Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 345

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Milk
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wprowadzenie. Celem pracy było porównanie składu chemicznego, właściwości fizyko-chemicznych oraz jakości mikrobiologicznej mleka trzech gatunków zwierząt. Materiał badawczy stanowiło surowe mleko: krowie, kozie i ośle. Analizowano podstawowy skład chemiczny (zawartość białka ogółem, kazeiny, białek serwatkowych, tłuszczu, laktozy, suchej masy, popiołu). Ponadto oznaczono profil kwasów tłuszczowych oraz zawartość pierwiastków mineralnych, a także jakość mikrobiologiczną każdego rodzaju mleka. Wyniki i wnioski. Mleko ośle charakteryzowało się największą zawartością laktozy (7,30 %), niską koncentracją białka ogółem (1,63 %) - przy dużym udziale białek serwatkowych (0,56 %) oraz najmniejszą spośród badanych gatunków mleka zawartością tłuszczu (0,38 %) - przy największym udziale kwasów linolowego (6,95 %) i linolenowego (9,38 %). Stwierdzono istotne różnice jakości mikrobiologicznej mleka oślego, oznaczając najmniejszą ogólną liczbę drobnoustrojów (3,53 log jtk/cm3), bakterii psychrotrofowych (2,26 log jtk/ cm3) oraz bakterii z grupy coli (1,97 log jtk/ cm3). Uzyskane w ramach niniejszej pracy wyniki pozwalają stwierdzić istotne różnice pomiędzy mlekiem oślim, a mlekiem krowim i kozim. Ponadto mleko ośle może stanowić alternatywę dla dzieci cierpiących z powodu alergii na białko mleka krowiego, jak również być surowcem do produkcji nowych rodzajów napojów fermentowanych. (abstrakt oryginalny)
Najbardziej znaną kampanią promocyjną w USA jest projekt "Got milk?", który trwa nieprzerwanie od 1993 r. Kampania została zainicjowana przez przetwórców mleka, którzy w obliczu spadku jego konsumpcji musieli przedsięwziąć jakieś środki. Niniejszy artykuł przedstawia przyczyny zainicjowania kampanii, jej cele i efekty. Podkreślono, że wprawdzie z zewnątrz kampania ma charakter społeczny (nie promuje żadnej konkretnej marki mleka i opisuje jego korzystny wpływ na ludzkie zdrowie), ale jej głównym celem jest nakłanianie do większej konsumpcji mleka i przekonywanie, Ŝe jest ono dobre w każdym wieku. Cel, jaki postawiono kampanii, z wielu powodów, które opisano w artykule, okazał się zadaniem zbyt trudnym. Tak więc pomimo wielomilionowych nakładów na promocję nie przyniosła ona zamierzonego efektu. Zmieniła natomiast postrzeganie picia mleka - nie jest to już związane z koniecznością dostarczania organizmowi odżywczych składników; dzisiaj wiąże się raczej z ulubioną porą dnia i przekąską, taką jak ciastka czy płatki kukurydziane.(abstrakt autora)
3
Content available remote Mlekomaty - nowy sposób bezpośredniej sprzedaży mleka surowego w Polsce
100%
Celem artykułu jest przedstawienie aktualnego stanu wiedzy na temat funkcjonowania nowego sposobu bezpośredniej sprzedaży mleka surowego finalnemu konsumentowi. Obecnie coraz częściej surowe mleko sprzedawane jest przez producentów rolnych w urządzeniach dystrybucyjnych zwanych mlekomatami. W artykule przedstawiono wymagania prawne w zakresie sprzedaży mleka surowego za pomocą mlekomatów, zasadę ich działania, a także zagrożenia biologiczne, chemiczne i fizyczne mogące wystąpić od momentu pozyskania mleka w gospodarstwie rolnym do jego sprzedaży konsumentowi. Ponadto podano liczbę mlekomatów w poszczególnych województwach i miastach w Polsce.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Kampanie promocyjne o charakterze promocji towarowej na rynku mleka w Polsce
100%
