Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mieszany system opieki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W literaturze przedmiotu toczy się dyskusja na temat docelowego modelu polityki społecznej w UE. Przywołuje się wzorce funkcjonowania ekonomicznego i politycznego na przykładzie grupy krajów, odnosząc je do znanych modeli funkcjonujących od dawna w Europie. Opisywane modele zawierają pewien ładunek normatywny, wyabstrahowany i uogólniający zdobyte doświadczenia z przeszłości, z drugiej strony będące pod przemożnym wpływem nowych wyzwań epoki globalizacyjnej. Kontekst sytuacyjny w każdym kraju UE jest inny i w związku z tym skala, zakres i wybór metod realizacyjnych polityki społecznej istotnie się różnią. Można zatem przyjąć, że odmienności rozwiązań prowadzą do mieszanego modelu państwa opiekuńczego lub nawet jego odrzucenia. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono współczesne główne kierunki zmian w europejskich modelach opieki nad dziećmi, szczególną uwagę poświęcając formalizacji usług wczesnej opieki, wykształcaniu nowego układu płci w funkcjach opiekuńczych oraz wzrostowi pluralizmu podmiotów świadczących opiekę nad dziećmi. Wskazano jednocześnie na zmiany zachodzące w tym zakresie w Polsce w latach 2007-2012, rozpatrując je w kontekście współczesnych wyzwań rozwojowych.(abstrakt oryginalny)
Pojęcie usług społecznych obejmuje oświatę i wychowanie, ochronę zdrowia i opiekę społeczną, kulturę i sztukę, kulturę fizyczną i rekreację. Ich charakter jest różny od innych (materialnych) usług, jest to tzw. sfera "inwestycji w człowieka", albo dóbr merytorycznych. Autor używa określenia sektor trzeci dla tej sfery działań gospodarczych. Analizując je na podstawie literatury wprowadzającej jako alternatywne dla welfare state (państwa dobrobytu) termin welfare mix, które to państwo stanowić ma remedium na negatywne skutki działań rynkowych, a jednocześnie nie jest nadopiekuńcze.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.