Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mierniki oceny efektów pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Koncepcja pomiaru efektywności operacyjnej szpitala
100%
Rosnące potrzeby zdrowotne związane z wydłużaniem się życia oraz coraz większa świadomość społeczeństwa odnośnie do nowoczesnych metod leczenia napotykają twardą granicę, jaką jest niewystarczająca ilość środków w budżecie ochrony zdrowia. Konieczne jest racjonalne korzystanie z ograniczonych zasobów i pomiar efektywności ich wykorzystania. Szpitale w Polsce otrzymują przychody przede wszystkim z kontraktów z NFZ, ważne więc jest, aby wydatkowały środki publiczne z należytą starannością, tym bardziej że na leczenie szpitalne NFZ przeznacza prawie 50% ogółu środków wydawanych na świadczenia zdrowotne. Celem artykułu jest zaproponowanie mierników pomiaru i oceny efektywności operacyjnej szpitali. Na podstawie analizy literatury zaproponowano kliniczne i związane z zarządzaniem mierniki oceny dokonań podmiotu leczniczego. W artykule zastosowano metodę badań literaturowych oraz zaproponowano 20 wskaźników - mierników dokonań, do wdrożenia na oddziałach szpitalnych(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zjawisko samooceny jako sposobu diagnozy mocnych i słabych stron. Omówiono znaczenie i zalety samooceny. Przedstawiono narzędzie samooceny jakim jest arkusz samooceny.
3
Content available remote Mierniki oceny zarządu - analiza krytyczna
100%
Zarząd ma obowiązek realizacji określonych zadań wyznaczonych przez udziałowców. Przedstawiane zarządowi zadania mogą przybierać różną postać, a najczęściej są to mierniki wyrażone w postaci liczbowej. Wybór wskaźników oceny jest bardzo istotnym zagadnieniem, gdyż mają one określone wady i zalety, które powinny być przedmiotem rozważań na etapie podejmowania decyzji w tym zakresie. Celem artykułu jest dokonanie krytycznej analizy mierników oceny zarządu, z którymi stosunkowo często można spotkać się w praktyce gospodarczej. Należą do nich m.in: EBITDA, wynik finansowy netto oraz EVA.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było rozpoznanie podstawowych uwarunkowań dotyczących pomiaru dokonań w obszarze rachunkowości zarządczej. Przede wszystkim cele dotyczą wyjaśnienia istoty dokonań organizacyjnych w szerokim ujęciu oraz przesłanek i zakresu pomiaru dokonań przy wykorzystaniu rachunkowości zarządczej. (fragment wstępu)
Pomiar i ocena zasobów niematerialnych będących w posiadaniu przedsiębiorstwa jest konieczna dla skuteczniejszego zarządzania (a w domyśle odniesienia sukcesu) na wysoce konkurencyjnym rynku. Podjęcie tego wyzwania wymaga świadomości podstawowych problemów, jakie się z tym wiążą. Dotyczą one czterech aspektów zarządzania niematerialną stroną działalności przedsiębiorstwa, a mianowicie identyfikacji aktywów niewidzialnych, zbudowania przekonujących modeli przyczynowo-skutkowych obrazujących wpływ tych aktywów na wyniki firmy, prawidłowego pomiaru przyjętych wskaźników oraz umiejętności korzystania z nich w procesach decyzyjnych. Referat omawia najważniejsze problemy każdego z tych obszarów. (streszcz. oryg.)
6
100%
Celem artykułu jest ocena jakości systemu pomiaru dokonań w Ministerstwie Rolnictwa w Estonii po-przez ustalenie, czy system spełnia określone regulacje. Regulacje te można podzielić na dwie kategorie: wymagania systemowe, jak np. powiązanie ze strategią, model przyczynowo-skutkowy, wielowymiarowość oraz wymagania dotyczące samego pomiaru. Autorzy przeprowadzili badania na danych archiwalnych w celu ustalenia pochodzenia wzorców dla obecnie stosowanego pomiaru dokonań w sektorze publicznym w Estonii. Wykorzystane zostały głównie źródła wtórne, dokumentacja publicznie dostępna na stronach internetowych Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rolnictwa w Estonii. Analiza treści została zastosowana do oceny obecnego systemu pomiaru dokonań ministerstwa. Wyniki analizy wskazują, że mimo nierównomiernego i niehomogenicznego rozłożenia mierników wszystkie kategorie zostały uwzględnione. System pomiaru dokonań Ministerstwa Rolnictwa w Estonii został oceniony na wysokim poziomie pod względem zgodności z wymaganiami dla nowoczesnych systemów pomiaru wyników. Mimo to zostały sformułowane następujące rekomendacje: - mierniki powinny być tak skonstruowane, aby mierzyły jedno zjawisko/obszar, - należy odrzucić mierniki, które nie pasują do żadnej kategorii, - należy rozważyć udoskonalenie modelu przyczynowo-skutkowego poprzez odseparowanie wejść i wyjść dla poszczególnych działań. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono analizę mierników niefinansowych wykorzystywanych do pomiaru i oceny efektywności centrów kosztów, zysku, przychodów oraz centrów inwestycyjnych. Analizę przeprowadzono w 2002 r. na 600 przedsiębiorstwach, z czego 400 to przedsiębiorstwa krajowe a 200 to przedsiębiorstwa wielonarodowe.