Celem opracowania była analiza wspólnych działań producentów i przetwórców na rynku mleka w Polsce. Wzięto pod uwagę doświadczenia kampanii o charakterze promocji towarowej mleka i produktów mlecznych prowadzone w Polsce w latach 1997-2011. Omówiono także źródła finansowania oraz organizację tych kampanii, biorąc pod uwagę specyfikę promocji towarowej i charakter prowadzonych działań. Stwierdzono, że prowadzenie działań o charakterze promocji towarowej jest uzasadnione ekonomicznie; są one uwzględnione jako element obecnych i planowanych działań promocyjnych w Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wybrane aspekty funkcjonowania rynku mleka w Polsce
100%
Produkcja mleka w Polsce ma znaczący potencjał rozwoju, pomimo że jest ona objęta limitem (kwota mleczna). Polska kwota mleczna stanowi 6,5 % łącznej unijnej wielkości referencyjnej, co stawia nasz kraj na szóstej pozycji wśród największych unijnych producentów mleka. Pozytywną tendencją w polskim sektorze mleczarskim jest fakt, że w ostatnim czasie zatrzymano spadek pogłowia krów mlecznych. Produkcja mleka pozostaje od kilku dość stabilna i nieznacznie przekracza 12 mln ton. Daje to Polsce czwarte miejsce w UE po Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Polska jest uważana za jedno z najlepszych miejsc do rozwijania produkcji mleczarskiej. Po przystąpieniu do Unii Europejskiej w polskim sektorze mleczarskim zaszły pozytywne zmiany wynikające z konieczności dostosowania do wymogów Jednolitego Rynku: zdecydowana poprawa jakości skupu mleka, poprawa warunków sanitarno-higienicznych na szczeblu producentów mleka jak i w przetwórstwie mleka, wyższa towarowość mleczarska, lepsza relacja skupu do produkcji mleka oraz generalnie zwyżka cen skupu mleka. (fragment tekstu)
Przedstawiono warunki produkcji mleka w województwie podlaskim. Zaprezentowano dane statystyczne dotyczące przemysłu mleczarskiego w Polsce. Omówiono Projekt Rozwoju Prywatnych Gospodarstw Mleczarskich.
1. W czasach, gdy produkcja rolnicza jest stosunkowo nisko opłacalna, rolnicy muszą precyzyjnie znać koszty ponoszone na określoną działalność i potencjalne przychody z jej prowadzenia. Muszą mieć możliwość porównywania osiąganych wyników w swoich gos podarstwach z potencjalnymi (normatywnymi), wynikającymi z racjonalnej technologii produkcji. Zastanawiać się na przyczynami różnic i je eliminować. 2. Rolnicy w obecnych warunkach (globalizacja) muszą mieć możliwość porównywania i wyboru technologii produkcji - ze swojego punktu widzenia - najbardziej atrakcyjnych. W ramach określonej technologii, aby móc trafnie podejmować decyzje, muszą posiadać informacje o nakładach inwestycyjnych i kosztach produkcji. 3. Postęp techniczny w zakresie gromadzenia danych i dzielenia się informacją umożliwia opracowanie bazy danych, która jest dostępna w Internecie i użyteczna do planowania w gospodarstwach rolniczych. Przykładem są rozwiązania niemieckie w ramach KTBL. 4. Rozbudowana polityka rolna UE, określone działania i środki, aby były skuteczne, muszą opierać się na rzetelnych parametrach normatywnych. 5. Kraje, w tym Polska, które nie dysponują szczegółowymi parametrami do produkcji rolniczej (a decydują się na jej wspieranie), powinny jak najszybciej opracować taki system. Podejmując decyzje o kierunkach wspierania gospodarstw rolniczych, nie można bazować wyłącznie na informacjach pochodzących z FADN - stanowiących informacje historyczne i nieujmujące problemu racjonalności działań w gospodarstwach rolniczych (błędy w zarządzaniu gospodarstwami rolniczymi).(fragment tekstu)
8
Content available remote Porównanie zawartości kadmu i ołowiu w mleku różnych gatunków zwierząt
100%
