Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 96

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mikroekonomia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Koszty eksploatacji maszyn stanowią wyrażone w pieniądzu zużycie fizyczne i ekonomiczne obiektów, energii, masy i informacji, usług oraz czasu pracy pracowników, w celu realizacji zadań operacyjnych i utrzymywania tych urządzeń w stanie zdatności funkcjonalnej i zadaniowej, w zadanych warunkach i czasie. Kosztów tych można doszukiwać się w przekroju rodzajowym, miejsc powstawania (koszty działalności pomocniczej, wydziałowe) i w przekroju kalkulacyjnym (koszty pośrednie wydziałowe).(fragment tekstu)
Kluczowym zagadnieniem poruszanym w artykule jest problem zastosowania matematyki w mikroekonomii jako wyodrębnionej dziedziny wiedzy ekonomicznej. Edukacji w zakresie mikroekonomii i makroekonomii towarzyszą zbyt luźne związki z ekonometrią, badaniami operacyjnymi i ekonomią matematyczną. Każda z wymienionych dziedzin wiedzy zyskałaby większe znaczenie w oczach studentów, gdyby dostarczane w ich ramach wiedza i umiejętności były ściślej powiązane z dorobkiem teoretycznym mikroekonomii i makroekonomii19. Podobnie wykłady z algebry liniowej, analizy matematycznej, rachunku prawdopodobieństwa i statystyki matematycznej20, poszerzone o wiedzę o istniejących pakietach informatycznych, powinny nie tylko dostarczać studentom wiedzy podstawowej, lecz także informować ich o konkretnych obszarach ich zastosowania w ekonomii.(fragment tekstu)
Wobec szybkiego przepływu informacji, ludzi i towarów skłonności ludzkie mogą prowadzić do decydujących rozstrzygnięć w procesie gospodarowania. W artykule zaproponowano rozszerzenie pojęcia skłonności w kierunku proponowanym przez Alberta Hirschmana i Karla Poppera, odrzucającym powszechność zasady przyczynowości w ekonomii. Za Biegeleisenem przyjęto równoprawność celowości. Zaproponowano dwie metody pomiaru skłonności: miarę skłonności K.Poppera i geometryczną interpretację skłonności.
Model wyboru międzyokresowego jest jednym z podstawowych elementów teorii opisujących zachowania gospodarstw domowych. Dla istnienia dwukierunkowej substytucji fundamentalne znaczenia ma istnienie rynku kredytowego. Teoretyczny model wskazuje, że zadłużenie gospodarstw domowych jest determinowane przez wysokość stopy procentowej oraz możliwości sfinansowania spłaty rat i jego kosztów przez kredytobiorców. Na podstawie danych z Narodowego Banku Polskiego i Głównego Urzędu Statystycznego przeprowadzono badania, które wykazały, że wielkość zadłużenia gospodarstw domowych w Polsce z tytułu kredytów i pożyczek jest silnie determinowana przez wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Natomiast wysokość oprocentowania tylko w pewnym zakresie ma wpływ na wielkość kredytów i pożyczek zaciąganych przez gospodarstwa domowe. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienia związane z mikroekonomicznymi aspektami integracji gospodarczej.
