Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mienie samorządu terytorialnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedstawiono krytyczne uwagi dotyczące, przyjętego przez ustawodawcę, sposobu przekazania województwu części majątku Skarbu Państwa.
2
Content available remote Nabycie mienia samorządowego
100%
Przedmiotem rozważań autora artykułu jest omówienie sposobów nabycia mienia prze jednostki samorządu terytorialnego. Omówiono sposoby i warunki nabycia mienia samorządowego i ich konsekwencje prawne w świetle norm międzynarodowych, konstytucji i ustawodawstwa polskiego.(abstrakt oryginalny)
Autorka skupia się na charakterze prawnym własności przysługującej gminom, powiatom i samorządom województw.
Tematem opracowania jest podział kompetencji w zakresie gospodarowania mieniem jednostek samorządu terytorialnego. Kwestia ta jest w różny sposób uregulowana w poszczególnych ustawach samorządowych. Zasadniczo gospodarowanie mieniem należy do kompetencji organu wykonawczego danej jednostki samorządu terytorialnego, które mają jednak pewne ograniczenia wynikające z kompetencji organu stanowiącego. W kwestii precyzyjnego rozdziału kompetencji organów stanowiących i organów wykonawczych istnieje rozbieżność orzecznictwa. Wykreowana została bowiem linia orzecznicza oparta na założeniu ścisłego rozdziału kompetencji organów stanowiących i wykonawczych, co prowadzi do zanegowania możliwości ingerowania organu stanowiącego w proces wykonywania ustanowionych wcześniej zasad gospodarowania mieniem przez organ wykonawczy, jak również pogląd przeciwny dopuszczający możliwość przejęcia do rozpatrzenia przez organ stanowiący wszelkich zadań organu wykonawczego, które w przepisach nie zostały zastrzeżone do wyłącznej właściwości tego organu. (abstrakt oryginalny)
Wydajne zarządzanie i gospodarowanie majątkiem nieruchomości stanowi istotną część zarządzania aktywami w polskiej gospodarce, zarządzanie rozumiane w sensie ekonomicznym (rachunku ekonomicznego), a więc traktowanie nieruchomości jako organizacji, której zarządzanie musi zostać podporządkowane wynikowi ekonomicznemu. Z drugiej zaś strony zarządzanie zasobem nieruchomości, a zwłaszcza zarządzanie przez jednostki samorządu terytorialnego, musi również ujmować społeczną stronę nieruchomości, którą jest zaspokajanie jednej z podstawowych potrzeb człowieka - potrzeby mieszkania. W okresie przed zmianami gospodarczymi dominacja własności państwowej i niepodzielności mienia państwowego powodowały, że zarządzanie sprowadzało się do administrowania powierzonym majątkiem. Centrum zainteresowania nie stanowiła dochodowość nieruchomości, lecz realizacja celów społecznych. W miarę dokonujących się zmian na rynku nieruchomości malało znaczenie celów społecznych, a coraz większego znaczenia nabierały cele ekonomiczne.(fragment tekstu)
6
Content available remote "Za i przeciw" rynkowym stawkom dzierżawy gruntów komunalnych
84%
Niniejszy artykuł przedstawia analizę stawek dzierżawy gruntów należących do gmin. Autorka przedstawia również propozycje ustalania stawek dzierżawy gruntów komunalnych.
Zakres tematyczny artykułu dotyczył materialnych podstaw realizacji zadań i kompetencji organów samorządowych terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego. W artykule umieszczone zostały dane statystyczne o gruntach komunalnych, podległych gminom i powiatom elementach infrastruktury technicznej i społecznej, komunalnych zasobach mieszkaniowych, jednostkach organizacyjnych i środkach trwałych własności gminnej i powiatowej oraz o dochodach budżetowych z majątku gminy i powiatów.
Nieruchomości stanowią jeden z fundamentów zasobu materialnego jednostek sfery publicznej. Użytkowanie wieczyste jest powszechną i trwałą formą prawną korzystania z gruntów państwowych i samorządowych. W przypadku nieruchomości gruntowych, stanowiących własność jednostki samorządu terytorialnego oddanych w użytkowanie wieczyste, występuje specyficzna kombinacja praw do tych aktywów. Przepisy z obszaru rachunkowości i finansów publicznych nie regulują zasad ich ujęcia i wyceny przez samorządy. W związku z tym występują w praktyce różne - bardzo odmienne - sposoby prezentacji i ustalania wartości gruntów obciążonych prawem wieczystego użytkowania, co w efekcie zakłóca proces porównywalności sprawozdań finansowych poszczególnych jednostek i niesie ryzyko błędnej oceny ich sytuacji majątkowej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono problematyce dotyczącej źródeł finansowania działalności samorządu terytorialnego w Polsce w latach 1991-2000. Podkreślono, iż w systemie finansowego zasilania zbyt dużą rolę odgrywają zewnętrzne źródła, czyli subwencje i dotacje. Reforma administracyjna w 1999 roku nie przyniosła zasadniczych zmian w poszerzaniu zakresu samodzielności samorządów lokalnych przez dostosowanie dochodów do zadań, zwiększaniu udziałów dochodów własnych i zmniejszaniu roli zewnętrznych źródeł zasilania finansowego.
Maksymalny wskaźnik spłaty zadłużenia jest obliczany na podstawie wartości budżetowych z trzech lat poprzedzających rok budżetowy, co ma zagwarantować (w teorii) indywidualizację wskaźnika dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, w sposób uwzględniający wyniki wcześniejszych budżetów. Stosunek rocznego wskaźnika spłaty do maksymalnego wskaźnika spłaty (relacja spłaty zobowiązań) jest przedstawiany przez jednostkę samorządu terytorialnego w prognozie długu, stanowiącej część wieloletniej prognozy finansowej (WPF). Uzasadnia to wynikający z ustawy o finansach publicznych wymóg równoczesnego przedkładania przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego projektu budżetu i projektu uchwały w sprawie WPF, a następnie równoczesnego uchwalenia obu tych aktów prawa miejscowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono pojęcie i zakres mienia gmin i powiatów, w aspekcie uregulowań prawnych w latach dziewięćdziesiątych. Następnie skoncentrowano się na znaczeniu mienia gmin i powiatów w 1999 roku, tj. po wejściu w życie reformy podziału terytorialnego kraju.
Autor referatu przedstawia praktyczne zasady wyłaniania wykonawcy wycen dla potrzeb Skarbu Państwa i samorządów, wynikające z ustawy prawo zamówień publicznych oraz podstawowe możliwości i ograniczenia w tym zakresie.
Przedmiotem artykułu są sposoby i metody prywatyzacji mienia komunalnego, zwłaszcza przedsiębiorstw usług komunalnych.
Scharakteryzowano samodzielność władz samorządowych w Polsce w zakresie dochodów z podatków i opłat lokalnych. Przedstawiono wytyczne samodzielności władz samorządowych w dziedzinie pozyskiwania dochodów z mienia. Omówiono transfery z budżetu państwa, budżetów JST i z funduszy celowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.