Celem badań było porównanie zawartości kadmu i ołowiu w mleku czterech gatunków zwierząt hodowlanych. Wybrane metale ciężkie oznaczono w 41 próbkach mleka: 14 krowiego, 8 koziego, 5 owczego, 14 klaczy. Analizy wykonano za pomocą spektrometrii absorpcji atomowej. Średnią zawartość kadmu oznaczono na poziomie: w mleku krowim - 0,0079 mg/kg, kozim - 0,0071 mg/kg, klaczy - 0,0066 mg/kg, owczym - 0,0050 mg/kg, natomiast ołowiu odpowiednio w mleku: klaczy - 0,0180 mg/kg, owczym - 0,0147 mg/kg, krowim - 0,0128 mg/kg, kozim - 0,0102 mg/kg. Statystycznie istotne różnice w zawartości Pb wykazano między mlekiem kozim i klaczy. Mleka krowie, kozie i owcze nie różniły się statystycznie istotnie między sobą pod względem zawartości ołowiu. Spośród przebadanych próbek mleka klaczy ok. 29% stanowiły próbki, w których poziom Pb był wyższy niż dopuszczalny.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Stan i kierunki zmian w produkcji mleka na świecie
76%
Celem opracowania jest przedstawienie zmian w produkcji, spożyciu oraz wymianie międzynarodowej produktami mlecznymi na świecie w latach 1985-2007. Dodatkowo przedstawiono przewidywania różnych organizacji w zakresie zmian na rynku mleka w latach następnych. Z przedstawionych danych wynika, że produkcja mleka na świecie, w ciągu analizowanych 23 lat, wyraźnie zwiększyła się. Ciągle jednak jest mniejsza w stosunku do potencjalnych możliwości spożycia przetworów mlecznych i jest to czynnik dający nadzieję na rozwój gospodarstw mlecznych i mleczarni na świecie. (abstrakt oryginalny)
W dostępnej literaturze krajowej nie wiele jest prac na temat jakości mleka krów żywionych dawką pasz z udziałem kiszonki. Celem przeprowadzonego doświadczenia było badanie składu i niektórych właściwości mleka krów żywionych dawką z udziałem kiszonki. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja wyników badań dotyczących oceny stopnia zróżnicowania i zmienności cen wybranych produktów mleczarskich w olsztyńskiej sieci handlu detalicznego w okresie przed akcesją Polski z Unią Europejską i po niej. Są one pierwszym efektem szeroko zakrojonych analiz empirycznych cen, analiz, których głównym celem jest określenie statystycznie istniejącego związku między różnymi formami handlu detalicznego żywnością a wysokością cen oferowanych tam produktów oraz ustalenie, na jakim poziomie cen kształtujących się na danym rynku żywnościowym mogą być identyfikowane oferty każdego z wyróżnionych typów obiektów handlowych. (fragment tekstu)
Przemiany społeczno-gospodarcze, które następowały w Polsce po 1989 r., zmieniły diametralnie warunki prowadzenia przedsiębiorstw. W konsekwencji tych przeobrażeń podmioty gospodarcze, aby mogły funkcjonować na rynku, zmuszone zostały do przystosowania się do nowych warunków prowadzenia działalności.Procesy adaptacji do uwarunkowań rynku, a także wymagań Unii Europejskiej nie ominęły małych i średnich przedsiębiorstw branży rolno-spożywczej. W Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Limanowa uwidoczniły się najbardziej w wielkości wytworzonych i sprzedanych przez nią produktów. W sytuacji niewykorzystania możliwości przetwórczych tej spółdzielni oraz wobec istniejącej przewagi popytu nad podażą wytworzonych przez nią towarów skala jej produkcji zależy głównie od wielkości skupu mleka - niezbędnego do jej funkcjonowania a deficytowego.W związku z powyższym problemem, analiza corocznej ilości mleka skupionego przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Limanowej w latach 1990-2004, oraz prognoza jego skupu na lata 2005-2007, jest przedmiotem rozważań w niniejszym opracowaniu. (fragment tekstu)
Przedstawiono charakterystykę rynku kwoty mlecznej w Polsce. W szczególności zwrócono uwagę na przyczyny powstania rynku, omówiono źródła popytu i podaży kwot mlecznych, hipotetyczną wielkość rynku oraz kanały sprzedaży kwot mlecznych. (skróc. oryg. streszcz.)