6
Content available remote Badania mikroekonomiczne w sferze agrobiznesu w Polsce
75%
Przedstawiono podstawowe problemy badań mikroekonomicznych w Polsce w sferze agrobiznesu. Podkreślono znaczenie różnych podejść w badaniach mikroekonomicznych (redukcjonizm i holizm) i skutków dla jakości rozpoznania systemów społeczno-gospodarczych i problemów funkcjonowania przedsiębiorstw. Sformułowano oczekiwania wobec nauk mikroekonomicznych, wskazano dzisiejsze słabości oraz oczekiwania wobec mikroekonomiki rolnictwa. Zwrócono uwagę na potrzebę dostosowania infrastruktury nauki i podejścia naukowego do wymagań wynikających z potrzeby holistycznego postrzegania zjawisk, zachodzących w zwiększającym swój zasięg i złożoność otoczeniu. (abstrakt oryginalny)
Prowadzenie przedsięwzięć gospodarczych obarczone jest z natury rzeczy ryzykiem. Zagrożenie negatywnego wpływu zdarzeń, zarówno o charakterze losowym, jak i innych - zawinionych przez same organizacje, na osiągane przez nie wyniki oraz stan majątku, jest szczególnie widoczne w przypadku MSP. Popyt na usługi finansowe w przedsiębiorstwach, tu ze szczególnym naciskiem na usługi ubezpieczeniowe, zależy od wielu czynników o charakterze cenowym i pozacenowym. Czynniki te mają wymiar zarówno mikro, jak i makroekonomiczny. Przedmiotem opracowania są wybrane czynniki mikroekonomiczne, które w jednoznaczny sposób powinny determinować określony poziom popytu na usługi ubezpieczeniowe wśród przedsiębiorców. Tymczasem przedstawione poniżej wyniki badań własnych wskazują, że zainteresowanie wskazanej grupy przedsiębiorców dostępną ofertą rynkową ubezpieczycieli oraz innymi sposobami ograniczania prawdopodobieństwa i skutków potencjalnych ryzyk, jest bardzo ograniczone. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w niskiej świadomości ekonomicznej przedsiębiorców sektora MSP (całego społeczeństwa polskiego w kontekście porównań poziomu życia społeczeństw krajów Unii Europejskiej'), jak i w niskiej świadomości ubezpieczeniowej. (fragment tekstu)
8
75%
Celem artykułu jest przedstawienie pozycji Polski w Unii Europejskiej w świetle wybranych wskaźników gospodarczych. Okres badawczy obejmuje lata 1999-2009.
Celem opracowania jest przedstawienie przeglądu rozwoju sektora mikrofinansowania w Wietnamie i zbadanie związku między rozwojem mikrofinansów instytucji i krajowych czynników ekonomicznych. W szczególności po zapoznaniu z poprzednimi artykułami prowadzonymi na całym świecie, w tym artykule analizuję na rynku wietnamskim relację w ciągu pięciu lat (2010-2015) danych z wietnamskich instytucji mikrofinansowania pod opisową metodą statystyczną. Stwierdzono, że wzrost produktu krajowego brutto (PKB) i portfela kredytowego brutto w mniejszym lub większym stopniu mają związek. Podobnie, bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ), oraz wzrost napływu wydaje się mieć związek z rozwojem zasobów. Wynik ten otwiera również kilka możliwości dla przyszłych badań. Dalsze badania można przeprowadzić analizując w sposób ilościowego badania wyników.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Mikroekonomiczne podstawy makrokonkurencji
75%
Celem niniejszego opracowania jest zbadanie istotnych mikroekonomicznych determinantów konkurencyjności gospodarki narodowej (makrokonkurencyjności). Rozważania koncentrują się na zmiennych mikroekonomicznych, co nie oznacza, że neguje się wpływ innych czynników, pochodzących spoza szczebla przedsiębiorstw. Zostanie dowiedzione, iż obok zmiennych mikroekonomicznych, o poziomie konkurencyjności gospodarki decydują również inne zmienne. Podjęty problem badawczy nie jest zupełnie nowy, jednak jak twierdzi P. Drucker w obliczu zmieniającego się otoczenia ciągle istnieje zapotrzebowanie na nowe teorie, koncepcje i mierniki - dotyczące nawet tych samych zjawisk. Pojmowanie konkurencyjności, zwłaszcza w odniesieniu do gospodarki, na przestrzeni lat zmieniało się, co jak najbardziej uzasadnia konieczność prowadzenia ciągłych badań nad tym tematem. (fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie wpływu mikrouwarunkowań na tworzenie własnej działalności gospodarczej. Na wstępie dokonano charakterystyki analizowanego problemu badawczego na podstawie literatury przedmiotu. Rozważania te były podstawą do zaprezentowania rezultatów badań empirycznych przeprowadzonych wśród przedsiębiorców. Wyniki analizy umożliwiły przedstawienie cech osobowych, wysokości wynagrodzenia oraz posiadanych kwalifikacji i doświadczenia przedsiębiorców determinujących utworzenie własnej działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule skoncentrujemy się na ujawnieniu i scharakteryzowaniu jakościowych różnic w podejściu do tworzenia wiedzy w zakresie matematyki i mikroekonomii. Obiektem naszych badań uczyniłyśmy pojęcie elastyczności funkcji, z którym studenci kierunku ekonomia zapoznają się zarówno i na matematyce jak i mikroekonomii. Będziemy przyglądać się jak to pojęcie jest i kształtowane w podręcznikach do matematyki i mikroekonomii kierowanych do j studentów studiów ekonomicznych, analizując przy tym zabiegi stosowane przez autorów, które ukierunkowane są na świadome odwoływanie studenta do dotychczasowych doświadczeń, czy to z matematyki, czy mikroekonomii. W szczególności będzie nas interesować: sposób tworzenia i definiowania pojęcia (konieczna wiedza wstępna, podejście formalne, algorytmiczne, czy intuicyjne), używany język (dobór terminologii, symboliki), punkty rozbieżności (i zbieżności) między ujęciami tego pojęcia w naukach matematycznych i ekonomicznych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba oceny wpływu stopniowej marginalizacji zasady ostrożności na jakość informacji sprawozdawczej mikropodmiotów gospodarczych. Przyjęto takie metody badawcze, jak analiza literatury z badanego zakresu i dedukcja. Zasada ostrożności stanowiła kiedyś jedną z podstawowych cech jakościowych określających wiarygodność informacji sprawozdawczej. Z czasem jej znaczenie zmalało, co miało wpływ na wprowadzane regulacje prawne. Szczególnie w sprawozdawczości mikro- i małych jednostek można zaobserwować wręcz rezygnację ze stosowania tej zasady. Pojawia się pytanie: czy ograniczenie stosowania zasady ostrożności nie wpłynie na jakość informacji sprawozdawczej generowanej przez mikrojednostki? Przydatność określają jednak odbiorcy tej informacji, a krąg użytkowników sprawozdań mikro- i małych jednostek różni się od użytkowników sprawozdawczości dużych firm i korporacji. Można zaryzykować stwierdzenie, iż wprowadzane uproszczenia nie wpływają negatywnie na jakość informacji sprawozdawczej.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Equivalence Scales for Continuous Distributions of Expenditure
75%
Research background: In the actual sizable populations of households, the standard microeconomic concept of equivalence scales is intractable since its necessary condition of equality of household welfare levels is unlikely to be fulfilled. Purpose of the article: This paper aims to develop a concept of an equivalence scale, which can be suitable for continuous distributions of expenditures in the population. Methods: Using household welfare intervals, we get the random equivalence scale (RES) as the ratio of expenditure distributions of the compared populations of households. Findings & value added: We derive the parametric distribution of RES for the lognormal distributions of expenditures. The truncated distribution of RES is applied to account for possible economies of scale in the household size. A society?s inequality aversion can be helpful when selecting a single equivalence scale. We estimate RES for Poland using microdata on expenditures and subjective assessments of household welfare intervals. The estimated equivalence scales turned out to be very flat and dependent on welfare.(original abstract)
Zestawiając korzyści i koszty polityki dezinflacyjnej, faktyczny problem polega na ich rozbieżności w czasie: koszty muszą być poniesione natychmiast, korzyści zaś pojawiają się dopiero po pewnym czasie.
