Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mikrokomputer
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono pakiet zaleceń normalizacyjnych interfejs użytkownika CUA wchodzący w skład IBM. (fragment tekstu)
Podano analizę rynku komputerowego w Ameryce a także w Polsce. Dotyczy to końca roku jako wyjątkowo pomyślnego okresu dla sprzedających (podano wykres sprzedaży Apple'a za cztery kwartały 1999 r.). W Polsce rynek kształtuje się nieco inaczej. Duże znaczenie miał tutaj PR 2000, choć najmniej odczuli go dystrybutorzy systemów wspomagających zarządzanie (ERP/MIS). (Podano wykresy sprzedaży polskich firm o uznanej marce lokalnej i małej firmy robiącej składaki).
Prawidłowe działanie systemu sygnalizacji włamania i napadu (I&HAS) wiąże się z szybkim przekazaniem informacji do uŜytkownika o stanie chronionego obiektu. W artykule przedstawiono koncepcję zastąpienia urządzenia sterującego i obrazującego (centrali alarmowej) przez komputer klasy PC wyposażony w odpowiednie oprogramowanie umożliwiający realizację funkcji sterowania, zarządzania systemem I&HAS. Do budowy takiego systemu został wykorzystany komputer PC oraz środowisko LabView. Akwizycja parametrów odbywała się na podstawie informacji i sygnałów z czujników współpracujących z kartami pomiarowymi. Zbudowany interfejs umożliwia wyświetlanie na ekranie komputera aktualnych, a takŜe archiwalnych parametrów występujących w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki takiemu rozwiązaniu uŜytkownik ma możliwość wglądu i nadzór nad systemami alarmowym działającym w obiekcie.(abstrakt oryginalny)
Rozwijająca się dynamicznie w ostatnich latach produkcja sprzętu mikrokomputerowego spowodowała gwałtowny wzrost zainteresowania jego wykorzystaniem. Zainteresowanie to było i jest czymś naturalnym, zwłaszcza w aktualnych warunkach polskiego rynku komputerowego. Zainteresowanie to wzmacniane jest dodatkowo znacznie większą jakością obrazu monitorów, a także znacznie prostszym w użyciu oprogramowaniem .Do tej pory w przypadku komputerów średniej wielkości (np. ODRA, RIAD) oraz minikomputerów praktycznie jedynym dostawcą sprzętu i oprogramowania podstawowego był producent albo też jego jedyny przedstawiciel. Drugim, znacznie skromniejszym sposobem rozpowszechniania oprogramowania narzędziowego była i jest do tej pory sprzedaż prowadzona bezpośrednio przez twórcę danego pakietu. Twórcą był najczęściej ośrodek obliczeniowy jednej z instytucji państwowych lub też wyspecjalizowana w przetwarzaniu danych sieć ZETO. Z drugiej strony, kupującym były tylko i wyłącznie ośrodki obliczeniowe instytucji państwowych lub też dużych spółdzielni. Tak więc wytwórca, sprzedawca, jak i też nabywca byli w swej przygniatającej większości przedsiębiorstwami państwowymi. Nie trzeba dodawać iż przedmiotem obrotu były komputery i minikomputery oraz ich oprogramowanie. Opisana sytuacja zmieniła się wraz z pojawieniem się w Polsce mikrokomputerów. Początkowo były to mikrokomputery personalne (np. ZX Spectrum) z prymitywnymi urządzeniami pamięci zewnętrznej .(magnetofon kasetowy), następnie ukazały się mikrokomputery z przyzwoitymi parametrami pamięci wewnętrznej, zewnętrznej oraz drukarek. (fragment tekstu)
Opanowanie procesu reprodukcji, którego złożoność stale się zwiększa, stawia wysokie wymagania w stosunku do zarządzania i planowania . Dotyczy to szczególnie konieczności coraz lepszej naukowej penetracji jakościowych i ilościowych powiązań na poziomie gospodarki narodowej, kombinatu i zakładu, uruchamiania nowych rezerw zdolności wytwórczych, jak też najefektywniejszego z punktu widzenia gospodarki narodowej użycia dostępnych zasobów materialnych i finansowych. W sytuacji stale zwiększającej się ilości informacji coraz większe znaczenie zyskuje nie tylko rozwój sprawnych metod optymalizacji, lecz przede wszystkim ich realizacja za pomocą techniki obliczeniowej oraz ich praktyczne ,wykorzystanie. Metoda kompleksowa należące do niej modele matematyczne tworzą taki zbiór instrumentów ,który znajduje zastosowanie przede wszystkim w optymalizacji planu produkcyjnego .Przesłanką efektywnego stosowania- metody kompleksowej Jest właściwe sformułowanie problemu jej realizacji komputerowej, która uwzględnia: szczególnie zmienność i elastyczność metody kompleksowej. (fragment tekstu)
Wraz ze zwiększeniem samodzielności przedsiębiorstw i decentralizacją zarządzania ważna staje się informacja, która dostarczana jest przez rachunkowość, a jej szybkie uzyskanie możliwe jest przy użyciu mikrokomputerów. Przedstawiono zastosowanie mikrokomputerów do przetwarzania danych w systemie finansowo-księgowym.