Sri Lanka spends a colossal sum of money for importing milk powder. But Sri Lanka has its own milk powder too. So, local brands have to face competition in the market. To get benefit from competition, local firms should identify the consumers' attitudes towards both foreign and local milk powder brands. The main objective of this research is to identify the consumers' attitudes on local and foreign milk powder brands. Survey strategy was used. Primary data was collected through the pre-tested self-administered questionnaire. Convenience sampling was used to collect data from 120 respondents in Colombo district. Fishbein's model was used to calculate the attitudes, CETSCALE used to measure the effect of ethnocentrism on consumers' attitudes towards local and foreign milk powder brands. Mann- Whitney test was used to compare mean rank between attributes. Spearman's correlation used to find the ethnocentrism effect on consumers' attitudes on local and foreign milk powder brands. According to the findings, consumers' have more attitudes towards foreign milk powder brands than local milk powder brands. There is the difference between attitudes on availability, awareness, price, and trust on local milk powder brands and foreign milk powder brands. Ethnocentrism has an effect on consumers' attitudes on foreign milk powder brands. (original abstract)
Przedstawiono obecną, sytuację ekonomiczno-produkcyjną gospodarstw wyspecjalizowanych w produkcji mleka w Niemczech oraz prognozy na przyszłość. Jak wynika z danych gospodarstw testowych ministerstwa rolnictwa, w roku gospodarczym 1996/1997 tylko w 12% gospodarstw ukierunkowanych na produkcję mleka, oferowana cena przez zakłady mleczarskie (średnio 0,55 DM za kg mleka) pokrywała pełne koszty produkcji. Prognozy do 2008 roku zakładają wyraźne zmniejszenie cen na produkty rolnicze oraz zwiększenie o ponad 30% cen pracy. Pogarszanie się warunków do produkcji rolniczej rekompensowane ma być wyższym poziomem dopłat bezpośrednich. Z kalkulacji dochodu rolniczego wynika, że wyraźnie wyższe dopłaty bezpośrednie pokrywają skutki obniżenia cen produktów rolniczych. (oryg. streszcz.)
W badaniach obejmujących rok 2002 przeanalizowano bilanse skupu mleka z 5 dużych zakładów mleczarskich pochodzących z obszarów najbardziej reprezentatywnych dla polskiego mleczarstwa: z Polski centralnej, północno-wschodniej i południowo-wschodniej (1/3 krajowego pogłowia krów, ponad 2/3 skupionego mleka, 60% krajowego pogłowia bydła). W badaniach wyliczono przeciętną wielkość dostawy miesięcznej z gospodarstwa wg przedziałów: do 2000 litrów i powyżej 2000 litrów oraz liczbę dostaw wg przedziałów: do 2000 dostaw, od 2001 do 4000 dostaw oraz powyżej 4000 dostaw. Uwzględniono również sezon skupionego surowca, który podzielono na dwie kategorie: 1) sezon żywienia zimowego (XI-IV), 2) sezon żywienia letniego (V-X). Sumę dostaw surowca zestawiono z uwzględnieniem klas jakości i w podziale na rejony geograficzne, liczbę dostaw, wielkość średniej dostawy i sezon skupu mleka. Wielkość różnic pomiędzy poziomami czynników oszacowano przy użyciu testu x2- Wykazano, że rok 2002 przyniósł korzystne tendencje zmian w polskim mleczarstwie. Następowała koncentracja produkcji mleczarskiej zarówno poprzez zmniejszenie liczby dostawców, jak i zwiększenie przeciętnej miesięcznej dostawy mleka. Nastąpił w skali roku wzrost skupu surowca w badanych zakładach. Ujawniono, że główne rezerwy ilościowego zwiększenia skupu mleka klasy Ekstra istnieją w polepszeniu jakości surowca klasyfikowanego dotychczas w I klasie jakościowej oraz koncentracji produkcji i skupu surowca. Jednocześnie wykazano, że zwiększenie przeciętnej dostawy surowca sprzyja ilościowemu zwiększeniu skupu surowca dobrej jakości. Wzrost przeciętnej dostawy rekompensował zmniejszenie liczby dostawców i pozwolił na zwiększenie skupu mleka w skali roku. (abstrakt oryginalny)
