Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mierniki konkurencyjności
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiono propozycję metody statystycznej do pomiaru konkurencyjności regionu. Zwrócono uwagę na możliwość wykorzystania elementów teorii konkurencyjności M. Portera wraz z narzędziami wielowymiarowej analizy porównawczej w ocenie konkurencyjności regionów.
Zbadanie potrzeb i zachowań konsumentów ma duże znaczenie przy budowaniu przewagi rynkowej i większej konkurencyjności podmiotów gospodarczych. W opracowaniu przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych wśród wybranej grupy mieszkańców miasta Poznania. Badanie miało na celu poznanie preferencji konsumentów dotyczących kupowanych warzyw. (abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest przedstawienie wybranych czynników otoczenia wewnętrznego kształtujących konkurencyjność przedsiębiorstw branży piekarniczej. Materiał źródłowy do analizy stanowiły dane zebrane podczas badania przeprowadzonego w 2016 roku wśród 77 przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa branży piekarniczej wskazały, że spośród wewnętrznych czynników konkurencyjności najważniejszymi są czynniki w sferze produkcji. Bardzo ważnymi okazały się czynniki związane z zasobami kapitałowymi oraz rzeczowymi, a także czynniki w sferze sprzedaży i dystrybucji. Z kolei najmniej istotnymi czynnikami wewnętrznymi jest kapitał intelektualny oraz sposób zarządzania.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia istotę, strukturę, poziomy konkurencyjności i relacje między konkurentami: konkurencję, koopetycję, koegzystencję i współdziałanie (kooperację). Konkurencyjność polskich przedsiębiorstw w świetle raportów WEF i IMD jest raczej niska. Obserwuje się jednak konsekwentną poprawę konkurencyjności w zakresie licznych elementów potencjału konkurencyjnego i wykorzystywanych instrumentów konkurowania. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono propozycje mające na celu jedynie zasygnalizowanie możliwości wykorzystania narzędzi wielowymiarowej analizy porównawczej do oceny konkurencyjności regionu. (fragment tekstu)
Badanie konkurencyjności stało się ważnym narzędziem polityki prowadzonej przez zarządy portów morskich i poszczególne przedsiębiorstwa portowe. Pomiar pozycji i zdolności konkurencyjnej jest ważnym i pierwszym krokiem w diagnozowaniu słabych i mocnych stron portu morskiego oraz szans i zagrożeń w stosunku do konkurentów. Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji pomiaru konkurencyjności portów morskich. W artykule omówiono specyfikę konkurencyjności portów morskich, sformułowano wymagania w stosunku do metody a następnie przedstawiono koncepcję jej pomiaru. (abstrakt oryginalny)
W warunkach turbulentnego otoczenia szczególnego znaczenia dla przedsiębiorstwa w osiąganiu sukcesu na rynku nabiera pomiar i ocena poziomu jego konkurencyjności, które pozwalają kierownictwu opracować i wdrożyć skuteczne strategie zarządzania. W artykule zaprezentowano pojęcie konkurencyjności przedsiębiorstwa, przedstawiając różne jego ujęcia i klasyfikacje. Wskazano, jakie elementy strukturalne tworzą kategorię konkurencyjności przedsiębiorstwa. Istotne miejsce w artykule zajmuje objaśnienie miar i kryteriów pozwalających ocenić poziom konkurencyjności przedsiębiorstwa, a także zaprezentowanie podstawowych sposobów (metod) oceny konkurencyjności przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Omówiono procedurę analizy banków konkurencyjnych oraz identyfikację konkurentów w obszarze depozytów. Z wykorzystanie metody DEA zanalizowano efektywność banków.
