Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mieszkania zakładowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Punktem wyjścia artykułu jest charakterystyka zasobów definiowanych łącznie jako mieszkania zakładowe. Następnie przedstawiono regulacje prawne dotyczące zarządzania zasobem mieszkań zakładowych. W zakończeniu podjęto próbę oceny procesu restrukturyzacji gospodarki mieszkaniami zakładowymi, oraz wskazano obszar ewentualnych dalszych zmian.
Wśród wielu mitów, które zaczęty funkcjonować w sferze; polityki społecznej w okresie przechodzenia do gospodarki rynkowej, jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest wiara w to, iż sposobem na kryzys mieszkalnictwa jest realizacja hasła : "mieszkanie towarem". Liczne dyskusje problemowe organizowane w ostatnim okresie między innymi przez Instytut Gospodarki Mieszkaniowej i Polskie Towarzystwo Ekonomiczne potwierdzają fakt, że od wielu lat osoby podejmujące badania nad problematykę mieszkalnictwa pozostają w swoistej izolacji, odgrodzone od środowiska ekonomistów zajmujących się zagadnieniami polityki gospodarczej. Brak komunikacji pomiędzy tymi grupami owocuje coraz częściej wątpliwymi decyzjami tak w kwestii finansowania szeroko rozumianej polityki mieszkaniowej, jak i prawnego unormowania. Typowym przykładem braku kierunkowej koncepcji działań jest problematyka mieszkań zakładowych. Dla większości państwowych podmiotów gospodarczych zmiany zachodzące w sferze stosunków społecznych i gospodarczych oznaczają w praktyce częstokroć daleko idącą restrukturyzację połączoną z procesem komercjalizacji i przekształceniami własnościowymi. Najbardziej rozpowszechnionym działaniem stało się wyodrębnienie w przedsiębiorstwach służb obsługujących tzw. czystą produkcję i próba szukania oszczędności finansowych w tzw. sferze obrzeżnej, do której w pierwszym rzędzie zalicza się dawną socjalną funkcję zakładów pracy. Liczne badania przeprowadzone przez demografów na terenach byłych państw socjalistycznych wielokrotnie potwierdzały, wagę jaką w terytorialnych przemieszczeniach zasobów pracy odgrywała możliwość otrzymania mieszkania tego typu. Według danych Narodowego Spisu Powszechnego w^ 1988 roku w Polsce funkcjonowało około 3,1 min mieszkań zakładowych. Wyniki badań przeprowadzonych w Centrum Analizy Wartości Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierowania w Warszawie wskazują, te po uwzględnieniu specyfiki kosztów rodzajowych, zakładowe mieszkania są 4- -5 krotnie bardziej kosztowne w eksploatacji niż mieszkania spółdzielcze.(fragment tekstu)
Sprawy mieszkaniowe są jednym z podstawowych problemów socjalnych nurtujących państwowe gospodarstwa rolne. Sprawy te mają zasadniczy wpływ na kształtowanie się ich załóg, a w konsekwencji na wyniki ekonomiczno-produkcyjne tych przedsiębiorstw. Według danych Centralnego Związku Państwowych Gospodarstw Rolnych (CZ PGR) w 1982 r. z mieszkań zakładowych korzystało około 75% pracowników. 0 warunkach mieszkaniowych pracowników decydowały więc w zasadniczym stopniu zasoby mieszkaniowe, stanowiące własność PGR. Z badań prowadzonych przez CZ PGR wynika, że szansa uzyskania mieszkania była podstawowym powodem podejmowania pracy w państwowym gospodarstwie rolnym, a jego brak drugim w kolejności - po niskich płacach - powodem rezygnowania z pracy. Autor opracowania poszukuje odpowiedzi na pytanie, jakie rozwiązania systemu finansowania działalności mieszkaniowej ułatwiały, a jakie utrudniały poprawę sytuacji mieszkaniowej pracowników badanego PGR i jaką rolę odegrały środki zakładowego funduszu mieszkaniowego w poprawie tej sytuacji. Odpowiedź na to ostatnie pytanie jest szczególnie aktualna, można bowiem zauważyć, zarówno w literaturze, jak i w praktyce, tendencje do ograniczania finansowania działalności z obowiązkowo tworzonych funduszów celowych, gdyż ogranicza to samodzielność przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Autor przedstawia obciążenia gospodarki finansowej przedsiębiorstwa kosztami utrzymywania mieszkań zakładowych i proponuje kilka bardziej lub mniej korzystnych rozwiązań tego problemu.
Na przykładzie województwa jeleniogórskiego autor przeanalizował problematykę gospodarki mieszkaniami czynszowymi (komunalnymi i zakładowymi) i zasygnalizował konieczne przemiany zwłaszcza dotyczące prywatyzacji i akcjonalizacji opłat czynszowych pokrywających ich eksploatację.
Przedmiotem zainteresowania są przekształcenia form własności zasobów mieszkaniowych: spółdzielczych, komunalnych i zakładowych. Prywatyzacja w spółdzielczości mieszkaniowej przejawia się w zamianie z lokatorskiego prawa do mieszkania na prawo własnościowe. W przypadku zasobów komunalnych może to nastąpić poprzez wykupienie całego budynku komunalnego przez prywatnego właściciela lub sprzedaż wszystkich mieszkań dotychczasowym właścicielom. Ustawa z 12 X 1994 r. o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe stwarza możliwości komunalizacji mieszkań zakładowych. Zakłady pozbywają się swoich zasobów mieszkaniowych, gdyż są one dla nich ogromnym obciążeniem finansowym.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.