Badaniami objęto 41 mleczarni w okresie czterech lat. Celem artykułu było określenie wpływu skupu mleka na rentowność spółdzielni mleczarskich. Badania wskazują, że spółdzielnie o wyższym poziomie skupu mleka charakteryzuje wyższa rentowność. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie profilu kwasów tłuszczowych w tłuszczu mleka krowiego pozyskiwanego z regionu Warmii i Mazur. Materiał badany stanowiły próbki mleka krowiego zebrane z 10. małych indywidualnych gospodarstw w okresie letnim. Krowy były żywione pastwiskowo. Tłuszcz wydzielano metodą Rösego-Gottlieba, estry metylowe przygotowano metodą IDF Standard 1999 i poddano analizie na chromatografie gazowym. Badane mleko krowie zawierało 67,14% nasyconych kwasów tłuszczowych, 30,60% jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz 2,29% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwas palmitynowy oznaczono w ilości 30,56%. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe występowały w stężeniu 8,46%, a kwas CLA - w stężeniu 0,68%. Procentowy udział badanych grup kwasów tłuszczowych był zróżnicowany w mleku krowim pochodzącym od poszczególnych gospodarstw. (abstrakt oryginalny)
Współczesne maszyny udojowe wymagają prowadzenia dalszych badań, aby sprostać wymaganiom sprzętu udojowego. Nieidealny project kubka udojowego wpływa na niezupełny wydój krów. Dostępność urządzeń do stymulacji przepływu mleka zwiększa wydajność udoju. Jednak, poja-wia się problem niekontrolowanego ruchu osiowego kubka udojowego na strzyku krowy. W rezultacie, przepływ mleka jest zmniejszony, szczególnie na końcowych etapach udoju. Dochodzi do zwiększenia wewnętrznej średnicy gumy strzykowej co powoduje odpadanie kubków udojowych. Pojawia się kwe-stia złagodzenia niektórych negatywnych skutków aby ulepszyć wydajność kubków udojowych. W kubku udojowym, guma strzykowa znajduje się w pozycji odprężenia podczas dojenia i spoczynku. Dlatego podlega ciągłemu rozciąganiu. Powoduje to zmniejszenie elastyczności bez względu na mate-riał a także skrócenie okresu serwisowego. Zastosowanie urządzenia do potrzymania gumy, która znaj-duje się w stanie rozciągnięcia tylko podczas przepływu mleka, spowoduje zwiększenie wydajności kubka udojowego. Zaproponowany automatyczny mechanizm pneumatyczny zwalnia gumę od obcią-żenia podczas okresu spoczynku. Ustalono zależność siły napięcia gumy od powierzchni membrany pierścieniowej. Udowodniono, że powierzchnia membrany 0.00065 m2 dostarcza napięcia mechani-zmowi bez względu na podciśnienie robocze. Otrzymano równanie regresji, które łączy parametry geo-metryczne systemu roboczego z wysiłkiem skierowanym na otwarcie membrany. Potwierdzono odpo-wiedniość działania przy zastosowaniu pneumatycznego urządzenia zacieśniającego. Nieznaczący ruch osiowy gumy podczas dojenia stwarza efekt stymulujący. W rezultacie kompletność udoju zwiększa się o 3-8%.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki ekonomiczne gospodarstw, które uczestniczyły w Projekcie Rozwoju Prywatnych Gospodarstw Mleczarskich (PRPGM). Zbadano wartość nadwyżki bezpośredniej oraz dochodu rolniczego netto w zależności od etapu, w którym uczestniczyło gospodarstwo oraz od rodzaju posiadanej obory. (oryg. streszcz.)
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.