Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mining insurance
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Przywileje związane z pracą w górnictwie - dawniej i dziś
100%
Przedstawione przywileje kształtowały przez wieki pozycję socjalno-bytową, tradycję, kulturę i status społeczny górników. Mają one, jak wykazano, swoje początki już w dawnych czasach. Z czasem zwiększył się ich zakres, a udostępnianie ich szerszemu kręgowi odbiorców spowodowało niezadowolenie pozostałej części społeczeństwa. Jednakże opisane przywileje, w znacznej części, w okresie transformacji ustrojowej zostały zlikwidowane. Wynikało to z wycofywania się kopalń z działalności socjalno-bytowej spowodowanego koniecznością racjonalizacji kosztów w związku z dostosowaniem się do wymogów gospodarki rynkowej. Z perspektywy zakładów górniczych zmiany te można oceniać pozytywnie, gdyż ograniczono pozaprodukcyjne sfery działalności, które generowały znaczne koszty. Dla samych górników zmiany te spowodowały jednak znaczne ograniczenie wypracowywanych przez wieki przywilejów. (fragment tekstu)
W latach 1922-1925 Górny Śląsk pozostawał pod wpływem niemieckim. Status regionu Górnego Śląska został zagwarantowany w sposób zapewniający autonomię władzom lokalnym w zakresie bezpieczeństwa państwowego. Autorka w opracowaniu prezentuje różne rodzaje ubezpieczeń społecznych stosowanych w omawianym regionie takich jak: ubezpieczenia na wypadek choroby, wypadku, inwalidztwa a także odrębne zawodowe ubezpieczenia górnicze tzw. brackie.
Tematem pracy są historyczne przykłady rozwiązań w zakresie świadczeń na rzecz niepełnosprawnych górników i ich rodzin, począwszy od XIX wieku. Wiele miejsca poświęcił autor roli jaką pełniła instytucji Spółek Brackich, uznawana za najstarsze socjalne rozwiązanie w górnictwie. Ograniczona obecnie działalności górniczej służby zdrowia i zawodowej rehabilitacji prowadzonej przez resort, obniżyła realizację kompleksowości, ciągłości i dostępności opieki nad niepełnosprawnymi górnikami. Istotnym problemem stała się też obniżka świadczeń rentowych. Konieczne są zatem poważne zmiany zmierzające do poprawy sytuacji górników niepełnosprawnych.
Opisano pierwotne formy opieki zdrowotnej dla górników na Górnym Śląsku. Przedstawiono historię opieki zdrowotnej w tym rejonie oraz historyczne towarzystwa, spółki oraz ubezpieczenia zdrowotne. Omówiono obecną pomoc państwa w zakresie finansowania ochrony zdrowia ze środków publicznych państwa.
Aby podjąć się oceny dopuszczalności ubezpieczenia szkód wyrządzonych poprzez przedsiębiorstwo górnicze środowisku człowieka należy sformułować definicje terminów używanych zarówno przez literaturę, jak i poszczególne akty prawne. W tym kontekście znaczenia podstawowego nabiera pojęcie "środowisko", traktowane jako przedmiot ochrony prawnej. Przede wszystkim za takie uważany jest ogół elementów przyrodniczych oraz krajobraz, niezależnie od tego czy mamy do czynienia ze stanem naturalnym, czy też przekształconym (przetworzonym) w wyniku ludzkiej działalności.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.