Artykuł porusza problematykę stymulant, destymulant i mierników rozwoju regionalnego. Szeroka analiza teoretyczna przedstawiona w opracowaniu, jako stymulanty określa czynniki prorozwojowe, dzięki którym możliwy jest rozwój społeczno-gospodarczy, natomiast destymulanty to czynniki, które hamują lub uniemożliwiają rozwój regionów. W badaniach nad rozwojem i konkurencyjnością regionów istotną rolę odgrywają także mierniki rozwoju regionalnego stanowiące konglomerat różnych wskaźników (gospodarczych, społecznych, środowiskowych), które pozwalają wskazać mocne i słabe strony regionów, zidentyfikować szanse i zagrożenia badanych obszarów, a także umożliwiają prowadzenie analiz porównawczych. Niniejszy artykuł zawiera model badawczy, skonstruowany w oparciu o analizę poszczególnych stymulant i destymulant rozwoju oraz rozpowszechnionych w literaturze mierników rozwoju regionalnego, stanowiąc ich odświeżenie i rozszerzenie. (abstrakt oryginalny)
Badanie ma na celu oszacowanie konkurencyjności międzynarodowej polskiego eksportu na wybranym rynku. Badanie prowadzono na poziomie sektorowym. W studium wykorzystano metodę nazywaną wskaźnikiem atrakcyjności i pozycji rynkowej (wskaźnik AP). Technika ta odwołuje się do metod portfelowych. Umożliwiła ona kwantyfikację atrakcyjności rynku docelowego oraz pozycji konkurencyjnej polskiego eksportu na ten rynek. Badanie bazuje na danych EUROSTAT i obejmuje lata 2010-2018. Stosownie do wyników analizy wszystkie szeroko zdefiniowane klasy produktów oferowane przez polskich eksporterów na rynku niemieckim można uznać za konkurencyjne. Jako najbardziej perspektywiczne należy postrzegać klasy produktowe SITC 0+1, SITC 5, SITC 6+8 oraz SITC 7, charakteryzujące się ponadprzeciętnym tempem wzrostu rynku oraz wysoką dynamiką eksportu. Studium ma na celu jedynie ocenę konkurencyjności. Poszukiwanie czynników konkurencyjności nie jest przedmiotem badania.(abstrakt oryginalny)
Podsumowanie oceny merytorycznej opiniowanej pracy wypada jednoznacznie pozytywnie. Należy tutaj podkreślić, że w sposób niebudzący wątpliwości zrealizowano główny cel opracowania i w poprawny metodycznie sposób odniesiono się do przyjętej hipotezy. Na uznanie zasługuje biegłość warsztatowa autorki, która przejawia się przede wszystkim w wykorzystaniu szerokiego arsenału metod ilościowych oraz w konsekwencji w ich zastosowaniu. Osiągnięciu celu i odniesieniu się do hipotezy podporządkowany jest poprawny charakter realizowanego postępowania badawczego - liczba i kolejność etapów, a także treść wykonywanych zadań badawczych. Książka wyróżnia się rozbudowaną, aktualną i reprezentatywną bibliografią. Powinno to zachęcić czytelnika do podejmowania dalszych studiów nad konkurencyjnością międzynarodową. (fragment tekstu)
Celem opracowania była próba porównania dwóch krajów: Japonii i Polski pod względem podstawowych mierników zrównoważonego rozwoju. Oprócz tego wykonano diagnozę stanu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w obu krajach oraz porównano je pod względem miernika rozwoju społecznego i miernika konkurencyjności. Są to mierniki zrównoważonego rozwoju. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że Japonia to kraj wysoko rozwinięty, gdzie wiele zrobiono, aby rozwój był zrównoważony. Kraj ten ma ogromne doświadczenie w tym zakresie. Ma wiele w tym zakresie sukcesów, ale także kilka porażek. Polska jako kraj, który próbuje działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, i który powinien korzystać z doświadczeń japońskiego społeczeństwa i gospodarki, aby popełnić jak najmniej tych samych czy podobnych błędów.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zmiany eksportu i importu owoców, warzyw i ich przetworów w Polsce po przystąpieniu do UE, a także wpływ zwiększonych obrotów handlu zagranicznego na kształtowanie się tendencji w produkcji świeżych i przetworzonych produktów ogrodniczych. Analizie poddano też zmiany poziomu wybranych wskaźników zewnętrznej konkurencyjności sektora ogrodniczego. Wskaźniki te dotyczą głównie wzajemnych relacji eksportu i importu oraz udziału eksportu i importu w krajowej produkcji i podaży produktów ogrodniczych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza bieżącej, tj. aktualnej i długookresowej konkurencyjności firm działających w SSE Euro-Park Mielec w poziomie 2004 roku. Konkurencyjność tych firm jest warunkiem koniecznym do sprawnego funkcjonowania Strefy oraz generowania korzyści dla rozwoju społeczno-ekonomicznego subregionu mazowieckiego. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest identyfikacja miar wykorzystywanych w ocenie pozycji konkurencyjnej marki organizacji oraz wskazanie czynników kształtujących te miary. W procesie eksploracji badanego zagadnienia posiłkowano się przykładem klubów piłkarskich. W opracowaniu skupiono się na grupie miar subiektywnych. W artykule autorzy podjęli próbę systematyzacji wiedzy z obszaru siły marki, wynikającej z jej pozycji konkurencyjnej oraz czynników tę pozycję determinujących. Wnioskowanie zostało poparte analizą literatury przedmiotu z obszaru tworzenia marek i zarządzania nimi. