Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 121

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Military equipment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Składową wpływającą na całokształt poziomu bezpieczeństwa pojazdu wojskowego jest bezpieczeństwo ruchu. Elementem bezpieczeństwa ruchu jest sprawność układu hamulcowego. Z uwagi na realizację różnorodnych funkcji wynikających z obszaru zastosowania pojazdów specjalnych wymagania dla skuteczności układów hamulcowych muszą być adekwatne. Z tego względu zachodzi potrzeba rozszerzenia standardowych programów badań. Artykuł opracowany w ramach realizacji projektu NCBIR DOBR-BIO4/021/13355/2013. (abstrakt oryginalny)
Obecnie WP dysponuje jedynie gąsienicowym sprzętem ewakuacyjnym pozwalającym na zabezpieczenie działań bojowych pododdziałów pancernych i piechoty zmechanizowanej. Brak jest na wyposażeniu WP taktycznych kołowych pojazdów ewakuacyjnych I ratownictwa technicznego. Występujące w tabelach należności ciągniki kołowe ewakuacyjne (CKE) mogą jedynie holować uszkodzony pojazd na holu sztywnym. W artykule scharakteryzowano ciężkie pojazdy ewakuacji i ratownictwa technicznego. Przedstawiono pojazd krajowej produkcji opracowany w ramach projektu nr 356/BO/1. Omówiono proces badawczy, jakim podlegają tego typu pojazdu w tym wyżej wymieniony. Przedstawiono możliwości ewakuacji uszkodzonych pojazdów. (abstrakt oryginalny)
Na stanowisku badawczym Katedry Budowy Maszyn dokonano pomiarów parametrów roboczych manipulatora zaprojektowanego dla zdalnie sterowanego robota wsparcia inżynieryjnego. Określono wartości najistotniejszych parametrów z punktu widzenia realizacji zadań w misjach EOD/IOD. Pomiary przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych i poligonowych. Uzyskane wyniki potwierdziły słuszność założeń konstrukcyjnych i możliwości robocze robota wsparcia inżynieryjnego. (abstrakt oryginalny)
Autor artykułu przedstawia sytuację przemysłu zbrojeniowego w świecie w dobie spadku popytu na uzbrojenie i sprzęt wojskowy. W artykule zawarto informacje na temat eksportu i importu podstawowych rodzajów broni konwencjonalnej w latach 1989-1993, procentowego udziału nakładów na wojskowe prace naukowo-badawcze w wybranych krajach UE, wydatków obronnych na jednego mieszkańca w wybranych państwach NATO.
Lotnictwo, które w Wielkiej Wojnie po raz pierwszy zastosowano do wykrywania wojsk przeciwnika oraz do ich obezwładniania, wymusiło nowe sposoby prowadzenia działań bojowych. Marsz dużych kolumn wojsk, który poza rubieżą styczności wojsk był wykonywany swobodnie, został narażony na obserwację i uderzenia lotnictwa. Wojsko rozpoczynało przemieszczanie się w strefie wojennej z reguły w nocy. O ile piechota w nocnych marszach radziła sobie w miarę swobodnie, o tyle czołgi i samochody ze względu na ciemność miały duże utrudniania. Aby zapewnić swobodne przemieszczanie się pojazdów mechanicznych w nocy opracowano urządzenia do obserwacji w nocy, zwane noktowizorami. Noktowizor to przyrząd elektroniczny umożliwiający widzenie obiektów w ciemności. Pierwsi badaniami i opracowaniem urządzeń do obserwacji w nocy zajęli się naukowcy niemieccy. Pierwsze urządzenia zastosowano w lotnictwie i artylerii przeciwlotniczej na przełomie 1941/42 roku. Kolejne urządzenia opracowano i zamontowano na czołgach typu Panthera. Badaniami i rozwojem urządzeń noktowizyjnych zajmuje się równolegle kilka zakładów produkcyjnych. Zamontowane urządzenia noktowizyjne na czołgach, wytypowanych jednostek, wykorzystane były w walkach wojsk niemieckich z aliantami. Niezależnie w tym samym okresie badaniami nad noktowizją zajmowali się naukowcy amerykańscy. Ich celem było opracowanie celownika noktowizyjnego dla karabinków. Pierwsze noktowizory zamontowano w USA na karabinkach M1, których w toku drugiej wojny światowej wyprodukowano i zamontowano 1700 sztuk. Podlegały one szczególnej ochronie. (abstrakt oryginalny)
