Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mierniki efektywności produkcji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule wykazano konieczność stworzenia sytemu mierników na potrzeby procesowego zarządzania odlewnią żeliwa. Ukazano, że punktem wyjścia do pomiaru procesów jest analiza procesów pod kątem wymagań i celowości ich przebiegu. Artykuł prezentuje kolejne kroki na drodze do określenia mierzalnych wartości procesów określających ich skuteczność w dążeniu do wytyczonego celu i efektywność wykorzystania zasobów będących w dyspozycji przedsiębiorstwa. W toku analizy stwierdzono, że dla uzyskania poprawy jakości procesu niezbędne jest wyznaczenie osób odpowiedzialnych za procesy cząstkowe, a także skonstruowanie systemu oceny ich działań, którym może być np. niezależny i obiektywny zestaw mierników. Przykład odlewni pokazuje, że przedsiębiorstwo, w którym naprawdę wprowadza się zarządzanie procesowe, musi mierzyć skuteczność procesów, posiadać system nastawiony na proefektywnościowe motywowanie pracowników oraz zbierać informacje na potrzeby oceny efektywności procesów. (fragment tekstu)
2
84%
Przedmiotem pracy jest analiza postaw pracowników dwóch zakładów produkcyjnych spółki akcyjnej "Inco-Veritas", zlokalizowanych w miastach Góra Kalwaria oraz Susz, wobec jakości postrzeganej systemu mierników efektywności pracy wdrażanego w tych zakładach w różnych okresach. Na podstawie wykonanych badań postaw pracowników opracowano model charakterystyki wymiarowej oraz dwa modele jakości postrzeganej tego systemu, określające sposób oceny jego jakości postrzeganej odpowiednio przez pracowników zakładu w Górze Kalwarii, gdzie wcześniej rozpoczęto wdrażanie systemu, i pracowników zakładu w Suszu. Wyniki badań jakości postrzeganej przeprowadzonych w obydwu zakładach wykazały wyraźne zróżnicowanie postaw pracowników tych zakładów wobec jakości cząstkowych i całkowitej wdrażanego systemu syntetycznie, wyrażone przez pozytywnie zweryfikowaną hipotezę: "Jakość systemu mierników efektywności pracy spostrzegana przez pracowników rośnie wraz z upływem czasu i rozwojem tego systemu w organizacji".(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania są niektóre problemy związane z funkcjonowaniem mierników oceny działalności przedsiębiorstw. W pierwszej kolejności przedstawiono znaczenie oraz funkcje kryterium oceny przedsiębiorstwa. Stwierdzono, że mierniki oceny działalności przedsiębiorstwa są jednym z wyznaczników dróg osiągania wzrostu efektywności gospodarowania. Przeprowadzona w opracowaniu w sposób syntetyczny analiza rozwiązań w zakresie systemu oceny przedsiębiorstw pozwoliła skonstatować, że mierniki oceny nie pełniły dotychczas stawianych przed nimi funkcji. Występujące sprzeczności między sformalizowanymi miernikami oceny a adresowanymi dyrektywami wywoływały bardzo często postawy antyefektywnościowe. W najlepszym wypadku przedsiębiorstwa powadziły swoisty rachunek dostosowawczy, który nie zawsze gwarantował zbieżność celów przedsiębiorstw z celami ogólnospołecznymi. W związku z powyższym w oparcowaniu sugeruje się taki kierunek zmian w zakresie funkcjonowania gospodarki, który zapewni możliwości pełnego stosowania zasady racjonalnego gospodarowania na szczeblu przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto głównie próbę prezentacji oraz ogólnej charakterystyki systemu wskaźników ekonomicznych dotyczących szeroko rozumianej gospodarki środkami trwałymi w przemyśle. Na tle układu mierników oceny gospodarowania przemysłowym majątkiem trwałym wyeksponowano wskaźnik produktywności środków trwałych jako syntetyczny miernik efektywności tych środków. Ekspozycja wskaźnika produktywności majątku trwałego uwypukliła jego specyficzny charakter, złożoność konstrukcji, a także umożliwiła dokonanie oceny i praktycznej przydatności wartościowej formy tego wskaźnika. Wnioski końcowe udokumentowały również ograniczoność przydatności rozpatrywanego miernika w analizach ekonomicznych interesujących się mniejszymi agregatami środków trwałych (np. pojedynczymi maszynami lub urządzeniami czy grupami według rodzaju rzeczowego). W opracowaniu zaakcentowano także konieczność podejmowania badań przyczynowo-skutkowych mających na celu poszukiwanie precyzyjniejszych form relacji produkcja-majątek trwały. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera rozważania o decyzjach marketingowych i finansowych przedsiębiorstwa podejmowanych podczas cyklu życia produktu oraz o miernikach efektywności decyzji marketingowych, które świadczą o istnieniu zależności między strategią marketingową i strategią finansowania. (fragment tekstu)
6
Content available remote Siedmiokryterialny miernik oceny niepotokowych procesów produkcyjnych
84%
Ocena przebiegu procesów produkcyjnych ewoluowała wraz z rozwojem tych procesów oraz całych systemów produkcyjnych. Proste mierniki oceniające poszczególne aspekty związane z realizacją procesu produkcyjnego stały się z czasem niewystarczające. Zaczęto zatem tworzyć coraz bardziej skomplikowane mierniki oraz łączyć je tak, aby umożliwiały ocenę wielokryterialną, dzięki czemu zaczęto mierzyć procesy pod rożnymi aspektami, a uzyskane wyniki pozwalały na opracowanie planów doskonalenia realizowanych procesów produkcyjnych.(fragment tekstu)
Celem stosowania wskaźnika produktywności kapitału jest wykorzystanie go do oceny wpływu zaangażowanego kapitału do produkcji na produktywność całkowitą. Przedstawione zostały mierniki kapitału pozwalające ocenić produktywność oraz kierunek zmian w dążeniu do wzrostu produktywności. Zaprezentowano działania logistyczne wpływające na poziom zaangażowanego kapitału. Celem takiego podejścia jest wskazanie kluczowych czynników związanych z zarządzaniem logistycznym i wpływających na produktywność. Dokonano analizy produktywności kapitału na podstawie danych, dotyczących działu gospodarki narodowej w obszarze produkcji żywności. (abstrakt oryginalny)
Ukazano produktywność pracy w nowym świetle. Określono jej związki z zagadnieniami analizy i zarządzania przedsiębiorstwem. Omówienie zagadnienia produktywności pracy poprzedzono analizą ważnych kategorii ekonomicznych, takich jak: kapitał, wartość, praca i procent.
Efektywność struktur przemysłowych należy kojarzyć z ich właściwościami oraz cechami, które mają związek i oddziaływują na efektywność przemysłu oraz jego struktury. Ten sposób rozumienia autor przyjął w opracowaniu, przedstawiając zagadnienia właściwości oraz cechy struktur i ich związków z efektywnością przemysłu, jak również w zaproponowanej metodzie mierzenia efektywności struktur przemysłowych.
Przedstawiono próbę analizy organizacyjno-ekonomicznej opartej na koncepcji rozliczania pośrednich i bezpośrednich efektów działalności przedsiębiorstwa. Omówiono wybrane miary i podejścia w badaniu efektywności organizacji, koncepcję rozliczania efektów pośrednich i bezpośrednich, typowe miary efektów, problemy porównywalności efektów i podstawowe kierunki obliczeń oraz zasady i techniki rozliczania efektów.
Kierownicy średniego szczebla zarządzania pełnią w przedsiębiorstwie role łączników między kadrą kierowniczą wyższego szczebla zarządzania a swoimi podwładnymi, a także rolę reprezentantów podległych pracowników. W pracy zwrócono uwagę na procedurę wynagradzania kierowników średniego szczebla zarządzania. Koncepcję budowy systemu wynagradzania oparto na klasyfikacji tej kadry przeprowadzonej z punktu widzenia rodzaju pracy oraz zajmowanego szczebla zarządzania w hierarchii organizacyjnej firmy.