16
Content available remote Niecenowe bariery wejścia jako strategia obrony rynku
75%
Struktura rynku w dużym stopniu zależy od istnienia barier wejścia. Można je podzielić na cenowe i niecenowe. W tym artykule przedstawiam analizę wybranych niecenowych barier wejścia takich jak: różnicowanie produktu, efekt pierwszeństwa, lojalność konsumentów, rabaty ilościowe, wielkość firmy oraz inwestycje, integracja pionowa, zaufanie klientów, podnoszenie kosztów konkurencji oraz własnych. Problem niecenowych barier wejścia rozpatruję również na gruncie teorii gier. Z analizy niecenowych barier wejścia przedstawionych w tekście płynie wniosek, że im skuteczniejsze bariery wejścia na rynku, tym wyższe zyski można na nim osiągnąć. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Ordinal or Cardinal Utility : a Note
75%
Modern microeconomic theory is based on a foundation of ordinal preference relations. Good textbooks stress that cardinal utility functions are artificial constructions of convenience, and that economics does not attribute any meaning to "utils." However, we argue that despite this official position, in practice mainstream economists rely on techniques that assume the validity of cardinal utility. Doing so has turned mainstream economic theorizing into an exercise of reductionism of objects down to the preferences of 'ideal type' subjects.(original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie istoty programu MMikro Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego (WZUW) oraz jego aplikacyjnych walorów w procesie nauczania mikroekonomii na studiach pierwszego stopnia. W pierwszej części opracowania opisano program MMikroWZUW w kontekście nauczania ekonomii. W następnej części artykułu omówiono istotę programu MMikroWZUW, a także zaprezentowano opis programu i sposoby jego wykorzystania. W trzeciej części skupiono się natomiast na potencjalnych beneficjentach programu MMikroWZUW.(fragment tekstu)
W latach 2006-2010 w ramach zajęć z mikroekonomii II w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie autorki niniejszego artykułu wielokrotnie przeprowadzały grę ekonomiczną "dobro publiczne". Gra opierała się na eksperymentach należących do głównego nurtu ekonomii eksperymentalnej, wykonywanych już od lat 70. XX wieku1. Celem zajęć było zaprezentowanie studentom ograniczeń działania mechanizmów rynkowych na przykładzie problemu finansowania dóbr publicznych. Uczestnictwo w grze pozwala doświadczyć zjawiska zachodzącego w gospodarce realnej, wynikającego z tzw. dylematu więźnia z udziałem wielu graczy. Doświadczenie oparte jest na konflikcie pomiędzy indywidualną pokusą "jazdy na gapę" i świadomością społeczną, która każe uczestniczyć w tworzeniu dobra wspólnego. Autorki przeprowadzały grę w bardzo prostych warunkach - w sali ćwiczeniowej, bez środków finansowych. Okoliczności te nie pozwalają nadać jej rangi pełnoprawnego eksperymentu. Nagromadzone przez lata wyniki gier po przeanalizowaniu pozwalają jednak na wyciągnięcie interesujących wniosków dotyczących zarówno metod badawczych, jak i potwierdzalności tez ekonomii eksperymentalnej.(abstrakt oryginalny)
Logika poznawania i studiowania zagadnień ekonomicznych każe zaliczyć mikroekonomię i makroekonomię do przedmiotów podstawowych. Powszechne uznanie tego faktu znajduje m.in. wyraz w zaliczeniu tych przedmiotów do minimum programowego na studiach ekonomicznych. W procesie nauczania mają one za zadanie wyjaśnienie podstawowych pojęć ekonomicznych, ułatwienie zrozumienia problemów gospodarczych, wykształcenie umiejętności biegłego i świadomego posługiwania się kategoriami ekonomicznymi oraz korzystania z tekstów ekonomicznych. Ponadto, przedmioty te powinny stworzyć bazę ułatwiającą studentom zdobywanie wiedzy w ramach studiowania innych przedmiotów. Wbrew często spotykanym opiniom, iż mikro- i makroekonomia to "czysta" teoria, powyższe argumenty wskazują na ich praktyczny wymiar i niezbędność dla właściwego rozumienia przebiegu procesów gospodarczych tak w skali mikro, jak i w wymiarze makroekonomicznym. Problemy, które pojawiają się w procesie nauczania tych przedmiotów, wynikają często z błędnej interpretacji zjawisk gospodarczych, obciążonej powierzchownymi obserwacjami, które w połączeniu z wiedzą potoczną prowadzą do błędnych wniosków. Trudności nastręcza także język praktyki życia codziennego, w którym kategorie ekonomiczne są często nadużywane i wykorzystywane w innym znaczeniu niż w naukach ekonomicznych, np. pojęcie zysku. Z tego względu uznano za wskazane sprawdzenie poprawności relacji między zagadnieniami teoretycznymi i praktycznymi w nauczaniu mikroekonomii i makroekonomii. W tym celu przeprowadzono badanie ankietowe, którym objęto studentów II roku (IV semestru) Wydziału Zarządzania studiów stacjonarnych oraz studentów I roku (II semestru) tego wydziału, studiów niestacjonarnych, czyli studentów, którzy zgodnie z programem studiów przeszli przez kurs mikroekonomii, a w momencie prowadzenia badania kończyli makroekonomię.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.