Kooperacja przemysłowa jest jedną z najistotniejszych form aktywności w biznesie międzynarodowym. W przypadku sektora zbrojeniowego jest to także metoda transferu uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Różnorodność form kooperacji (alians strategiczny, joint venture, licencjonowanie, kontrakt na poddostawy, porozumienia zespołowe) zapewnia dopasowanie sposobu działania do możliwości uczestników współpracy, sytuacji rynkowej oraz uwarunkowań geopolitycznych. Kooperacja przemysłowa, podobnie jak funkcjonowanie sektora zbrojeniowego oraz rynku uzbrojenia, uzależniona jest od czynników politycznych. Celem artykułu jest przeanalizowanie form kooperacji przemysłowej w przemyśle zbrojeniowym przez pryzmat transferu międzynarodowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Przedstawione zostały także dwie grupy czynników wpływających na podejmowanie kooperacji przemysłowej w sektorze zbrojeniowym. Sposób działania instytucji rządowych oraz funkcjonowania sektora zbrojeniowego kreują bowiem przestrzeń do wykorzystania kooperacji przemysłowej(abstrakt oryginalny)
Termografia w podczerwieni jest dziedziną techniki zajmującą się detekcją, rejestracją, przetwarzaniem i wizualizacją niewidzialnego promieniowania podczerwonego emitowanego przez obiekt. Jej wynikiem jest obraz (termogram) będący odwzorowaniem rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu. Metody badań nieniszczących z zastosowaniem termografii w podczerwieni można podzielić na pasywne i aktywne. W artykule przedstawione są przykłady zastosowania termografii w podczerwieni, zarówno metodami pasywnymi jak i aktywnymi, do diagnostyki pojazdów. Metody te umożliwiają zarówno wykrycie nieprawidłowo funkcjonujących elementów i zespołów w pojeździe jak i uszkodzeń powstałych w wyniku eksploatacji pojazdu jak i w fazie ich produkcji (miejsca korozji, uszkodzenia mechaniczne, itp.). (abstrakt oryginalny)
Otrzymywanie na czas aktualnych, dokładnych i wiarygodnych informacji jest kluczowym czynnikiem w planowaniu, przygotowaniu i prowadzeniu działań w zarządzaniu kryzysowym. Jednym z elementów umożliwiających podjęcie właściwej decyzji w sytuacji kryzysowej mogłaby być informacja pochodząca od bezzałogowego statku powietrznego (BSP). W artykule rozważono możliwość wykorzystania do tego typu zadań samolot typu mini BSR Orbiter, który umożliwia efektywne prowadzenie rozpoznania, dozorowania obszaru oraz ocenę zagrożenia w dzień i w nocy w różnych warunkach atmosferycznych. Mini BSR może być wykorzystywany w działaniach w warunkach dużego zagrożenia oraz w rejonach szczególnie niebezpiecznych (np. w terenie skażonym), w których ryzyko użycia wysokowartościowych załogowych systemów jest bardzo wysokie. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono analizy procesu napędzania masywnych powłok pod działaniem rozprężają- cego się gazu o wysokim ciśnieniu początkowym. Do numerycznej symulacji ruchu gazu napędzającego rozrywaną powłokę zastosowana została metoda Godunowa o podwyższonej dokładności. Przedstawiono wykorzystanie wzorów przybliżonych do określania prędkości powstających odłamków. Zwrócono uwagę na niezbędność studiów wytrzymałościowych, w celu uściślenia warunków fragmentacji i wynikającej z nich prędkości początkowej odłamków. (abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano badania nieniszczących luf za pomocą laserowego systemu do ich inspekcji. Badania te należą do grupy badań nieniszczących pozwalających na szybkie, dokładne oraz jednoznaczne określenie stanu technicznego wewnętrznych przestrzeni badanych luf, miedzy innymi do określania i prognozowania stanu technicznego m.in. luf w procesie podejmowania decyzji eksploatacyjnych. Prawidłowa ocena stanu technicznego luf wymaga doświadczenia i wiąże się z dużą odpowiedzialnością, lecz prawidłowo wykonana może uchronić lufę przed ostateczną utratą właściwości, a w szczególności zapobiec nierzadko wypadkom śmiertelnym. (abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano nowoczesne rozwiązania technologiczne wykorzystywane w procesie eksploatacji uzbrojenia morskiego ze szczególnym uwzględnieniem procesu czyszczenia i konserwacji luf armat morskich, a urządzenia te mają zastosowanie uniwersalne, jako systemy czyszczące, smarujące oraz chroniące przed korozją. Przedstawiono wyroby firm współpracujących z wojskiem, w których oferowane rozwiązania powstają w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne i spełniające wysokie wymagania wojskowe. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki symulacji numerycznej oddziaływania Improwizowanego Urządzenia Wybuchowego na poziomie 1 według STANG 4569 na złożony panel ochronny. Panel zbudowano z warstwy stali Armox500T oraz warstwy wykonanej z włókien polietylenowych Dyneema® HB50. Symulację wykonano przy użyciu oprogramowania LS-DYNA. Oddziaływanie wybuchu modelowano metodą CONWEP. Modele konstytutywne uzupełniono współczynnikami wyznaczonymi podczas identyfikacyjnych badań eksperymentalnych materiałów. Walidację modelu przeprowadzono w oparciu o wyniki badań eksperymentalnych podczas prób poligonowych. Uzyskanodobrązgodnośćwynikówobliczeń z danymieksperymentalnymi. (abstrakt oryginalny)
The paper deals with the economic theory of military robotics demarcation. The paper is aimed at the description of theoretical rudiments and practical application of the economic theory of military robotics. The theory covers the areas of capital-labour substitution, barriers to the introduction and further development of military robotics, costeffectiveness of military robots, factors and limits to the market of military robots and the industry development. The paper is primarily focused on the economic dimension of military robotics and the necessity of in-depth research of economic aspects of this "game changing" phenomenon. (original abstract)
Artykuł przedstawia problemy związane z eksploatacją luf artyleryjskich wskazując efekty ich zużycia oraz charakteryzuje pokrótce przyczyny takiego stanu rzeczy. Zaprezentowane zostało nowe narzędzie diagnostyczne jakim jest wideoendoskop, a autor przedstawia zalety stosowania tej metody w diagnostyce luf. Przedstawiono szereg czynników, które przy diagnostyce luf mogą okazać się kluczowe i w sposób zasadniczy wpłynąć na właściwą, bezpieczną ich dalszą eksploatację. Poruszony został również problem odpowiedniego wyszkolenia personelu dokonującego wnioskowania w zakresie dalszej eksploatacji luf. Przedstawiono przykład niewłaściwej interpretacji pomiarów, które wpłynąć mogą na ostateczne wnioskowanie w zakresie dalszej eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
W referacie dokonano charakterystyki zjawiska korozji uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz zaprezentowano sposoby jego ochrony przed korozją. Szkodliwość korozji polega nie tylko na tym, że w jej wyniku niszczeje sam metal, lecz także na atakowaniu gotowych konstrukcji i sprzętu wojskowego (SpW), których wytworzenie pochłonęło określone środki. Autorzy referatu prezentują pogląd, że należy zapobiegać zjawiskom niszczenia uzbrojenia i sprzetu uzbrojenia, dzięki właściwie przeprowadzonemu procesowi konserwacji sprzętu wojskowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia ogólną charakterystykę diagnostyki luf armat czarnoprochowych. Do badań zastosowano metodę wizualną opartą o wykorzystanie jednego z rodzajów endoskopu jakim jest wideoendoskop. W artykule opisano stanowisko wideoendoskopowe wykorzystywane do badań i diagnostyki różnego rodzaju luf. Diagnostyka stanu technicznego luf armat czarnoprochowych w postaci wizualnych badań nieniszczących pozwala na kompleksową wizualizację powierzchni wewnętrznej badanej lufy. Metoda taka może mieć niebagatelne znaczenie jako element bezpieczeństwa luf w ich procesie eksploatacji. Dodatkowe wyposażenie w połączeniu z oprogramowaniem pozwala dokładnie zwymiarować wykryte nieciągłości zarówno liniowe, jak i powierzchniowe. Ostatecznie badanie takie pozwala na określenie stanu technicznego badanej lufy i jej zdatności do dalszej eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