Współczesne słowo informatyka używane jest powszechnie, a powoływanie się na wyniki "uzyskane" przez komputer ma znaczenie niemal magiczne. Pozycja adresowana jest dla osób, które nie zajmują się zawodowo informatyką, między innymi dla studentów kierunków humanistycznych i tych wszystkich, którzy chcą poznań bliżej spotykaną powszechnie terminologię informatyczną. Omawiane zagadnienia są niewielkimi wycinkami z szerokiego spektrum tematów zaliczanych do informatyki. Świadomie zostały tu pominięte między innymi podstawy teoretyczne informatyki, algorytmy i programowanie. Dobór tematów jest odzwierciedleniem cyklu wykładów z przedmiotu "Podstawy informatyki" w Krakowskiej szkole Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.(fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie charakteryzuje możliwości przetwarzania danych na mikrokomputerach. Ze względu na małą dostępność oraz wysoką cenę sprzętu opartego :na mikroprocesorach 19-bitOwych W warunkach krajowych często użytkuje się komputery 8-bitowe. W wielu przypadkach ich możliwości w dużym stopniu mogą zaspo-kajać potrzeby użytkowników również w zakresie przetwarzania danych. Najczęściej stosowanym językiem programowania na tego typu sprzęcie jest Basic. Pamiętając o niedostatkach tego języka należy zaznaczyć, że obecnie używane profesjonalne jego wersje /np Basic-BO firmy Microsoft/ umożliwiają tworzenie zaawansowanego oprogramowania. (fragment tekstu)
Postęp jest podstawowym czynnikiem intensyfikacji rozwoju gospodarczego. Jednym z ważniejszych źródeł postępu technicznego w gospodarce narodowej jest wynalazczość i racjonalizacja, rozumiana jako całokształt działań polegających na inicjowaniu, ocenie, wdrażaniu i upowszechnianiu projektów wynalazczych. Umożliwia ono racjonalne kształtowanie przebiegu procesów pracy indywidualnej i zespołowej, podnoszenie wydajności, uzyskiwanie oszczędności pracy żywej i uprzedmiotowionej, obniżanie kosztów produkcji, poprawę funkcjonalności i jakości wyrobów, polepszenie warunków pracy, jej bezpieczeństwo, ochronę środowiska naturalnego człowieka itp. Zalety swobodnej twórczości wynalazczej i racjonalizatorskiej jako aktywnego źródła postępu technicznego można scharakteryzować min. wskazując na następujące, cechy projektowanych, nowych rozwiązań i usprawnień:1) mają zwykle dużą przydatność praktyczną, gdyż wynikają z bezpośredniej obserwacji i doświadczeń ich twórców eksploatujących technikę i weryfikujących praktycznie je j walory, ; 2) stanowią uzupełnienie badań naukowych 3) są cennym składnikiem pracy ideowo-wychowawczej wśród pracowników, gdyż zwiększają ich aktywność twórczą, pogłębiają zainteresowanie pracą i prowadzą do wzrostu kwalifikacji, 4) są realną podstawą do uzyskiwania korzystnych wyników gospodarowania i stanowią rezerwę intensyfikacji procesów produkcji(fragment tekstu)
Sterownik logiczny ITM-PLC jest urządzeniem operującym danymi jednobitowymi. Z tego powodu jedynym sposobem generowania programów obsługi sterowanego procesu jest zastosowanie metod kross-translacji. W niniejszym artykule zawarto opis składni translatora JX oraz makroassemblera LX (obu w wersji 2.1) przeznaczonych do wytwarzania programów użytkowych dla sterownika logicznego ITM-PLC. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaprezentowano programowanie nauczania. Przedstawiono maszyny dydaktyczne umożliwiające realizację programowanych jednostek lekcyjnych. Na koniec przedstawiono problemy projektowania systemów dydaktyki komputerowej. Przy projektowaniu uwzględniono: środowisko sprzętowe i programowe, organizację dydaktyki komputerowej.
W artykule opisano podstawy systemu OVER (Optymalnego wyznaczania tras pojazdów), który służy do rozwiązywania różnych problemów związanych z wyznaczaniem tras pojazdów za pomocą mikrokomputerów IBM-PC lub kompatybilnych. OVI obsługuje do 150 punktów dostaw i jest uzbrojony w specjalne narzędzia do graficznych tras prezentacji. OVER wykorzystuje trzy metody heurystyczne do generowania tras pojazdów. W artykule zawarto również przegląd algorytmów hi służących do rozwiązywania problemów trasowania pojazdów.
W artykule podjęto problematykę wykorzystania mikrokomputerów ośmiobitowych w systemach zarządzania przedsiębiorstwem. Na przykładzie konkretnego systemu informatycznego, omówiono wybrane problemy związane z opracowaniem oprogramowania dedykowanego zarządzaniu przedsiębiorstwem w oparciu o sprzęt mikrokomputerowy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.