Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mierniki oceny finansowej banku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Ocena sytuacji finansowej banku jest interesująca dla wielu podmiotów, jednak nie każdy z interesariuszy jest wstanie w pełni odczytać informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym, ponieważ nie ma takiej wiedzy. Analiza "pięciu sił" jest propozycją wstępnej oceny banku dla zewnętrznych podmiotów zainteresowanych kondycją finansową instytucji bankowych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono istotę nowych mierników płynności banków zaproponowanych przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego oraz przeprowadzono ocenę potencjalnych konsekwencji wynikających z wprowadzenia nowych norm płynności dla polskich banków. Wpływ nowych regulacji analizowano w kontekście strukturalnych problemów polskiego sektora bankowego, do których zalicza się m.in. niedopasowanie terminowe aktywów i pasywów, które zwiększa ryzyko destabilizacji w polskim sektorze bankowym. Duże niedopasowanie czasowe między aktywami banków a źródłami ich finansowania oraz wybitnie krótkoterminowa struktura pasywów banków powodują, że część banków w Polsce może mieć spore kłopoty ze spełnianiem nowej normy płynności strukturalnej, która zostanie wprowadzona wraz z wejściem w życie pakietu regulacyjnego CRD IV. Wprowadzenie nowej normy płynności strukturalnej wymusi zmiany w strukturze pasywów. Wzrośnie prawdopodobnie znaczenie obligacji w finansowaniu działalności bankowej, które mają obecnie marginalne znaczenie. Większy udział obligacji zwiększy poziom dywersyfikacji pasywów banków, które zdominowane są obecnie przez depozyty i środki pochodzące od instytucji właścicielskich polskich banków. (abstrakt oryginalny)
Celem przedstawionego badania jest próba uporządkowania przedsiębiorstw bankowych pod względem ich sytuacji ekonomicznej i finansowej przy zastosowaniu metod oceny wielokryterialnej. Podmiotem badania jest zbiór wszystkich (czternastu) banków notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie na obszarze Polski: Bank Przemysłowo-Handlowy PBK SA, Bank Ochrony Środowiska SA, BRE Bank SA, Bank Zachodni WBK SA, Deutsche Bank PBC SA, DZ BANK Polska SA, Fortis Bank Polska SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, ING Bank Śląski SA, Kredyt Bank SA, Bank Millenium SA, Nordea Bank Polska SA, Bank Polska Kasa Opieki SA, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA. (fragment tekstu)
Celem pracy jest przedstawienie skutków, jakie niosą za sobą dwie podstawowe formy działalności banku - działalność depozytowa i kredytowa. Mając możliwość wykorzystania sprawozdania finansowego za rok 2004, mamy możliwość ocenić, jak zmiany wielkości przyjmowanych wkładów oraz udzielanych kredytów, wpływają na zmiany w wyniku finansowym. Takie informacje mogą być przydatne przede wszystkim dla zarządzających bankiem, gdyż pokazują czy działania podejmowane przez bank są dla niego korzystne, czy wręcz przeciwnie. Poziom zysku jest również bardzo ważny dla właścicieli i udziałowców, którzy zainwestowali w takie, a nie inne przedsiębiorstwo, z myślą o jak najwyższych dochodach, czyli dywidendach, zależnych od wypracowanego zysku. Natomiast dla zwykłych klientów czy inwestorów mogą być te dane przydatne przy podejmowaniu decyzji co do formy i miejsca ulokowania swojego kapitału. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest określenie relacji pomiędzy znaczeniem rolnictwa w działalności operacyjnej banków spółdzielczych a ich sytuacją ekonomiczno-finansową. Posłużono się następującymi miernikami: udział kredytów rolnych w portfelu należności kredytowych banków spółdzielczych, stopień "nasycenia rolnictwem" terenu operacyjnego banków uraz udział rolników w własności banków spółdzielczych.
Przedstawiono system wskaźników finansowych banku. Zamieszczono charakterystykę wybranych wskaźników finansowych banku.
Podstawową płaszczyzną oceny kondycji finansowej banków jest ich bezpieczeństwo, uwarunkowane m.in. posiadanymi przez nie kapitałami własnymi. Nie tyle ich rozmiarami, ile adekwatnością, czyli wystarczalnością tzn. dopasowaniem do potrzeb, rozmiarów, charakteru i specyfiki prowadzonej działalności. W artykule przedstawiono trzy rodzaje stosowanych w praktyce metod pomiaru i oceny adekwatności kapitałowej: metodę tradycyjną, metodę opartą na współczynniku wypłacalności i metodę "nowej generacji".