Przedstawiono porównanie kosztów i dochodowości produkcji jabłek deserowych w Polsce w rejonie Grójca i w Niemczech w rejonie Dolnej Łaby (Altes Land). Produkcja jabłek w niemieckich gospodarstwach przynosiła ponad 4-krotnie wyższy dochód rodzinny w przeliczeniu na 1 FWU, cechowały ją jednak większe koszty jednostkowe oraz w przeliczeniu na 1 ha. Dochód rodzinny w odniesieniu do FWU porównano w do średniej płacy brutto w gospodarkach narodowych obydwu krajów. Producenci jabłek w Polsce mają szanse utrzymać przewagę konkurencyjną w postaci niższych kosztów pracy najemnej. Polscy producenci w celu zwiększenia konkurencyjności w stosunku do gospodarstw w Niemczech, powinni powiększać powierzchnię sadów w gospodarstwie. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania było porównanie wyników badań kondycji branż produkcyjnych w Polsce, uzyskane przy zastosowaniu dwóch podejść. W podejściu pierwszym (obiektywnym) autorzy, jako kryterium oceny efektywności gospodarowania, przyjęli wartość zmiennej syntetycznej. Zmienną syntetyczną zbudowano opierając sie na wektorze zmiennych cząstkowych, których źródłem były sprawozdania statystyczne. W podejściu drugim (subiektywnym) autorzy, jako kryterium oceny zastosowali wyniki testów koniunktury. Następnie porównali uporządkowania branż uzyskane na podstawie obu kryteriów oceny. Do porównań tych wykorzystano współczynnik korelacji Spearmana oraz wartości średnich różnic lokat.
Stopień zorganizowania produkcji jest oceniany przez zespół różnorodnych mierników. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie mierników uwzględniających czynnik czasu i zaproponowanie systemu tychże mierników jako podstawy oceny zorganizowania produkcji. W opracowaniu dokonano klasyfikacji mierników i ukazano ich konstrukcję. Nie zweryfikowano ich jednakże na konkretnym materiale empirycznym, gdyż nie jest to celem artykułu. Konstrukcja niniejszego szkicu jest następująca. W pierwszej kolejności wyjaśniono pojęcia organizacji i stopnia zorganizowania. Dalej przedstawiono wewnętrzną strukturę systemu mierników wraz z krótką, szczegółową, charakterystyką każdego z nich. W końcowej części zwrócono uwagę na kwestię rezerw czasu pracy w powiązaniu z możliwością pomiaru strat produkcji. (fragment tekstu)
Celem przeprowadzonych przez autora doświadczeń w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych było opracowanie metod i określenie ziemio- i energochłonności tuczu świń. Powyższe doświadzcenia dotyczyły uprawy roślin pastewnych dostosowanych do warunków klimatyczno-glebowych, ich zbiór, przechowywanie i przygotowanie do skarmienia oraz obsługę świń do czasu uzyskania określonej masy końcowej tuczu, a także ubój tuczników i dysekcja ich tusz (tj. rozcięcie ciała zwierzęcia w celu poznania jego budowy).
Przedmiotem opracowania jest panorama zmian systemowych, jakie dokonywały się w ciągu czterdziestu pięciu lat w Polsce (1944-1989)- zarówno w praktyce gospodarczej jak i w teorii ekonomicznej. Autor zwraca uwagę na niezgodności pomiędzy teorią i praktyką, szczegółowo analizując poglądy różnych ekonomistów i prowadzoną politykę gospodarczą, a także próby reformowania gospodarki w różnych okresach czasu. W swoich rozważaniach pomija sferę społeczną i w pewnym stopniu poltyczną.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.