Assessment/development center to metoda oceny kompetencji skoncentrowana na obserwacji zachowań uczestników w różnych sytuacjach zadaniowych. Obserwacja i ocena sposobu działania, rozwiązywania problemów, elastycznego dostosowywania się do nowych okoliczności i uczenia się nowych umiejętności umożliwia prognozowanie, w jaki sposób oceniana osoba będzie radzić sobie z nowymi zadaniami na stanowisku, które ma objąć (sesja AC) lub jaki posiada potencjał rozwojowy (sesja DC).(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zadaniowy czas pracy. Przedstawiono jego istotę, korzyści i zagrożenia, jakie wynikają z takiego systemu pracy. Podano przykład ilustrujący zasadę działania zadaniowego czasu pracy.
10
84%
W artykule zaprezentowano autorski pogląd, że wdrożenie controllingu w przedsiębiorstwie powinno być poprzedzone budową i wdrożeniem odpowiednich (co do czasu i treści) controllingowych systemów motywacyjnych. Ukazanie istoty tych systemów, wyjaśnienie mechanizmów ich funkcjonowania, a także wskazanie ich obszarów działania i części składowych, uczestników, zasięgu oraz czasu obowiązywania, przeprowadzono w kontekście konieczności współdziałania tych systemów z tzw. tradycyjnymi systemami motywacyjnymi. Wskazano, że prezentowane podejście wymaga stosowania, a czasem także stworzenia zasadniczo odmiennych niż dotąd, narzędzi motywacyjnych (instrumentów motywowania).(abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienie oceny pracowników w kosztowych ośrodkach odpowiedzialności. Szczegółowo przedstawiono dwie oceny efektów pracy: indywidualnych i zespołowych. Opisano kryteria i mierniki oceny kosztowych ośrodków odpowiedzialności. Wśród opisanych mierników charakterystyce poddano mierniki ilościowe, do których należą: mierniki rzeczowe, sprawnościowe i kosztowe.
12
Content available remote Kwestionariusz i macierz pomiaru dokonań przedsiębiorstwa
84%
Celem opracowania jest przedstawienie dwóch mało znanych metod ukierunkowanych na wielowymiarowy pomiar i zarządzanie dokonaniami, czyli kwestionariusza pomiaru dokonań J. R. Dixona i in. oraz macierzy pomiaru dokonań D. P. Keegana i in., a także krytyczna ocena tych instrumentów. (fragment tekstu)
Coraz częściej przedsiębiorstwa do pomiaru dokonań wykorzystują, obok miar finansowych, także mierniki niefinansowe. Włączenie tych środków wynika z faktu, że same wskaźniki finansowe są dalekie od bycia idealnym rozwiązaniem. Prawidłowo zbudowany system oceny pracy jest ważnym elementem współczesnej gospodarki. Zapewnia szeroki zakres informacji, który jest potrzebny do efektywnego wykorzystania zasobów. Tekst oparty został o doświadczenia firmy X zajmującej się produkcją, sprzedażą i dystrybucją produktów spożywczych.
W artykule omówiono pojęcie pracy i przedmiot jej oceny. Prześledzono rozwój poglądów na przedmiot oceny pracy oraz przedstawiono współczesne kontrowersje wokół tego przedmiotu.
Celem opracowania jest ukazanie problemów związanych z wykorzystaniem danych o pracujących do badań usług. Zagadnienie to zaprezentowano na przykładzie województwa śląskiego. Wnioski płynące z opracowania wskazują, że: - poszczególne rodzaje danych o pracujących - badania poprzez firmy, BEAL, czy pochodzące z systemu REGON - wykazują znaczące różnice, - brak pełnej kompletności danych o pracujących już na poziomie sekto-rów gospodarczych w ujęciu gmin, - niezależnie od tego, na jakie dane zdecydujemy się w analizach, nie gwarantują one uzyskania poprawnych wyników. Dlatego wydaje się, iż konieczne jest, by GUS podjął działania zmierzające do poprawy "jakości" danych o pracujących, w tym szczególnie rozszerzył dane o pracujących w podmiotach zatrudniających do 9 osób. Pewnym rozwiązaniem (bez zwiększania obciążeń statystycznych praco-dawców i kosztów GUS) byłoby powiązanie istniejących już baz gromadzących podobne dane o pracujących, a odnoszące się do ZUS-u, KRUS-u i Urzędów Skarbowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.