10
Content available remote Ocena funkcjonowania banków w świetle zmieniających się regulacji prawnych
84%
Cel - Wskazanie mierników wykorzystywanych podczas oceny funkcjonowania banków oraz ograniczeń płynących ze zmian regulacji prawnych dotyczących banków. Metodologia badania - Analiza aktów prawnych, analiza literatury, analiza sprawozdań finansowych opublikowanych przez banki. Wynik - Wskazanie, jakie ograniczenia wynikają ze zmian w sposobie przygotowywania przez banki danych wejściowych do systemu oceny ich funkcjonowania oraz ze zmian w zestawie wykorzystywanych mierników oceny i algorytmie poszczególnych wskaźników. Oryginalność/wartość - Krytyczne spojrzenie na dobór mierników oceny banków oraz możliwość dokonywania na przestrzeni kilku okresów porównań w zakresie sposobu funkcjonowania banków. (abstrakt oryginalny)
Wydaje się, iż w dyskusjach nad konkurencyjnością banku nie można pominąć wieloznaczności tego pojęcia, a przede wszystkim jego względności. Ocena konkurencyjności może zależeć przecież od jej celu, kryteriów i wreszcie podmiotu oceniającego. Każda strategia konkurencji musi odnieść obiekt stanowiący przedmiot oceny do otoczenia, w którym pojawiają się dwa zasadnicze układy: klienci i sektor, w którym zachodzi konkurencja. Zatrzymując się w tym artykule na sektorze (tu sektorze bankowym), ocenę konkurencyjności banku należy przeprowadzić między innymi na tle całego sektora bankowego bądź celowo wybranego jednorodnego segmentu sektora bankowego. Można zatem przyjąć jako pierwsze podejście, iż bank jest konkurencyjny, jeżeli dominuje nad bankami ze swego sektora. Owa dominacja powinna zostać oczywiście zdefiniowana. Wydaje się, iż jednym z narzędzi pomocnych w ocenie konkurencyjności banku może być referencyjny system graniczny. (fragment tekstu)
W warunkach dynamicznie rozwijającej się gospodarki istotnego znaczenia nabiera przyspieszenie działań ukierunkowanych na udoskonalenie systemów wczesnego ostrzegania oraz identyfikację symptomów pogarszania się kondycji ekonomiczno-finansowej banków, w szczególności banków komercyjnych. W artykule podjęto identyfikację ryzyka związanego z prowadzenie działalności bankowej oraz przedstawiono systemy wczesnego ostrzegania i mechanizmy pogarszania się kondycji finansowej banków komercyjnych.
Przedstawiono wyniki badań dotyczące rentowności działalności banków spółdzielczych w Polsce, Badania przeprowadzono na próbie 1359 banków, rozmieszczonych na terenie całej Polski, w latach 1995-2001. W oparciu o jednoczynnikową analizą wariancji w artykule wykazano wpływ wybranych czynników (rok badań, wielkość kapitałów własnych, przynależność do zrzeszenia, typ gminy i województwo) na poziom rentowności działalności banków spółdzielczych w Polsce. (oryg. streszcz.)
14
Content available remote Rating jako element oceny wstępnej sytuacji finansowej banków
84%
Celem artykułu było przedstawienie ratingu jako systemu oceny finansowej banków. W artykule opisano funkcje systemu ratingowego, jego istotę, znaczenie i metodologię oraz przedstawiono przykładową ocenę ratingową pięciu banków.
Celem artykułu jest przedstawienie dwóch praktycznych podejść do oceny oddziału banku komercyjnego. W pierwszym podejściu kryterium wyróżnienia jest wydzielenie obszarów działania oddziału takich jak: obsługa klientów, działalność inwestycyjna i administracyjno-gospodarcza. Podejście drugie jest oceną syntetyczną wykorzystującą zestaw wskaźników stosowanych do oceny banku jako całości. Płaszczyznami oceny są: płynność finansowa, rentowność, operacyjność i sprawność funkcjonowania. Zdaniem autorki, ocena kompleksowa oddziału banku powinna uwzględniać wszystkie omówione płaszczyzny.
W artykule omówiono metody ilościowe controlingu bankowego, które wspomagają zarządzanie bankiem i ułatwiają podejmowanie decyzji kierowniczych na różnych szczeblach. Wymieniono tu takie metody jak: analizę i wizualizację danych, analizę porównawczą i rangowanie, analizę szeregów czasowych, stymulację i techniki scenariuszowe, systemy wczesnego ostrzegania. Metody te powinny być przystosowane do specyfiki i potrzeb działań controllingu w banku.
W ramach systemu oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa, stosowana jest często metoda punktowa. Zdaniem autora, metoda ta jest nieadekwatną oceną kondycji finansowej podmiotu gospodarczego, dlatego cieszy fakt coraz mniejszego jej udziału w ocenie przedsiębiorstwa przez banki. Autor zasygnalizował problem związany z analizą prowadzoną z wykorzystaniem systemu punktacji (credit-scoring) i przyjmowanych norm dla systemu oceny obiektywnej, w tym do analizy wskaźnikowej na przykładzie metodologii przyjętej i realizowanej w PKO BP S.A.
W artykule przedstawiono metodę taksonomiczną miary atrakcyjności inwestycji, która umożliwia kompleksową ocenę spółek na podstawie mierników ich kondycji finansowej oraz pozwala na skonstruowanie syntetycznej miary będącej jej odzwierciedleniem.
W artykule omówiono sytuację banków spółdzielczych sprzed roku 1989 oraz zmiany organizacyjno-prawne jakie wniosła ustawa o ich restrukturyzacji w 1994 roku. Autor jest zdania, że zakres sporządzanej sprawozdawczości finansowej, dla potrzeb nadzoru bankowego, jest uzależniony od struktury organizacyjnej i wielkości banku i powinien być stale doskonalony w interesie bezpieczeństwa banku i jego depozytariuszy.
Referat poświęcono zastosowaniu metodologii RAROC (risk adjusted return on capital) w procesie oceny efektywności działalności banku w segmencie kredytów.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.