEM AND METHODS: In the classical understanding, "homo politicus" was the member of a municipal or national civil society who is aware of his or her responsibility towards the community and contributes to it productively. Today, the population is confronted with the fact that the world has become a "global village". In this context, "homo politicus" can't be limited to a national identity because contemporary challenges do not recognize national borders. This means that globalization demands a corresponding critical-global perspective on political responsibility, how to achieve a just and peaceful future. The article is conceived theoretically-analytically and hermeneutically. THE PROCESS OF ARGUMENTATION: The article reflects on different conceptions of the term "homo politicus", it addresses the temptation of a nationalistic narrowing and analyses the concepts of state and nation for a design of "homo politicus". In the literature, an alternative concept to "homo politicus" is found in the form of "citizenship". Finally, the article discusses the ambivalent role of religions with regard to a transnational perspective, but also points out their spiritual potential. RESEARCH RESULTS: The result of the reflections is to develop the idea of "homo politicus" towards a trans-national cosmopolitan citizenship. Many religions have the spiritual potential to promote this development. CONCLUSIONS, INNOVATIONS, AND RECOMMENDATIONS: Global or cosmopolitan citizenship is a key aspect of "homo politicus". It means that everyone is a global citizen and can claim certain rights (e.g. the right to education, a decent standard of living, etc.), but also has duties towards the global community, e.g. by being aware of the impact of one's actions on the present and future of humanity, striving for a sustainable way of life. (original abstract)
18
Content available remote Antropocentryczny wymiar życia gospodarczo-społecznego
75%
Na człowieka należy spoglądać integralnie w jego duchowo-cielesnej konstytucji podkreślając jego godność i wartość oraz nadprzyrodzone powołanie, co pozwala uwypuklić jego transcendencję w relacji do sfery życia ekonomicznego. W swej działalności wytwórczej, posiadaniu i wymianie dóbr człowiek winien zachowywać właściwe normy moralne. Jednakże w różnych miejscach globu ziemskiego dostrzega się nieustanne pogłębianie się nierówności społecznych. Sąsiadują ze sobą luksus i nędza, niedostatek rzeczy koniecznych do życia i zbytek połączony z marnotrawstwem dóbr. Niezbędnym jest więc tworzenie takich instytucji gospodarczych, które nie będą negować czy niszczyć wymiaru ludzkiego, moralnego i społecznego człowieka, a ponadto będą stwarzać warunki życia i zaangażowania w działalność gospodarczą odpowiadającą ludzkiej godności oraz sprzyjające integralnemu rozwojowi człowieka. (fragment tekstu)
The mission of any university is not only to conduct educational and research, but also lifelong learning activity. A higher education system plays an extremely important role in the creation of a knowledge-based economy. The teaching programmes and educational offer of the University should be designed to encourage students to improve their skills, acquire new knowledge and skills at different levels and in different periods of life. The authors try to show that an institutional and curricular organization of a university should facilitate the implementation of lifelong learning, and its dimension is social rather than economic. (original abstract)
20
63%
The main theme of this article is the analysis of the anthropological initiatives developed in Slovak neo-thomism (J. Rybár, J. Bubán) natural philosophy (I. Houdek, V. Mikuška) and critical realism (S. Štúr). Author is stating that Slovak neo-thomists emphasize the human spiritual dimension, natural philosophers see human firstly as a biological entity while critical realists try to perceive human being in it's bio-psycho-social conditioning and predetermination. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.