Referat przedstawia wybrane logistyczne aspekty produkcji Zakładu Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o. z Gdyni na rzecz efektywnego procesu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, szczególnie w zakresie rozwiązań zestawów treningowych dla Sił Zbrojnych RP. AREX Sp. z o.o. posiada wieloletnie doświadczenie potwierdzone licznymi certyfikatami w dziedzinie produkcji wojskowej, jak również w realizacji prac badawczo-rozwojowych opracowywanych razem z wojskowi i cywilnymi jednostkami naukowymi na najwyższym światowym poziomie. Firma uczestniczy również w szeregu nowych projektów dotyczących opracowania i modernizacji uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP. Posiada wykwalifikowaną kadrę oraz nowoczesne zaplecze produkcyjno-sprzętowe oraz nowoczesne specjalistyczne oprogramowanie projektowe dzięki czemu projektuje i produkuje nowoczesne rozwiązania techniczne (systemy i urządzenia) w dziedzinie produkcji wojskowej, a udział AREX Sp. z o.o. w projektach dotyczy zarówno obszaru sterowania napędami elektrycznymi, jak i systemów kierowania ogniem. (abstrakt oryginalny)
W artykule autor analizuje zagadnienie, czy w Polsce, opierając się na krajowych zasobach kapitału, wiedzy i zapleczu produkcyjnym, funkcjonują podmioty będące w stanie samodzielnie przygotować nowoczesne wojskowe ciężarówki. Cel tego artykułu polega na uzyskaniu odpowiedzi na tak postawione pytanie. Jej uzyskaniu służy analiza dostępnych oficjalnych opracowań na ten temat, przy uwzględnieniu faktu, że z oczywistych względów w naszym kraju osiągalnych jest niewiele jawnych materiałów poświęconych tej problematyce. Uzupełniają je wnioski własne, ponieważ autor zajmuje się tym zagadnieniem od ponad 20 lat i jest jedną z niewielu osób spoza MON mających unikatową wiedzę w tym obszarze.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Przemysł obronny w warunkach globalizacji
75%
Od kilku lat Unia Europejska stopniowo wprowadza zmiany prowadzące do zliberalizowania europejskiego rynku sprzętu wojskowego i ograniczania wpływu protekcjonistycznej polityki państw na branże przemysłu obronnego. W Polsce znajduje to wyraz m.in. w zmianie przepisów dotyczących zamówień wojskowych oraz zasad prowadzenia transakcji offsetowych. Celem artykułu jest ocena wpływu tych zmian na funkcjonowanie krajowego przemysłu obronnego w Polsce. Ocena stanowi rezultat wywiadów przeprowadzonych w latach 2014 i 2015 z ekspertami zajmującymi się tą problematyką oraz analizy najnowszej literatury. Wyniki tych badań wskazują, że polski przemysł obronny podlegał będzie w najbliższych latach zmianom. Wprowadzane zmiany będą miały dla funkcjonowania tej branży znaczenie zarówno pozytywne, jak i negatywne. W ogólnym bilansie zmian ich skutki, w szczególności w zakresie eksportu i importu wyrobów tej branży, będą się w pewnym zakresie kompensowały. Nie należy się więc spodziewać ani gwałtownej zapaści ekonomicznej tej branży, ani jej szybkiego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Pojazdy opancerzone stanowią ważny element wyposażenia współczesnej armii. Niezawodność tych pojazdów stanowi o bezpieczeństwie przewożonych nimi ludzi i towarów. Ze względu na wysoką masę własną pojazdów opancerzonych problemem staje się zapewnienie optymalnie działających hamulców, zapewniających z jednej strony rozsądną drogę hamowania a z drugiej akceptowalne koszty wytworzenia i użytkowania. Proces doboru parametrów, projektowania oraz późniejszej weryfikacji laboratoryjnej gotowego wyrobu jest procesem trudnym i czasochłonnym. Niniejsza praca przedstawia wybrane problemy teoretyczno badawcze w procesie projektowania i badania hamulców pojazdów opancerzonych na przykładzie projektu wykonanego w Pracowni Podwozi Lotniczych ILOT. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.