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje podstawy metodyczne projektu "Inicjatywy środowiskowe a czynniki konkurencyjności przedsiębiorstw" o nr rej. 2016/23/D/HS4/03007. Projekt ten jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu SONATA 12. Celem projektu jest określenie relacji pomiędzy inicjatywami środowiskowymi a konkurencyjnością przedsiębiorstw. Do realizacji celu projektu wykorzystano zarówno pierwotne, jak i wtórne dane statystyczne. W artykule przedstawiono główne założenia projektu, tezę badawczą, sposoby pozyskania, jak i statystycznej analizy zgromadzonych danych empirycznych. Zwrócono również uwagę na wynikłe na etapie badań trudności i ograniczenia. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest dokonanie oceny poziomu konkurencyjności regionów w Polsce. Oceny takiej dokonuje się na podstawie wybranych wskaźników społecznych i ekonomicznych. W tym celu w pierwszej części pracy zaprezentowano wybrane definicje konkurencyjności regionów, z zaznaczeniem różnic między nimi, a następnie na ich podstawie wyselekcjonowano cechy, które stały się przedmiotem analizy. Wykorzystując jedną z taksonomicznych metod - wskaźników przyrodniczych Perkala - ustalono kolejność regionów według badanych kategorii. Uzyskane wyniki przedstawiają stan z końca 2003 roku. W ostatniej części opracowania porównano uzyskane rezultaty z wynikami podobnego badania przeprowadzonego według tej samej metody i na tych samych cechach trzy lata wcześniej, w 2000 roku. Całość rozważań kończy zestawienie podobieństw i różnic pomiędzy rezultatami osiągniętymi w 2000 i 2003 roku. (fragment tekstu)
Praca przedstawia wyniki badania, którego celem jest określenie wpływu odległości od konkurenta, dostawcy i odbiorcy na aktywność innowacyjną przedsiębiorstw reprezentujących przemysł średnioniskiej techniki w Polsce w latach 2008-2013. Zakres badania dotyczy innowacji na poziomie przedsiębiorstwa i uwzględnia dyfuzję do poziomu "nowość dla przedsiębiorstwa". Działania innowacyjne uwzględnione w badaniu obejmują inwestycje, w tym nakłady na badania i rozwój (B + R), implementacje wyrobów i procesów technologicznych oraz współpracę innowacyjną. Badanie obejmuje 2301 przedsiębiorstw. W pracy założono, że bliskość geograficzna dostawców i odbiorców sprzyja pobudzaniu aktywności innowacyjnej, podczas gdy bliskość konkurentów sprawia, że skłonność przedsiębiorstw do podejmowania aktywności innowacyjnej maleje. Część metodyczna analiz wykorzystuje modelowanie probitowe, dzięki któremu można określić prawdopodobieństwo podjęcia danego działania innowacyjnego w funkcji odległości do danego partnera (konkurenta, dostawcy, odbiorcy). Analiza pokazuje, że wpływ odległości danego rodzaju partnera oddziałuje w różny sposób na częstotliwość podejmowania danego działania innowacyjnego. Najwięcej związków znaleziono dla odbiorców i dostawców krajowych. Współpraca z partnerami zagranicznymi sprawia, że badane przedsiębiorstwa częściej są skłonne ponosić nakłady na działalność badawczo-rozwojową oraz częściej współpracują z instytucjami reprezentującymi świat nauki.(abstrakt oryginalny)
Na początku artykułu opisano sposób obliczania wskaźników (relacji) eksportowo-importowych, które są powszechnie stosowanymi miernikami pozycji konkurencyjnej dotyczącymi obrotów w ujęciu ogólnym oraz w przekroju grup towarowych. Następnie szczegółowo przeanalizowano kształtowanie się zmian udziałów Polski na rynkach wybranych partnerów handlowych: Niemiec, Rosji i Ukrainy.
Niezbędnym elementem zarządzania w przedsiębiorstwie jest pomiar wielkości zmian poziomu konkurencyjności, będących skutkiem działań antykryzysowych. Dokonać tego można poprzez wyszczególnienie najważniejszych czynników opisujących konkurencyjność przedsiębiorstwa oraz przeprowadzenie ich wartościowania w dobranych odpowiednio punktach czasowych. Jednocześnie, określając kierunek zmian, oceniamy ich rodzaj. Dodatni zwrot oznacza poprawę, a ujemny pogorszenie konkurencyjności. Stąd, biorąc pod uwagę zarządzanie w kryzysie, możemy mówić o jego zwalczaniu lub nie. Przedstawiona w opracowaniu metoda pomiaru, z wykorzystaniem zasad przynależnych analizie preferencji, pozwala na wyliczenie wartości pozycji i potencjału konkurencyjnego dla dowolnego momentu w kryzysie. Jej realizacja "zmusza" przede wszystkim do określenia najważniejszych czynników mających wpływ na wychodzenie organizacji z kryzysu oraz implikuje dyskusje dotyczące kierunku zmian w przedsiębiorstwie. Istota pomiaru zmian w konkurencyjności przedsiębiorstwa lub zarządzania antykryzysowego polega na badaniu zmian jego potencjału i pozycji konkurencyjnej w określonych momentach. Jeżeli wartość zagregowana mierzonych czynników wzrasta, to przyjąć należy, że rośnie konkurencyjność przedsiębiorstwa lub natężenie sytuacji kryzysowej zmniejsza się. Gdy wyliczona wartość maleje, to możemy mówić o pogarszaniu się sytuacji. Do konstruowania metody pomiaru zarządzania antykryzysowego wykorzystano zasady analizy preferencji. Jej ważną zaletą jest łatwość stosowania i przejrzystość. Omawiany sposób pomiaru miał zastosowanie przy ocenie zarządzania trzech przedsiębiorstw: ZPT OLVIT S.A., ZPS NEPTUN Sp. z o.o. oraz Zakład Mięsny "Benedykciński". Wyniki pomiaru zostały zweryfikowane poprzez obecny stan tych firm. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.