Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Millera-Orra model
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Gotówka - niezarządzany aktyw przedsiębiorstwa
100%
Należy zadać sobie pytanie o to, po co tak właściwie trzymamy środki pieniężne w ich najbardziej płynnej postaci. Po pierwsze, służą one do bieżącego regulowania zobowiązań powstających w trakcie prowadzenia biznesu. Konieczność płacenia za dostarczone materiały oraz usługi powoduje, że firma zmuszona jest trzymać gotówkę dla celów transakcyjnych. Drugim z powodów są nadarzające się okazje. Spekulacja (w dobrym rozumieniu tego słowa) jest przecież nierozerwalnie związana z każdym biznesem. Atrakcyjne oferty zakupu materiałów lub towarów powodują konieczność posiadania środków mogących służyć do ich zawarcia. W końcu ostatnim z motywów utrzymywania gotówki jest motyw ostrożnościowy. Pieniądze służą nam nie tylko do regulowania bieżących płatności. Są także jednym z najlepszych instrumentów zabezpieczania się przed wszelkiego rodzaju ryzykami. W tym kontekście można stwierdzić, iż głównym celem przedsiębiorstwa powinna być minimalizacja ilości posiadanej gotówki przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu zysków płynących z faktu jej posiadania. Jaki jest jednak ten najbardziej optymalny stan gotówki w przedsiębiorstwie? To stan, który z jednej strony, zapewnia firmie bezpieczeństwo działalności, a z drugiej - nie naraża jej na niepotrzebne koszty związane z utrzymywaniem nadmiernej ilości pieniądza na rachunkach bankowych. Na to pytanie stara się odpowiedzieć kilka modeli teoretycznych. Jednym z najbardziej znanych i chyba też najczęściej stosowanych jest model Millera-Orra oraz jego rozwinięcie - model Stone'a. (fragment tekstu)
Celem artykułu była analiza konstrukcji metody Millera-Orra dotyczącej zarządzania środkami pieniężnymi w przedsiębiorstwie oraz wskazanie sposobu jej implementacji w systemie zarządzania przedsiębiorstwem. Zaproponowane rozwiązania stanowią podstawę budowy modelu zarządzania środkami pieniężnymi. (fragment tekstu)
4
Content available remote Wykorzystanie modelu Millera-Orra w zarządzaniu płynnością banku
63%
Praca dotyczy wykorzystania modelu Millera-Orra do zarządzania ryzykiem płynności banku. Chodzi o ustalanie optymalnego poziomu środków gotówkowych w aktywach płynnych. Rozważania ogólne zostały zilustrowane na przykładzie wybranego banku. (abstrakt oryginalny)
Celem zarządzania środkami pieniężnymi jest redukowanie utrzymywanych w przedsiębiorstwie zasobów do minimum, koniecznego do prowadzenia działalności. Należy zatem ustalić optymalny poziom środków, tzn. taki, któremu towarzyszy największa przewaga korzyści nad kosztami. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej "EMPEC" Spółka z o.o. należy do branży ciepłowniczej i zajmuje się wytwarzaniem i dystrybucją pary wodnej do wytwarzania ciepła. Branża funkcjonuje w warunkach wysokiej sezonowości, co uzasadnia utrzymywanie środków finansowych zabezpieczających okres niskich przychodów. Dodatkowo, remonty i modernizacje oraz gromadzenie opału mają miejsce głównie w okresie letnim, czyli wtedy, kiedy przychody ze sprzedaży wykazują najniższy poziom. Zasadność ekonomiczną zarządzania środkami pieniężnymi w EMPEC Sp. z o.o. zbadano za pomocą wybranych modeli (m.in. Baumola, Beranka, Millera--Orra); ostatecznie za najbardziej optymalne rozwiązanie uznano ten ostatni, wykazując opłacalność stosowania modelu w branży ciepłowniczej.(abstrakt oryginalny)
Model Millera-Ora służy określeniu optymalnego poziomu salda gotówkowego w jednostce. U podwalin wzmiankowanej koncepcji leży stworzenie takiego wzorca gotówki, który byłby w stanie zapewnić oczekiwany poziom płynności finansowej, implikując odpowiednie zarządzanie środkami pieniężnymi. Sprowadza się ono do monitoringu fluktuacji kwot gotówki w ramach utworzonego przez model korytarza jej "optymalnych" wartości i podejmowania stosownych czynności w sytuacji jego "opuszczenia". (abstrakt oryginalny)
Aby profesjonalnie zarządzać środkami pieniężnymi przedsiębiorstwo powinno ustalić odpowiednie proporcje posiadanych płynnych aktywów. Musi również dokonać efektywnego wyboru form zagospodarowania wolnej gotówki w przedsiębiorstwie. Autorka przedstawiła kilka modeli i technik jakie powinny stosować polskie podmioty gospodarcze aby nadmiar gotówki lub częściowy jej brak nie był jednym z głównych problemów ich działalności.
Został przedstawiony model gospodarki pieniężnej w przedsiębiorstwie uwzględniający przyjęte kryteria optymalizacji zarządzania kapitałem obrotowym oraz płynnością. Dokonano identyfikacji warunków optymalizacji funkcjonowania modelu zarządzania środkami pieniężnymi. Pokazano znaczenie polityki zarządzania środkami pieniężnymi w przedsiębiorstwie na realizację podstawowych założeń strategii przedsiębiorstwa.
W artykule omówiono problemy wdrożenia do praktyki polskiej podstawowych stochastycznych modeli zarządzania środkami pieniężnymi i papierami wartościowymi, a mianowicie modeli Millera-Orra. Analiza postaci i założeń modeli wykazała konieczność ich uzupełnienia formułą minimalnego okresu inwestycji w przypadku, gdy koszty opłat brokerskich są zmienne. Wahania poziomu płynności portfela, w którego składzie znajdują się akcje, wymagają zwiększenia rezerw tych papierów. Do dalszego zwiększenia inwestycji w papiery wartościowe przy zachowaniu warunku optymalności konieczna jest analiza skutków zmiany parametrów kontrolnych modeli. W artykule rozważano także wpływ czynnika czasu na wartości tych parametrów. Zaproponowane rozwiązania powinny umożliwić wdrożenie modeli Millera-Orra do praktyki polskiej. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem monografii jest analiza systemu zarządzania środkami pieniężnymi w przedsiębiorstwie oraz wskazanie sposobu implementacji, w tym systemie wybranych gotówkowych metod optymalizacyjnych. Zaproponowane rozwiązania stanowią podstawę budowy modelu zarządzania środkami pieniężnymi. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.